Audioengine A5+ hakkında

'Hoparlör' forumunda Blacdus tarafından 29 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Herkese selamlar dostlar. 3 sene evvel iem tarafında hifi ye geçiş yapmış bulunmaktayım. Son derece de memnunum. Saolsun forumdaki gerek abilerim gerek yaşıtlarım olmak üzere bir çok kişiden yardım aldım. Son zamanlar da bilgisayar üzerinden film izlerken ve müzik dinlerken fark ettim ki artık bilgisayar tarafında da bir şeyler yapmam gerekli. Şuan aktif olarak logitech z623 kullanmaktayım. Elim de fiio x5 1.nesil bulunmakta ve bunu şu an da bilgisayar ve z623 arasında dac olarak kullanıyorum.
    Asıl konuya gelecek olursak ise bilgili kişilerden yararlanmak isterim; Benim giriş seviyesi olarak gördüğüm audioengine a5+ modeli. Bu urunun bluetooth suz olanı 2100 lira civarlarında. Ben maksimum 3 bin tl lere çıkabilirim. Eminim ki z623 den geçiş yapacağım için kesinlikle pişman etmeyecektir lakin bu fiyat bandın da daha iyi önerileri olan var ise çok memnun olurum.

2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    257
    Z623 ten sonra çok flat gelecektir. Bas eksikliği beni pişman etmiş ve elden çıkarmıştım. Bence çok yakından dinleme için de uygun değiller. En azında 2 mt den dinleme yapılması gerekli.

3. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Hadi ya. Bass olayini ikinci el S8 alarak çözebiliriz lakin flat olayi biraz canimi sıktı, equalizer ile cozemezmiyiz peki

4. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    A5+ bende kullanıyorum çok eğlenceli bir hoperlor. Kendisi studio monitor değil zaten bookshelf speaker olarak geçiyor kesinlikle tadsız bir sesi yok. Basslar da bence gayet kuvvetli, özellikle odamın köşesinde ki yatağa uzanıp dinlediğim de de basslarda inanılmaz bir artış oluyor. Bundan fazlası basshead'e girer.

Eğer basslar memnun etmez ise elinizdeki logitech'in sub'ini bağlarsiniz a5+'e olur biter.

5. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Yorumunuz icin tesekkur ederim. İkinci el s8 de bulabilirim o cok sikinti degil de. Zaten elimdeki z623 yuzunden kapima kac kez polis dayandi. Direk sikayet ediyorlar. Z623 unde tek eglencili yani bana gore subbaslari, ona da musade etmiyolar malesef :)
    A5+ fiyat bandinda edifier r2000db modeli de var aslinda ama tam karar veremedim açıkçası.

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    257
    O zaman kulaklık :)

Serhat bunu beğendi.
  7. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Bende dt1770 var kulaklık kesinlikle hoperlor'e alternatif değil çok farklı dünyalar. A5'in Mid ve sub'a yakın(30hz) basslari çok çok tatminkar, kapıyı cami titretiyor ancak 30hz'in altı sessiz. Orada adı üstünde bir subwoofer istiyor. Bence s8'e masraf etmeyin logitech sub'i bağlayın geçin hocam.

A5 kullanicisi olarak kendilerini öneririm. Buetooth'suz modeli alsanız bile ufak bir bt dac ile kablosuza çevirebilirsiniz cihazı.

Blacdus bunu beğendi.
  8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    257
    İlginç, ben megaworks ten a5 e geçince eziyet çekmiştim. Gerçi megaworks sub ı efsane ama fark gece gündüz gibiydi. Esasen nitelik olarak iyiydi ama miktarı düşüktü.

9. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Bluetooth istemiyorum zaten o problem değil. Dediğiniz gibi A5 modeli oyleyse A5+ daha iyi diye biliyorum. Dediğiniz gibi subbass larda sorun yaşarsam z623 ün basslarından yardım alabilirim.

A5 ile A5+ arasında elle tutulur farklar olduğu söyleniyor yalnız.

Özet olarak 2000 - 3000 arası bütçem var. Ben sorumu şöyle sorayım; Bu bütçe ile alınabilecek en iyi sistem hangisidir. İkinci elde olabilir araştırma yaparım. A5+ dan daha iyi sistemler varsa onu bulmak amacım aslında. Sub bass olması şart değil. En son çıkan Edifier s351db modelini de merak ediyorum lakin hifi sistemler de kulaklık ve dap, dac haricinde ne dinlemişliğim var ne de bilgim. Kullanan kişiler varsa bu bütçe aralığında yorumları çok iyi olacaktır benim için.

10. nightclub

nightclub
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    42
    Mackie mr624 tavsiye ederim kullanıyorum. Studio monitör olarak geçiyor ama sesleri net boğuk değil özellikle 6.5 inç olduğundan bass performansı çok iyi derinlere inebiliyor. Do-re mağazalarında test edebilirsiniz. Nakitte yada tek çekimde indirim yapıyorlar. Yalnız bağlantı için XLR, TRS yada RCA girişli dac lazım.

