Earsonics Velvet Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Earsonics' forumunda Baran tarafından 17 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,691
    Merhaba arkadaşlar,

Firmayı hobi içerisinde birçok kişi tanıyordur. Fransız firma custom ve universal kulaklıklar üretiyor. Universal kulaklıkları dünyada daha yaygın olarak talep görüp satılıyorlar. Firmanın sesi dışında verilecek bilgiler maalesef pek olumlu olmayacaktır. En ünlü oldukları nokta herhâlde kasalarının sorunlu olmasıdır. Universal olarak çıktıkları kasaların çoğunluğu sorun verdi, kapak atma, kırılma vs oldukça fazla yaşandı. Müşteri hizmetleri de genel olarak beğenilmez ama sesini seven binlerce hobidaş var.

Uzun zamandır forumumuzda birçok kişinin kullandığı, hakkında zaman zaman tartışmaların döndüğü kulaklığı ben ve etraftaki birçok kişi merak ediyordu. Şahsen bir türlü dinleyemediğim için de yazılanlar abartı mı, değil mi doğrusu merak ediyordum. Sağolsun Umut abi bir kulaklık alma arifesindeyken kandırıp Velvet aldırdım. Kendisi bir süre dinledikten sonra incelemem için bana verdi. Bu sebepten kendisine teşekkürü borç bilirim.

Kulaklığın daha önce açılmış konuları var ve oraya da göz atmak isterseniz;
    @leylines arkadaşımızın yaptığı inceleme http://techno-fi.net/forum/konu/earsonics-velvet-İncelemesi.9595/

Kulaklık hakkında bir çok konunun konuşulduğu ilk konu http://techno-fi.net/forum/konu/earsonicsten-yeni-bir-iem-velvet.8388/

ve kullanan arkadaşların oluşturduğu külüp http://techno-fi.net/forum/konu/earsonics-velvet-kullanıcı-kulübü.10315/

Bu yazının kaynağı Velvet modeli 3 sürücülü bir kulaklık ve alışılmışın dışında, üzerinde bas ayarlama potu mevcut. Armatür sürücülerde çok kullanılmayan bir yöntem bu. Global piyasa içerisinde belirledikleri fiyat 600-700$ seviyesinde. Aramaya inanan ve farklı imkanları olan arkadaşlar bazen Fransa içinde bazense farklı ülkelerde daha ucuza bulabiliyor zaman zaman.

Kulaklığın ilk versiyonları çabuk parçalandığı ve aşırı çizildiği yönünde şikayetler alınca firma kasa değişikliğine gitti. Aldığınız kulaklık kristal şeffaf ise yeni seridir ve kasadaki sorunları genel anlamda çözülmüştür. Siyah daha güzel diye düşünmeyin çünkü sorun verebilir.

Paket İçeriği:
    Paketleme konusunda firmayı her zaman eleştiriyordum fakat bu sorunu çözmüşler. Güzel bir kutuyla geliyor. Kutu içeriğinde güzel bir taşıma çantası ki gerçekten çok beğendim, genelde kullanışsız gereğinden kaba, alıp yanında taşımaya uygun olmayan çanta kullanıyor piyasadaki firmalar, Earsonics’in taşıma çantası oldukça kullanışlı olmuş. Tabi bu taşıma çantasını korunaksız bulan arkadaşlarda olacaktır, benim açımdan montumun cebine rahatlıkla atıp çıkabileceğim çanta en ideali oluyor. Bunun yanında pakette temizleme çubuğu, silikon uç, bas portunu ayarlayacak tornavida, 6.3mm adaptör ve broşürler mevcut. Kutu içeriğinde birkaç çeşit daha uç koyulabilirdi, birde tornavida üzerindeki firma yazısı çok çabuk siliniyor. Bu ikisi dışında eleştirim yok.

