Denon AH-D1100 İncelemesi

'Denon' forumunda hulki tarafından 8 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Biliyorum başka incelemeler bekliyordunuz ancak muhtelif sebeplerle (sizlere daha iyisini sunabilmek mesela :angel:) bir süre daha ertelemeye karar verdim. Bu sebeple ne kadar hayal kırıklığna uğradığınızı(!) bildiğimden sizlere başka bir inceleme sunayım dedim. :naughty

Karşınıza Denon'un yeni çıkarttığı taşınabilir kafaüstü kulaklığı D1100. Sözü fazla uzatmadan konuya giriyorum.

Teknik Özellikleri:
    Türü: Dinamik sürücülü
    Tipi: Kapalı
    Direnç: 32ohm
    Hassasiyet: 101dB/mW
    Maksimum Güç Girişi 1,300mW
    Dinamik Aralık: 5 – 37.000Hz
    Ağırlık: 189g
    Kablo: 1.3m OFC litz kablo
    Uç: 3,5mm stereo

Artıları:
    Taşınabilir
    Hafif
    Çok kolay sürülüyor
    Midler ve baslar çok keyifli
    Çok konforlu
    Eksileri:
    Tamamen katlanamıyor oluşu
    Tizler kimine göre biraz geride gelebilir

Öncelikle dış görünüm ve fiziksel özelliklerle başlayalım. Plastik ve suni derinin bu kadar metal ve gerçek deriye benzer kullanımına zor rastlanır. Kulaklığın plastik yapısı kimilerinde malzeme kalitesi konusunda endişeye sebep olsa da bu endişenin tümüyle yersiz olduğunu söyleyebilirim. Kulaklık çok ama çok hafif olmasının yanı sıra kullanılan plastik de oldukça esnek; kolay kolay kırılır cinsten değil. Kulaklık her ne kadar dışarıdan küçük profilli gözükse de yastıklarının iyi düşünülmüş tasarımı sayesinde herkesin kulağını içine alabilecek kadar geniş. O kadar rahat ki bir kez kulaklarınızı kucakladı mı çıkartmak istemiyorsunuz. Bu konfora hafifliği ve tizlerinin sivri olmayışı da eklenince saatlerce rahatlıkla dinlenebilecek bir kulaklık haline geliyor. Çanakları 90 dereceden fazla dönerek taşıma için kulaklığı yassı bir hale sokabiliyorsunuz. Çanta için yeterli taşınabilirlik sunuyor. Fiziksel tasarımında bence tek eksiği tamamen katlanamıyor oluşu.

Gelelim ses konusuna. Bunu pek çok kulaklık üreticisi dile getirse de pek azı başarabiliyor: Bu kulaklık taşınabilir müzik çalarlarla kullanılmak üzere tasarlanmış. Gerçekten, kulağınıza ilk taktığınız anda bunu anlıyorsunuz. Hiçbir amfi ihtiyacı olmaksızın hem çok güzel hem de çok güçlü ses veriyor. 32ohm dirence ve 101dB/mW hassasiyete sahip olmasına karşın çok ilginç bir şekilde aynı kaynağa (iPod Video 5g) bağlıyken daha hem düşük (25ohm) dirence hem de daha yüksek (106dB/mW) hassasiyete sahip D5000’den daha çok sesi çıkıyor. Sayıların bu kadar yanıldığını ilk kez görüyorum. :) iPod’un son sesiyle dinlenemeyecek kadar güçlü ses çıkıyor. Küçücük Sansa Clip+'dan bu kadar ses çıkacağını düşünmezdim dahi. Sesi çıkıyor da peki sürülüyor mu?

Bunu test etmek için Fiio E6 ve Meier Corda 2Stepdance ile denediğimde şoke eden gerçekle yüz yüze geldim: Amfiler bu kulaklığa ses kalitesi noktasında hiçbir şey katmıyor! Yalnızca sesi dinlenemez seviyelere kadar yükseltiyor. Bu da şu anlama geliyor ki D1100 doğrudan taşınabilir müzik çalarların sağlayacağı güç miktarına göre optimize edilerek tasarlanmış. Elinde ne varsa taşınabilir basit bir müzik çaların kulaklık çıkışından ortaya koyuyor, ne fazlası var ne de eksiği.

Amfiye tepki vermiyor ama ekolayzır ayarına çok güzel tepki veriyor. Pek çok başka kulaklık gibi ekolayzırı yiyince patlayıp çatlamak yerinde kullanım amacına uygun davranıyor. Basları ağır gelenler için iPod’ın “basları azalt” ayarını tavsiye edebilirim. Geri kalanlar için ise aynı boyutta ve sürülebilirlikte bir kulaklığın sağlayamayacağı kadar güçlü bas tepkisi veriyor; üstelik AMFİSİZ!
    Portatif bir kafaüstünden, ayrıca pek çok kafaüstünden de, çok daha dolgun midler ile güçlü ve tanımlı bir bas veriyor. Midler çok temiz ve net. Bu da vokal ağırlıklı müzik tercih edenler için kulaklığı bir tercih sebebi daha yapıyor. Film izlerken diyaloglar çok daha net ve anlaşılır hale geliyor. Bu yönüyle JBL Reference 610 kulaklığa benziyor.

