Earsonics Velvet İncelemesi

'Earsonics' forumunda leylines tarafından 24 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Herkese Merhaba,

Yaklaşık 1-1,5 aydır kullandığım Velvet'in incelemesini yapmak istiyorum.

Velvet kulaklığı www.musicaacoustics.com sitesinden Dimitri ile iletişime geçerek satın aldım. Kendisi son derece yardım sever ve hoş sohbet biri almak isteyenlere tavsiye ederim.

Kullandığım Ekipmanlar:

Hfiman HM603S
    Fiio E12A
    iPhone 6
    Bocur Audio Hybrid Mini to Mini

Ürün Hakkında Bilgi:

Geçen yıl eylül ayında duyurulan Velvet, Earsonics markasının çıkarmış olduğu en son IEM. Siyah gövdeli ilk seri de bir takım kozmetik sorunlar vardı.Earsonics, daha kutudan çıkar çıkmaz kasa da oluşmuş çatlak ve çiziklerden dolayı bir revizyona giderek şeffaf kasalı modeli çıkardı. Görünen o ki bu sorunları da ortadan kaldırdı. Velvet siyah ve şeffaf olarak satılıyor olsaydı sanırım bir çok kullanıcı gibi ben de şeffaf gövdeli olanı alırdım. Gövdenin içerisinde barındırdığı teknolojiyi görmek son derece hoş.

Velvet gövde ebadı olarak oldukça iri bir IEM. SE846'dan daha büyük bir gövdeye sahip. İlk elime aldığımda kulağımda bir ergonomi sorunu yaşar mıyım diye endişelendim ancak 2 saatlik dinlemede dahi bir sorun ile karşılaşmadım. Yalnız, küçük kulağı olanların uzun süreli dinlemelerde sorun yaşayabileceğini düşünüyorum.

Velvet’in içerisinde 3 adet armatür sürücü bulunuyor. Ayrıca şu ana kadar gördüğüm en büyük armatür sürücülere sahip. Dev armatür sürücüler ve devre kartı ile beraber gövdenin içi tıka basa dolu görünüyor. Pin konnektörleri oldukça sağlam. Herhangi bir gevşeklik ya da oynama yok. Kasa üzerinde 1 adet vida bulunuyor. Vidanın bulunduğu yuvaya dokununca hafif keskin bir şekilde ele gelse de kulakta bir rahatsızlık hissettirmiyor. Kasanın malzeme kalitesi ve ergonomisini beğendim. Tabi bir Um Pro30 kadar rahat olmadığının da altını çizerim.

Paket İçeriği

Velvet Premium diye nitelendirilen bir ürün olsa da kutu ve kutu içeriği pek bunu yansıtmıyor. Hele de SE846'nin kutusunu gördükten sonra. Bu arada SE846 gördüğüm en iyi kutu ve paket içeriğine sahip, bu konuda referans olabilir.

Kutunun dokusu hoş yumuşak bir hisse sahip. İçerisinde 1 adedi kulaklığın üstünde olmak üzere 4 adet Double Flange, 1 adet küçük Double Flange ve 1 adet şişman uçlu silikon uç ile çıkıyor. 1 adet basit diyebileceğim taşıma çantası, 1 adet pot tornavidası, temizleme bezi ve aparatı ile 6,3 mm'lik jack çıkıyor.

İzolasyon

Velvet'in double flange uç ile izolasyonunu oldukça beğendim. Gövdenin iriliği de eklenip kulağı kapatınca son derece iyi bir izolasyon sağlıyor. Dışarıda kullanma şansım pek olmadı ama yanınızdaki kişiyi yüksek ses ile konuşmaya itecek kadar iyi izolasyona sahip. Hatırladığım kadarıyla bu konuda SE846 ve UMPRo30'dan az biraz daha başarılı.

Ses Performansı

Dinelemerimi tamamen “sıcak mod” ile yaptım. İlerleyen dönemde “dengeli” mod ile dinleyip fikir edindiğimde yine bas,mid,tiz incelemesini de ekleyeceğim.

Ayrıca incelememi fikir vermesi açısından sahip olduğum bazı kulaklıklar ile ufak ufak karşılaştıracağım.

