Dekstop için dac tavsiyesi.

'DAC' forumunda thejustice tarafından 18 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,464
    IFI Micro IDSD Black iyi bir seçenek. Hem sadece DAC hem sadece Ampli hem de her ikisi olarak kullanılabilmesi ile esnekliği yüksek taşınabilir bir seçenek. İkinci elde şu anda satılan fiyatı da acil ihtiyacı olduğundan oldukça uygun tutulmuş. Hegel HD12 de iyi bir seçenek olabilir ama dinlemediğim için yorum yapamayacağım. Önce HD12'i varsa Timpani de yada MaviHifi da deneyin. Beğenirseniz desktop için düşündüğünüzden dolayı alıp onunla ilerleyin; belki ileride daha iyi bir ampli ekleyip, HD12'i sadece DAC olarak kullanacak şekilde devam edersiniz.

NOT: Bu arada elinizde Graham Slee Ultra ampli varsa, yapacağınız demolara direk onu da götürün ve birlikte uyumunu test edin. 5 Mayıs buluşmasına gelirseniz IFI Micro IDSD Black bende de olduğu için onu da deneyip, sonrasında daha doğru karar verebilirsiniz.

Collapse Signature Expand Signature
    #21 CongoFather, 21 Nisan 2019
    Son düzenleme: 21 Nisan 2019
  2. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    @yigitboylu mevcut sinyal zinciriniz içerisinde 3000.-TL'lik ( sıfır fiyat olarak ) bir DAC upgrade'i bence sizi mutlu etmez. İlerisini de düşünerek daha radikal bir upgrade yapmanız gerekir diye düşünüyorum. Bu noktada önerim RME ADI-2 DAC olacaktır. ADI-2 DAC çok güzel ve fiyatının üzerinde çalan bir cihaz. Zaten o yüzden Türkiye'de de, yurt dışında da yok satıyor. Eminim sizi uzun süre götürecektir.

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,622
    @MehmetB Beni yanlış anlamayın ama 100 dolarlık bir dac'dan sonra ''radikal'' bir upgrade,hele 1100 dolarık bir dac'a hic gerek yok...Burada sayılan cihazların hepsi memnun edecektir.Sizin görüşünüze ve denemiyinize saygı duyarım ama sayılan cihazlarda gayet tatmin edici başarılı cihazlar.Yani bu bana gore şoyle oluyor ; ibasso it01'den oriolus reborn'a terfi etmek gibi.Halbuki 500-600 dolar bandında güzel kulaklıklarda var.Benım kendi fikrimdir ,radikal bir upgrade'e gerek oldugunu dusunmuyorum.Ben hd650 ile belki 20 tane dac ve amfi denedim.Hd650 icin gerek yok demıyorum ama 100 dolarlık bir dac ardına gerek yok dıyorum.

theoldman bunu beğendi.
  4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    272
    Rme muhakkak iyidir de benim amfi ondan ne kadar faydalanabilir. Bir de topping d30 kullanıcısı dinleyeydik ne iyi olurdu.

5. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    @fosther dostum, benim önerdiğim radikal upgrade'in mantığı şu : Arkadaşımız güzel bir kulaklık amplisi almış. Kulaklığı muhtemelen iyi bir kulaklık. Kablolarını belirli ölçüde de revize etmiş ve iyileştirmiş. Bunları neden yapmış ? Çünkü arkadaşımız iyi sound'u nasıl elde ederim peşinde. Kaldı ki ; bu Forum'da yazıp çizen hemen hemen herkes aynı durumda. Herkes imkanları ölçüsünde kaliteli sound peşinde. Yani bu konularda sıradan insanlardan değil.

Bu bakış açısı ile konuyu irdelediğimiz zaman ; mevcut durumu itibariyle arkadaşımızın ne yapması lazım ? Zincirinde şu an en zayıf görünen DAC halkasını upgrade etmesi lazım. Peki niçin radikal bir upgrade ? Çünkü günümüzde ekonomik koşullar oldukça zorlaştı. Sürekli al-sat yapmak artık çok para kaybettiriyor. Kendimden çok güncel bir örnek vereyim : Daha 1,5 ay önce SPL Dİrector DAC alabilmek için elimdeki çok kaliteli ve sıfır ayarında ( alan şahıs cihazın temizliğini görünce hayret etti ) Antelope Pure2'mi sıfır fiyatının hemen hemen yarısına satabildim. Yani sıfır fiyatı o sırada 16000.-TL civarında olan cihazı 8500.-TL'ye satabildim. Oluşan kaybı düşünebiliyor musunuz ?

