Burnin nasıl yapılır ?

'Rehber Konular' forumunda MagicSound tarafından 14 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Benden pas

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Benim için de böyle. Tek istisna durum HE-560 oldu, çünkü sub bass ilk başta yok gibi bir şey. 1-2 gün sonra belirginleşiyor. Denediğim hiç bir kulaklıktan da o kadar kuvvetli sub bass duymadım şimdiye kadar. Güçlü olduğu bir alan olduğu için de tercihleri etkileyebilecek bir değişim sayılabilir belki. Velhasıl eğer yeni bir kulaklık aldıysak, 2-3 gün süreyle çalıştırıp, sonrasında karar vermek daha güvenli bir yol bence, eğer mümkünse tabii ki.

3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Hoparlörün veya kulaklığın sürücüsü gibi hareket eden parçalarda olması bana biraz mantıklı geliyor aslında, malzeme gevşedikçe daha kolay kıpırdar diye düşünüyorum. Elektronikte olması kısmına bir şey diyemem, kimyasal kapasitörler zamanla daha çok mu dolar hiç bir fikrim yok.

Burn-in fenomeninin bir kaç defa deneyimlediğimi düşünüyorum; örneğin ilk dinlediğimde hiç bası olmayan Auglamour rx-1 earbud'ı bir süre eşime verip geri almıştım. Geri geldiğinde basları artık vardı :) Bir de Sedef audio lambalı amfilerinden biri aynı şekilde ilk dinlediğimde bassız çalıyordu, saatler içinde baslar ortaya çıktı, sıcak baslı bir amfiye dönüştü. Kulağımın tıkanmış sonra açılmış olma ihtimali bile bu durumları açıklar tabi, o yüzden şahsen ne "var" ne de "yok diyemiyorum.

Bence en iyisi yeni ekipmanı dinleyerek beyni de cihazı da burn-in'lemek. Böyle bir şey varsa kazanım olur, yoksa müzik dinlemiş, yeni cihazınızın keyfini çıkarmış olursunuz.

4. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Şu anda kullanmakta olduğum superlux hd681 kulaklığımı 2 ya da 3 gün boyunca(ara vermeden) white noise,pink noise ve karışık müziklerle burn in yapsam(ses seviyesi ortadayken) kulaklığa bir zararı olur mu?

5. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    Aslında test etmesi çok kolay bir "şehir efsanesi" bu.

2 adet aynı kulaklıktan alınır. Bir tanesi hiç ambalajından çıkartılmaz. diğeri bir kaç gün burn in yapılır. Sonra ikisi de aynı cihaz üzerinde denenir. Farklar kağıda not alınır. Aynı şekilde bir başkasına dinletilir. Kağıttaki farklar kıyaslanır. Bu testi yapanlarda iyi kötü kulak olmasına özen gösterilir.

Kulaklığın öyle binlerce lira olmasına gerek yok. Ucuz kulaklıklar ile de oluyor.

6. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    47
    Bu test için burn in tavsiye edilen kulaklıklar kullanılmalı. Bazı üreticiler kullanım kılavuzunda burn in tavsiye ediyor. Bu kulaklıklarda test edilmesi gerekiyor. Sonuçta sürücü tipine göre burn in etkisinin değişebilmesi muhtemel.

Ayrıca özellikle burn in tavsiye etmeyen bir kulaklığı test etmenin anlamı da yok bence. Böyle bir iddiası bulunan markalara bakmak lazım.

7. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    Burn in tavsiye eden etmeyen diye bir ayrım yok. Adam bilinçsiz yapılan burn in den cihazın zarar görebileceğini düşünür yapmayın der.

Armatür sürücülerde burn in periyodu hakkında bilgim yok. Ancak kablolar ve diyaframlı sürücülerde bariz bir fark görülüyor.

Ben vaktiyle Creative overear kulaklıkla denedim. Sonra bir kaç ucuz kulaklıkla da denedim. Özellikle overear kulaklıklarda fark muazzam.

Ancak genel olarak bir kulaklık çok kötü ise o kulaklık burning ile adam olmuyor.

8. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Yeni aldığım hifiman Ananda kulaklık içinde gelen kılavuzda 150 saat burn in yapın yazıyor...

zxc, Mikrobiyolog ve pyken123 bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Hayırlı olsun

10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Teşekkürler. Bu gün amfi deneyeceğim seversem alırım smsl th-9 .

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Kısa yorum alabilir miyiz Ananda için

12. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Burn-in ile alakası var mı bilmiyorum ama bir süredir masaüstü sistemde sadece sol monitörü kullanıyordum %70/80 kapasite de bugün ikisini de açıp bir şeyler dinleyeyim dedim ve aralarında ses seviye farkı hissettim. Sürekli kullandığım sol monitör sağ tarafa göre daha açık, ses seviyesi daha yüksek ve daha tok basslı bir şekilde çalıyor. İlk başta şarkıdan yada benim sağ kulak gidiyor herhalde dedim ama yok sesi bir sağ bir sol kanala art arda geçirince ikisi arasındaki fark ciddi belli oluyor.

Sanırım bu burn in olayı tek seferlik değil, uzun bir süre kullanmadığınızda da bir şekilde bir şeyler değişiyor içerde.

Çıkarılacak ders: sistemi tek çalıştırmayın, bir bütün halinde kullanın.

13. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Biraz anlamaya çalışıp kısa izlenim yazarım.

14. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    47
    Burn in sanırım işe yarıyor. Moondrop aria kullanıyorum. Kullanma kılavuzunda 100 saat burn in tavsiye edilse de ben süreyi günlük kullanımlarla doldurmayı tercih ettim. İlk geldiğinde tizler ve üst mid bölümleri keskin gelmişti bana. Ki incelemelerde keskin ses karakterine sahip olmadığı sıkça belirtiliyordu. Hatta geri iade etmeyi bile düşünmüştüm. Yine de kullanmaya devam ettim. İlk 2-3 günden sonra ses yumuşamaya başladı. 4-5 hafta sonra ise keskinlikten eser kalmadı.

Tabi 2 çift kulaklık setini ayrıca test etmeden kesin konuşamam. Yine de şimdilik burn in olduğunu düşünüyorum.

15. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Herhangi bir kulaklığı bilgisayarın onboard ses kartı ile ve kaliteli bir harici dac ile burn in yapsam arada bir fark olur mu?yani harici dac kulaklığın sesini onboard ses kartından daha güzel hale getirir mi yoksa arada bir fark olmaz mı?