Burnin nasıl yapılır ?

'Rehber Konular' forumunda MagicSound tarafından 14 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    184
    Kulaklık da, kablo da pişer. Zamanında çok tartışıldı bunlar. Ama her ekipmanda etkileri aynı seviyede değildir. Kulağın adapte olması başka birşey (Hiç dinlemeden bir iki gün pink noise vererek pişirdiğim kulaklıklarda da bariz gözlediğim durumdur). Zaman içerisinde dinlerken de bu farkı hissedersiniz, ama kulak adaptasyonu ile ayırması tecrübe ister. Kablo altı ayaklar, vibrapodlar vs, hepsini kullandım zamanında. Hepsinin etkisi şu ya da bu şekilde var. Bunları kullananlar, tonla para verenler aptal değil. Ama bunlara takılmanın anlamsızlığı zamanla ortaya çıkıyor. Geçen Tanju Okan'ın Kadınım şarkısının çok kötü bir kaydını dinledim. Kayıt stereo bile değildi. Ama üstad (biraz da alkollüyken sanırım) öyle bir söylemiş ki, neredeyse ağlayacaktım. Keza, Neşet Ertaş'ın o cızırtılı, kötü kayıtları da türkülerinin acıklı havasını tamamlar mesela. Aynı türkülerin temiz kayıtları da vardır, ama niyeyse aynı tadı vermez. Belki de sanatçılar stüdyoda okurken aynı duygu yoğunluğuna erişemedikleri için, bilemiyorum. Lafı uzattım yine. Pişirin ekipmanları. Ses rahatlar, eforsuz gelir. Bunun müzikaliteye etkisi vardır. Müzikaliteye etkisi olmayan tweakleri sallayın gitsin.

Engin, endia, theoldman ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    613
    Bunlar zamanında denenmiş kabul edilmiş kavramlar. En ucuzundan en pahalısına kullandığım bütün ekipmanlarda gözlemledim. İnanmayan aynı marka model kulaklıktan veya kablodan 2 tane alır. Birini burning yapar diğerini yapmaz. 1 hafta sonra dener.

Dünyanın düz olduğu kadar gerçek bir kavram bu :D

DrWhite, Serhat ve Makale_Helvetia bunu beğendi.
  3. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Dinamik sürücü pişer armatür pişmez. Son seste burn in yapılmaz(kulaklığa zarar verebilir) orta karar yeterlidir. Pink noise burn in için ideal. Ama şuna eminimki bir kulaklığı kulaginiza ilk taktiğinizda beğenmemiş ya da etkilenmemişseniz burn in sonrasında işlerin değişeceğini beklemeyin. O kulaklık size hitap etmiyor demektir. Burn ine guvenmeyin yani.

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Burn-in'e her iddiaya oldugu gibi supheli yaklasiyordum, ta ki elime ayni kulakliktan iki tane gecene kadar. Bir haftadir kullanmis oldugum Hifiman HE-560'i, kutusundan yeni cikardigim Hifiman HE-560'la karsilastirinca bariz belli olan fark, her iki kulaklik ta burn-in surecini gecirdikten sonra (bir hafta - 10 gun kadar) kayboldu... Ayrica Tyll'in yaptigi AKG K701 cift kor deneyi de yeterli bir delil bence:
    https://www.innerfidelity.com/content/evidence-headphone-break

Ancak bazi kablo farklarina, hele hele "kablo burn-in" olayina halen supheci yaklasmaktayim. Dogru olabilir, ancak oyle olduguna dair hic bir bilimsel veri gormedim simdiye kadar. Onun icin "dünyanın düz olmasi gerçekliginde" falan degil bence. Farkindaysaniz olusturduklari farki bile "sesin rahatlamasi, eforsuz gelmesi" gibi muglak kavramlarla ifade ediyoruz.

Kablo degistirince, ya da bir sure dinledikten sonra sesi algimizdaki degisikligin ekipmandan dolayi olmasi bir ihtimal. Baska bir ihtimal de o farkin beyninizde olusmasi. Ve dusuk bir ihtimal degil bu. Lakin bu itici gercegi kabullenebilmek icin Tyll gibi cift-kor test yapmaniz gerekiyor. Iste o zaman duyulan fark, guvenilir olmayan subjektif bir deneyime dayali bir inanc degil, dünyanın yuvarlak olmasi gibi genelin kabul etmek zorunda kalacagi bir gerçek oluyor...

Bunu denemeden kabullenmenin imkansiza yakin oldugunun farkindayim. Cunku gordugunuz bir seyin olmadigini kabullenmek gibi bir sey... "Nasil olur?", hatta "Olmaz oyle sey!" diyesi geliyor insanin. Onun icin herkesin usturuplu bir cift kor deneyi gerceklestirmesini siddetle tavsiye ediyorum, zor ve ugrastirici olmasina ragmen.

