AVR ve Ses Sistemi Tavsiyesi Lütfen...

'Genel Tartışma' forumunda java tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Itiraf edeyim biraz oyle oldu. Sabit fikirli yahut on yargili oldugumdan degil. Sadece tam bilgi sahibi olmadiginiz bir konuda bu kadar kesin ifadeler kullanmaniz biraz dokundu bana. Sonucta baskalarinin goruslerinin dayandigi sebepler belki sizinkilerden daha saglam olabilir, ozellikle de profesyonel derecede bilgili olmadiginiz konularda. Oyleyse biraz da baska fikirlere hayat hakki tanimak icin ifadelerinizde biraz daha esnek olmaniz gerekir diye dusunuyorum.

Mesela ben yuksek hacimli dizel bir otomobilde klasik otomatik sanzimana cok rastlamamistim. Ancak siz BMW'nun yeni sanzimaninda oyle oldugunu yazmissiniz, yeni birsey ogrenmis oldum. Ayni sekilde sizin de bilgisayarlar konusunda ogreneceginiz yeni seyler vardir belki. Durum hakkinda tam bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma on yargidir bence.

2. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    599
    Daha öğreneceğimiz çok şey var. Biraz daha ön yargılardan kurtulmak lazım sadece.

Bilgisayar hakkında öğrenecek çok şey var ama benim bu konuda bilgi sahibi olmadığımı siz nasıl tespit ettiniz onu anlayamadım. Basit tabirler kullandım diye mi? Bu işin terminolojisine girmedim/giremedim diye mi ? Evet mesleğim bilgisayar tamirciliği veya yazılımcılık değil. Fakat ilber ortaylının aşağılayacağı kadar cahil olmadığımı düşünüyorum.

Bilgi ahibi olmadan fikir sahibi olmak. İşte buna gülmek gerekir. Konuyu bu seviyeye getiren şey Sony avr lerin tu kaka olması değilmiydi? Ortalama bir kullanıcının vereceği para 3000 lirayı geçmezken bu fiyat bandında Sony nin uçuramadığı kuşları Onkyo veya Denon mu kondurabiliyor.

Aklıma gelmişken audissey multi EQ olmazsa olmaz yazılmıştı. Adam gibi ses kalibrasyonu yapacağım diyen kişi kendi ölçer hataları tepit eder , hesaplar ayarlar. Bunu yapamıyorsan Sony nin 5 dolarlık mikrofonunu kullanmamışsın audissey kullanmışsın çok fark yok. cihaz sana ne kadar manuel ayar şansı veriyor. Zaman düzeltme kaç mm mesafe ile yapılıyor , faz ayarı kaç derece hassasiyetle var. X-over frekans adımları kaç hz. EQ kaç band vs bunlara bakmak lazım. Dediğim gibi ses kalibrasyonu var iyi güzel. Ben kendim ne yapabiliyorum ?

3. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Audissey multi EQ konusundaki yazı benimdi, fakat olmazsa olmazı tüm kallanıcılar için değilde benim aradığım bir özellik olarak yazdım. Belki eski mesajlara dönüp tekrar okuyarak tam olarak ne demek istediğimi kavrayabilirsiniz. Sizin nasıl kriterleriniz varsa benimde olabilir saygı duymanızı beklerim ki duyuyorsunuzdur da sanırım. Aksi düşünülemez çünkü.

Audissey sizin benim duyabileceklerimizden çok daha fazlasını yapıyor bu konuda çokta detay vermiyeceğim ne olsa üzerine dünya kadar aksi düşünce yazacaksınız tartışmayı uzatmaya gerek duymuyorum o sebeple.
    Siz ihtiyaç duymayıp tüm kalibrasyon ayarlarını kendinizin yapabileceğini savunuyor olabilirsiniz, ben ve benim gibi milyonlarca insan sizden daha iyi duymadığı için bunu yapamıyor demekki ve ihtiyaç duyuyor. Ki.. çok kanallı bir alıcılarda aranacak özellik olarak görüyorlar.

