cOnatus: Ülkemizden Bir Network Player

'Haberler' forumunda MikePortnoy tarafından 30 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Uzun bir süre sonra herkese merhabalar,

Son dönemlerde döviz kurlarının artması, ek vergiler derken yurtdışıdan cihaz ve ekipman getirmenin maliyeti oldukça yükselmiş durumda. Bu durum gerek stereo tarafında, gerekse kulaklık dünyasında kendisini ciddi biçimde hissettiriyor.

Diğer yandan bulut servislerinin gelişmesi ile beraber internet üzerinden müzik dinlemek oldukça yaygın bir hale geldi. Bu yaygınlaşma ile beraber birçoğumuz kendisini taşınabilir ya da masaüstü streamer veya network player ararken buldu. Dünyadaki üreticiler arasında ciddi bir rekabetin bulunduğu bu alanda yer almak üzere, ülkemizde de bir grup odyofil tarafından yakın zamanda bir network player projesine girişildi. Cihaza ve projeye verilen isim ise ''cOnatus''.

Klasik streamerden farklı olarak cOnatus, bir network player; yani bir streamer/dac. Klasik streamer dijital datayı doğrudan dac'a gönderirken, cOnatus network player kendi içerisinde bulunan dac ile analog çıkış sağlıyor. Projenin sahibi arkadaşlar, arayüz olarak kendi yazılımlarını kullanıyorlar. Audirvana gibi üçüncü parti yazılımlarla da kullanılan cOnatus için yakın zamanda Roon lisansını da almayı planlıyorlar. Cihazın analog çıkışları ise şu an için RCA. Ancak XLR çıkışları da yakında kullanıma sunulacak.

Proje sahipleri geliştirmeye de son derece açıklar. Lineer güç kaynaklarının kullanımı, üzerine bir kulaklık çıkışı eklenmesi gibi bir dizi düşüneceye sahipler ve görüş alışverişine de açıklar. cOnatus şu anda birkaç odyofil arkadaşımızın evinde ortamı müzik ile doldurmakta. Yakın zamanda benim evime de konuk olacak cOnatus'u Dcs dac ve Lumin streamer ile kıyaslama imkanı bulacağım. Rakipler sıkı, ama geçilemez değil..

Haricen aldığım bilgilerde görünen o ki, bazı kullanıcılar Chord Qutest ve Lumin U1 Mini ikilisini terk ederek cOnatus network player'e geçmişler. cOnatus'un ''all in one'' tarzı ve yaklaşık 1000 EUR civarındaki fiyatı (şu an için temel fiyat) düşünülecek olursa, bu oldukça önemli bir başarı.

Şimdilik sizleri cOnatus network player'i geliştiren odyofil grubundan bir mesaj, kendilerinin iletişim bilgileri ve cOnatus Audio'nun mütevazi web sayfası ile başbaşa bırakıyorum.

Hepinize sevgiler. Sağlıkla kalın..

https://conatusaudio.com

conatusaudio@gmail.com

Proje sahiplerinin mesajı:

''cOnatus 2017 yılında, elektronik mühendisi, yazılım uzmanı ve iletişim profesyoneli üç odyofilin bir araya gelişinden oluşan bir hobi ve ürün geliştirme grubudur en temelde. Amacımız yazılımları ve donanımları incelerken zaman içinde "kendimize bütünleşik bir network player yapsak nasıl olurdu?" sorusuna cevap vermekti. Bu soru 3-4 yıllık bir zaman zarfında soru olmaktan çıkıp somut olarak ürünlere dönüştü.

Şu anda seri üretimden çok kullanacak kişinin gerçek ihtiyaçlarına birebir cevap verecek kişiye özel streamer projeleri gerceklestiriyoruz. Bunun yanında en fazla öne çıkan özelliğimiz olan arka plan sessizliğini destekleyecek, kullanıcıyı -50 db'e kadar dış etmen gürültülerinden kurtaracak kablo çözümleri sunmaya çalışıyoruz. Tüm elektroniklerin doğru beslenmesine yönelik "linear power supply" ürünleri gelistirip bunları ürünlerin tam merkezine yerleştiriyoruz. Bugüne kadar biriktirdiğimiz tecrübelerimizi hobidaşlarla paylaşıp fikirlerini duyma ve ürünleri daha da ileri götürmeye odaklandığımız bir program başlattık.

Her fikrin ve tecrübenin ne kadar büyük fark yarattığını yaşayarak gören bir ekip olarak Techno-fi ailesine selamlar diyoruz. Birlikte deneyimlemek ve gelistirmek adına herkese selam ve sevgiler.''