#10 nightclub, 31 Aralık 2019
    Son düzenleme: 31 Aralık 2019
    DrWhite bunu beğendi.
  11. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Fiyatı da uygunmuş. Peki üst frekanslarda ki performansı nasıl. Sıcak tizler ziller çok hoşuma gidiyor da :)

12. Synchronicity

Synchronicity
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,934
    silinmiştir

#12 Synchronicity, 31 Aralık 2019
    Son düzenleme: 5 Mart 2020
    Blacdus bunu beğendi.
  13. nightclub

nightclub
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    42
    Fiyatı uygun demişsiniz ama bunlar tek satılıyor. Baktiğiniz fiyat adet fiyatı.Alırken iki tane almanız gerekiyor. Tizler ne çok ne az diyebilirim. Kullanacağiniz daca göre çok fark ediyor. Bende denon da-300 var. Tizlerden ve vokal seslerinden memnunum. Studyo monitor oldugundan sesleri en dogal haliyle veriyor. Yuksek seste en ufak bozulma olmuyor. Amfisi gercekten guclu basslarindan çok memnun kalirsiniz. Özellikle filmlerde aksiyon sahnelerinde çok başarılı. Ayri sub almaniza gerek kalmaz. Arka tarafinda duvara konumlandirmana gore bass ayari mevcut. Otomatik ayarlama yapiyor. İstanbulda iseniz do-re magazalarinda denemenizi tavsiye ederim.Başka şehirlerde bayileri mevcut. Ben deneyip aldim.

#13 nightclub, 31 Aralık 2019
    Son düzenleme: 31 Aralık 2019
  14. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Tek adet ise baya pahalıya geliyor :) ben çifti zannettim. Yine de teşekkür ederim eğer vakit bulup do-re mağazasına uğrayabilirsem deneyeceğim.

Aslında tam da aradığım yorumu buldum. Burası çok önemli '' 2100 Lira bandındaki belki en iyi bookshelf diyebilirim'' gerçekten şu fikriniz bile benim arama yelpazemi baya bir indirgedi. Hatta şu an A5+ için neredeyse tamam dedim :)
    Bir de sıfırı 2100 tl olan bir ürün, eğer temiz ikinci el bulunursa çok daha uyguna gelebilir.
    Ben A5+ üzerinden yürüyorum o zaman. Acele de etmeyeceğim. Hatta vakit bulabilirsem hifi mağazalarına gidip deneyeyim.
    Yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Tavsiyem denemeden almayin. Bass tercihleri kisiden kisiye cok degiskenlik gosteriyor. Hele hele bu tip kucuk hoparlorlerden kuvvetli bass tepkisi almak icin illa ki dijital ve/veya akustik oyunlar gerekiyor. Bu tur oyunlarda ileri gidince bass kalitesi azaliyor. Bir noktada kaliteli bass ile kuvvetli bass arasi tercih yapmak durumunda kaliniyor. Ureticiler kullandiklari oyun karakterine ve musteri tercihlerine gore belli bir taviz derecesinde karar kilip urunu piyasaya suruyorlar. Onemli olan sizin kabul edilebilir bass kuvveti ve ses kalitesi tercihlerinizin ve urunun uyumu. Bunu yakalamak icin de dinlemek en iyi yol... Yoksa surucu buyuklugu, hatta hoparlor hacmi bile bass derinligi ve kuvveti garantisi degil degil.

Oyunlara gelince, ilginc bir tanesini belirtmeden edemeyecegim. Gunumuz bluetooth kulakliklarinin atasi sayilabilecek bir urunde, ki sonra Jabra patentini satin aldi, kucucuk hoparlorden ciddi bass tepkisi almak icin adam aletteki en agir sey olan pili subwoofer diyaframi olarak kullanmis. Ve kucuk aleti masa uzerine koydugunuzda masa titriyor bass tepkisinden. :)

Blacdus bunu beğendi.
  16. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Bu oyunlardan anlıyorum ki düşük bütçelerde ki 2+0 lar bass konusun da iddialıyım diyorsa onda bir sıkıntı vardır. Zaten doğal olarak o küçüçük kolonlar belli bir frekansın altına inememesi lazım. İstediği kadar hile yapsınlar örnek veriyorum 30 hz ve altını veremez bunun için sub bass şart. İşte bu z623 eq ayarı yapmazsam alıp mazot döküp yakarım, o derece flat o derece boğuk ve mid ile mid basslar birbirine girmiş şekilde ses veriyor. Sırf bundan dolayı değiştirmek istiyorum.
    A5+ lar bass konusunda üzseler bile z623 ün subunu bağlayacağım. Yeterki enstürman ayrımı iyi olsun, tınılar ve tizler sıcak olsun bana yeterli sanırım :)
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için gayet yararlı bir bilgi.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    O kadar net konusmak istemiyorum. Cok ilginc ornekler mevcut:

Bir noktada bir taviz gerekiyor. Taviz ne kadar kucukse, cihaz o kadar basarili oluyor.

Farkli hoparlor ve subwoofer'lari da basarili sekilde eslestirebilmek mumkun olamayabiliyor, ozellikle de kalite farklari varsa.

18. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Yani olayin kilit noktasi dinlemeden almamak sanirim.

zxc bunu beğendi.
  19. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    832
    Selamünaleyküm. Sıfırı 2100 TL demişsiniz de hocam ben göremedim. Link falan var mıydı?

20. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Aleykum selam. https://www.infomusicshop.com/audioengine-a5-aktif-hoparlor Sanirim sadece siyah kalmis stoklarda. 2 hafta once 2100 tl idi. 2275 civari olmus