Denon AH-C 560R Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Denon' forumunda MikePortnoy tarafından 24 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

 1. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Merhaba arkadaşlar,

  Bu yazıda sizlere Denon AH-C 560R model kulaklığı anlatmaya çalışacağım.

  [​IMG]

  İncelemeye konu olan model, ‘’I’’ cihaz olarak adlandırabileceğimiz Apple’ın müzik çalar ve telefonlarında kullanılmak üzere üretilmiş kumandalı bir kulaklık. Yurtiçinde bulunabilmekle beraber Amazon’da da satışı halen devam ediyor. 80 dolarlık bir etiketi var.

  Yapı Kalitesi ve Kutu İçeriği:

  Kulaklığın kasası sağlam bir plastikten imal edilmiş gibi duruyor. Kasanın arka kısmında bulunan nikelajımsı parlak çember kulaklığın dışardan görüntüsüne hoş bir hava katmış. Nozzle aynı Fx700’deki gibi, hatta ondan daha fazla bir açı ile konumlandırılmış. Uzunluğu iyi durumda, fakat fazla açı biraz fit problemi yaşatabiliyor. Cihazın ses kaynağı ise 11.5 mm çapındaki dinamik sürücü.

  Kulaklığın kablosu değişmiyor ve biraz kalınca. Ne sert ne de yumuşak, orta şekerli. Ama kablo biraz dolanıyor ve kabından çıkartığımızda bazen açmak için uğraşmak gerekebiliyor. Kumanda dolayısıyla kablonun düzgünce sarılması biraz zorlaşmakla beraber, kumandadan sonra tam Y şeklinde bir ayrım olmasa da kablo o noktadan sonra simetrik olarak sonlanıyor. Asimetrik olmaması kimlerine göre güzel bir durum. Sağlamlık olarak güzel dursa da , kullanımı standart Westone kablosu kadar kolay değil. Mikrofonik etki yaratabilir konumda.

  [​IMG]

  Kumandanın kalitesi de iyi duruyor. Üzerinde ileri geri sarmaya yarayan tuşlar ile, ses açıp kapamaya ve telefona cevap vermeye imkan tanıyan tuşlar bulunmakta.

  Kablo altın sarısı bir 3.5mm TRRS jack ile sonlandırılmış. Tabii TRRS olması balanced olduğu anlamına da gelmiyor. Kumanda için extra temas noktasına ihtiyacı olduğu için bu şekilde bir jack kullanılmış. Jackın yapısı da gözüme sağlam gözüktü.

  TRRS ve TRS arasındaki farkı bilmeyenler için açıklamaya çalışayım: 3.5mm TRRS jacklar balanced amfi çıkışlarıdan ses almak ve audio/video cihazlarda kumanda kullanılmasına olanak vermek için kullanılır. TRRS’deki jack üstünde bağlantı aralığı, arada 3 tane yüzük halka olduğu için 4 tanedir. TRS’deki bağlatılar ise arada 2 tane yüzük halka olunca 3 taneye düşer. Kumandasız kullanımda TRRS ile balanced bağlantı yapmak için ilk kola (kol: iki yüzük arası boşluk) R- bağlantı ile başlayarak sırası ile L-, R+ ve L+ bağlantılar yapılır. TRS jack ile stereo bağlatıda ise ilk kolda R- ve L- bağlantılar ile devam eden iki kolda R+ ve L+ bağlantısı vardır. Kumanda ise TRRS’deki kanal bağlantıları kullanılarak aktif edilir. TRRS ve TRS açılımını yazarsam daha rahat anlaşılacaktır:

  TRRS: Tip, Ring, Ring, Sleeve;

  TRS: Tip, Ring, Sleeve.

  Aşağıdaki resimde soldaki TRS, sağdaki TRRS.

  [​IMG]

  Konu saptı ama neyse :p

  Kulaklığın kutusunun içerisinde bir adet kadife kumaşlı ve üzerinde Denon yazan bir taşıma kabı, 4 adet Audio Technica uçlarını andıran uç çıkıyor. Kulak kanalı büyük olanlar için uçların birazcık küçük gelebileceği ekleyeyim.

  Ses:

  Peki Denon 560R nasıl çalıyor?

  Kullanılan ekipman: Centrance DacPort

  Denon 560R için fun tipi ses imzasının izlerini taşıyan, alt frekansların baskın olduğu, klinik dinleme yapmaya pek imkan vermeyen bir kulaklık diyebiliriz.