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MikePortnoy, 30 Ocak 2021
    Son düzenleme: 30 Ocak 2021
  2. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    Harika ve beni gerçekten heyecanlandıran bir haber oldu.tamda gündemimde bu tarz bir ürün varken.

Siteyi inceledim.ürünün tam olarak ne vaaddettiğine dair net bir içerik göremedim.

Bu ürünün kullanım senaryosu tam olarak nedir?dahili hafızası varmı?tidal,spotify vs.stream uygulamaları destekliyormu? Mobil cihazlar üzerinden erişmek ve kontrol etmek mümkünmü?Birde all in one derken aynı zamanda amfimi barındırıyor? Yada pre amfi olarak kullanmak vs.mümkünmü.kumandası varmı?

Güzel haber için tekrar teşekkür ederim.

#2 BatmaN19, 30 Ocak 2021
    Son düzenleme: 30 Ocak 2021
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Donanımı bilemiyorum tabi ama fiyat fazlasıyla makul. Güç kaynağı dahil özen gösterilmiş kaliteli streamer'lar $2000 civarı.

Bu seviyede bir cihazın kulaklık çıkışlı ve çıkışsız versiyonu olması, fiyatı çok yükseltmeyecek vasat bir kulaklık çıkışının standart olmasından daha makul olur bence.

Bu arada aşırı kaliteli açık kaynaklı güç kaynakları ve kulaklık amfileri zaten mevcut. Asıl önemli kısım olan yazılım ve veri akışına yönelik hardware de cihazı üretenlerin asil odaklandıklari kısım galiba.

Heyecanlandım açıkçası. Umarım başarılı olur ve dünya piyasasına açılırlar. Şimdiden tebrikler!

barocka, refuserQ ve mc_technosoft bunu beğendi.
  4. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ülkemizden bu tarz cihazlar çıkması sevindirici ama sitede çok fazla detay göremedim.

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Proje sahibi arkadaşlar gerekli detayları siteye eklediler.

Ben de kısa bir özet vereyim. Cihaz 2 farklı şekilde kullanıma sunulacak. Birincisi standard donanım olan RCA çıkışlar ile, diğeri ise XLR ve Femto Clock ile upgrade edilmiş versiyonu. cOnatus'u kendi aplikasyonu yanında de Mconnect Audirvana gibi programlarla kullanmak mümkün. Qobuz, Tidal ve Spotify gibi popüler servisleri destekliyor. Hi-Res Audio'yu bilemiyorum, zaten Türkiye'de de fazla bilinmiyor.

Bu arada USB girişi harici HDD üzerinden müzik dinlemeye de imkan veriyor. İsteğe bağlı olarak i2S girişi de sağlanabiliyor.

Ben neredeyse hiç bakmıyorum aldığım cihazların analog konvertör çipine, ama merak edenler için ESS ES9038PRO kullanmışlar. Cümlede dediğimi açacak olursak, kullanılan çipin tek başına hiçbir önemi yok. Ancak ilerleyen zamanda başka bileşenlerle de bir projelendirme yapılabileceğini ifade ettiler bana.

Elimizden geldiği kadar destek vermemiz gerektiğini düşündüğüm bir proje. Elin oğlu yapabiliyor da, bizden niye çıkmasın.. O yüzden her türlü fikre de açıklar.

Ses başarımından hariç olarak, bence 1000 EUR böyle bir cihaz için şu piyasa şartlarında oldukça rekabetçi bir fiyat.

coolblue ve refuserQ bunu beğendi.
  6. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @MikePortnoy ;
    Cevap için teşekkürler.Ben bugün Merter beyle telefonla görüştüm.Kendisi sağolsun yeterince açıklama yaptı ve bilgilendirdi.Kesinlikle sizinle hem fikirim ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.hatta etrafımdaki bu işlere meraklı arkadaşlarımada bahsetmeye başladım.Gündemimdede bir streamer,network player zaten vardı.bu kalitede bir ürünü böyle makul bir fiyata alabilecek olmakta büyük şans oldu gerçekten bunun içinde ayrıca teşekkür ederim.Kendi adıma en kısa zamanda bir ürün satın alacağım.

7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    İnşallah başarılı bir ürün olur. Fiyat çok iyi. Benim gündemde kısa bir süre önce böyle bir cihaz vardı, konuyu takip etmiş olanlar bilir, aldım da. Almamış olsam en azından bunu da ihtimal dahilinde düşünürdüm.