Kullanım, İzolasyon:
    Ben en çok övülen ve tavsiye edilen double flange uçlarla kullandım. Rahatsız edecekmiş izlenimi verse de konforlu bir kullanım sunuyor. Kasa tombik ve köşeli olduğu için zaman zaman huzursuzluk veriyor fakat çok abartılacak düzeyde değil. Kulaklık kulakta bu uçlarla biraz eğimli(yamuk) duruyor dışarıdan bakıldığında, en azından bende bu şekilde oldu.

Kablo konusuna standart sarmal kablo. Gri olan rengi bence çok hoş. Sağlam olduğunu belirtmeye gerek yoktur herhalde, mikrofonik etki de oldukça az. Kulaklık ayarını yaptırdıkları port ise bana göre çok kullanışsız. Tornavida ile nereye döndürdüğünüzü görmek bile sıkıntı, çok daha kullanışlı olabilirdi.

Yalıtım konusunda başarılı. Bir Heir, Westone kadar değil fakat sıkıntı yapılabilecek bir konumda değil. Toplu taşımada müzik dinlerken bir şey hissettirmiyor, parça çalmadığı anlarda aracın sesini duyuyorsunuz.

Malzeme kalitesine gelince Fransız firmanın en sıkıntılı olduğu nokta burası oluyor. Modelin ilk serisi olan siyah kasalarda birçok sorun çıktı ve firma yeni bir kasaya geçti. Şu andaki kasa beğeniliyor. Elimde olan kulaklık üzerinden ben de beğendim. Kablonun girdiği soket ile arasında boşluk kalıyor bir miktar, takıntılılar için sıkıntı olabilir. Onun dışında en büyük kusuru nozzle bölümü. Bu bölüm fazla ince tutulmuş ve kırılgan bir yapıda. Bana hiç güven vermedi. Uç değiştirirken dikkatli olmakta fayda var.

Genel olarak kullanımı bence rahat, malzeme kalitesi nozzle dışında fena olmayan ve yalıtımı iyi düzeyde bir model olmuş. Elbette daha iyisi olabilir ama kimseyi rahatsız etmez diye düşünüyorum.

Ses Kalitesi:
    Evet ana noktaya gelmiş olduk sonunda. Kulaklığı alan herkes oldukça beğeniyor övgüler düzüyordu. Gerek metal gerek club gerek klasik gerekse halk müziği türlerinde sürekli övgü duymaktan dolayı acaba soru işareti ile birlikte bu kadar farklı türlerde beğeniliyorsa vardır bir kerameti demekteydim. Beklentim bu yüzden yüksekte olmuş olabilir ancak kulaklığı beğenmediğimi rahatlıkla belirtebilirim.

Alt frekanslardan başlarsak kulaklığın diğer bölümlere göre daha çok beğendiğim yönü bu taraf.

Bilgisayar tabanlı müzikler dinliyorsanız ve bas seviyorsanız oldukça hoşunuza gidecektir bu bölüm, enstrüman üzerine kurulu müzikleri dinliyorsanız basları fazla gelecektir, ilk taktığınızda bunun basları abartı diyeceksinizdir. Firma bunu bir karakter olarak ortaya koymuş bu miktar kimisinin hoşuna gider kimisinin gitmez ancak net olan gerçeklikten uzak oluşu.