  Alt Frekanslar:


  Alt frekansları dolu dolu olmayan bir dac/amp DacPort ile oldukça yoğun ve vurgulu alt frekans sunumu olduğunu söyleyebilirim. Derinlere inme konusunda fiyatına göre iyi iş başarıyor. Detay seviyesi çok iyi olmasa da, hobiye yeni başlayan bas kafaları tatmin edecektir.

  Midbas kısmı ise kulaklığın sıkıntılı olduğu taraf. Frekansları bazen örtmesi ile beraber, kulaklığın sunumdaki yoğunluğu bu bölgede toplanmış. Kamburlaşma sorunu yüzünden zaman zaman sahnenin derinliği de kaybolmakta. Detayda ise durumu idare ediyor diyebiliriz.

  Mid Frekanslar:

  Mid frekanslar renkli ve daha çok müzik dinleten bir yapıda. Fun tipi bir kulaklığın etkileri gözüküyor desem yanıltıcı olmam. Elbette kendisinden daha üst seviyedeki kulaklıklarla kıyaslanması doğru olmaz, ancak renklendirme yüzünden frekansların üstünde biraz perde mevcut. Buna rağmen mid frekanslar çiğ ya da çok koyu değil. Transparanlık olmasa da fiyatına göre beğendim diyebilirim. Zaten fun tipi olduğu için bu fiyatta sesin detaylandırılmasını beklemek doğru olmaz.

  Üst midler ise sibilanstan uzak. Bunu, bu bölgedeki kontrolden ziyade ton koyuluğuna bağlıyorum. Sibilansa çok yatkın olmaması, kulaklığı zor dinlenen bir cihaz olmaktan çıkarıyor. Not: Simbalans diyemedim, Aziz kızar diye :evl

  Üst Frekanslar:

  Yormayan fakat renkli bir sunum mevcut. Miktar olarak, midler gibi alt frekansların gerisinde ve hatta bazen altında kalıyorlar. Çok yüksek beklentiler yoksa, çözünürlük tatmin edici konumda. Aslında kulaklığın en beğendiğim taraflarından biri üst frekansları oldu desem yanıltıcı olmam. Ancak alt frekansların yoğunluğu kulaklığın güzel tarafının törüplenmesine sebebiyet veriyor.

  Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

  Kulaklığın sahnesi fiyatına göre geniş, konumlandırması da oldukça iyi. Ancak midbastaki problem yüzünden sahnenin derinliği, bazen de genişliği kayboluyor.

  Enstrümanların konumlanması iyi olsa da, yine yüksek beklentiler içinde olmayan ve hobiye yeni başlayan biri için durumu idare eden bir enstrüman ayrımı var.

  Kulaklığın bazen enstrüman seslerini öne çekmesi, vokali geriye atması gibi bir sorunu olduğunu da ekleyeyim. Ne de olsa 80 dolarlık bir cihazdan bahsediyoruz.

  Tonu ile ilgili bir noktayı belirtmeden geçmeyeyim; bu kulaklık rock ve metal türevleri için iyi bir seçim değil. Elektronik tabanda daha iyi işler başarıyor, hatta Se215’e tercih ederim.


  Sonuç:

  Çok pahalı olmayan fiyatı, ‘’I’’ cihazlarla kullanımı, fiyatına göre iyi olan sahnesi ve bas kafalar için yeterli olabilecek alt frekansları kendisini nispeten alınabilir kılıyor benim gözümde. Ancak özellikle klasik müzik ve rock dinliyorsanız uzak durmalısınız. Elektronik tabanlı müzikseverlerin tercih edebileceği bir kulaklık Denon 560R. Üst seviye kullanıcıların ise pek sevmeyebileceğini de belirteyim.


  Hepinize sevgilerimi sunar, teşekkür ederim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 MikePortnoy, 24 Mayıs 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Mayıs 2014
 2. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,759
  Alınan Beğeniler:
  1,795
  Eline sağlık abi.

  Şu jack meselesini açıkladığın iyi olmuş. Rehber konularda yoktu diye hatırlıyorum, ekleyelim müsadenle :)
   
 3. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146

  Teşekkürler Engincim.

  Ne demek, müsaadeye gerek yok; ben mutlu olurum. :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,182
  Alınan Beğeniler:
  1,923
  İnceleme için teşekkürler, Selçuk'ta olanı dinlemiştim 1 yıl önce, dengeli ve yormayan bir sesi vardı diye hatırlıyorum.
   
 5. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,146
  Rica ederim. Pek dengeli denemez bu alete. Ancak yormadigi konusunda hemfikirim.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Collapse Signature Expand Signature