Ilk deneyimim halen aklimda. $3000'lik ekipmanla dinledigim 24bit 96Khz orijinal FLAC dosyasi ile VBR MP3 arasida duydugum bariz fark, cift kor testte yok oldugunda hayalet gormus gibi oldum resmen... Agzim acik kaldi, tuylerim diken diken oldu... Yarim saat once duydugum, ve adim gibi emin oldugum o bariz fark bir hayaletti... Her ne kadar kabullenmesi guc olsa da, beynim daha "kaliteli" formati dinledigimde bana daha iyi ses duyuruyordu, arada kulagimin secebildigi objektif bir fark olmamasina ragmen... Bizzat yasamasam ikna olmam cok mumkun degil.

Onun icin psikoakustik diye bir bilim dali var. Onun icin gunumuz ilaclarinin etkisi cift-kor deneylerle olculuyor. Cunku bir insan yararli olduguna inandigi bir ilaci kullandiginda fiziksel olarak pozitif iyilesme gosteriyor, ilac sahte olsa bile... Insan kompleks bir sey. Ses algimiz da oyle...

#24 zxc, 5 Aralık 2019
    Son düzenleme: 12 Aralık 2019
    SSCC, Serhat ve sserkogss bunu beğendi.
  5. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    389
    Benim kafama takılan bu burn-in ile neden hep olumlu yönde değişim oluyor. Burn-in den sonra sesini beğenmedim diyen neden yok?

Serhat, sserkogss ve zxc bunu beğendi.
  6. Acemi

Acemi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11

Serhat bunu beğendi.
  7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Çünkü hepimiz, bir önceki hayatımızda Fransız kraliyet ailesine veya aristokrasisine mensup bireylerdik...

8. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    eskiden araba alirken 'bilmemkac bin km zorlamayin motoru acilsin once' derlerdi. motoru acildiktan sonra (o her ne demekse, muhendis degilim dogrular veya yalanlayamam) 'eski hali daha iyiydi' diyene hic denk gelmedim. :p

Collapse Signature Expand Signature
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Motorlarda rodaj, ecnebice "break in", fabrikasyondan yeni çıkmış ve eşleştirilmiş piston ve silindirin çok ince bir yağ tabakası dışında temas halinde olan yüzeylerinin sürtünmeyle birbirine uyum sağlama sürecine deniyor. Objektif ve ölçülebilir bir durum. Mesela yeni araçların beygir güçleri rodajdan sonra bir miktar artar, çünkü birbirine uyum sağlamış yüzeyler sayesinde motor daha verimli calisir. Hatta ilk motor yağı değişiminde az miktar metal talaşı normal karşılanır. Bunun icin cogu motorun yag tipasinda miknatis bulunur. Bazı araçlarda ECU break-in sürecinde aracın yüksek devirlere çıkmasını engelliyor, isteseniz de gitmiyor.

Odyofil ekipmanlardaki burn-in durumunu çift kör testler dışında bilimsel olarak ölçebilmek çok mümkün değil malesef. Elde olan ölçümler de fark göstermiyor. Mesela bir kablo burn in öncesi ve sonrası farklı iletkenlik değerleri göstermiyor ilettiği frekanslarda. Daha doğrusu ölçüm hassasiyeti yetersiz olabilir diyelim ;)

10. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    184
    Armatür sürücülerde de, kablolarlada da pişme olayı vardır. Kablolarda bu olay daha çok kablo derisi denen dış kısımda gerçekleşir. Elektronlar sık kullandıkları yollardan daha rahat hareket eder. Bu bilimsel bir gerçektir. Ve endüstride kalın elektrik kablolarında daha rahat ölçülür. Elektrik mühendisleri sistem dizayn ederken bu farkı göz önüne alır. Armatürlerde de elastik bir diyafram olmasa da metal bir diyafram vardır. Bu ditafram kullandıkça gevşer ve daha kolay hareket edebilir hale gelir. Yan etkisi ise tepkilerinin yavaşlamasıdır. Biz de buna “daha relax çalıyor” deriz. Baslar derinleşir, tizler yuvarlanır.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Aralık 2019 ---
    Ancak her ekipman pişme sürecine aynı tepkiyi vermez. Her kulak da bu farkı algılayamaz. Algılamayanlar için bu olay aldatmaca olarak kalacaktır. Ne söylesek boş.

DrWhite, endia, theoldman ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  11. Acemi

Acemi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Bi playlist açsam sabaha kadar açık kalsa etkili olur mu yoksa pink noise,white noise mi açmam gerekir.Daha önce hiç yapmadım yardımcı olur musunuz ?

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Calissin yeter. Sesi cok kisik olmasin yeter ki. Zorlayacak kadar bagirtmaniza da gerek yok tabii ki.

Acemi bunu beğendi.
  13. Acemi

Acemi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    11
    Tamamdır teşekkür ederim :)

14. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Burn-in yapılmasının, kablolarda direnci azalttığına dair bir çalışma var mı? Sonuçta direnç, cihazla ölçüm yapılarak saptanabilen bir şey.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Bilgim dahilinde şimdiki durumu yazıyorum, tabii ki ileride değişebilir, ya da yakın zamanda haberim olmayan bir gelişme olmuş olabilir.

Kablo "burn in"i konusunda hiç bir bilimsel kanıt yok. Olduğuna dair tüm fikirler tamamen teori ve inançtan ibaret, forumumuz dahil.