Subbas konusunda kulaklık bir armatür kulaklığa göre oldukça fazla vuruyor. Çözünürlüğü de burada oldukça iyi noktada. Zaman zaman miktar fazlalığından dolayı fazla yoğun çalma sıkıntısı dışında ayrımını, çözünürlüğünü fiyatının oldukça üzerinde. Dinlerken bir club havası yaşattırıyor, meraklısının yüzünü güldürecektir. Benim açımdan sıkıntısı ise örneğin halk müziği dinlerken sahnenin arkasında çalan vurmalıyı sanki sahnenin en önlerinden ve dinlediğim grubun en önem verilen enstrümanı gibi duyurması oluyor. Arkada vurulan def için ikinci vuruşu için elini yukarı doğru çeken kişinin elinin def’e sürtünmesini kulağa bas homurtusu olarak getirebiliyor Velvet. Yani olması gerekenden şişkin bir subbas var ve yayvanlar. Sevene saygı duyarım çünkü derinliği, çözünürlüğü iyi noktalarda. Belirtmekte fayda var ki kulaklığın beğendiğim tek yanı bu bölüm. Kulaklığın midbas bölümünde bir eksiklik mevcut, olması gerekenden eksik geçiyor buradaki enstrümanları ve parlak bir yapıda. Örneğin bir bateri dinlerken aşağıdaki davul gereğinden şişkin ve fazla alan kaplayarak gelirken eliyle vurdukları davullar arada cılız olarak ve tonlaması parlak olarak geliyor. Hem takip edilebilirlik az bana göre hem de tınısı direk hatalı, yanlış. Aşağıdaki davulun içi fazla dolu iken üst taraftaki davullar çirkin ve içi boş bir şekilde geliyor kulağa.

Dijital müzik dinleyenler için öneririm.

Midlerine gelince midbasların miktar olarak eksik, tını olarak parlak ve yanlış olduğunu belirtmiştim. Bunun sıkıntısı midlerin tamamına yansıyor. Hem fazla çekinik kalıyorlar hem de yanlış tondan çalıyorlar. Çok uzun yıllardır dinlediğim vokaller hep iki ton açık geldi kulağıma, vokallerin alt tınılarını bir türlü alamadım desem yeridir. Midbas eksikliğine verdiğim bu durumla birlikte sahnedeki konumlandırması da uzakta olan vokallere ulaşmak için sürekli ses açarken buldum kendimi kullandığım her zaman. Ses açtıkça da kulaklık harşh denilen birbirine karıştırma mevzusuna girdi. Çözünürlüğünü, ayrımını, rengini beğenmedim, fazla cılız alt notaları vermeden çabuk kesiyor.

Üst vokallere çıktıkça da ton açıklığı can sıkıyor. Her seferinde şans vermeme rağmen, kulağım alışmıştır karakterine dememe rağmen beğenemedim. Tüm mid bandında fazlaca ekolu, efektli, tınısı yanlış, doğallıktan uzak bir ses duydum ki gerçekten hala şaşırıyorum. İnsanlar nesini beğenmiş olabilir acaba diye düşündüğümde aklıma vokallerin netliği geliyor. Fazla ince ve dijital çaldığı için vokal hep temiz geliyor. Bu yönü beğeniliyor olabilir.

Tizlerine geçersek firma basların fazlalığını burayı açarak temizlik hissiyatını vermek istemiş. Bu anlamda başarılı da olmuşlar ancak fazla ince ve doğallıktan uzak tizleri var. Bir metal parçasını dinlerken vurulan zillerin detayını, alt tınılarını verme konusunda cimri bir kulaklık. Sadece olması gerektiği yerde ve zamanda gerektiğinden fazla ve parlak bir tonda verdiği için detaylıymış hissiyatı verebilir fakat gerçeklik isteyen birinin bu tizleri beğenme şansını çok görmüyorum işin açıkçası. Doğal enstrümanlı müzik dinlerken alıştığınız enstrümanlar farklı tonda çalabiliyor. Hızlı pasajlarda ise zillerin birbirine girme durumuyla karşılaşıyorsunuz, inceliğiyle birlikte köşeli de çalıyor. Kulaklık genel anlamda alt basları dışında zaten hıza gelemiyor ki tizler bunun en belirgin örneği. Şunu da belirtmek lazım ki altbasları fazla iken bu şekilde verilen tizlerle ve genel efektli sesle beraber kulaklık detaylıymış izlenimi uyandırılması sağlanmış. Basları yoğun yoğun gelirken fırlayan tizler işte detay bu dedirtebilir ama bana göre göz boyamaktan öte değil. İyi yanı ne derseniz; çözünürlüğü fena değil, parça çok hızlanmadıkça.

