DAP ve Ekipman Fotoğraf Galerisi

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda Be Creative tarafından 29 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    kule hoparlörün arkasını daha da boş bırakırsanız birde oturma pozisyonunuzu ona göre tam merkezde olacak şekilde durursanız sesler daha güzel dağılacak ve tam performansı duyacaksınız :) odanın farklı noktalarında sesler duruma göre kaybolabiliyor, eğer oda simetrik ise bu kayıp daha da az oluyor:p nacizane tecrübelerimden yazmak istedim , biliyorsunuzdur zaten ;) kule çok farklı his vermişti dinlediğimde , masaüstünden kuleye geçince fark feci şekilde belli oluyor:cool: nasip olursa tam donanımlı kule hoparlör dizmek istiyorum :D

oda akustiğinide ona göre dizayn ettimmiydi değmesinler keyfime:D

2. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    789
    @elektronik müzik

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.bu konumlandırma şekli odanın akustiğini en verimli şekilde kullanabildiğim optimum konumlandırma oldu.yaklaşık 25 mt2 alan içerisinde denemediğim bir konumlandırma şekli kaldımı gerçekten bilmiyorum.Dinleme mesafem yaklaşık 4mt. oda ölçüleri 6x4.5. Metreyle ölçerek milim milim ayarlandı bu konumlandırma :)

Bass portları önde olan speakerlarda duvara olan mesafe konusu biraz daha karmaşık.Odanın akustiği konusunada el attım onunla alakalı başka bir konuda paylaşımım olacak.

Hayallerinizi en kısa sürede gerçekleştirmeniz dileğiyle.

Collapse Signature Expand Signature
    zxc, refuserQ, Mikrobiyolog ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181
    Dün sabah 7’de üst komşunun iPhone alarmına uyandım. 2 senelik binada yaşıyorum sözde tam donanımlı, hadi eski bina olsa neyse derim. Kıskanıyorum böyle bırakın kuleyi, raf tipi bile hayal geliyor.

Konu belki başka yere kayacak ama sizler nasıl çözüyorsunuz bu işi? :D

elektronik müzik bunu beğendi.
  4. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Kulaklık kullanarak :)

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    Apartmanda değilde yazlıkta kullanıyorum , orada da kule değil masaüstü kullanıyorum ama çatıda , 3.katta :D komşularada bildirdim durumu , müsade ediyorlar , 3.katta olunca en aşşağıya ses çok gitmiyor , ileride daha farklı şeyler deneyeceğim , etrafa ses kesici kalın perdeler döşemeyi pilanlıyorum , kule hoparlör alırsam kesin lazım olacak :( karşılıklı ses yalıtımı yapar isek komşularla , iyice rahatlarım gibime geliyor , bu şekilde izolasyon yapan firma var , aksa akustik firması yapıyor bunu , iki duvar tarafına yalıtım yapıyor karşılıklı... Apartmanda mecbur kafaüstü kullanıyorum

6. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    814
    Olması gerekeni yakalamissiniz. Hoparlörün odadan kaybolduğu ortam .Darısı başımıza

refuserQ, BatmaN19 ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,612
    Ben şahsen Kef LS50 kullanıyorum, sesi televizyondan daha fazla açmıyorum, o her evde var sonuçta. Yapısı gereği basları (Enerjisi en yüksek frekanslar bas frekanslar, komşulara en çok onlar gider.) zayıf hoparlörler, 50Hz altı yok. Hoparlörün bu zaafı apartmanda benim işime geliyor ve makul saatlerde dinleyebiliyorum.

Evimde bir arkadaşımın Tannoy Revolution XT 8F kulelerini dinlemiştim kısık seste bile bas enerjisi çok fazla idi, sonuç olarak apartmanda yaşadığım sürece raf tipi hoparlörlerle devam kararı aldım.

ANATHEMA, refuserQ, radyo ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Ben de salon düzeneği fotosu paylaşayım, konu hazır kulelere dönmüşken:

Sent from my fridge using Tapatalk

fortress34, border66, DrWhite ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  9. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    789

Tek Daire üzeri 4 katlı yeni yapı bir binada oturuyorum.Dinleti odam komşuların salon olarak kullandıkları oda.Üst komşumla geleneksel Türk komşuluk ilişkilerinin zirvesindeyiz.sistemin sesini fazla kaçırdığımda istek parça falan istiyorlar ilişki o boyutta.

Alt komşularım ise tam bir baş belası.yaklaşık 1.5 senede 5 kez yukarı çıkıp çeşitli sebeplerle ikaz ettiler.5. Çıkışlarında evimde misafir olan ve kapıyı spontane açan baldızıma ikazda bulunduklarını akşam eve gelip öğrenince bende kayış koptu.Aşağı inip baya bir saydırdım.Çıt yok o günden beriki bazen billinçli olarak sınırları zorluyorum inadına.bazı insanlar sizin efendiliğinizi Zaafiyet sanıyorlar.

Sizin kanuni olarak kendi yaşam alanınızda belli bir desibel değeri kadar gürültü etme hakkınız var.Evdeki Oda ve saate göre değişkenlik gösteriyor.

Spike ve altındaki granit alt frekans yansımalarını baya bir azaltıyor.bununla alakalıda çok şey yazarım ama yeri burası değil.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Nisan 2021 ---
    Birde benim ideal ses seviyem,dinlediğim eserin canlı performansında olsam ses seviyesi ne kadar olurdu? Sorusunun bana göre cevabı kadar oluyor..
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Nisan 2021 ---
    @Mikrobiyolog

30 mt2 altı bir alanda kullanılacaksa bende bookshelfte kalma tarafındayım.ama bu kuleleri dinlediğimde zaafıma yenildim ki o dönem proac ve harbeth bookshelf falan bakıyordum.hatta harbeth p3esr dinleyip çokta beğenmiştim ama Tr koşulları için bütçe dışı kalmıştı.iyikide kalmış.