Bu arada xlr çıkış için rca'leri iptal etmemelerini umarım. Her amfide xlr yok, herkes de böyle hibrit bir kablo yapmak/almak istemez. Ayrıca böyle bir cihazda kulaklık çıkışının, kaliteden ödün verilmek zorunda kalınacağı, cihazın esas kullanım amacı ile çok da alakalı olmadığı ve ek maliyet yaratacağı için, gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Sent from my fridge using Tapatalk

pyken123 bunu beğendi.
  8. Deniz

Deniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Bu cihazın anakartını ve beslemesini gösteren bir resim varmı.
    Merak ettiğim Op Amp, Besleme, Digital Analog devresi.

#8 Deniz, 1 Şubat 2021
    Son düzenleme: 1 Şubat 2021
    Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    İç fotoğraflar yakın zamanda paylaşılacak.

Ama yukarıda da dediğim gibi, opamp çip vs gibi bileşenlerin ne olduğuna fazla takılmamak lazım. En iyi malzemeyi kullanıp kötü çalan cihaz çok piyasada.. Kağıt üzerindeki teknik veriler bir yere kadar önemli. En iyi teknik veri kulağımızdır.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Şubat 2021 ---
    Kulaklık çıkışı mevzuu aslında biraz da kulaklık camiasına yönelik. Stereo tarafı için böyle bir düşünceleri olduğunu zannetmiyorum. Kaliteden ödün vermeden kulaklık çıkışı da yapılabilir aslında. Yapılabilirse ne ala..

XLR konusuna gelince, full-balanced bir sistem gerekiyor. Hem amfi hem dac balanced olmadıkça bir anlamı yok. XLR girişi/çıkışı olup, full-balanced geçinip full-balanced olmayan cihazlar var. cOnatus projesindeki arkadaşlar buna dikkat edeceklerdir. RCA'nın iptal edilmeden yapılması da önemli dediğiniz gibi; mesela klasik sistem lambalı kullanan arkadaşların aramızda sıkça olması gibi..

#9 MikePortnoy, 2 Şubat 2021
    Son düzenleme: 2 Şubat 2021
  10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Yok zaten ben yapılamaz demedim, maliyeti arttırmak zorundalar, ki bu cihazda dac katı ile iş bitebilir, amfi tarafı gerekli değil, haliyle düzgün bir şey olması için dışarıdan bağlanacak bir kulaklık amfisine benzer bir şeyler koymak lazım içine, o da maliyeti çok arttırır. Bence gerekli değil, düzgün yapılmış bir dac katı yeter...

Sent from my fridge using Tapatalk

refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  11. Deniz

Deniz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Genelde bu tarz cihazlarda, opa serisi 1612 veya bir üstü oluyor.

pyken123 bunu beğendi.
  12. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,690
    Ülkemizden bu şekilde ürünlerin çıkması sevindirici. Emeği geçen insanları gönülden tebrik ederim.

Ülkemizde Hi-Fi camiasında sürekli konuşulan bir eksikliktir ülkemizden marka çıkmaması. Piyasaya bakıldığında her ülkenin kendine ait firmaları var, dünyaya satış yapıyorlar.

Ayrıca bu işlerin ilerisi için mihenk taşları olduğunu düşünüyorum, bir ürünü üretmek, satabilir hale getirmek, paketlemesi, pazarlaması, fiyatlanması, websitesi... gibi sayabileceğim birçok parametrenin doğru işletilmesi gerekiyor. İlk olan firmalar bunun ceremesini biraz daha sahada tecrübe ederek öğrenecekler ve elde ettikleri bu bilgiler hem kendileri için hem de ülkemizden çıkabilecek diğer firmalar için ticari bellek ve tecrübe oluşturacaktır. Conatus markasının varlığı bu sebepten de çok önemli.

Ülkede benim bildiğim stereo alanında amfi üreten, deneyen, çevresine satanlar var ama bunlar maalesef pazarlanabilir ticari bir ürün seviyesine ulaşmıyor. Ülkemizden firmalar çıktıkça birçok insana cesaret vereceğini umuyorum. Umarım ileride hoparlör, amfi, kablo, kulaklık vb. cihazları üreten firmalarımız çoğalır.

mattiadestro ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @Baran

Ülkemizde hifi üretimi var ama butik seviyede.Üretim kalitesinde sorun yok hatta bazı lambalı amfi üreticileri bu işi hi-end seviyelerde yapıyorlar.

Yani nitelik olarak sorun yok,nicelikte ve marka olmakta sorun var.