Baslarından dolayı dijital müzik dinleyenler için önermiştim ama buraya bir parantez açmak gerekiyor. Kulaklığın tizleri bu tarz müziklerde de rahatsız edebilir. Bu tarz müzikleri dinleyip bası iyi olsun ama tizler parlak olmasın diyenler fırsatları varsa denesinler.

Şimdi buraya kadar okuyan kişiler ne diyor bu diyebilir. Ancak araya dip not düşmek isterim ki kulaklığı günde 9 saat kulağımda tuttuğumda oldu bende bir yanlış vardır diye, kulaklığı farklı kategorilerde müzik dinleyenler beğeniyor kulağım alışmamıştır diye ancak gerçekten tüm çabama rağmen fikirlerim değişmedi. Normalde bir kulaklığa bu kadar şans vermem kendi açımdan, bu kulaklığı beğenebileyim diye bir hayli uğraştım ama olmadı.

Sahne konumlandırma gibi noktalara ayrıca özen gösterdim fakat sonuç yine pek iyi olmadı. Şimdi kulaklığı taktığım anda dediğim ilk şey bunun kablo polarizasyonu yanlış olabilir mi şeklindeydi. @UmutecH de şahidimdir. Kulaklığı çıkarttım ve kabloyu çıkarttın mı diye sordum. Olması gerekenden fazla şey çalıyormuş gibi ama kafamda sahne oluşturmuyor. Bateri nerede, vokal nerede vs şeklinde konumlandırma oluşmadı. Kulaklığı denediğim süre boyunca da bu konuda memnun kalmadım.

Sahne taktığınızda dar vs gelmeyebilir ancak ne zaman metal dinlesem uzakta küçültülmüş ve konumları çok belli olmayan bir yapı ile karşılaşıyorum. Bu sıkışıklığı gidermek birden fırlayan zillerin konumu gene dar bir çevreden ama renginden dolayı ortamı ferahlatan bir yapıda geliyor. Uzun dinlemelerimde sahnesinin genişliğini vs eleştirmekle beraber normal dinleyişte parlak karakterden yok canım abartıyorsun dedirttiği de oldu.

Enstrümanların hepsi bir şekilde geliyor, hatta dijital renginden dolayı fazla net gelebiliyor ancak konumları belli değil. Gözünüzü kapattığınızda hayal edemiyorsunuz ve oldukça yoruluyorsunuz. Dinlediğim süre içerisinde çıkarttığım zamanlarda rahatladım. Enstrümanlar sahne de oturaklı yerleşmiyor ve sürekli bir şeyleri takip etmeye çalışıyorsunuz. Bununda sebebinin arka plan başarısının olmayışı bana göre.

Bu kulaklığı yorumlarken şunu söyleyebilirim 1024*768 ekran çözünürlüğüne yakından bakarsanız . beğenmezsiniz ancak 10 metreden bakarsanız görüntü küçüleceği için beğenirsiniz. Bu kulaklık bunu sağlamış uzaklaştırarak enstrümanları küçültüp dar bir alana yerleştirmiş.

Genel olarak toplayacak olursam alt basları şişkin ama güzel, midbasları eksik, geri kalan midler çekinik, parlak ve ekolu, ziller ince, yanlış tonlamalı ve yanlış yerde fazla vuran bir yapıda. Bu kulaklığı seven, beğenen bir kişinin piyasadaki birçok kulaklığı beğenmeyeceğini düşünüyorum. Öyle bir karakteri var ki doğal, gerçekçi olmaya çalışan her kulaklık yanında boğuk kalacaktır.

Sıcak Mod: Bu mod kulaklığın tizlerini biraz kapatıyor ve baslar belirginleşiyor. Normalde fazla gelen bas burada iyice artıyor fakat bu artış midbas dan olmuyor, dolayısı ile enstrümanların altı yine dolmuyor. Tizler biraz azaldığı için ferahlık ve ayrımdan kaybediliyormuş hissi verse de zillerin çirkinliği daha az göze batar hale geliyor. Bu modda dahi basların çözünürlüğünün iyi olmasıysa takdire şayan. Bas severler bas açacaktır bu kulaklıkta.