Bu arada tüm konuya baştan sona bir göz attımda cidden son derece sabit fikirli olduğunuzu görüyorum. Tekrar ediyorum ki buradaki fikir ve konu paylaşımı (en azından kendi adıma) sizin sabit fikrinizi değiştirmek adına değil diğer okuyup birşeyler çıkartmak isteyenleri bilgilendirmek adına yazılmıştır. Sizinden benimde başkalarınında bildiği okuduğu tecrübe ettiği kendine kalsın madem, aksi halde konu tatsız yerlere gidecek gibi gözüküyor. Siz shobet edelim tartışalım peşinde değil birşeyleri ıspatlama peşinde gibi bir tavır içincesiniz, bu beni çok rahatsız etti açıkcası.

O sebepten mesajınıza son cevabımdır. Bu konuda tartışmak sohbet etmek isteyen diğer arkadaşlarla başka konular yada özel sohbetler altında yazışmaya devam ederim orası ayrı. İstemeden bilmeden bir şeylere dokunduysak affola.

4. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    599
    Cevap derken zaten ortaya bir veri veya baska bisey koymak yok zaten. Audissey neden talep ediliyor? İyidir neye gore iyi ne kabiliyeti var. Benim icin olmazsa olmaz. E abi nedir sony nin yapamayip onkyonun yaptigi bi ise yaramayan Thx sertifikasi mi? Anlatin bilelim. Dinlerken ne kacirmisiz?

5. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Ortada çok şey var da sizin ne görüp ne aldığınıza bakar, hala sabit fikir içindesiniz. Aksi halde zaten bir veri paylaşılmasının anlamsızlığınıda kavramış olurdunuz. Burada teknik veri paylaşmak anlamsız, zaten internette fazlasıyla mevcut. Yazın google a çıksın aradığınız sonuç.

6. archieduke

archieduke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Java hocam öncelikle nacizane bir kaç tavsiyede bulunmak isterim ancak bir iki sorum var?

1. Sistemi kac m2 bir odada dinlemeyi planlıyorsun?
    2. Bütçeni biraz daha zorlayabilirmisin?
    3. Ikinci el almayı dusunurmusun ?( çünkü 2. Elde düşük bütçelerlr güzel kombinasyonlar kurabilirsin.)

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Muhtemelen öyledir. Ancak kesin bir şekilde "En iyi PC Sony'dir" iddiasında bulunacak kadar birikiminiz olmadığı da açık.

Neden böyle düşünüyorum? Anlatmak zor. Şöyle bir örnek vereyim. Diyelim ki birine sordunuz, "Sizce bu araba neden güzeldir?" diye. O kişi de "Mavi" cevabını vermiş olsun. Muhtemelen o kişinin arabadan çok anlamadığını düşünürsünüz değil mi? Işte sizin "Jack dönecek şekilde dizayn edilmiş" argumaniniz da neredeyse böyle bir cevap oldu benim için.

Önceki yazımda kısaca iyi bilgisayar nedir yazdım, tekrara gerek yok, tafsile vaktim yok. Ancak size çok makul gelmiyorsa muhtemelen tecrübe gerekiyordur anlamak için. Sonuçta her Sony bilgisayar kötüdür gibi bir iddiam yok zaten.

8. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    @ archieduke

Elbette tavsiyeye sevinirim... :)

1- 25-26 m2 civarıdır sanırım salon...
    2- Bütçeyi eğer gerçekten değecekse 2000 e çıkarabilirim...
    3- Genel anlamda 2. el almasam da çok temiz hani sıfır gibi diye satılan (benim her sattığım ürün böyledir, oldukça titizimdir :) ) ürünlerden olursa düşünebilirim...

