Doğru sacd&cd player seçimi hakkında.

'Diğer Ekipman' forumunda Tortor tarafından 10 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Merhabalar,

Şöyle göz ucuyla diğer başlıklara bakındım fakat benzer bir başlık göremedim, yararlı da olur diye yeni başlık açayım dedim. Kulaklığıma yakın zamanda masaüstü amfisi alacağım, müzik dinleme alışkanlığım daha çok streaming servislerinden keşif yapıp, cd dinlemek. Bunları da kayıpsız arşivlemek.(*) Taşınabilir olarak bir çözüm aramıyorum bu daha sonraki aşama olacak, zira vaktimin çoğu evde geçiyor ve bu sebepten yerleşik masaüstü (deck) bir cd player almak istiyorum.

Beklentilerim super audio cd çalması ilk etapta, özel kayıtları dinlemek için önemli bu benim için, onun dışında alacağım kulaklık amfisinde yerleşik dac olacağından bu özelliğin de ehemmiyeti düşük. Çok bir beklentim yok, çok sesli çalışmayan, fazla yer kaplamayan kaliteli bir cd player arayışı içerisindeyim. Önceliğim marantz fakat tüm alternatiflere açığım.

Yardımlarınızı ve değerli yorumlarınızı esirgemeyin lütfen,

Saygılarımla.

2. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Bütçeniz ne kadar? :)

3. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    @puskuruk 1000~1700 [​IMG] maksimum ayırabilirim diye düşünüyorum, daha makul olanlar önceliğim olsada üst limit olarak değerlendirirseniz sevinirim.

4. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Collapse Signature Expand Signature
  5. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Marantz genelde müzikaldir, bence de o fiyat aralığında tercih edin. Sony'nin ucuz bir SACD player'i vardı modeli aklımda değil şimdi, bir dönem çok methedildi fiyat performans olarak, hatta lamba mod.ları falan yapılmıştı. Turkey Forum yada Stereo Mecmuası forumlarında bulabilirsiniz modelini. Bir de AH! New Tube ikinci elde bulursanız önerebilirim. Makul fiyatlı olarak bulursanız eski model Harman Kardon'ları da dinleyin, onlarda müzikaldir.

6. puskuruk

puskuruk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    48
    Marantz mcr-610 önerebilirim fiyatına göre iyi işler yapan all in one bir sistem. :)

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    AH! Njoe Tjoeb Diyorlar ama hiç bir bilgim yok :)

8. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,922
    @Tortor Sacd CD'leri aldığınız bir yer var mı? Piyasası neredeyse hiç yok. Internetten bulduğunuz kayıtları arşivleyecekseniz, o kayıtlar bana pek sacd rip kaydı gibi gelmiyor açıkçası.

9. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    @compicat teşekkür ederim, aslında imkan var yurt dışı için lakin çok çok yakın zamanda amfimi getirdim daha elime ulaşmadı, cd player'ı da eğer yurt dışından getirirsem ticaretini yapıyormuş gibi olabilirim zira zaten ithalat işi ile uğraşıyorum, başım ağrısın istemiyorum. bir de bundan birkaç yıl önce arkadaşım sony sacdp almıştı kafasında sorun çıktı, garantiden halletmişlerdi. amfiye göre daha nazik gibi gelmiştir bana hep cd çalarlar ondan uluslararası yerine türkiye garantili daha çok işime gelecektir.

@okty-k öneri ve yorumlarınız için teşekkür ederim, dikkate alacağım.

@puskuruk inceliyorum hemen, teşekkür ederim.

@fosther evet hifi deck sistemlere meraklı olduğum yıllarda çok duymuştum, iyi akıl ettin çok sağolasın hemen bir araştırayım.

@Italoman açıkçası elimdeki sacd sayısı çok az fakat uzun süredir spotify ve taşınabilir sistemlerimi keşif için kullanıyordum, dolayısı ile şuanda listemde alacağım sacd ler mevcut fakat çoğu eski, yeni kayıtlar yok gibi hatta bulunmuyor haklısınız. ebay, amazon düşünüyorum onun dışında iş seyahatlerim oluyor, yurtdışında yaşayan akraba, eş dost var bir şekilde temin ederim diye düşünüyorum herhalde. Yok kayıtları internetten bulmayı düşünmüyorum.

10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Oppo derim! Özellikle film filan da izliyorsanız harika cihaz.

Collapse Signature Expand Signature
  11. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Yok film için farklı çözümlerim var, sadece kulaklık kullanacağım.

12. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    İyi kayıt CD formatında albümler arıyorsanız JVC XRCD basımları edinin http://www.elusivedisc.com/Home-Of-XRCD/products/859/ . Bir dönem Extreme Audio getiriyordu, şu an ki durumu bilmiyorum. SACD playere gerek olmadan normal CD player ile çok çok iyi ve özel kayıtlar dinleyebilir, SACD lere bakmayabilirsiniz :). Ayrıca Naim Audio'nun CD basımları da çok iyidir.

