DAP ve Ekipman Fotoğraf Galerisi

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda Be Creative tarafından 29 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    kanto tuk ile birlikte , adını hatırlayamadığım subwoofer kombinasyonunu dinledim , subwoofer kaliteli idi hatırlıyorum , seste beni etkileyen değişim olmamıştı , aksine sesi hiç beğenmemiştim ;)

2. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    202
    En kötü sub bile sub'sızlıktan iyidir hocam. :D

3. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    hatırladıklarım böyleydi , vakit bulursam dinlerim yine

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Bu konuyu biraz açmak lazım, çünkü bazen kocaman hoparlörlerin bile bass tepkisi zayıf olabiliyor.

B&W Matrix 802 gibi bir çok salonda sırıtacak büyüklükte bir hoparlörün bass tepkisi şaşırtıcı derecede zayıf mesela. Hatta sırf bass'lari güçlendirmek için ekstra bir cihaz da üretti B&W, bu hoparlörle birlikte kullanmak için. Dynaudio'nun yakın büyüklükte (55-60 litre arası, 4 sürücülü, 3 yollu) olan iki modeli olan Audience 80'den Contour 3.3'e geçtiğimde de basslar zayıfladı. Çünkü Dynaudio, Contour'da "speaker in speaker" dizaynı yoluna gitmiş, yani her sürücünün birbirinden bağımsız kabini var içeride, dışarıdan gözükmüyor... Velhasıl genel ses kalitesi için bass tepkisinin feda edilmesi sık rastlanan bir olay.

Şimdi kullandığım kıç kadar Xeo 2'ler bazı parçalarda, daha önce sahip olduğum Contour 2.5 kulelerden daha derine inebiliyor. Gel gelelim mid ve bass arası çok daha doğal ve ferah Contour 2.5'larda...

Ayni şekilde "Transmission Line Speaker" olayını araştırırsanız, küçücük sürücülerden çok derin ve kaliteli bass elde eden hoparlörler bulacaksınız. İkinci el hoparlör araştırıyorken bir kaç örneğine geldim. ARGE ve üretim maliyetleri yüksek olduğu için ucuz değiller, ama İncelemeler bayağı pozitif.

Bose ta bazı ürünlerinde kullanıyor bu acoustic wave guide olayını. Küçücük cihazlardan şaşırtıcı bass çıkıyor.

Son olarak, ilk çıkan portatif bluetooth hoparlör'lerden biri olan Jabra'nin, pili bass sürücüsü olarak kullanmasını örnek vereyim. Avuç kadar şeyi masaya koyunca masa titremeye başlıyor :)

#7164 zxc, 18 Nisan 2021
    Son düzenleme: 18 Nisan 2021
  5. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    202
    Haklısınız biraz daha açmak gerekiyor konuyu.

5" woofer kullananlar genelde küçük, uygun fiyatlı bookshelfler oluyor, mesela a5+, xeo2 vs gibi ve bunlarin gerek sürücü boyutu gerek hacim olarak tatmin edici alçak frekanslar verebilmesi fiziksel olarak mümkün olmuyor. Bu boyutlarda ki ürünlerini hemen hemen hepsinin alt frekans sınırını 45-50hz oluyor.

Öte yandan fiziksel olarak bütün imkanlara(hacim, sürücü boyutu) sahip bir hoperlör'lün zayıf basslari da olabilir, bu tamamen üreticinin tercihidir. Dsp, kabin tasarımı, sürücünün karakteri çok fazla faktör var. Bir çok üretici sizinde dediğiniz gibi sürücünün çok fazla alt frekanslarla uğraşıp midlerin boğulmamasini isteyebilir ki ideali de budur aslında.

İşte bu yüzden full spektrumu tam anlamıyla deneyimlemek istiyorsanız bir subwoofer'a ihtiyacınız var. Kuleleriniz, bookshelf'leriniz ne kadar büyük, iyi olursa olsun hiç bir zaman bir subwoofer kadar derine inemeyeceklerdir, onlara buna zorlamak yerine bir sub eklemek daha mantıklı.