Collapse Signature Expand Signature
  9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    599
    Kozmetik olarak temiz ikinci el ürünler sizi bir üst seriye taşır. Denon 15xx yerine 19xx serisi gibi. Genel olarak 6 ohm da 80-100 watt gibi güçler standart olmuş durumda. 25 metrekare odaya da haydi haydi yeter. yeni avrlerde 160 watt a kadar var.

Eğer müzik de dinlenecekse Frontları biraz kalite bişey alıp diğerlerini set olarak satılan cihazlardan toplayabilirsin. Subwoofer streo da zaten çok gerekmiyor. Veya müziğe çok karışmadan hafifçe dipbasları destekleyecek şekilde ayarlarsın.

10. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Ben daha önce 5+1 sony dvd player artı amfisi içinde kompak bir sistem kullanmıştım .Orjinal Blueray izlediğinizde sinemada gerçek anlamda keyif alabilmiştim ama hem apartmanda sesin çok açılamaması hem de orjinal blueray bulmanın zorluğu ve diğer kopya dvd de falan sistemim işkence olması beni 5+1 den soğuttu .Müzik de ise 5+1 ile çok keyif alamıyordum .O yüzden 5+1 mi elden çıkarıp şimdi steora sisteme geçtim .Amfi olarak pioner a 70 k aldım ki amfiden çok memnunum usb ile direk bilgisayar bağlantısı var ve içinde 32 bit sabre dac var nakit sıfırı 2800tl civarı hoparlör olarak da heco vector prime 302 aldım sıfır 1200 tl ye müzik de oldukça keyifli özellikle vokal cazz gibi parçalarda .Sinemada yine orjinal blueray olursa keyifli oluyor ama yine kopya dvdlerde sistemin hiç bir katkısı yok. Aslında demek istediğim bence burada öncelikli olarak sinema mı müzik mi diye bir ayrım yapmak lazım .Müzik öncelikse kesinlikle steora sistem sinema öncelikle ise avr sistem düşünülmesi lazım .Avr de ise kesinlikle Blueray ile izlemek lazım yoksa bir anlamı olmuyor .

11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    599
    Kaynağın DTS veya ac-3 olması ile ilgili olabilir. Zaten kompakt sistemlerde öyle aman aman bi keyif olmuyor. Bende 20 tane kadar blueray film var. bunların içinde bile sesi iyi olmayanlar var.

12. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    İlk mesajda avr içeren bir sinema sistemi diye geçiyor düşünülen sistem, demek ki ağırlıklı sinema için kullanılacak. En azından mantık bu yönde işliyor. Müzikte elbet dinlenir ama detaylara bakılmaksızın.

@zafer çoban nın değildiği güzel bir nokta var aslında, KAYNAK.
    Kaynak ne denli başarılı ise (ses, görüntü fark etmez) sonuçta o denli oluyor, eldeki donanımın nimetleri kendini gösteriyor vs. Fakatt keyfinizi bozmayacak derece kaliteyi illede BD ile yakalama şartı yok, DVD lerdede çok kaliteli kayıtlar mevcut, elimde yaklaşık 200 civarı DVD var (arşiv için) bazılarında kalite son derece vasatken bazılarıda hayretle izletiyor kendini. Keza aynı şekilde 30-35 tanede BD var elimde onların bazıları muazzam kaliteyken ilk zamanlardaki disklerde görüntü aynı tatminkarlıkta değil.

Bu noktada birde player ve eğer varsa AVR tarafındaki görüntü işleme yetiside ön plana çıkıyor. Sadece BD oynatıyor diye PS kullananlar birde iyi bir player ile test yaparsa aradaki farkı oldukça rahat görebilirler.
    Yine keza kullanılan ekran/panel de görüntü kısmında zincirin son halkası, bazen hem player hem AVR hem panel görüntüye müdahle etmek ister (gözden kaçırılan ayarlar yüzünden) işte o zaman işler arap saçı olur :) O dengeyide iyi tutturmak lazım.