Bas: (Sıcak Mod)

SE846 da sıcak filtreyi (siyah) takınca bas diğer frekanslara nazaran oldukça dominant bir hale geliyordu. Bas, miktar ve güç olarak armatür sürücülü bir kulaklık için baya güçlüydü. Tabi tüm bu basların artmasına karşılık mid ve tiz bölgesi biraz geriye çekiliyordu ve haliyle çözünürlükte parlak filtreye göre hissedilir bir şekilde düşüyordu. Ama biraz bas seven benim gibi dinleyiciler için oldukça keyifli bir dinleti yapıyordu.

Velvet fabrika ayarları olarak sıcak mod ile bana gelmişti ve bende o haliyle takip dinlemeye başladım. Baslarını merak ettiğimden PSY Trance bir şarkı ile merhaba diyerek Day Din - Halkidiki (Zonka Remix) isimli şarkıyı açıp dinlemeye başladım. Parçanın 55nci saniyesinde çok güçlü bir bass girişi var ve ilk duyduğumda abartıya kaçmak istemiyorum ama birazcık "şok" oldum. Baslar kulakta öyle patlamalar yaratıp derinlere doğru dağılıyordu ki bu denli güçlü bir bas beklemediğimden çok şaşırdım . Yabancı sitelerdeki "Bass Head" sayfalarında adı sıkça geçiyordu ama bass head olmanın ne derece bir bas gerektirdiği konusunda bir fikrim olmadığından bu denli bir bas karşısında birazcık şaşırdım. Baslar gerçekten şu ana kadar duyduğum hiç bir IEM ile karşılaştıramayacağım kadar güçlü.

SE846'da sahne Velvet kadar geniş olmadığından baslar, mid bass bölgesinde biraz sıkıştırma yapıp kontrolsüz bir hava verebiliyordu. Bu kontrolsüzlük beyaz fitre ile ortadan kalkıyordu ama bu sefer de baslar biraz geriye gelip miktar ve güç olarak biraz azalıyordu. Velvet yüksek bas gücüne rağmen yayvan,tok,sıkı,derin...vb bir çok bas vuruş tiplerinde kontrolsüz davranmayıp, mid bölgesine sızma yapmıyor. Bazı kötü kayıtlarda baslarda biraz çamurlaşma ve detay kaybı olabiliyor.

Siyah filtreli SE846'dan daha güçlü ve detaylı. IE800'in basları da baya derinlere inebiliyordu ama bu kadar güçlü değillerdi. Velvet hem derinlere inebiliyor hem de çok güçlü baslara sahip. Ayrıca SD3 kulaklığı olanlar Velvet’in baslarının SD3’den daha derinlere indiğini de söylemişler, SD3 dinlemedim ancak dinlemiş olanlar az çok tahmin edebilirler belki.

FX850 ile karşılaştırırsam; güç olarak eşit noktalarda olup, derinlikte FX850 biraz daha derinlere iniyor olabilir ama tam da hatırlayamıyorum. Ancak Velvet daha detaylı ve kontrollü. Bas seven bana bile bazen fazla geldiğini belirmek isterim. Muhtemelen “dengeli” mod da bas daha ehlileşir.

Baslar armatür sürücülerdeki o kuru hisse sahip değil ancak IE800’de ki o dinamizm de pek yok. Hızlı parçalarda bir yavaşlık ya da peşi sıra hızlı vuruşlarda bir birine çarpıp iç içe girme gibi bir durumç yok. 150 BPM’lik Hard Core parçalarda dahi dinlenebilir sevideyedi. Tabi o parçalar benim için dinlenilebilir değildi o ayrı.

Tabi tüm bu muazzam ölçüdeki baslara rağmen ben basları biraz yapay buldum. Şöyle ki bu denli yoğun baslar mid- tiz bölgesinde dengesizlik yaratmasa da müziğin genel havasına hakim olduğundan, parçanın var olan basından biraz daha fazlasını duyuyormuşum hissi yarattı. EDM tarzı müziklerde bu iyi bir şey tabi, basların dört bir yana dağılması ancak diğer türler de aynı eğilime girince bazı açılardan yorucu olabiliyor. Henüz denemedim ama “dengeli” mod da duyacağım basları daha çok seveğime eminim.