Ben şuanda a5+'in bass perf. hiç memnun değilim mesela, 50hz ve üzerinde odayı inleten alet 50hz altında sadece purrrr diye port sesi üretiyor. :D Benim olayım db' den çok hertz.

Hadi dinleyici olarak alt frekansları eksik duymanız pek sorun teşkil etmeyebilir, hatta bir çok kişi bir şey kaçırdığını fark bile etmeyebilir. Ancak basslari gerekenden eksik ve zayıf duyuyorsanız mix/master'da ya bunun basslari az dur ben biraz daha açayım şunları diyip açıkta açıyorsunuz, sonra herşeyi tam bir setup'da yada binlerce wattlik wooferlarin olduğu bir club ortamında açtığınızda tek duyulan burrrrrrrr,borrrrrrrr, bommmmm oluyor. :D

#7165 PehliOne, 18 Nisan 2021
    refuserQ ve zxc bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Tam olmasa da yakın isabet!

SVS low pass filter'ım 42Hz civarında. Üzerini Xeo 2'ler, altını SVS sub taşıyor.

Sürücü boyutu ve bass tepkisi arasındaki ilişkiyi bozan teknoloji olarak "transmission line" dışında, güncel kendinden Class-D amfili DSP destekli aktif hoparlörleri de ekleyebiliriz bence. Mesela Xeo 2'lerin frekans tepkisi 40Hz'ten başlıyor. Saçma bir rakam kabin hacmine göre. Sadece veri olarak değil, dinleyince de şaşırıyor insan. Peki nasıl oluyor da oluyor? Tahminim:

1. GÜÇ. Örnek olarak Xeo 2'ler tek sürücü başına 65watt; LS50W'ler ise bass sürücüsü için 200W, metal tiz sürücüsü için 30W güce sahip.

2. DSP. DAC ve amfi sürücülere özel. Crossover dijital ve değişken. Tahminim DSP sürücülerin kaldırabileceğine karar verdiği anda dayıyor gücü. Neden böyle düşünüyorum? Çünkü bazı parçalarda bass zayıf, bazılarında ise aşırı güçlü.

Mesela Britney Spears'in Go parçasında Xeo 2'lerin bass tepkisi anormal, 5.5 inçlik sürücüler yuvalarından fırlayacak gibi hareket ediyorlar. O boyuttan o bass'ın çıkması mümkün görünmüyor.

Ama diyelim ki bir parçada 35Hz enerjisi yüksek olsun, o durumda aynı gücü yollamıyor amfi sürücüye, çünkü o sürücünün o gücü o frekansta kaldırması fiziksel olarak mümkün değil.

Bu ciddi bir avantaj. Çünkü harici amfiyle ve sıradan pasif crossover üzerinden tek tek sürücülerin fiziksel sınırlarını bırakın zorlamak, yaklaşmak bile mümkün değil, çünkü sınırı geçme riski, sürücüye kalıcı zarar vermek demek. O yüzden tüm pasif crossover dizaynları bayağı bir konservatif olmak zorunda.

Velhasıl amfinin, o anda çalınan parçanın frekans bilgisine ve sürücünün fiziksel verilerine sahip bir DSP'nin emrinde olması, bir hoparlörün frekans tepkisi ve ses kalitesi açısından ciddi bir avantaj oluşturmakta.

Bu noktada her aktif hoparlör de aynı değil. Class AB dizaynla bunu elde etmek çok mümkün değil. Hoparlöre verilen sinyal analog dahi olsa, AD - DSP - DA çevrimine maruz kalması gerekli, vs.

Malesef... Müzik amacıyla kalburüstü bir hoparlöre, ses kalitesini bozmadan subwoofer eklemek bayağı çetrefilli ve pahalı bir iş...

