DAP ve Ekipman Fotoğraf Galerisi

'DAP ve Ekipman Fotoğraflarımız' forumunda Be Creative tarafından 29 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    257
    Bir video izlemiştim, yüksek desibel seviyesiyle bir uçak hangarını ayağa kaldırıyordu küçük pislik. Doğaötesi bir şey bu

2. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum, ürünün kendi sitesinde 4 model var. Başlangıcı modeli 500w Rms diğerleri ise 1100w rms gözüküyor. Hiç bir yerde 4500w rms ifadesini yok

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Bu iki yerde:
    https://audiofi.net/2017/08/devialet-gold-phantom-glorious-in-every-way/
    https://www.cnet.com/products/devialet-gold-phantom-speaker-wireless/
    Kendi sitesini, modelleri ve isimleri guncellemisler. 4500 Watt gorunmuyor hic bir yerde... Belki de yukaridaki siteler yanlistir, dediginiz gibidir.

4. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794

Devialet phantom boş bir ürün değil.2 tane alıp stereo amaçlı kullananlarda var.kendini öyle orta seviye bookshelfe ezdirecek bir ürün değil.

Collapse Signature Expand Signature
  5. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855

Kaliteli bas söz öbeğini görünce benim kılasmana giriyor , bi araştırayım bakayım

araştırmayada gerek yok aslında , amazon.com yorumları yetti , eğer yazanlar firma iştirakcısı değilse:D

6. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    91
    Pandemiden dolayi 1 seneden fazladir evden calisiyoruz ben de epeydir ara verdigim masa uzeri sisteme geri dondum. Kablo haric hepsi Cin :)

7. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,923
    Kafa bandı son nesil. Deva ve he400i 2020 ile aynı. Ne zaman çıkmış bu he6se? Bu arada sesi nasıl?

8. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    91
    He6SE V2 diye geciyor bu model ama aslinda adorama ya ozel uretilmis bir model. Renk ve kafa bandi farkli. Ilk cikan HE6 yi dinleme firsati bulamadim ama genelde daha yumusak caldigi soyleniyor bu modelin. Ilk he6 cok parlak bir kulaklik denilenlere gore. Sahnesi muazzam genis degil ama dar da degil. Bence olmasi gerektigi gibi. Sub bass cok derine inmiyor ama kaliteli bir sub bass i var. Quality mi quantity mi ikileminde quality agir basiyor bass tarafinda. Yeri geldiginde bassi oyle guzel veriyor ki , hayran kalmamak elde degil. Midler temiz ve kararinda. Basta tizler bana biraz parlak gelmisti ama daha sonra bunun beslenme probleminden oldugunu anladim. Topping dx 7 pro yu tek basina kullaniyordum kulakliklarimla. He-6se yi aldiktan sonra cayin iha-6 amp i da aldim mecburen. Beslemesi biraz zor bir kulaklik. Ama besleyince de caliyor meret :) Ensturman ayrimi cok iyi. Daha once de planar kulaklik kullanmistim. En yakin zamanda he-560 vardi hatirlayip kiyas yapma bakimindan, he-6se ile aralarinda cozunurluk, ensturman ayrimi konusunda ciddi farklar var. Kulaklikligin tek sikintisi kablosu bence. Hayatimda gordugum en kalitesiz kablo cikiyor kutudan. Bu ayarda bir kulakligin kutusuna koymaya utanmalari lazim ama hifiman i hepimiz biliyoruz. Aksesuar, kablo bakimindan hep ucuzcudur hifiman.

9. barocka

barocka
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    425
    Akvaryum da ekipman kadar müthiş :)

10. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    91
    Tesekkurker :)

11. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Önce;
    Audioengine A5+ Bookself Speaker

Sonra;
    Adam A7X Reference Monitor

Raf hoparlörlerinden referansa geçme hakkında biraz endişelerim vardı, çok flat tatsız tuzsuz bir ses almaktan korkuyordum ancak hiç öyle olmadı. Hatta 5" den 7" e terfi edince low lar daha da iyileşti, daha güçlü daha derine iniyorlar ancak 5" de yeterince derine inememe sorunu 7" de daha iyi olsa da yine devam ediyor. Bazı parçalar kulaklıkta yanağımı sallarken bunlarda bass namına hiç bir şey duymuyorsunuz, hani şarkıyı bilmesem low ları eklemeyi unutmuşlar derim. Eğer benim gibi Edm/trap yani bassmusic ile ilgileniyorsanız monitörleriniz ne kadar iyi olursa olsun bir subwoofer eklemek zorunluluk oluyor. Yanlış anlaşılmasın gayet güçlü low üretimi var ancak 42hz e kadar, onun altına nefesi yetmiyor. :)