Sıcak mod, flat ve doğal ses seven kullanıcalar için pek uygun değil. Bas sevmeyen biri bu mod ile kulaklıktan nefret edebilir. Ancak bas seven kullanıcılar Velvet’e aşık olabilir.Yüz de istemsiz gülücükler yaratması muhtemel.

Mid : (Sıcak Mod)

Velvet’in midleri oldukça gövdeli ve etli. Çözünürlük ve detay konusunda da Sahne geniş olduğundan midler de geniş bir alana kurulmuş hissi hakim. Son derece pürüzsüz ve temiz. Velvet, mid odaklı olmadığından (En azından sıcak mod ile) vokal öyle burnunuzun dibinde şarkı söylüyormuş hissi yaratmıyor. Ancak yine de çok uzakta da durmuyor. Hatta vokaller kaynaktan kaynağa değişim de gösterebiliyor. iPhone 6+E12A ile dinlediğimde vokaller biraz daha geriye yaslanmıştı ancak HM603s ile dinlediğimde vokaller de biraz daha yakınlık hissettim.

Bu zamana kadar duyduğum en güzel vokalleri Velvet ile duydum. Um Pro30’da benim için ayrıydı, biraz da yakın çalmasından dolayı daha duygusal bir sunumu vardı ancak Velvet daha pürüzsüz berrak ve müzik içerisinde daha doğru bir alandan dinletiyor vokali. Vokal orta merkezden gelirken enstrümanlar hemen yanında vokale eşlik ediyor ve geniş sahnenin de etkisiyle son derece keyifli bir atmosfer çıkıyor ortaya.

Velvet sıcak mod da olmasına rağmen öyle koyu bir atmosfere sahip değil, özellikle Um Pro30 ile karşılaştırınca. Yani kesinlike sıcak bölgedeler ama perdeli ve karanlık bir hava hakim değil. Gitar,saz,ud vb gibi telli çalgılar da ki o tatlı sıcak ton gerçekten çok başarılı. Midlerdeki çözünürlük seviyesini çok beğendim.

Tiz : (Sıcak Mod)

Sıcak moda rağmen tizler çekinik, perdeli ya da geride değil. Çözünürlük seviyesi de oldukça yüksek. Dinler dinlemez fark edilir biçimde ayrıntılı ve temiz üstlere sahip olduğu dikkat çekiyor. Tertemiz pürüzsüz ve IE800 benzeri bir berraklığa sahip. Tabi IE800 kadar parlak ve dinamik değil.

Tizler yüksek ses de dahi karışma ya da sivrilme yapmıyor. Tabi benim kulağımın dayanabildiği bir yüksek sesten bahsediyorum. Tizlerin hız ve detayı çok iyi seviyede. Mikro detay duyma konusunda çok iyiler ancak asıl performansını “dengeli” mod ile çıkaracağını düşünüyorum.

Tina Turner – Steamy Window parçasını dinlerken çok keyif aldım. Elektro gitarın,davulun zillerin hızlandığı yerlerde dahi bir karmaşa ya da kulağı yoran bir performans sergilemiyor. Sivrilip yapaylaşma ya da curcuna yaratma kesinlikle yok. Hız konusunda yeterli seviyedeer. Birden fazla çalgının kullanıldığı parçalarda tane tane ayırılabiliyor. Her türden parçalar dinlememe rağmen sibilance ya da parlamaya hiç denk gelmedim. Tizler oldukça kontrollü.

Sahne ve Enstürman Ayrımı:

Sahne:

Sahne gerçekten çok geniş. IE800 elimde olmadığından tam olarak bire bir karşılaştıramasam da hatırladığım onun kadar geniş olduğu. SE846’dan ise fazlasıyla geniş. 3 boyut hissi ve sahne hem yatay hem de derinlemesine oldukça etkileyici. Kapalı bir IEM için oldukça ferah bir hava hakim. Bu anlamda hiç yorulup bunaltmadan uzun süreler dinlenilebilir.