Tight Mod: Baslarda azalma meydana geliyor fakat yine de mevcut. Birçok kişiye yeterli gelecektir fakat bu modda midler iyice zayıflıyor, metalikleşme artıyor ve tınısı birçok kişi için çekilmez bir hal alıyor. Genel ses ise rahatlıyor. Tonlamasına cılızlığına takılmayan bu modla mutlu olabilirler.

Ayrıca kulaklığı sıcak moda aldıkça güç gereksinimi artıyor.

Fiyat performans kralı denilen alet benim açımdan oldukça büyük hayal kırıklığı oldu.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

35 kişi bunu beğendi.
  2. koraygundogdu

koraygundogdu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    ağzına yüreğine sağlık Baran88 hocam bende baya merak ediyordum bu kulaklığı her şeyi açıklamışsınız.

2 kişi bunu beğendi.
  3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Zamanında benim de dahil olduğum tartışmalarda Velvet'ın fazla abartıldığını dile getirmiştim. Hem de dinlemeden bu tahmini yapmıştım çünkü kullanılan tabirlerin gerçekçi olmadığını görmek için dinlemek de gerekmiyordu.

Forumda daha ortadan ve kritik edilerek yazılmış bir inceleme olması bu açıdan iyi oldu. Kulaklarınıza sağlık @baran88

Ben kısa süre dinledim Velvet'ı. Özellikle çok üst iem'leri tecrübe edince yanlış olan bir şeyler buluyor insan direk takınca. Genel olarak bu izlenime katılıyorum. Ayrıca Velvet'ı beğenenlerin genel olarak diğer kulaklıklardan çok hoşlanmamaları da doğru bir tespit olmuş. Ben de bunu gördüm.

İnceleme biraz fazla kritik gelebilir insanlara fakat buna alışılması gerekiyor. Böyle yazılması lazım zaten ki kulaklığın neleri başarıp neleri başaramadığı daha objektif şekilde ortaya çıksın.

Zx2 izlenimlerinizi de objektif ve isabetli bulmuştum o yüzden bu tarz daha kritik incelemelerin forumda artmasını diliyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    6 kişi bunu beğendi.
  4. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Abi baya sağlam giydirmişsin, bravo. Bende acaip merak ediyorum şu kulaklığı, genel olarak hakkında çok çelişkili yorumlar olan cihazlar merak uyandırıyor haliyle.
    Eline kulağına sağlık.

4 kişi bunu beğendi.
  5. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    kritik inceleme için teşekkürler,ana konusu'na bakarsak güzel çalıyor yorumlarından ve hifi-test dergilerinin verdiği puanlardan, alıntılarından hala kulaklık hakkında fikrimi verememiştim kulağınıza sağlık..

4 kişi bunu beğendi.
  6. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    174
    İnceleme için teşekkürler, beni 700 dolarlık bir kaşıntıdan kurtardınız :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    625
    Kulaklığı deneme ve dinleme imkanı buldum (hem telefonla hem de player ile denedim) şahsi kanaatime göre net bir şekilde fiyatının kulaklığı değil.
    Diğer müzik türleri konusunda belki tartışılabilir ama rock ve metal müzik için alındıysa gerçekten büyük bir kayıp.

#7 AxiAziz, 17 Mart 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Mart 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  8. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Kendi adıma söyleyeceklerim bu kulaklığın stok kablo yerine upgrade kablo istediğidir. Yine telefonla dinlemelerde cılız geleceğidir iyi bir dac/amp veya dapla kullanılmalı , tabii yanlış seçilen dapta yanlış yorumlara sebep olabilir. Kabloya ciddi tepki veren bir kulaklık velvet , keşke altın/gümüş kablo ile dinleme şansın olsaydı.