Onun dışında klasik Dome tipi tweeter'dan 50Khz'e kadar çıkabilen X-ART tweeter'e geçince ilk başta hmm, ilginçmiş diyorsunuz. Eğer tiz meraklısı iseniz x-art'i duyduktan sonra bir daha dome'a geri döneceğinizi sanmıyorum. Son derece parlak, enerjik tizlere sahip, çözünürlük tavan. Eğer dinlediğiniz kayıtlar temiz ise, mixi düzgün yapıldıysa çok zevk alıyorsunuz yoksa bu kadar yüksek çözünürlük lanete dönüşebiliyor. Hata toleransı düşük, bir kusur avcısı diyebilirim bu tweeter tipi hakkında. Bir çok, özellikle eski rap şarkılarında kayıtlar kirli, arkada sürekli bir tıs tıs tıss diye gürültü duyuyorsunuz.

Sesi bir tarafa bırakırsak gerçekten yakışıklı monitörler, sadece kulağa değil karbon woofer'ı, bassportları, ribbon tweeter'i ile göze de hitap ediyor. Bir wow faktörü var yani.

Şuanda aklıma gelenler bu kadar, merak ettiğiniz başka şeyler varsa sorabilirsiniz. Evet hoparlörler masama biraz büyük geldiler ilk fırsatta yeni bir masa ve stand alacağım. Odyofil dünyası da böyle işte, ev gece kondu ekipman NASA. :D

#7191 PehliOne, 8 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 8 Temmuz 2021
  12. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    @PehliOne

güle güle kullan , klipsch the sixes dinledin mi? Daha önce sormuşta olabilirim :rolleyes: karşılaştırma yapmanı isticektim , gerçi hoparlörün tipini beğenmedim almam da sorayım yinede :D

13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Dinlemedim hocam, sixes 6" woofer'a sahip bu 7" kağıt üzerinde A7X'in 42hz, Sixes'in 40hz e indiği görülüyor ancak American savage parçasını açtığımda yine a5+ da ki gibi bass duyamıyorum. Bookself lerin genelinde bir derine inememe sorunu var. Birde bunun bir üstü 8.5" woofer'li A8X var o 32hz'e kadar inebiliyormuş ancak o devasa kolonlar biraz gözümü korkuttu. Planım bunları bozulana kadar tutmak ve ileride bir sub eklemek. Basshead olmakta zor ya, bugün çin malı kopya bir ürün bile tatmin edici high/mid veriyor ama iş low'a geldi mi cortluyor hepsi.

#7193 PehliOne, 11 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 11 Temmuz 2021
  14. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    a5+ ile the sixes ikilisini yan yana dinlemiş birisi olarak a5+ bildiğin çöp :D böyle bir heyecan duymadım daha önce ;) çok iyi hatırlıyorum hislerimi ;)

coolblue bunu beğendi.
  15. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Sixes'i bir daha dinleme imkanın olursa bizim parçayla bir videoya çekermisin hocam. Youtube da baktım kimse subbass testi yapmamış millet country music açıyor. Sixes'i pc'nin yanına nearfield olarak değil de tv nin yanına salona multimedia amaçlı koymayı düşünüyorum aslında.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    Dinlemeden surucu boyutuyla bir yere varmak cok mumkun degil. Mesela B&W 802 Matrix'ler:

Surucu sayisi, surucu boyutu, kabin hacmi, hersey tam, lakin frekans tepkisi 42 Hz'den basliyor...

Ses salonu dolduruyor tabii ki, lakin bass zayif...

17. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @ zxc
    Sürücünün teknik özellikleri asla belirleyici bir faktör değil ama sürücünün çapı,niteliği ve gücü kısmen belirleyici bir faktör.

Bw 802 nin bassları hangi koşullarda zayıf? Uygun koşulları oluşturulmuş bir alandamı dinleti yaptınız?

Kaynak neydi,amfi neydi kablolar neydi?

Yani frekans tepkisi 20hz den başlasa güçlümü olacaktı?

Audiophile bir ürün sentetik bass içeren müzik türlerini icra etmelimi? Kaç gerçek enstrüman o kadar düşük frekans üretiyor?

Size net olarak söylüyorum.belkide hiç birimiz iyi ve doğru bir bass ses duymadık daha.En kolay görünen konu bana göre en zoru çünkü.level atladıkça daha iyi anlıyorum bu durumu.

Konu şöyle gelişiyor.bir sistem seçeceksiniz ve dinliyosunuz.alt frekanslar belli bir hacme sahip ve doygunluk içeriyor diyelim.sevdiğiniz tınıları alıyorsunuz ve beklenti alt frekans için bitiyor.sonra orta ve üst frekanslara odaklanmaya başlıyorsunuz.detaya,hıza,tonlara,dengeye,tınıya,sahneye vs.vs.