Bu arada şöyle bir kaynak vereyim, belki faydalanan olur. Elinizdeki dvd yada bd filmlerde arka kısımda kodek ler yazar zaten. Hangi içeriğin hangi şartlarda ne kadar bant genişliği ile akış sağladığını gösteriyor.
    Daha yüksek bitrate li olan vaadettiği şartlarda kayıt edilmişse daha fazla akış ve dolayısıyla daha fazla data/detay beraberinde ise kalite getiriyor.

#52 Oronra, 19 Şubat 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  13. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Collapse Signature Expand Signature
  14. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    599
    AVR çok vasat bi model. Speaker sistemi güzel. en azından pioneer 5 serisine filan baksanız. ayrıca eli yüzü düzgün bir subwoofer ile 2500 ü geçer bu sistem.

15. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Ikisini de dinlemedim, ancak ben yukarıdakini tercih ederdim. Diğerindeki kolonlar gösterişli duruyor ancak o fiyata ne kadar kalite sunabilirler emin degilim. Magnat aksine Boston Acoustics bilinen iyi bir marka. Ayrıca subwoofer sayesinde daha derin ses elde edersiniz, ki bence sinema sistemi için önemli.

Aynı zamanda, bilmiyorum sizin için ne kadar önemlidir, ancak DLNA desteği benim için çok önemli. Bilgisayardaki tüm müzik ve filmlere direk receiver'in ulaşması güzel.

17. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    BOSTON ACOUSTİCS SOUNDWARE XS i bende dinlemedim, fakat yurtdışında ve incelemelerde hakkında çok güzel şeyler yazılmış. Bu işlerde malum gösteriş ikinci planda :) önce performans. Ayrıca 528 323 e göre daha iyi bir amfi olduğundan total de fiyatın daha yüksek olması pek şaşırtıcı değil.

Bence incelenmeye değer.

18. archieduke

archieduke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Öncelikle 25-26 m2 bir salon icin benim tavsiyem kolonlu bir sistem kullanmandır. Uydu sistemler oldum olası tatmin etmedi beni. Linkteki üründeki avr konusunda biraz daha iyi birsyeler bakmanı tavsiye edebilirim mesela 528 daha iyi olacaktır. Bunun dısında audiophile.org sitesinde ve sahibindende uygun 2. el birseyler bulabilirsin. Uydu bir set alacaksan paradigmlerede bakabilirsin cinema setleri oldukca tatmin edicidir ama uydu tavvsiye etmiyorum. Birde dinlememekle beraber sertac beye dabısabilirsin su asağıdaki urun specleri ve kağıt ustundeki uretim kalitesine gore cok uygun fiyatlı. TAga harmony 606 se.

http://www.srcelektronik.com/Taga-Harmony-TAV-606-SE-50-Ev-Sinema-Hoparlor-Seti,PR-2227.html

telefon acarsan sertac bey belki fiyattada birseyler daha yapabilir. bunun yanına ikinci el 800-1000 tl bandında bir avr ile cok iyi sonuclar alırsın diye tahmin ediyorum. 25 m2 bir oda icin uydu komple sistem alacaksan bosver 2000 tlleri git al bir 906 idareten. İlerde nasıl olsa kardesine vericeksin. Nacizene tavsiyelerim boyle.

19. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Kullanıcıyı ticari olarak bu işler uğraşan, bu tip ürünlerin belli bir kısmını satan bazı markaların bayisi olan, Paradigm in TR ithalatçısı olan ve ister istemez objektif yorum yapamayacağı aşikar olan birine yönlendirip fikir alma fikri verdiğinize inanamıyorum :)

20. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    599
    Her satıcı objektif değildir diye bir kural yok malesef. Kaldı ki kimse kimseye zorla bişey satamaz.

Ben bayağı ünlü bir distribütör ile görüşmüştüm adam git ikinci el al diye tavsiyede bulundu. Bazıları kendi satmadığı ürünü bile tavsiye ediyor.