#12 okty_k, 10 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Haziran 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  13. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    @okty_k anladım, haklı olabilirsiniz, bazı kayıtlar gerçekten çok daha farklı oluyor. mesela yakın zamanda kaybettiğim, daha doğrusu bir arkadaşımla paylaştığım ve sonunda onda kalan bir album vardı miles davis'in, altın rengi onun kaydı gerçekten çok farklıydı. bilhassa ecm records albumlerı sıradan market kayıtlarına nazaran sanki daha iyi gibi, tabi test etmedim kulağımın duyduğunu referans alıyorum. dediğiniz kaydı ve verdiğiniz siteyi inceliyorum, bilmemek değil öğrenmemek ayıp nihayetinde. Çok teşekkür ederim.

ExtremeAudio ile yıldızım barışmadı benim, aylardır bir amfi almaya çalıştım kendilerinden tatmin edici bir cevap vermeyip sürekli salladılar beni. sonunda sinirlenip kendim ithal ettim. Mümkünse onlardan alışveriş yapmamayı tercih ederim.

Saygılarımla.

14. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Evet ECM kayıtları da güzeldir. Zaten bence genel anlamda audiophile seviye kayıtlar ECM, Blue Note vb basımlar ile başlayıp, bir üst seviye Enja, Naim vb. basımlar, daha iyileri de XRCD özellikle Fim ve Three Blind Mice basımları olarak devam ediyor. Bunların içinde en özel basımlar ise bence "24-Bit Super Analog XRCD24 direct from the original master tape" başlıklı olanlar ve plak üzerine direct cut olarak (stüdyoda çalınan müzik direkt olarak master tape yerine plağa kayıt ediliyor!) yapılan kayıtlar. Bu tip firmaların gerçek altın CD ler üzerine (altın olması ses kalitesi bakımından, kolleksiyon amaçlı değil :) ) yaptıkları özel basım CD lere denk geldiğinizde de gözden kaçırmamanızı öneririm.

#14 okty_k, 11 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Haziran 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  15. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Selamlar, Açıkçası superaudio cd çalan marantzlar epey pahalı, şöyle bir cihaz buldum, ne dersiniz ?

Pioneer PD-10-K

16. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Marantz CD5004, NAD C 516BEE için ne dersiniz? SACD değil ama Pioneer'dan daha çok memnun eder gibi :)

http://www.stereophile.com/content/2015-recommended-components-disc-players-transports-media-players

http://www.stereophile.com/content/2014-recommended-components-disc-players-transports-media-players

Marantz CD5004: $349 ✩ $$$

Designed to match Marantz's entry-level PM5004 integrated amplifier, this gorgeous CD player uses the company's proprietary Hyper Dynamic Amplifier Modules, trickled down from their Reference Series components, and incorporates Cirrus Logic's SACD-quality CS4392 D/A converters. It includes a buffered headphone amplifier and jack, variable pitch control (designed for musician play-along), a Q Replay button on the remote control that repeats the last 10 seconds played of the current track, and an IR Flasher input to provide connectivity to other components. The CD5004 exhibited surprisingly good low-level dynamic articulation and ambience retrieval while producing clean, extended highs and a rich, delicate midrange, said BJR. JA was similarly impressed: "That Marantz can offer this level of performance for just $350 is astonishing." (Vol.34 No.3 WWW)

NAD C 516BEE: $299

NAD's entry-level CD player replaces their C 515BEE, which had been SM's reference. The new model uses a different transport mechanism, a more powerful digital signal processor, a revised microprocessor, new firmware, a revised power supply for lower power consumption in Standby mode, and an automatic standby feature that puts the player to sleep when not in use. Though the new model retains the old model's size (17" W by 2.75" H by 9.5" D), the front panel has been subtly updated with a thinner disc drawer, larger display, and slightly smaller, rounder buttons. SM found that the new model's disc drawer opened and closed slightly more smoothly, quietly, and slowly. Sonically, the two players were virtually identical, though the new model may have been "slightly more extended on top, slightly more effervescent and polished overall," said SM. "For the money, I don't think you"ll find a better CD player," he concluded. (Vol.36 No.10 WWW)

2 kişi bunu beğendi.
  17. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    İlginiz için teşekkür ederim, açıkçası nad 516 da alternatif listemdeydi. SACD yoğunlukla uzak doğu markalarında bulunduğu ve benim de sacd koleksiyonumun çok çok geniş olmaması hasebi ile dün akşam tercihimi cambridge audio azur 351c modelinden yana kullandım. umarım amfi ile beraber güzel uyum sağlayıp, anlaşıp giderler. zira her ikiside müzikal ağırlıklı cihazlar, memnun olacağımı düşünüyorum. tekrar teşekkür ederim. :)

2 kişi bunu beğendi.
  18. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Rica ederim, güle güle kullanın :).

19. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    964
    hayırlı olsun.. stereo sistemi hiçbir şeye değişmem..

20. Tortor

Tortor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Bilerek bu player'ı tercih ettim, masaüstü sistemi ilerleyen zamanlarda bookself'e çevirirsem de kullanabilirim diye düşünüyorum.

:)