#7166 zxc, 18 Nisan 2021
  7. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    754
    Siz elektronik,pop vs. türevi bol sentetik alt frekans barındıran Müzik türleri dinliyorsanız sub. kullanılmasına karşı değilim aldığınız keyfi katlarsınız belkide.bu alt frekansları bir entrüman çıkarmadığı için sesin dokusuna,sahnedeki yapısına falan bakmazsınız çünkü reel hayatta referens alacak,karşılaştırma yapacak bir durumu yoktur.

Onun dışında sub. kullanmanın stereo mantığına ve doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Frekans tepkisi iyi hoparlorlerle subwoofer kullanmaya tabii ki gerek yok, cunku ihtiyac yok. Ama degilse derine inen enstrumanlar (piyano, kontrabass, arp, davul, vs.) sorunlu... Basit enstrumental canli muzik, ust seviye bookshelf'lerle bile mukemmele yakin dinlenebiliyor, ama rock deneyince zayifligi ortaya cikiyor sistemin... O yuzden yeterince derine inebilen iyi bir kule hoparlor bence en iyi opsiyon. Cunku subwoofer'la ugrasmak bayagi bir sorun.

9. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    @zxc o an denk gelmişti denemiştim ama hiç hoşuma gitmedi :confused: hatta rezalet olduydu ses :D

10. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    202

Benim kullandığım a5+' lar da dsp bulunmuyor sadece AB sınıfı 150W sürücü başına ise 75w amfi ve pasif crossover barındırıyor. Benim durumumda sürücüyü sınırlayan bir limit olduğunu düşünmüyorum çünkü woofer'lar deli gibi hareket etse de 45hert altında sadece port türbülansı duyuyorum. Burada artık bu hacim in sınırlarına geldiğimizi düşünüyorum, 45hertz altı bu boyutlarda fiziki olarak mümkün değil. Eğer mümkün olsa idi üreticiler yapardı, bu boyutlarda ki tüm ürünlerin 40-50hertz sınırının olması bir tesadüf değil.

Öte yandan Britney Spears I Wanna Go parçasında subwoofer gerektirecek çokta bir durum yok. Pop müziklerin çoğun da aynı durum geçerli aslında bir çoğu mid ağırlıklı. Ancak Edm,Trap gibi bassların taşıdığı bir bassmusic türü dinliyorsanız 5'' woofer'lı bir bookself çok yetersiz kalıyor. Eğer yer varsa 8'' seçilmeli yada sisteme bir sub dahil edilmeli. Yoksa gerçekten %50 si gidiyor şarkının :D

Mesela şu parçayı sub kapalı bir şekilde çalın, daha sonra sub açık bir şekilde çalın. Ne demek istediğim daha net anlaşılır sanırım.

11. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181

Audeze LCD-X, Air 192|2

Kaliteli bas nedir? Slam dediğimiz şey nedir? Frekansların her biri birbirinden nasıl ayrı çalar? Bu kulaklıklar öğretti bana...

Bir diğer etkilendiğim konu malzeme kalitesiydi. Focal’ler bile oyuncak hissettirebilir yanında. LCD-2 bambu modelini de görmüştüm, o tam bir sanattı. Bir de kablo, bu kadar iyi stock kablo sadece ZMF yapıyor.

Fakat öyle bir open back kulaklık ki, nefes alıp verişiniz duyuluyor. Kulağınıza içi boş delik geçirmek gibi. HD 6XX, 58X böyle değil mesela belli yüksek frekansları kesiyor izole ediyor. Haliyle LCD-X doğal habitatı olan stüdyoları, kapalı kapıların arkasını seviyor.

