Dimash Kudaibergen

'Müzik Genel' forumunda BatmaN19 tarafından 29 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Dimash Kudaibergen (Kudaibergenov).
    26 yaşında Kazakistan asıllı erkek vokal.D2 den d8 e bilinen 6 Oktav range e sahip.bilinen diyorum çünkü bazı konser kayıtlarında köpek düdüğüne yakın üst frekanslar çıkardığını duydum.özellikle bir ölçüm yapıldımı bilemiyorum.benim bu ana değin duyduğum, bu kadar geniş aralıklarda ses verip müzikal kalabilen,ciğer yerine kompresöre sahip olduğunu düşündüğüm bir mükemmel insanoğlu.

Mevzusu daha eskiye dayansada 2017 yılında Çinde düzenlenen "The Singer " Yarışmasında başlıyor.bu yarışmadaki özellikle S.O.S. İsimli parçada gösterdiği performans hem onu ünlü yapıyor hemde otoriteleri kendine hayran bırakıyor.

Hatta bir ara eğlence niyetine performanslarıyla alakalı Reaction videoları izleyip duruyordum.Youtube da bolca mevcut eğlencelik izlenilebilir.

Emre Yücelen'in de kendisiyle yapılmış güzel röportajları ve yorum içeren videoları var.bulunabilinir.

Bu ana değin kendisini bilmeyenler için şuraya bir video bırakıyor ve kenara çekiliyorum.

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,469
    Şimdi bu ibo'dan da mı iyi yani? :p

Ehm. "Yine ne yersiz bi cevap" demeyin lütfen. Bu tip içerik yüklü paylaşımlarla seviye biraz yükseldiğinde müdahele etmek durumundayım böyle. Yoksa zincirleme reaksiyon oluyor, kültürlü üyelerimizden ard arda gelen paylaşımlarla seviye kısa sürede üst sınırımı geçiyor, ve yazılan hiç bir şeyi anlamıyorum. E bana da yazık. :D

BatmaN19, yigitboylu ve refuserQ bunu beğendi.
  3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Ses genişliğini merak edenler bir 4:30'dan itibaren dinlesinler.

Mikrobiyolog ve BatmaN19 bunu beğendi.
  4. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,329
    Kendisini 3 yıldır takip ediyorum. Benzersiz performansları var. Yollarının Igor Krutoy ile kesişmiş olması onun için önemli bir imkan oluşturdu. Dilerim popülizm batağına batmadan, gerek geleneksel gerekse seçkin batılı eserlerle kariyerine devam eder. Anne-babası da müzikle içiçe insanlar. Özellikle annesinin soprano oluşunun, Dimash'ın ses gelişiminde çok önemli etkisi var gibi gözüküyor. Bir çok enstrüman çalabiliyor. Sadece sesiyle değil, sahne performansıyla da üst düzey başarılar sergiliyor. Şarkı söyleme teknikleri arasında kullanmadığı teknik yok gibi. Ses sağlığı açısından da çok dikkatli bir yaşam sürdüğü gözlemleniyor. Hakkında yazıp söylenebilecek çok şey var. Şimdilik, Allah nazarlardan saklasın diyebiliyorum.

sserkogss, refuserQ ve BatmaN19 bunu beğendi.
  5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    242
    Nadir bir yetenek, çok etkileyici. Tanıştırdığınız için teşekkürler.

buna da göz atın, tavsiye ederim.

refuserQ ve BatmaN19 bunu beğendi.
  6. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Bazı performanslarda işi baya baya şova döküyor.istemsiz reaksiyonlar hatta argoya düşürüyor insanı.Vokal koçlarının reaksiyonlarını izlemekte çok eğlenceli.

Igor Krutoy ve orkestrasıda muhteşem gerçekten.yaşamak isterdim o atmosferi.dinleyicilerin çoğu nasıl bir ana şahit olduklarının fakında değiller ne yazıkki.

Bende Amin diyorum.

Bu arada Tidal de bazı kayıtları mevcut.arama yaparken kudaibergen yada kudaibergenov diye aratın,birde Kirilce yazılmış olarakta çıkıyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Mart 2021 ---
    Teknik olarak Dimash daha üstün.İbrahim Tatlıses bu kadar geniş bir aralığı bu kadar temiz ve kararlı çıkaramaz ama tabi İboda çok özel bir vokaldir, karakterine nazaran.

Şuraya bir video daha bırakayım sizin için,kendiniz karar verin.