Bir çok insan fark duyduğunu hissettiği için inanmakta, lakin çift kör test olmadan duyulan farkın güvenilir olmadığı bilimsel bir gerçek. Ancak dediğim gibi bu kolay yenilir yutulur bir gerçek değil. Çift kör test de kısmen uğraştırıcı bir deney. Bu deneyime sahip olmayan bir çok insan, doğal olarak, fikirlerini bilimsel ve güvenilir olmayan şahsi tecrübelerini baz alarak oluşturmakta...

#35 zxc, 9 Aralık 2019
    Son düzenleme: 9 Aralık 2019
    sserkogss bunu beğendi.
  16. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    613
    Burn in kablo için de ekipman için de vardır. Hatta amfi için , cd player için de vardır.

Birşeyin var olduğunu ispat etmek veya yok olduğunu ispat etmek yerine alırım denerim. olabildiği kadar da teknik olarak değerlendiririm.

USB kablolar üzerinde de bilimsel bir çalışma yok mesela. Ama bu kadar insan iddia ediyorsa bir denemek gerekir diye düşündüm. 2 adet usb kablo satın aldım. Denedim. Bana toplam 300 liraya mal oldu. Ama artık şüphem yok.

Her materyalin bir alışma ve tam verime ulaşma süresi , şekli vardır. Bu beton duvar olabilir. Araba kapısına yapılan ses izolasyonu olabilir. Amfinin içindeki kondansatör olabilir.

Bunu sizin ölçemiyor olmanız veya kulaklarınız duymuyorsa kısaca yok diyip geçmeniz sorunu çözmez.

Sizin uzaylı görmemiş olmanız uzayda başka canlı olmadığı anlamına gelmez. Sadece denk gelmemişsiniz demektir. Ne zaman ki uzayın tamamını tarayabilecek bir cihaz yaparsınız o zaman emin olursunuz. ( o cihazı da kendiniz yapmanız lazım yoksa sizi başkası manipüle etmiş olacaktır )

Kablonun izolasyonu ile ilgili de burada çok teknik yazılar yazıldı. Bu işlerde uzaman kişilerin görüşleri paylaşıldı. Ancak şimdi o kaynaklar yok sayılır. Hiç burada paylaşılmamış gibi "bilimsel veri yok" deniliyor. Kablonun ses karakterini belirleyen şey sadece empedans veya indüktans mıdır ki biz iölçtük etkisi yok denebiliyor.

RCA ve speaker kablolarında burn in e aracımda çok şahit oldum. Araç ses sistemlerinde bu iş çok tehlikeli bişey aslında. Kabloyu döşüyorsun. Bütün aracın döşemeleri söküp takmışsın. 1 ay sonra tizler parlamış. EQ ile düşürmek veya crossoverfrekansları ile oynamak gibi opsiyonlar var. Çok profesyonel insanlar kabloları ve speakerları araç dışında pişirir öyle monte eder. 40 metre vandenhul kabloyu arabadan söküp çöpe atmak biraz yürek ister :D

Ayrıca kötü yönde değişim hiç olmuyor mu sorusuna da cevap olsun. Böyle birşeye şahit oldum defalarca. Bazı kablolarda piştikçe üst frekanslarda artış oluyor. Çaldıkça basları azalan kablo görmedim duymadım. Ancak Tizleri parlayan kablo çok gördüm duydum. Bunu da yapabiliyorsanız crossover ayarlarıyla çözersiniz. Yoksa bir kaç yol deneyip vazgeçersiniz.

theoldman bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Adi ve orta halli USB ve RCA kablo arasında fark bizzat duydum.

Paylaşılan "uzman kişi fikri" yanlış hatırlamıyorsam kablo üreticisi idi :)

Uzay örneği makul. Gerçekten hissedilebilir fark olabilir. Ancak şimdilik yok... Bu noktada "kablo burn in'i vardır" iddiası ile "uzayda başka canlılar olduğunu düşünüyorum" iddiası bilimsel olarak birbirinden çok uzak değil.

Araba örneği dikkatimi çekti. Ses değişiminin nedenini kabloya indirgeyebiliyor musunuz? Ses değişiminin hoparlör ya da ekipman pişmesi kaynaklı olmadığına emin miyiz? Ya da hoparlörlerin monte edildiği yere uyum sağlamaları söz konusu olabilir mi? Mesela kabloları pişirip döşeyince bu tip ses değişimleri 100% engellenmiş oluyor mu?

#37 zxc, 9 Aralık 2019
  18. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    O yanardağ patlayalı çoook oldu. Üzeri gölet şimdi. İçinde balıklar falan yüzüyor. :) ille de gorselle ifade edeceksek bu gider belki:

20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189

Benim açımdan sizin nitelediğiniz şekilde
    " Havanda su dövmüyordunuz."

Sizin son yazdıklarınızı okurken yavaş yavaş sokratik sorgulamaya girdiğinizin farkındaydım ve son cümlenizi okumayı sabırsızlıkla bekliyordum.

Ama asıl beklediğim tartışmanız sonunda yaşayacağım “doublethink” idi

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#40 Serhat, 9 Aralık 2019
    okty_k bunu beğendi.