Bilgisayarda müzik yapmak

'DAC' forumunda orrrhan2591 tarafından 6 Mart 2022 tarihinde açılan konu

1. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    17
    Merhaba arkadaşlar.ben bilgisayarda müzik yapıyorum.superlux hd681 stüdyo kulaklığı ile beraber audioquest dragonfly black v1.5 dac kullanıyorum.sizce dragonfly kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa dragonfly’ı satıp müzik yapmak İçin üretilen özel stüdyo ses kartı mı almalıyım?(dışarıdan enstrüman kaydı almayacağım,bilgisayardaki vst plugin ve sanal enstrümanları kullanacağım.)

2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    1-) Yaptığınız müzik prodüksiyonunda sadece vsti ve plug-in gibi yazılımlar kullanıyorsanız ayrıca stüdyo ses kartı almanız bir zorunluluk teşkil etmez. Sadece DAC kullanmak sizin için yeterlidir. Ancak burada tabii ki DAC'nin kalite düzeyi devreye girecektir.
    2-) Ben sizin yerinizde olsam; ( eğer imkanınız var ise ) set-up'ıma bir çift referans monitör dahil ederdim. Yaptığım kayıt ve miksin büyük kısmını monitör ile gerçekleştirir , kulaklığı sadece kontrol amaçlı kullanırdım. Yalnız monitör devreye girince ; odanızdaki doğru duyumu gerçekleştirebilmek için bir miktar akustik düzenleme yapmanız gerekebilecektir.

Collapse Signature Expand Signature
  3. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    17
    Ama stüdyo kulaklığıyla asla kayıt ve mix yapılmaz diye bir kural yok değil mi?sadece kulaklıkla da güzel müzikler yapılabilir mi yoksa referans monitör almam şart mı?

4. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Stüdyo kulaklığı ile asla miks yapılmaz diye bir şey yok. Kulaklıkla prodüksiyon yapan insanlar da var. Ama işin doğrusu ; temelde referans monitör kullanmak , kulaklığı da destek unsuru olarak sisteme dahil etmektir.

Ancak monitör kullanmak ve ona bağlı olarak gerekirse akustik düzenleme yatırımı yapmak belirli bir maddi külfeti gerektirdiğinden ; yeterince yatırım gücüne sahip olmayan ( özellikle amatör ) insanlar sadece kulaklık kullanarak prodüksiyon yapmaya mecbur kalıyorlar.

Yani meselenin özü bu. :)

5. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    253
    Eğer EDM/Trap yapacaksanız vokal ve enstrüman kaydı yapmayacaksanız hemen bir ses kartına ihtiyacınız yok elinizdeki dac de işinizi görür. Bunun yerine 1 çift monitör +sub almanız çok çok daha iyi olacaktır. Eğer monitörleri 8" ve üstü alırsanız sub'a gerek kalmayabilir ancak 4 veya 5" monitörlere sub desteği bence şart ilerde bir mekanda/prof. studio'da/ arabada parçanızı açarsanız bir sürpriz ile karşılaşmamak tüm spekturumu duymanız gerek.

Kulaklık konusuna gelirsek elinizdeki bir kulaklık bir süre idare eder daha sonra dt770 serisine veya ath m50 ye güncellemek isteyebilirsiniz. Elinizdeki kulaklık mid-tiz bakımından muhtemelen iyidir ama bir f/p ürünü ve açık olduğunu da düşünürsek muhtemelen sub-bass/bass bölgesi zayıftır diye tahmin ediyorum. Tabi günün sonunda ne tür müzik yapmak istediğinize kalmış bir şey.

6. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    462
    pek cok dac ve kulaklik amfisi denedim ancak al sat yaparak denedigim icin hepsiyle net karsilastirma imkanim olmadi, o yuzden bir kismi hafizadan olacak.

enstruman kaydi icin universal audio volt 176 kullaniyorum. simdiye kadar denedigim audiophille urunlerinin hepsinden farkli bir sunumu var diyebilirim gonul rahatligiyla. yalnizca kendi kaydettiklerimde degil dinledigim muziklerde de deniyorum ve kesinlikle fark var. audiophile urunu satip tamamen buna gecmek ne kadar mantikli onu bilmiyorum zira her muzigi bu sekilde dinlemek istemezsiniz. ayrica kaydi farkli bir zincirle duymak icin de elinizde bulunmasi iyi olabilir.

yalnizca kulaklikla da yapilabilir elbette ancak ne kadar farkli kaynaktan duyarsaniz isleme esnasinda o kadar faydali olacaktir. hoparlor ile kulakligin tepkileri cok farkli.