Ayrıca yazından anladığım V-shape karakterli kulaklıkları sevdiğin yönünde , uzun süredir v-shape kulaklıklar kullanıyorsan velvet gibi U-shape bir kulaklığı da sevmemen yine doğal olacaktır. Mid bölgesindeki eksikliğe katılırım ama oda kablo yükseltmesi ile düzelen bir seviyeye çıkıyor. Yine sahneyi geniş tutma için midler geriye çekilmiş bu kulaklıkta çözünürlükte bu sayede iyi bir seviyeye oturtturulmuş . Tipslerin etkisi mesela yine keşke ortofon ve spinfits tipslerle deneme şansın olsaydı sese tipslerin yine bu kulaklıkta fazla olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak daha çok balanced modda kullanan biriyim ki bence en iyi mod yapısı da içlerinden bu.

Earsonics S-em9 anlattıklarına göre tam sana göre kulaklık gibi duruyor mesela @baran88 V-shape karakterli mid bölgesi şimdiye kadar dinlediklerimin en iyisi , 2'sini de dinlerken mutluyum şahsen yapıları farklı olmasına rağmen , bir de kafaüstü kulaklıkların tadı iemlerde çok da fazla olmaz zaten he-1000 den sonra ne dinlesen kesmez diye düşünüyorum :)

elektronik müzik için çok iyi bulduğum bir kulaklık velvet , kullananlarda kendi görüşlerini paylaşacaktır.

6 kişi bunu beğendi.
  9. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,018
    Baran bey bu güzel inceleme için teşekkür ederiz. Küçük bir not geçeyim, tight mode'a aldığınızda kulaklığın hızının arttığını farkedeceksiniz. Hangi dap'ı kullandınız belirtmemişsiniz fakat, warm veya balanced'da karışıyorsa tightta karışmıyor ben de durum bu. Bir de, Lear bd4.2, UM50, 846, Jupiter gibi kulaklıkları dinleyip elimde her birini max 1,5 ay tutmuş, Velvet'la tanıştıktan sonra ise sonunda arayışlarımı bitirmiş biri olarak, her ne kadar katılmadığım bir sürü nokta olsa da incelemede, saygı duyuyorum. Bu iş gerçekten keyif işi, Velvet bana bu keyfi verdi. Umarım sizler de tamamen keyifle dinleyeceğiniz bir ekipman keşfedersiniz.

Esenlikler diliyorum :)

10 kişi bunu beğendi.
  10. Aras

Aras
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Ben keyifle dinliyorum, inceleme için teşekkürler. :)

edit: Dayanamadım. :) Velvet konumlandırma açısından çok keskin bir kulaklık. Sesin önden veya arkadan gelmesi için mastering yaparken phase ile oynama yapmak gerekir. Bunu The Doors veya Red Hot Chili Peppers gibi gruplarda rahatça görebilirsiniz ama Halk Müziğinde mastering bile yaptıklarını sanmıyorum.
    Açık kulaklıklarda ve bazı kapalılarda bu phase değiştirme olayına çok gerek yok ama IEM'lerde eğer sesi üstünde uğraşılmadığı halde arkaya atan bir kulaklık varsa tam tersine şahsen beğeneceğimi sanmıyorum.(Müzikte çok sorun olmasa bile oyunlarda büyük sorun çıkartır)

#10 Aras, 17 Mart 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Begenip begenmemek tamamen kisinin kendi zevkleri o konuda birsey diyemem, zaten hobimiz bunun uzerine kurulu. Baran da teknik gozle incelemis biraz, onun da eline saglik.

Ama eger bir kulakliga, "olmasi" icin kablo, uc, mod vs deniyorsak, en basta zaten olmamis demektir. Bu kadar secenek varken dunyada, ben buna zirt uc takip, zort kabloyla kullaniyorum, o zaman super oluyor demek bana gore biraz zorlama bir durum. ( ses karakterini degistirme acisindan, teknik olarak yukseltme acisindan degil, o apayri bir konu)

Ses karakterini begenmediginiz kulakliklari biraz deneyip halen begenmiyorsaniz SATIN. Birilerinin o kulaklik icin dunyanin en guzel kulakligi demesi sizin icin bir anlam ifade etmez cunku.