Enstrüman Ayrımı:

Velvet’i enstrüman ayrımı konusunda da oldukça etkileyici. Enstrüman ayrımını test etmek isterken hep Le Trio Joubran parçalarını seçiyorum. Kaldı ki en sevdiğim gruplardan da bir tanesi. “Masar” isimli parçadaki ud, tambur ve ziller belli boşluklar ile ayırt edilebiliyor. Um Pro30 sahne monitörü olmasından dolayı enstrümanların ayrımını çok iyi yapıyordu. Biraz dar bir alan da yapsa da ayrım gerçekten çok başarılıydı. Velvet’de enstrüman ayrımını Um Pro30 gibi tel tel ayırt edilebiliyor ve bir artı olarak sahnenin geniş olmasından dolayı bunu daha geniş bir alana yayıyor. Esasen ayrım konusunda Um Pro30’un gelişmişi diyebiliriz. Sadece telli çalgılar değil, dijital seslerdeki ayrım da son derece temiz. Bir birine karışma durumu kötü kayıt olmadığı sürece yok gibi.

Sonuç :

Gerçekten her türün altından rahatlıkla kalkabilecek All-Rounder dediğimiz tür de bir kulaklık Velvet. EDM dinlerken bir anda klasik müzik açıp aynı kaliteli sunum ile dinlemeye devam edebilirsiniz. Muazzam bas gücü ile bir çok “bas kafa” kullanıcıyı da mutlu edecektir. Sahip olduğu yüksek güç, çözünürlük ve detaylı sunumu ile bu fiyat bandında kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir kulaklık.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

#1 leylines, 24 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ağustos 2015
    24 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Elinize sağlık merak ettiğim bir kulaklıktı, diğer modlarıyla da izlenimlerinizi bekliyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Balance moddan kesinlikle daha çok zevk alırsın :) , eline sağlık. Bende yoğunluğum azaldığında birşeyler karalayacağım velvet ile ilgili , Fiyat/Performans oranı çok yüksek bir kulaklık.

Bu arada linum bax kabloyla baslar daha tok vuruyor ilk dinlediğimde şok etkisi yapmıştı :)

Bass"ın daha az çıkmasını istediğinde tight mode yeterli gelmezse standart tipsler yerine küçük tipsleri (uç) kullanabilirsin.

#3 bakieryigit, 24 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Temmuz 2015
    9 kişi bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,743
    @leylines Ellerine ve kulaklarına sağlık hocam. Birinci bölüm çok lezzetliydi :) Merakla ikinci ve üçüncü bölümleri bekliyorum ;) Dikkatimi çeken, kulaklık konusunda benzer ürünleri tercih etmemiz oldu. Kısmet olursa ben de bir sonraki kulaklığım olarak Velvet'i tercih edeceğim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    İnceleme için teşekkürler hocam.Resimler harika çıkmış.Kulaklarınıza sağlık.:)

2 kişi bunu beğendi.
  6. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Eline sağlık dostum :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Çok teşekkür ederim. Dengeli mod ile dinlemeye başladığımda izlenimlerimiz aktaracağım.

Evet dengeli modun çok daha iyi olduğunu tahmin ediyorum. Bir kaç hafta sonra geçmeyi planlıyorum.
    Sizin de yorumunuzu merak ediyorum.

Çok teşekkür ederim :)
    Evet kulaklık konusunda aynı tatları seviyoruz sizinle. Velvet'i size tavsiye ederim, neredeyse eminim ki çok beğeneceksiniz.

Çok teşekkür ederim. :) Resimler pek kaliteli çıkmasa da görsellik adına bir şeyler kattı umarım :)

5 kişi bunu beğendi.
  8. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Elinize sağlık. Az baslı moda sıra gelirse görüşlerinizi merakla bekliyorum. Bas ayarı 3 kademeden mi oluşuyor yoksa ara değerler alma imkanı var mı? Bir de kasa büyük görünüyor, kulaktan çok taşıyor mu?

9. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,800
    Fp nasıl oluyo onu merak ettim?

10. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Ana 3 kademeden oluşuyor ama istediğiniz gibi ara bölümlerde de ayarlayıp kullanabiliyorsunuz. Mesela ben 1 hafta falan balanced modun 1 tık üstünde warm modun 2 tık altında bir yerlerde ürünü kullandım. Ara ayar bölüm seçeneği mevcut yani sana daha hoş gelen bir yer yakalarsan orayı da kullanabilirsin.