Baran ve pyken123 bunu beğendi.
  14. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    332
    Sedef Audio neyimize yetmiyor? :)

Ben bir Ahmet Çekirdek samimiyeti alamadım ne yazık ki...

Baran ve pyken123 bunu beğendi.
  15. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,690
    @BatmaN19

Katılıyorum dediklerine, yıllar içinde özellikle lambalı amfi konusunda birçok tasarlayan, satan insanları gördüm ama bunlar genelde markalaşmamış, dünyaya açılmamış lokal işlerdi biri hariç. Onlarda önemli ve kıymetli ama ülke Hi Fi sektörünün kurumsal markaları çıkartabiliyor olması gerek diye düşünüyorum en azından umuyorum.

refuserQ ve pyken123 bunu beğendi.
  16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Markalaşma ve tanınırlık kazanma gerçekten çok zor bir iş.

Hele hele ultra hi-end tarafında (10.000 EUR üzeri) iş yapmıyorsanız, bir de 1000 EUR-5000 Euro banında ürün üretme gayretiniz varsa işiniz ciddi anlamda zor. 1000-5000 bandında yoğun bir mücadele var. Bu bantta geçmişin köklü firmalarının avantajı var elbette, ancak o firmalar bile bazen zorlanıyorlar.

Ülkemizdeki üreticiye karşı kendi insanımızın bile ön yargısı var. ''Alırsam, nasıl satarım..'' Bu düşünce bile ülkemizde üretilen ve büyük marka değeri taşımayan, fakat çok iyi çalan cihazların bilinirliğini zayıflatıyor.

Benim takip ettiğim kadarı ile amfi ve streamer yanında, henüz pazara çıkmadıkları için ismi bende saklı kalması kaydı ile, floorstanding hoparlör de üretiliyor..

refuserQ ve coolblue bunu beğendi.
  17. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Sitede yazan bilgilere göre cOnatus Hi-Fi modelinde Rca -Toslink ve Spdif Out'ların yanında 2 adet Usb Input var. Yani dac olarak kullanımı usb ile sınırlı sanırım. Keşke usb dışında başka girişler de olsaydı. Başka giriş varsa da yazmıyor.

cOnatus High-End
    modelinde Toslink ve Coax Input var. Benim kullanımıma daha uygun duruyor. Bu tarz bir cihaz alırsam ekstra dac olarak ta kullanmak isterim. Ayrıca I2s Hdmi Input seçeneği isteğe bağlı olarak sunuluyor.Bu da iyi bir seçenek. Sanırım high end modeli henüz proje aşamasında.Fiyatı belli mi acaba bu modelin? Ayrıca sitedeki çok ufak bir fotoda arkasında sanki dvi çıkışı var gibi duruyor. Daha detaylı foto ve cihazın ağırlığı ve ölçüleri gibi özellikler da belirtilmemiş.

Genelde aldığım cihazlarda, sonradan nasıl satarımı düşünmeden once, alacağım ses kalitesine önem veririm. cOnatus Network Player ile Naim'in en üst versiyonu nd555'i karşılaştırmışlar ki bu model ekstra satılan power supply ile fiyatı cOnatus'un çok çok üzerinde. Ama cOnatus'un Naim ile performanısının geride kalmadığını duymak ta, yerli bir marka için ayrıca sevindirici.

refuserQ ve pyken123 bunu beğendi.
  18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146

Naim ile karşılaştırılan model, mevcuttaki üretilen model. Mevcut modelde harici bir d/a'ya dijital çıkış alabiliyoruz. Öteki modelin ARGE çalışmaları bir süre daha devam edecekmiş.

Bu arada arzu edenler ve benim vereceğimden daha doğru bilgi almak isteyenler en yukarıda yazdığım email adresine de bir mail gönderebilirler.

coolblue ve refuserQ bunu beğendi.
  19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    @MikePortnoy

"Klasik streamerden farklı olarak cOnatus, bir network player; yani bir streamer/dac"

Abi bu kısmı anlamıyorum ben :( yani şu mu demek?

Telefonumdan bu network player'a bağlanıyorum , tidal'den master müzik açıyorum , o da bu müziği kendi içinde harmanlayıp hoparlöre sinyal gönderiyor , hoparlörde çalıyor :D

Şundan ne farkı var? iFi Audio Nano iDSD Black Label , cahilce olabilir sorum :( ikisinin çalışma mantığı , birisinin network oluşu mu? Hani network diyince aklıma internet geliyo , bulut sistemi geliyo felan fistan :rolleyes:

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Ifi'nin bu modeli tidal'a falan bağlanabiliyor mu?