Dolayısıyla tercihlerimizi oluştururken ve satın alma kararlarımızı verirken artık bu noktaları da ağırlıklı olarak düşünmek zorundayız. Şimdi @yigitboylu arkadaşımız ADI-2 DAC'ı aldığı zaman ; bir kere çok güzel çalan ve beklentilerini ziyadesi ile karşılayacağını düşündüğüm bir cihaza kavuşmuş olacak. İkincisi ; ilerde aynı zamanda hoparlörlü sisteme geçmek isterse , bunun DAC alt yapısı elinde var olmuş olacak. ( Ki bu bence önemli bir avantaj ). Üçüncüsü ; bu cihaz onu , eğer çok acaip beklentileri olmazsa , uzun süre götürecek ve al-sat yapıp para kaybetmek durumunda kalmayacak.

Ezcümle ; bütün bu faktörler nedeniyle Yiğit Bey için optimum çözümün ADI-2 DAC olacağını düşündüğümden dolayı böyle bir radikal upgrade önerdim.

6. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    394
    O fiyatlara çıkılacak ise Chord qutest öneririm.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    272
    Mehmet Bey haksız sayılmaz. Bugüne kadar al-sat yaparken neler kaybettik. Ettiğim zararla şimdiye adi-2 rahat almıştım.
    Davis acoustics dufy hd hoparlör ve copland amfiden oluşan bir sistemim zaten var da, dinleme alanım elimden alındığı için satışa çıkarmak zorunda kaldım.

coolblue bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    Ben diyeyim, bence gerek yok HD6XX icin $1000'lik DAC'ye... Kulakligin cozunurluk kapasitesi belli. Butce oraya gidiyorsa once HD6XX upgrade olur.

9. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Yiğit Bey ben bu cümlenizle tam olarak neyi kast ettiğinizi anlayamadım ama kendimce bu durumu özetlemeğe çalışayım.
    RME'nin tüm cihazlarındaki konvertörleri geleneksel olarak son derecede natureldir. Yani dinlediğiniz müziğin aslına sadık kalır ve herhangi bir renklendirme yapmaz. Bu durum son derecede önemli bir avantajdır. Zira kullandığınız external kulaklık ampliniz ve/veya kulaklığınız herhangi bir seviyede renklendirme yapıyorsa , sizi renk karmaşasından kurtarır. Çünkü böyle bir durumda bir de konvertörünüzün renkli olduğunu ve size çorba gibi sound'un yansıyacağını düşünün . Mesela ben şahsen tahammül edemem.

Eğer kulaklık ampliniz renkli ise ve günün birinde " Ben artık renksiz ve naturel dinlemek istiyorum " deyip , kulaklık amplinizi renksiz (naturel ) bir kulaklık amplisi ile ( Örneğin SPL Phonitor serisi gibi ) değişmek istediğinizde size bu imkanı tanıyarak amacınıza ulaşmanızı sağlar.

Ayrıca ADI-2 DAC'ın üzerindeki kulaklık amplileri de çok başarılıdır. Eğer başarım düzeyi sizi tatmin eder ise ; kim bilir belki de elinizdeki Graham Slee Solo'yu size sattırıp , başka ihtiyaçlarınız için fon yaratmış bile olur.

fosther ve coolblue bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    272
    Kulaklık sistemlerinde çok fazla cihaz denemiş değilim fakat Gs amfinin renksiz naturel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yakın zamanda elden çıkarmak istemem ama kısmet tabii. Bu yüzden amfimin fayda sağlayabileceğinden daha fazlasını edinip yarın amfi kısa kaldı onu upgrade edeyim istemem.

Bu arada ilginçtir ki kullanmakta olduğum Topping d30 dac ta transparanlığıyla ün yapmış dünyaca tanınan f/p bir ürün. İmalatında kullanılan komponentlerin kalitesi de bireysel incelemelerde ortaya konmuş beğenilmiş. Belki de aradığım detaylı sunumu @zxc nin dediği gibi bu kulaklıkla bulamayacağım. Mümkün olsa da deneme yapabilsek

11. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Bütçe biraz daha artacaksa, Violectric V850 dac'ta seçenekler arasına eklenebilir. ADI-2 DAC'ta fena durmuyor :)

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,622
    Ben acıkcası hd600-650 için gerek yok demem...Ama 100 dolarlık dac'dan sonra gerek yok diyorum.Hd650 potansiyeli cok yüksek bir kulaklık.Acıkcası bütçem olsa spl phonitör almak isterdim ama benim demek istedigim tam olarak bu değil :) Yani hd6xx için buraya kadar daha fazlasına gerek yok demek ,tecrübe etmeden ezbere konuşmak gibi oluyor.Sizin bunu demenizin sebebi tabii ezbere konusmak değil ,daha farklı tecrübeler'den kaynaklı.Ben chord hugo ile de denedim ,burson conductor ile de ,ifi ,cma400i ,matrix ,audio-gd vb daha başka dac'lar ile.Nerede benim 5 yıl once dinledigim matrix kombom ,neredeeeee chord hugo...Kulaklık evrim geçirmişti resmen...

