Denon AH-D310 Kulaklık İncelemesi...

'Denon' forumunda java tarafından 29 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

1. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    Giriş

Uzun süredir evde özellikle akşamları çocuklar uyuduktan sonra arada az buçuk müzik dinlemek ve aslen film vs izlemek için bir kulaklık bakıyordum... Bir kaç ürün aldım sattım, iade ettim vs... Sonra özellikle Ankara buluşmasında anladım ki beni kesecek bir kulaklık için epey para vermem gerekecek... Yapacağım işi düşününce gereksiz gördüm ve fiyat/performans olarak idare edebilecek ürün arayışına girdim... Sonunda D&R'ın indirimine dayanamayıp kargo dahil 85 TL'ye aldım Denon AH-D310 kulaklığı... Üstelik hemen hemen yurtdışı fiyatına almış olmanın da mutluluğu var tabi.. :)

Kulaklık

Kutu bu fiyattaki rakiplerinden şeklen daha güzel... :) Şaka bir yana kutu içeriği olarak; kulaklık standart olarak 1.3 m kablo ile gelirken yanında bir de 3.5 m uzatma kablosu ve dökümanlar mevcut... Kablolar altın kaplama uçlara sahip... Ne kadar altındır bilemem... :) Standart olarak her zamanki gibi made in China...

Genel olarak özellikleri ise;

▪ Tipi: Dinamik tip
    ▪ Tahrik üniteleri: ø 42 mm Neodimyum mıknatıs
    ▪ Giriş empedansı: 32 Ω / ohm
    ▪ Hassasiyet: 105 dB / mW
    ▪ Maksimum Giriş: 1000 mW
    ▪ Frekans Tepkisi: 10 - 22,000 Hz
    ▪ Ağırlık : (kablo dahil) 153 g
    ▪ Kablo Uzunluğu : 1.3m OFC Kablo (ø 3,5 mm stereo mini fiş)
    ▪ Fiş: Düz tip (Altın kaplama)
    ▪ Aksesuarlar: Uzatma kablosu (Kablo uzunluğu:. Yaklaşık 3.5 m), Standart dönüşüm fiş

Malzeme kalitesine gelirsek fiyatındaki ürünlerden iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim... Sennheiser HD201 - HD202 vs. bunlardan iyi kanaatimce... Bir kere ucuz görünmüyor... Kutusu da dahil olmak üzere daha pahalı bir ürünmüş havası var... Malzeme çoğunlukla plastik üst kafa bandı bölümü metal bir iskelete sahip... Kualk kapları ve üst kısmı oldukça yumuşak ve ince suni deriden üretilmiş... Plastik kısımları oldukça kaliteli plastik diyebilirim... Sennheiser'den daha kaliteli kesinlikle...

Kulaklığı takınca epey sıkı duruyor... Mengene gibi tabiri geçerli değil ama sıkı... Kulak kapları biraz küçük... Elips şeklindeki kap kısmı içten ölçtüğümde; üstten alta 5.5 cm, sağdan sola ise 3.5 cm genişliğinde... Neden bu kadar ayrıntılı bahsettim diyen olursa ben kulaklığın kulağımı tam kavramasını tercih ederdim ama maalesef kulağın üstünde kalıyor... Aslında kulaklığın çapı müsait daha geniş kap olabilirmiş... Bu nedenle bende uzun süre kullanımdan (2 saat ve üstü gibi) sonra çıkarınca bir rahatlama hissettim... Gene de fena değil çook aşırı rahatsız edici değil, belki biraz kuruntu.. :)

Ses

Genel olarak bahsetmem gerekirse en büyük eksiklik sesin sanki biraz örtülü gibi olması.. Kusura bakmayın teknik terimlerden çok mükemmel anladığımı söyleyemem ama duyduğumu nasıl ifade etsem diye düşündüğümde sanki biraz EQ ayarlarındaki "Hall" etkisi var gibi... He çok mu rahatsız edici; kullanım amacıma göre, değil... Belki asıl amacım müzik dinlemek olsaydı beğenmezdim ama ağırlıklı film az buçuk müzik şeklinde düşünülünce iyi, güzel...

İkinci eksikliği ise üst frekansları... Frekanslardaki tepkisini, açarak yazayım bundan sonra... Test amaçlı dinlerken, pek çok türden oluşan bir listeye sahip iPhone 4S kullandım...

Bass: Genel olarak bu tip kulaklıklarda yoğun bir bass ağırlığı mevcut malum... Bu kulaklıkta o kadar yok... Çalabildiği frekansları çalıyor... Büyük ağırlık olmasa da en güzel çaldığı frekans gene bass... Denon bassı denen olayı şimdi daha iyi anladım... Elbette abileri gibi değil ama hani ufakta olsa yavru da olsa o bir Denon belli... Bassların uzadığı da (çok değil) oluyor, güm güm diye vurduğu da... Ben beğendim, yumuşak, güçlü eğlenceli bu frekansta...