Hassasiyeti yüksek kulelerin Tube amfi ile match edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Alt frekanslar belki bir miktar hızdan kaybediyor ama kontrol ve etki noktasında ciddi rahatlama oluyor.

ANATHEMA, refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    Şöyle öznel yorumda yapayım , çok tecrübem olmadı ama , kule alındıktan sonra kısık sesde dinlenecekse anlamı kalmıyor bana göre (görecedir)

kule harici , masaüstü hoparlör ve kulaklıklarda da bizzat deneyerek test ettiğim şey , sesi belirli düzeyde açmayınca , gerekli enerji gitmeyince , o istediğim heyecan gelmiyor , basslar gümbürdemiyor diyeyim özetle ;)

extreme audio sahibi yusuf abi ile de test ettim kule hoparlör , o da benim yazdığımın tam tersini söyledi , şöyle ki; kaliteli kule hoparlör kısık seste bile performansından ödün vermez demişti , bunu deneme şansım olmadı , dediği doğrudur diye düşündüm o vakit :D

11. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    789
    İyi bir speaker o bass impact dediğimiz etkiyi ses seviyesi ne olursa olsun hissettirir,hissettirmeli.hatta iyi bir bookshelf bile sizi bu konuda çok şaşırtabilir.

Bunu kendi sistemimle ifade etmem gerekirse bu etkiyi kontrol etmek beni baya bir zorladı çünkü daha büyük bir alanı doldurmak üzere yapılmış bi speaker 4b ler.şu anda özellikle tube amfiye geçtikten sonra,(kontrbass,bass gitar,davul. Vs.) hepsinin sahnede konumu daha belli hale geldi alt frekanslar daha dingin daha sakin.hepsi aksiyon halindeyken bile sahnede yerleri ve tonları net olarak belli.alt frekansları ayırmak,konumlandırmak giriş ve üzeri speakerlarda çok mümkün olmuyor.sağdan soldan gelen yansıma ve uğultuları bass diye dinletiyorlar.ha bazıları onu sever o tonları arar bişey diyemem zevk meselesi.

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
  13. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143

Pek dinleyemedim ama zaten bilinen cihazlar, yine de merak eden olursa seve seve cevaplarım.

Fakat lambaların bilindiğini sanmıyorum :)
    Lambalar:
    Rca6080 nos olan model ve 1960 yılı( Sıcak ve ayrıntılı çalıyor, tizler geride bass lar thomson kadar güçlü değil)Biraz sönük bir sese sahip kimisi sever, kimisi sevmez.

Thomson 6080wa Fransız(Tizler ışıl ışıl ve canlı bir lamba, hd6xx e yakışıyor, midler bir tık geride ve basslar rca ya göre hem tonal hemde dinamiklik açısından daha iyi ama sıcak bir lamba değil, en azından rca kadar, aynı zamanda RCA ya göre daha analog daha gerçekçi çalıyor, ayrıca bu lamba daha iyi detay yakalıyor ve bir tık daha dinamik. Tizde çözünürlük çok ama hafif parlak.

Sylvania 6SN7WGT(badboy lakaplı 1951 yılından kalan ve nos olan model. Sıcak ve dinamik demem tamamiyle yeterli bu lamba için)
    6sn7 lambalar için headfi da çok uzun ve bol emek verilmiş bir yazı var, merak edenler bir baksın derim.

#7153 pyken123, 12 Nisan 2021
    Son düzenleme: 5 Haziran 2021
  14. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Kinera IDUN

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,558
    Bass ve mid arası sağlıklı ses sunan bir bookshelf hoparlör duymadım daha... En yakın olan B&W Nautilus 805'lerdi, onlarda bile ses sıkışık bu aralıkta. Malesef kule hoparlör şart gibi birşey bana göre...

16. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Audioengine a5+ var :D

zxc bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,558
    Tek istisna :D

fosther bunu beğendi.
  18. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    klipschs the sixes dinledikten sonra a5+ sevemedim , dinlemediyseniz duyun derim , a5+ keyif vermiyor dinledikten sonra :)

fakat sizin dediğiniz o aralığı hatırlamıyorum , kısa süreli tuttum elimde a5+ yı, klipschs dinleyince satıverdim hemen :p

19. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    212
    5" woofer larin hepsi 50hz altını veremiyor, dünyanın en pahalısinida alsanız durum pek değişmeyecektir. Sonuçta ses hacim/volume işi.

Eğer bass seven biriyseniz 5" bookshelf'i bir sub ile kombine etmek şart, yada 8-8.5" wooferlı bookshelf/referans hoperlorlere bakmak lazım.

Bende elimdeki a5+ lari elden çıkarıp 8.5" adam audio a8x almayı planlıyorum. Geçen ay 10k ya sıfır çiftini bulmuştum yarın yazarım dedim, ertesi gün gitmiş bile. Sıfırına kim 17k verecek şimdi...

İlerde de a8x leri svs sb4000 ile kombine etmeyi planlıyorum. :D

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  20. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    kanto tuk ile birlikte , adını hatırlayamadığım subwoofer kombinasyonunu dinledim , subwoofer kaliteli idi hatırlıyorum , seste beni etkileyen değişim olmamıştı , aksine sesi hiç beğenmemiştim ;)