@MehmetB Mantık güzel ben de katılıyorum.ADI-2 dac ile oldukca iyi çalacaktır.Benim takıldıgım konu 100 dolarlık dac'dan sonra bu upgrade'in olması :) Ne bileyim işte ,insan ''oraya gelene kadar'' diyor :) Ciddi rakamlar...

coolblue bunu beğendi.
  13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    272
    İşte oraya gelene kadar ne yapılabilir :) okudukça kablolara inancımı da yitirdim

14. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Evet haklısınız ciddi rakamlar. Ama maalesef paramız pul olduğu için bu böyle. Ben son 4-5 senedir konvertör piyasasını yakından takip ediyorum. Bu süre içerisinde 2 kez konvertör upgrade'i yaptım. İnanır mısınız şu anda kaliteli sınıfa ( dikkatinizi çekerim high-end demiyorum ) giren iki kanallı DAC'ların Türkiye fiyatları 1300-1400 USD'lardan başlıyor ve yukarı doğru gidiyor. Böyle de bir gerçek var.

15. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,464
    Ben @zxc e katılıyorum. 1000$ üzeri DAC lara çıkacaksanız farklı alternatifleri de deneyerek değerlendirin. Bundan bağımsız olarak HD6XX i yükseltmenizi öneririm.
    https://www.head-fi.org/threads/rme-adi-2-dac-thread.868015/page-79 adresinde DAC ile ilgili detaylı kullanıcı görüşleri de var. Bir şekilde denedikten sonra alıma karar vermeniz her zaman daha iyi olur. https://www.blmuzik.com/adi-2-dac-da-converter-479.html adresinde stokta yok diyor ma arayıp sormanızda fayda var. Istanbul'da satış yapan bir firma sanırım.

NOT. 1000$ civarı DAC alınca bunun yolun sonu olmadığını bilmekte fayda var. Bu dipsiz bir kuyu ve iyi/ TOTL dediğimiz ürünlerin sonu yok. Örneğin https://www.nagraaudio.com/the-high-end-collection/ adresindeki bazı Nagra DAC ların küsüratı olabilir burada bahsedilen DAC lar. Tabi bunlardan ne derece katkı alacağınız sisteminizdeki en zayıf halkaya bağlı.

#35 CongoFather, 22 Nisan 2019
    Son düzenleme: 22 Nisan 2019
  16. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Nagra dediniz de, geçenlerde 1 tane nagra hd dac+power supply satışı vardı. 15,500 euro'ya, sanırım 3-4 gün içinde satıldı, ilan görünmez oldu.

17. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,464
    Yurt dışı satış fiyatı düşünüldüğünde iyi fiyat ama satılması da fiyatının yüksekliği dolayısıyla zor. Satıştan da çekilmiş olabilir. Alabilen kişinin, zorda kalmadıkça kolay kolay satmak istemeyeceği bir ürün :) https://www.audiophile.org/Ilan/Amp...er/Nagra-VPA-845-Class-A-Tube-Monoblock/40014 adresinde monoblock tube power amplisi satışta ama farklı ürün... Fiyat oldukça yüksek tabi :)

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    "Renkli vs. Doğal ses" olayı biraz zorlama kavramlar bence... Çünkü enine boyuna düşünecek olursak doğal ses diye bir şey yok.

En etkilisi kulaklık veya hoparlör, çünkü sese ciddi renk katıyorlar (karakterini yansıtıyor) ve sesin fiziksel olarak üretildiği yer.

DAC'ye dönecek olursak, çıkışlarda büyük ihtimal opamp kullanılmıştır ve bunları değiştirdiğiniz anda seste ciddi bir değişiklik oluşacaktır. Bu değişiklik sadece iyi veya kötü değil, farklı da olabilir mesela...

Daha dinlediğimiz kaydın mastering esnasında oynanması var...

Kısacası "doğal ses", "gerçek ses", "renksiz ses" biraz ütopik, ayağı yere basmayan kavramlar diye düşünüyorum.

19. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    394
    Neden öyle dedin hocam bu uluma sesi bana oldukça "doğal" ve "gerçek" geldi.

kronik, zxc ve CongoFather bunu beğendi.
  20. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,464
    Bu adamlar malesef seçilmiş kişiler :( Bunların yönettiği ülkede daha çok dolar şoku görürüz..