Mid: Bass seslere güzel eşlik ediyor midler... Zaten bu nedenle bass ağırlıklı olmuyor kulaklık... Çözünürlük çok yüksek değil ama bu fiyata bakınca kabul edilebilir... Vokal konusunda erkek vokaller daha memnun edici... Bayan vokallerde bir yetersizlik hissediliyor, eksik frekanslar var...

Tiz: En büyük ikinci eksikliği burada... Aslında sadece tizler değil üst midlerde de eksiklik var ama az buçuk diğerleri kadar tiz olabilseydi kurtarabilirdi belki... Maalesef Rock gibi müzik türlerinde müzik zevkini öldürüyor... :) Gerçi bunu yazarken acaba çok mu öldürüyorum kulaklığı diyorum; alışmışım en iyiye diye... Hani fiyat ayarındaki Philips vs kulaklıklardan elbette iyi... Ama şimdi net hatırlamıyorum Sennheiser HD2.. serisi nasıldı tiz konusunda...

Sahne: Dinlerken çok sıkılmıyorsun ama geniş meralardaki gibi de hissedilmiyor... Orta seviyede diyebilirim.. Kapalı bir kulaklık için hele bu fiyata iyi diyebilirim...

Yalıtım: Fena değil... En azından aynı odada TV izlenirken müzik dinleme sırasında dışarısı sizi çok rahatsız etmiyor...

Toparlamak gerekirse öyle çok büyük beklenti yoksa gayet memnun edici olabilecek bir kulaklık... Ya da daha önce çok daha iyilerini dinlemediyseniz tabi... Genel amaç için memnuniyet verici, güzel bass, fiyatına göre kaliteli malzeme, idare eder mid... Deli müzik dinlerim diyen artık paraya kıysın değil mi... :)

Collapse Signature Expand Signature
    #1 java, 29 Ocak 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Öncelikle elinize sağlık.Samimi ve doğal bir inceleme olmuş.

[Yalnız fiyatlandırma konusunda bir hata var sanırım.Yurtdışı fiyatı 38$ olarak gözüküyor indirimle.Ayrıca D&R de %2 inidirimle 88 tl olarak görünüyor.Bende Z1000'in gittiği şu sıra iştahla okuyup hadi idarelik alayım diyecektim ama......

Belki yanlış yorumladım yazınızı bilemiyorum ama sanki ufak bi düzeltme gerekiyor ilgili kısma.]

Neyse işin bu tarafı önemsiz.Mühim olan inceleme.Tekrar elinize sağlık. :eek:k

Not:Sitedeki her incelemeyi okuyup yazarını tebrik etmeye çalışıyorum.Bu tavrımı sürdüreceğim.Zira incelemeleri site adına çok önemsiyorum.Buraya gelme sebebim sitedeki incelemelerdi.Bu adam her incelemede bitiyor diye düşünen olabilir ;D yazmış olayım.

3. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    D&R sanırım dolara göre günlük değiştiriyor kulaklığın fiyatını... Ben 85 TL'ye aldım ama 2-3 gün evvel 86 küsür liraya çıkmıştı... Şimdi de 88 TL olmuş demek ki... :) Yurtdışı fiyatını ise güvenilir biçimde alışveriş yaptığım earphonesolutions.com ve 1-2 ingiliz sitesine göre yapmıştım... Amazon fiyatını görmemiştim doğrusu... :)

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Güzel rakama almışsın abi, inceleme için de eline sağlık :)

Bu arada aynı kasadaki Denon D1100 ve A100 kulakları içine alıyor padler. Bunun almaması garip.

5. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    İnceleme güzel olmuş, hem bunu soran birileri de vardı yardımcı olur :) Benim merak ettiğim bir konu var bir ara akg k142 denedim ve ne kulağın çevresini sardı ne de üstünde kaldı oraya buraya oynuyordu sürekli. Bundaki durum da böyle mi?

@MuttFTS Bunlar (resimlere bakarak) d1100 ün max. 3/4 ü gibi duruyor. Ama belki hm5 padleri olur.

6. java

java
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    253
    @ MTRMSK

Kulağı tam içine almıyor kısmını açayım biraz... Aslında üst kısımlar vs giriyor ama kulak memesi dışarıda kalıyor... :) Yani tam geniş rahat biçimde kaplamıyor dememin nedeni bu... Tamamen üstte duran küçük kulaklıklar gibi de değil elbette...

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Bildiğim kadarıyla kasaları ve büyüklükleri aynı olması lazım bu grubun.

Ama padler bizimkilerde daha dolgun ve yapılı. Belki ondan dolayı olabilir bizim durum.