Kızların kulak içleri küçük olabiliyor , onlara pek olmayabilir. Yine küçük kulaklı bir arkadaşıma tam oturmamıştı. onun dışında 3-4 kişinin kulağına sorunsuz oturdu. Ortalama bir kulağa sorunsuz uyacaktır diye düşünüyorum. Kulaktan taşma yok gibi birşey :) o konuda sorun yok tam kıvamında.

Ürüne verdiğin ücret gözüne batmıyorsa ve cihazın high-end segmentte bu fiyatları hakedeceğini düşünüyorsan f/p ürünü oluyor. Benim düşüncelerim en azından bu yönde. Pek çok kullanıcının olduğu gibi , saygılar.

#10 bakieryigit, 26 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Temmuz 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  11. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Genelde f/p tabiri; ürünün performansı, kendinden daha pahalı cihazlara yakın ve fiyat olarak onlardan ucuz kalan ürünler için kullanılıyor.

6 kişi bunu beğendi.
  12. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,800
    Arkadşlar fp nin kelime anlamını biliyorum onu sormadım :):):) velvet'in fiyatının biraz.yüksek olduğunu düşündüm sadece :)

2 kişi bunu beğendi.
  13. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Uzun zaman balanced mode'da kullandıktan sonra warm mode'a geçtim şimdilerde... Ses karakteri aynı olsa da bass'lar daha derine iniyor, daha sert vuruyorlar, özellikle davulların daha sert vurması EDM ve Latin müziğinden (reggaeton vb.) alınan zevki artırdı. Bu IEM öyle bir IEM ki, bana club'larda aldığım tadı yaşatıyor adeta. Geçen Bodrum uçağında müzik dinlerken oturduğum yerde hafiften dans etmeye başlamam sonucu yandaki Norveçli ablanın attığı bakış ilginç bir durum oluşturdu ancak Velvet ile hareketli birşeyler dinlerken yerinde durmak imkansız! Tek kişilik club atmosferi yaratıyor size. :)

Bu arada bence F/P oranı olarak aldığım en iyi ürün. Adını vermeyeceğim 2 katı fiyatındaki bir IEM'de rafine olmayan, rahatsız edici tizleri duyduktan sonra Velvet'e hayran olmamak imkansız.

7 kişi bunu beğendi.
  14. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    @leylines Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş.

@obsidyen Adını niye vermiyorsunuz rafine olmayan kulaklığın :)?

2 kişi bunu beğendi.
  15. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Çünkü audio sübjektif bir konu, şimdi oradan biri çıkacak "hayır öyle değil, bence son derece rafine" diyecek, gereksiz polemiklere girmekten hoşlanmıyorum açıkçası. Ama madem sordunuz JH Roxanne Universal.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,922
    İnceleme için teşekkürler,

@obsidyen uçakta nasıl dinliyorsunuz? Benim kulaklarım çatır çutur ediyor :)

17. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Ben de kesin motor sesi girer, dinlenmez diyordum ama mis gibi dinledim. İzolasyon süper gerçekten. Basınçtan falan da etkilenmedim, izolasyonla alakası var mı bilemiyorum. Kişiden kişiye değişebilir tabii. :)

18. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    @MTRMSK Teşekkür ederim, dengeli modla dinlemeye başladıktan sonra fikirlerimi aktarıyor olacağım. Ara değerli bende bilmiyordum ama arkadaş açıklamış, varmış. Evet gövde büyük ama öyle kulaktan taşma durumu yok JH ürünleri gibi. Müsait olunca resmini çeker eklerim.

19. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    @leylines Az baslı dedğim modun adı tight'mış, yanlışlık olmasın. Şahsen az bas tercih ederim de sizin tercihinize çok tersse dengeli mod izlenimlerine de razıyım:) Kasayı görünce benim de aklıma siren serisi universaller geldi, o yüzden sordum. O kadar taşmıyorsa kullanım ve görünüm açısından baya daha rahattır. İyi günlerde kullanın:)

20. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Hayir oyle degil, bence son derece rafine.