#6 BatmaN19, 30 Mart 2021
    Son düzenleme: 30 Mart 2021
    ziprar bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,469
    Hava olmasın! :D

8. yhymix

yhymix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27

şurada ki ses analiziyle ilk izlemiştim şok olmuştum ama sonrasında herhangi bir şarkısını dinlemek yorucu gelmişti bir show olarak bakınca baya iyi ama bilmiyorum ki koca bir albüm şarkılarını dinlemeye kalksak ne olur.

ziprar ve yigitboylu bunu beğendi.
  9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Fifth element'ten bir parça. Çok da severim. Bunun orijinalinde bile bir yeri makina yapıyor, insan değil. Dikkatle dinleyince anlaşılıyor.
    Sanki bizim bazan abartıp müzik dinlemek yerine ses dinlemeye başlamamız gibi birşey belki de. Ben beğendim bu parçayı. Tüm albümün zaten hep bu kadar yüksek olması zor.

Bence olay ses/sanatçıdan çok parçada biter. Filmlerde senaryonun çok önemli olması gibi.
    Bu sese sahip olabilirsin ama parça lazım, gösterebilmek için. Bir sene sesini bu arkadaş gibi kullanan bir kişi gelmişti o ses'e diye hatırlıyorum. Azeri miydi, oralardan. Adını hatırlayamadım. Birinci olmuştu sanırım.

10. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    100
    Anatomik olarak bir çok insandan farklı. Dinlemesi keyifli.
    Ama bu iş "Abi Malmsteen saniyede 40 nota basıyor" meselesine dönüyor bir süre sonra.
    Malmsteen dinlemek de keyif veriyor ama, David Gilmour yanında esamesi okunmuyor.

murat71, ziprar, ANATHEMA ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,329
    İbo'nun pesleri maalesef çok yetersiz.
    Elnur Hüseynov idi sanırım ama o da Dimash'ın yanına yanaşamaz bence
    Modern batılı eğitim veren doğu toplumlarında çoğunlukla bir kompleks hali mevcut. Yüzyılların yenilmişliğinin acısını çıkartma güdüsüyle hareket ediyorlar. Batı standartlarında bir değer ifade edecek yetenekler keşfedildiğinde, o yeteneğin hakkını vermekten ziyade, hakim paradigmaya kendini yarandırmak için "şaklabanlık" seviyesinde işler yapılabiliyor. Özgün kalıp bu işleri kotarmak çok kolay olmuyor. Bazı komplekslerin sönümlenmesi ve vizyon sahibi olunması önem arz ediyor. O sebepten, hangi türden olursa olsun kentli toplumlardaki underground tabir edilen kültürü önemsiyorum. Dimash'ın kendi ülkesinde ya da Rusya'da verdiği bazı konserlerdeki sahne dizaynı, showları, hal ve hareketleri beni rahatsız ediyor. Bir röportajında Michael Jackson hayranı olduğunu dinlemiştim ve bazı davranışlarında etkisini çok görüyorum. O sebepten endişelerim var. Dilerim, çok yozlaşmadan tüketir bu duygularını ve popüler olma kaygısı gütmeden özgün işlere devam eder.

Tabi Krutoy ile yollarının kesişmesi müzikal anlamda büyük şans ama hem Krutoy'un Rusya burjuvazisinden olması ve Rusya bürokrasisi ile önemli bağlantılarının olması, hem de Rusya'nın hâlâ SSCB dönemindeki gibi batı ile rekabet tavrının sürmesi bu tip yeteneklerin hazzetmediğim yönde kullanılmasına sebebiyet veriyor. Böyle de çekincelerim var bu çocukla ilgili.

yigitboylu, refuserQ, ziprar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Harika tespitler ama çocuk daha 26 yaşında.Su yolunu bulur endişelenmeyin.Kendi kapasitesinin ve neler yapabileceğinin sınırlarını keşfetmeye çalıştığı işler kovaladığını düşünüyorum.taşlar yerine oturduğunda ve dünyaya,gelmiş geçmiş en iyi vokal olduğunu ispat ettiğinde,kariyerini belli bir çizgiye oturtacaktır diye düşünüyorum.zaten aile bağları ve yapısıda buna yön verecek güçte görünüyor.
    Alınan keyif noktasında sesin teknik kapasitesi belirleyici değil bana görede.Önemli olan her zaman duyguyu aktarmak.duygu yoksa dinler geçersin,duygu varsa hissedersin.

13. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Evet Elnur. Sonradan aklıma geldi, dönüp bir tur daha dinledim Elnur ve bazı finalistleri (ve başka hoşuma gidenleri).

Ses olarak yetişemeyebilir ancak yorum çoğu zaman daha önemli gibi.
    Ses ham malzeme olarak güzel, ama Elnur'un yorumları da (sesi işleme şekli) gayet sağlammış, dinledikçe coştum.

14. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Madem tutturduk bir yol gidiyoruz birde şu videoyu izlemenizi öneririm.bu coğrafyada farklı birşeyler,farklı bir doku var.Alim Qasimov - A Trace of Grace

Lütfen youtube da izleyine tıklayın.kısıtlanmış video.

mixaylo, Engin, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  15. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Sanırım müzik insan ruhuna en doğrudan dokunabilen şeylerden biri.

Bir deney var. Odada bir saz/gitar çalıyorsunuz, odanın öbür ucundaki kenarda duran sazın/gitarın da aynı telleri rezonansa girip hafiften titreşiyor.
    Bazen insanı da bir saza benzetiyorum, dışarıda çalınan müzik de ruhumuzun tellerini titreştiriyor sanki.

Ben de Dodan'ı seyrettikten sonra tekrar şu aşağıdaki videoya baktım. Eşim dedi ki, söylemese de olur, sazı konuşturmuş zaten.
    Adam bunu yaptığı zamanlar hipnogogik (böyle bir terim olmayabilir) saz ritmleri keşfetmiş gibi geldi bana.

BatmaN19 bunu beğendi.
  16. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Geceden kalan.Dimash - Akkuym

17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,171
    @BatmaN19
    Teşekkürler, paylaşım için.

@zxc @BatmaN19
    Paşamız ve diğerleri , diyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

18. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,304
    Taslanacagim muhtemelen ama gene de yazicam :) Ben bu Dimash olsun, Malmsteem olsun, Steve Vai olsun, Dream Theater'in bir cok albumu olsun hic birini sevmiyorum. Yani saygi duyuyorum emeklerine bravo hepsi sesinin enstrumaninin uc noktalarda hakkini veriyor ama acip da bir album dinle(ye)mem. En fazla arada 1-2 sarki. Cunku yaptiklari muzik benim kulaklarima su sekilde geliyor "Bak Murat simdi neler yapicam, bak bak bak bu sesi de cikariyorum, aha bu sesi de cok guzel cikardim, hoop yerli yersiz anlamsiz bir solo da ben atayim sanim yurusun, vb."

Bu sebepten Dimash dinleyecegime acar ibrahim tatlises dinlerim oktavi az duygusu bol olur :)

refuserQ ve ziprar bunu beğendi.
  19. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    742
    Öyle taşlanacak bir durum yok gayette haklı ve mantıklı bir yaklaşım.Müzik bir zevk ve tarz meselesi.mesela bende opera eserlerini hiç sevemedim.dinlerim ara sıra fikrim olsun diye.keyif alıyormuyum hayır.üstelik en sağlam vokallerde operacılardan çıkıyor.birşey kendi alanında ne kadar iyi olursa olsun,size hitap etmiyorsa etmiyordur.

darkainu, refuserQ, ziprar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Bence de taşlanacak bir durum yok. Çoğu insanın durumu bu. Çoğunlukla duygu arıyoruz, ve ben de temel dinleme ağırlığımı bu tarz parçalara kaydıramam esasen. En fazla ara sıra bakar beğenirim falan.

Normal müzik parçaları normal insanların söylemesi için yapılıyor ve çok uç noktalara çıkmaya genelde ihtiyaç göstermiyor. Az sayıda parça bulabilirsiniz bu tarz.

Parçanın duyguyu aktarmasında yorum çok daha kritik. Ve parça gerekli. Parça buna müsait olmalı. Örneğin birinin üst seviye bir orgu var, sesler muhteşem ama çalarken çok yetenekli değil. Başka biri ise sıradan bir orgla harikalar yaratabilir. Burada Dimash çalmasını bilmiyor anlamında söylemiyorum, ama buna fırsat veren ve duygu içeren parçalar olmazsa o ne yapsın. Org yeteneklerini sergileyen demoları vardır hani, tüm süper özellikleri arka arkaya ortaya serilir. Siz de çok güzel org diye alırsınız. Ama iş çalmaya gelince sizden o sesler çıkmaz. Yani bu parçalar duygu içersin fikrinden çok, demo amaçlı gibi oluyor.

Opera belki böyle bir insanın daha iyi parlayabileceği bir yer diye düşündüm. Çünkü onlar çok daha sık sesini bir enstrüman gibi kullanıyorlar ve opera eserleri içinde böyle çok pozisyon doğabiliyor doğal olarak.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Nisan 2021 ---
    Diyorum ve bir video bırakasım geldi.

Carly Rose Sonenclar, Feeling Good - X FACTOR USA 2013

Bu da orijinali

Nina Simone, Feeling Good

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Nisan 2021 ---
    Bu parça gerçekten de farklı yorumlamaya çok müsait bir parça.

N tane "feeling good" dinledikten sonra, bu gazla gerçekten de iyi hissetmeye başlıyor insan :)

#20 ziprar, 1 Nisan 2021
    Son düzenleme: 1 Nisan 2021
    BatmaN19 bunu beğendi.