#7171 Metalingus, 18 Nisan 2021
  12. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    @Metalingus

planar sürücü hiç dinlemedim , hepte merak etmişimdir :oops: kulaklığın amfi ihtiyacı nasıl , sitesinde >250mW tavsiye edilmiş , en azda >100mW denmiş

bu değerler yeterliyse :p ifi nano black altta kalmaz gibi kağıt üstünde :D

13. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    181
    Neye bağlasan çalar bunların özelliği mobil cihazlarla sürülebilmesi normal lcd serisi gibi yüksek amplifikasyon istemiyor. Güzel yanı da o amfiye yatırım yapacağına kulaklığa para veriyorsun.

elektronik müzik bunu beğendi.
  14. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    fotoğrafta ses kartını görünce şaşırdım

birde kulaklığın değerlerine bakayım dedim iyice şaşırdım

bu firmayı (audeze) sürmesi zor kulaklık üretiyor diye ötelemiştim hep

planar var olduğundan beri merak ettiğim sürücü tipiydi

hifimandeki gözlüklü abimizden bilirim:Dhe1000

son olarak sizinde basslar hakkındaki bana coşku hissettiren yazınızı görünce heveslendim , kısmet olursa alacağım :)

#7174 elektronik müzik, 18 Nisan 2021
  15. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641
    Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla sizdeki eski üretim, mat derili LCD-X. Aynı versiyon LCD-X'i dinlemiştim. Beğenmekle birlikte kişisel zevklerime göre biraz fazla enerjik bulmuştum. 2020 Kasım'dan bu yana yeni manyetikler ve pad'lerle yeni seri LCD-X üretiliyor. Değişiklikler çok dramatik olmasa da bu versiyonun LCD-3 ile LCD 2.2 arası çok hoşuma giden bir sunumu var. İlk defa içime her şeyiyle sinen bir Audeze dinlemiş oldum.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  16. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Bugunde alamadık...Nedense 5 senedir alamıyorum.İlginç :D

coolblue, ANATHEMA ve wadi bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Yapmislar zaten. :) A5+'in ic hacmi 6 litreymis. Tesaduf, Diavelet Phantom'un da ic hacmi sadece 6 litreymis. Bizzat denemek nasip olmadi ama bass response'i 14Hz'e kadar iniyormus.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Nisan 2021 ---
    Bu ne yahu isikli VU-metreler falan... Yerine Topping D50 gibi ciddi bir cihaz dusunun bence :p

akifb, pyken123, refuserQ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    202
    Diavelet hakkında biraz araştırma yaptım ve hiç bir yerde sürücü boyutu hakkında bir şey bulamadım. A5'in aksine 5" den daha büyük sürücü kullanıyor ise birazcık daha aşağıya inebilir tabiki. Ancak yinede duymak gerekiyor o frekanslarda kaç dB üretebiliyor. Üreticiler keyfe keder 7-8-9" lik sürücü ve büyük kabinler kullanmıyor, ihtiyaç doğrultusunda zorunda kalıyor. $1500'lik kocaman 13.5" svs 4000 sublarin bile frekans tepkisi 19hz iken bu alet 14hz'e inebildigini idda ediyor, ilginçmiş.. :)

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    SVS 1200 Watt, Diavelet 4500 Watt. Dile kolay, 6 beygir gücünde. :)

20. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    202
    Peak W ile Rms W değerleri karışmış sanırım. Yoksa ikisi de 1200W RMS çıkış gücüne sahip. Ancak diavelet bunu 3 sürücüye bölüștürürken svs sadece subwoofer'ı beslemek için kullanıyor. Dia: daha az güç+ daha az hacim+ daha küçük sürücü= daha derin bass.. Tuhaf, değerler tabi uydurma değildir ama biraz şişirilmiş sanki. :)

Bana o kadar paraya bir buetooth speaker almak saçma geliyor, bookshelf yada kule her zaman diavelet'i tokatlar diye düşünüyorum.. Bir kere near field'a alışınca diğer hoperlorlerin sesi muffled(boğuk) geliyor.

#7180 PehliOne, 21 Nisan 2021
    Son düzenleme: 21 Nisan 2021