Gel gelelim,davul,piano,kontr bass ve bilimum alt frekans üreten gerçek enstrümanların,bir eser içinde kayıt güzel alınmışsa (teknik olarak içerdiği veri yada formattan bahsetmiyorum) sahnede yeri bellidir.dokusu bellidir,baskın olduğu frekans aralığı bellidir.tek düze sağdan soldan yansıyan hacimsel bir enerjiden bahsetmiyorum.hangimiz bunlara ne kadar bakıyoruz?

Über sistemlerin dramatik olarak farkını ortaya koyduğu konuda, işte bu alt frekans realitesinide içinde barındıran ve gerçek konser atmosferini kayda göre simüle edebilen sunumları oluyor.

Konuya bu açıdan bakan biri olarak sisteme tek bir sub. eklemeninde işin doğasına aykırı olduğunu düşünüyorum.sahne yapısını bozmayacak kalitede sağ ve sol kanallar için 2 sub olursa belki sevebilirim.ama sırf sesi hacimlendirsin diye sub eklemek bana çok yanlış geliyor.

Şahsen yerim ve imkanlarım el verse openbaffle bir proje için yanıp tutuşuyorum.benim nirvanam muhtemelen öyle bir tasarımda saklıymış gibi hissediyorum çünkü.

#7197 BatmaN19, 12 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 12 Temmuz 2021
    elektronik müzik bunu beğendi.
  18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Bunu muhtemelen bilerek hoparlör aşırı low lar ile uğraşıp midleri strese sokup bozmasın diye yapıyolar. Yoksa bu hacim ve sürücü boyutunun limiti 42hz olmamalı. Aslında doğru olan bu, her sesin o ses için tasarlanan hoparlör den gelmesi. Şuanda kullandığım monitörler bayağı kuvvetli ve güçlü/punchy basslara sahip ama 42hz den sonra aletin nefesi kesiliyor bildiğin ve çoğu zaman bir sub eklemeden neyi kaçırdığınızı bilmiyorsunuz. Ne zaman ayrı bir sub'dan sub'siz bir sisteme geçtiğiniz de burada bir şeyler eksik oluyor.

elektronik müzik bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,631
    @BatmaN19, bana bu hoparlörleri savunmanıza gerek yok, uygun bir örneği denk gelse yarın alırım :)

Ancak evet, hoparlörün bass'lari zayıf. B&W'nun yayınladığı teknik verilere göre de, internetteki kullanıcı yorumlarına göre de, benim dinlediğim ortamdaki kulağıma göre de (Kaynak tidal üzerinden Oppo'nun kaliteli bir DAC'si, amfi Conrad Johnson'in $6K'lik bir modeli'ydi, bass alignment filter takılıydı, kablolar ise bence "yeterli"ydi :) ) Zaten B&W'nun yeni Nautilus serisindeki 802 modelinde ise basslar çok daha derine iniyor.

"Yani frekans tepkisi 20hz den başlasa güçlümü olacaktı?"

Bu soruyu anlamış değilim. Frekans tepkisi 20hz den başlasa, frekans tepkisi 20hz den başlamış olacaktı. Ne eksik, ne fazla.

"Audiophile bir ürün sentetik bass içeren müzik türlerini icra etmelimi?"

Tamamen alanın keyfine kalmış. 20Hz'e inen odyofil hoparlörler onyıllardır mevcut. Demek ki önem veren var ki üretiliyor.

"Kaç gerçek enstrüman o kadar düşük frekans üretiyor?"

Bilmem? Sorunun konuyla bağlantısını da anlamış değilim. Odyofiller sadece doğal enstrüman dinleyen insanlarsa ben odyofil değilim. Lakin audio mağazasına girip bir çift hoparlöre $$$ bayılacak benim gibi insanlar olduğu müddetçe de odyofil olmayan bize hitap edecek kaliteli hoparlörler sunmaya devam edeceklerdir diye tahmin ediyorum.

#7199 zxc, 12 Temmuz 2021
    Son düzenleme: 12 Temmuz 2021
    synweap bunu beğendi.
  20. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @zxc
    42 hz den başlayan frekans tepkisinin size göre bassların zayıf olma sebebi gibi yazmışsınız ondan sordum.

Teknik olarak 20 hz i verebilmesi başka birşey,bir müzik türünü hakkıyla icra etmek bambaşka birşey.elektronik,rap,trance vs. Sentetik alt frekans ve seslerin bolca bulunduğu müzik türlerini hakkıyla icra eden audiophile bir speaker varmıdır? Varsa hangisidir?

Enstrümanların frekans aralıkları belli,42 hz altını verse ne olacak anlamında soruyorum?

Audiophile olmanız olmamanız sizi bağlar.örnek verdiğiniz ürün bu alanda rüştünü ispat etmiş bir ürün.bassları yetersiz deyip geçmenizin de benim nezdimde bir karşılığı yok.

Son cümlenizdende ($$$) hiçbirşey anlamadım.