Sahnesi ortalama bir kafaüstü kulaklık ayarında, olumlu ya da olumsuz sıra dışı bir durumu yok. Zaten mobil kullanımda müzik için sahne olgusu çok rahat oluşmuyor, filmler içinse izleyiciyi içine alacak kadar geniş. Tizleri bir Grado kadar berrak ve detaylı değil ama karşılığında kulağı da rahatsız etmiyor.

Eğer dışarıda müzik dinlemek için bir kafaüstü/kulaküstü kulaklık düşünüyorsanız, müzik çalarınızdan memnunsanız ve yanında amfi niyetine ufak bir tuğla daha taşımayı aklınızdan dahi geçirmiyorsanız bu kulaklık sizin için. Eğer yalnız dümdüz, analitik (sıkıcı ::) ) bir ses karakteriyse aradığınız: Başka kapıya.

Fotograflar gelecek.

#1 hulki, 8 Temmuz 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  2. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Eklemeler için AYRILMIŞTIR.

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Öncelikle eline sağlık :)

O yumuşak plastik çatlayabiliyor. Ben benim A100'ü garantiye gönderdim bu sebepten. Özellikle cup'ları tutan kısım. Gerisine katılıyorum konfor vs. konusunda..

Bu arada mümkün olursa A100 ile karşılaştırmak isterim uygun bir zamanda.

Collapse Signature Expand Signature
  4. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Ben de çok isterim. Önümüzdeki hafta tatile çıkıyorum anda dönüşte bir mini Ankara buluşması ayarlayabiliriz. ;)
    Ben D2000 ile D5000 farkı gibidir diye tahmin ediyorum, neticede sürücüleri aynı, tek farkı plastik yerine ahşap kullanılmış olması ile biraz ince ayar.

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Bana da öyle geliyor aslında ama benimkinin sahnesi baya iyi diyebilirim. Bir de Baran denediğinde amfi ile daha iyileşiyor demişti daha ben deneyemesem de..

D1100'ün sürücüleri açılı mı, padleri çıkardın mı hiç?

6. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Yastıkları çıkartmadım hiç ama benim sahne referansım AKG K601 ve UM Custom. :)

7. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Pad'leri çıkarılmadı ama evet açılı :)

8. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Aslında sadece güzel, keyifli müzik dinlemek isteyen birçok kişinin son kulaklığı olabilecek seviyede başarılı bir kulaklık. Güç istmeden, yormadan, müzikal, rahat bir kullanım :). Üstelik En çok 150 saat çalıştı, 250 saatten sonra daha da iyileştiğini söyleyenler var :).

9. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Amfisiz kullanım için en iyi kafaüstü seçeneklerinden biri bence. Aynı fiyattaki diğer kulaklıklar benzer bir performans için mutlaka amfi isterken, amfisiz aynı/daha iyi ses verebilecek kulaklıklar ise (AH-A100, AH-D2000, AH-D5000, Audio Technica W serileri vb.) çok daha pahalı veya büyük veya narin.

10. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Tek seçenek değil... Biraz bekleyeceğiz... :wink

11. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    En iyi seçeneklerden biri diyelim. :)

12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Hımmm yine ne geliyor?Batıracaksınız beni ;D

Bu arada elinize sağlık Hulki bey...

13. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Evet Hasan'ın Denon'un sahne bir hayli genişti.Hatta 10-15dk dinlediğim için tek aklımda kalan sahnesi olmuştu.

14. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Yok, bunu satmayacağım... ;D

15. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    göreceğiz :)

16. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    İncelemeyi ''satış yapacağınız için'' canlandırmak biraz uygunsuz sanki.

17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Konuyu canlandırmak konusunda bence bir sıkıntı yok.
    Ancak herhangi bir resim yerine kulaklık hakkındaki görüş-önerilerinizi eklemek daha faydalı olabilir.

18. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    PES stili skorlama mükemmel olmuş, nasıl görmemişim bunu :)

Bilen var mı dampening mod yapılabiliyor mu bu modele? Yani yapılsa ne kadar başarılı olur?

19. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    758
    İnceleme gayet güzel olmuş elinize sağlık.

Dinlemeden baya bi fikir sahibi oldum aslında sesinide tahmin edebiliyorum ama,bir hd 25 yada esw 9 bu kulaklıkla kıyaslandığında neyi eksik yada fazla,en başta detay seviyesi ne alemde onu merak ediyorum.tecrübe etmiş biri fikir verebilirse çok memnun olurum. :angel:

20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Denon D1100 sahne olarak daha iyi, ayrıntı olarak da nispeten daha iyi diyebilirim hem ESW9a göre, hem de HD25'e göre.

Ses rengi olarak Denon hafifçe perdeli hissettirebiliyor. ESW9 ve HD25 sanki daha dengelilerdi hatırladığım kadarıyla.

Ama tabi Denon izolasyonu sebebiyle dışarıda çok rahat kullanılabilir oluyor. ESW9 kullanırken müzik dışarı kaçtığından dolayı insanlar ciddi anlamda bakıyorlardı. Denon'da böyle bir sıkıntı hiç olmadı.