Dinamik Aralık Sıkıştırma (Loudness War)

'Müzik Genel' forumunda spitzer tarafından 11 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    183
    Merhaba herkese,

Bu konudan haberi olanlar illaki vardır, dinamik aralık özetle; müziğin en sessiz yeri ile en sesli yeri arasında olan desibel farkına denir. Bu değer örneğin klasik müzik kayıtlarında çok yüksektir. Fakat son 20 yıldır bu aralık gittikçe daraldı ve çok kalitesiz çöp gibi kayıtlar piyasaya sürüldü. Eski basımların size daha kaliteli gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi de budur. İki adet video vereceğim ve dinamik aralık sıkıştırmasının veya direkt "compression" diye de anılan nanenin nasıl berbat bir şey olduğunu göreceksiniz.

Evet şimdi ne demek istediğim daha iyi anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Loudness War denilen bu dinamik aralık sıkıştırma olayının temelinde dandik müzik çalarlar ve cep telefonları için üretilen müzikler var. Müzikte sessiz bir yer kalmadığı için tamamen bir "gürültü" şekline dönüşen gudubet albümler. Son yıllarda basılan birçok albüm bu sınıfa giriyor. Yapımcıların mastering yapan kişilere oluşturduğu baskıyla bu şekilde albümler piyasaya çıkıyor. Hedef kitle buradaki kaliteli kulaklıklarla müzik dinleyenler olmadığı için sokaktaki insanlar bu durumdan habersiz. Hatta sesi daha yüksek çıktığı için o insanlar için bu kayıtlar daha güzel. Size kullanıcıların verileriyle oluşturulan bir site vereceğim; http://dr.loudness-war.info

Sitede birçok popüler albümün DR değeri var. Bu değer ne kadar yüksekse albüm o kadar kaliteli gelecektir size. Çünkü fazla sıkıştırma yapılmamış bir albüm dinleyeceksiniz. Kırmızılar ise gürültülü albümler olacak. Konu önemli ve müziği kaliteli dinlemeyi arzu eden bizlerin farkında olması gereken bir konu olduğu için paylaşmak istedim.

Hepinize sıkıştırmasız bol müzikli günler:)

2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Oldukça aydınlatıcı bir konu olmuş, teşekkür ederim kendi adıma :)

Ama; zaten seçici davranıp, kayıt kalitesine takıldığım için kendime kızarken, bir de artık neden olduğunu bilmem pek iyi olmadı :)

8 kişi bunu beğendi.
  3. nsleighride

nsleighride
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Şiddetli sesi kaliteli ses diye yutturmaya çalışan bir piyasa oluştu zaman geçtikçe. İlk İngiliz ve Japon baskılarına o kadar çok alıştım ki, SACD imiş, remasteredmış sivrisinek gibi geliyor.

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Plağa bir lafım yok ama, SACD ayrı bir boyut. Iyi bir alt yapı ile şahane sonuc alınabiliyor. Elbette iyi bir plak kadar olamaz, hele hele alt yapı iyiyse.

Bu sıkıştırma konusu oldukça aydınlatici oldu. Tesekkur ederiz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  5. nsleighride

nsleighride
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Sacd de dinamik araligi sikistirilmis kayitlardan. Ayni volumde sacd daha gurultulu caliyor. Yessongs'un bir dinamik araligi sikistirilmamis bir de sikistirilmisini dinleyin, tum elden gecen albumlerden nefret edeceksiniz.

Sent from my LT18i using Tapatalk 2

6. ceylansinan

ceylansinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Bu konuyu güncellemekte yarar var. Videolar gayet güzel özetliyor her şeyi.
    Kökeni epey eskiye dayanıyor aslında ama insanlar taşınabilir cihazlarda, arabalarda, amfisiz güçsüz hoparlörlerde yüksek sesle müzik dinlemek istediği için tavan yaptı sanırım bu olay. Ya da insanlara fikri sorulmadan endüstri tarafından böyle dayatıldı, bilemiyorum.

Metallica, Master of Puppets albümünü remaster yaptırıp deluxe box olarak satacakmış. Paket içeriği son derece ihtişamlı üstelik: https://www.instagram.com/p/BYZP9hQAYOy/

Bazı parçaların remaster hali Spotify gibi yerlere yüklenmiş. Ben kullanmadığım için dinlemedim ama okuduğum kadarıyla aha bu güzeller güzeli albüm de bu savaşa kurban gitmiş...

4 kişi bunu beğendi.
  7. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Konuyu bende şimdi farkettim. Özellikle 2. Videonun ortalarında sesli küfür ettim

3 kişi bunu beğendi.
  8. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,383
    2000lerin başında çok yapılmaktaydı, bugün pek yapılmıyor.

Collapse Signature Expand Signature
  9. mrlnb

mrlnb
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    4 kişi bunu beğendi.
  10. PalaspuR

PalaspuR
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Listeden süzdürünce en iyisi olarak bu kayıt çıkıyor. Yazdığınızdan anladığım kadarıyla bende mest oldum. Bu tarz kayıtlar aramaya başladım. Aynı listedeki şarkılara baktığımda pek tarzım olmayan şarkılarla karşılaştım. Ciddi bir kaliteli müzik arayışına girdim. Nerdeyse kaliteli olsun da bu tarz kayıtları bile dinleyebilirim. :D

11. Juhziz

Juhziz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    264
    bilgilendirme için teşekkürler
    dinlerken aradaki farkı anlamak için ekipmanda farkı hissettirecek kadar kaliteli olmalı

12. Zendo

Zendo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    değerli bilgiler için teşekkürler. ben dinlediğim müziklerin ne halde olduklarını görmek istesem hangi programı kullanmalıyım? Tiz-Mid gibi kavramları daha iyi öğrenmek için böyle sayısal değerleri gösteren program varsa iyi olur benim için.