(Baki bey burda lafim size degil, bu hobi icin genel bir durum)

7 kişi bunu beğendi.
  12. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Ürün hakkında okuduğum en tarafsız, özenli inceleme oldu; hatta okuduğum en özenli inceleme. Çok hoşuma gitti. Çok teşekkürler Baran hocam.

4 kişi bunu beğendi.
  13. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    @MuttFTS ben genel olarak bütün kulaklıklarımda kablo yükseltmesine gidiyorum , elimdeki diğer kablolar hariç Boğaç hocama ait 3 adet altın/gümüş kablom var mesela velvete özel bir durum olduğu için almamıştım , sadece kablo burn olduktan sonra velvetin eksik gördüğüm bazı özelliklerini kapadığını gördüğümde çok sevinmiştim, elektronik müzikte daha iyisinin zor geleceğini düşündüğüm bir kulaklık şimdilik velvet , halk müziği dinleyen biri değilim o yüzden o tarz için birşey diyemeyeceğim.

Kabloyu tabiki yükseltme için alıyoruz, bana göre hata olan bir sunum başkasına göre doğru olabilir sonuçta :) o yüzden kişisel zevkler diyelim. Kimisi mesela kablo yükseltip yine fark duymaz o yüzden bunlar farklı konular.

6 kişi bunu beğendi.
  14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Kablo gece gunduz farki kadar degistirmez ancak nuans farki getirir veya kabiliyetini arttirir. Ben bunu soylemek istedim.

Bilmeyen arkadaslar belki apayri birsey olmasini bekleyebiliyorlar cunku.

5 kişi bunu beğendi.
  15. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @baran88 Aga kulagina agzina eline saglik diyorum, guzel bir inceleme olmus, zevkle okudum. Uc asagi bes yukari benzer duymus, ben senden bir iki tik daha fazla begenmistim, eglenceli caldigini, elektronik tabanli muzikler icin gunu kurtarabilecegini dusunmustum. Sen benden biraz daha fazla giydirmissin :) Teknik anlamda zaten senin bilgilerin ve tecrubenle yarisabilecek konumda degilim hic o yuzden tek nefeste okudum yaziyi bir kac sey bende ogrenirim diye :)

4 kişi bunu beğendi.
  16. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Kulaklığı ben de dinledim.

Dinlemeden önce ve kasadaki yapıdan gördüğüm SM64 ün teknolojisi-buna değineceğim- gibi hatta EM32 nin de ayarlı ve universal kasalısı diye duymuştum. Hatta işin aslı dinlemesem genel yorumlara hak verecek beklentim vardı, çünkü velvetin potansiyeli gerçekten bu seviyedeyidi, earsonics de benim gözümde bunu yapabilecek bir firmaydı.

Dinlemem esnasında Baranın bahsettiği alt mid, mid-bas sorunu kulağıma ilk çarpan oldu. Bu sorun da aslında SM64 de yedirdikleri bir hileyi bu sefer farklı bir banda kaydırmaları yüzünden olmuş.

Yukarıdaki grafik SM64 ün grafiği, burada 4-6k arasında bir çukur var, aslında o çukurdan da ziyade çıkmayan veya neredeyse yok seviyesinde çıkan bir bölge. Bu bölge sunum olarak kritik olsa da çıkmaması aslında büyük eksikliğe yol açmaz. Yani yedirilebilir. Bu hileyi yapan bir çok firma var uzun uzun liste saymayayım, ancak SM64 abartıydı bu konuda.

Velvette ise bu bandı gidip tonlama, sahne algısı, gövde vs yönünden en etkin bölgelerden olan mid-bas, alt midler civarına kaydırmış, yani o bölge çıkıyor da olabilir ölçümde sıkıntı da olmayabilir ancak hastalıklı olan bir yerdi orası. Ve o tarafta neredeyse tüm enstrümanları kapsayan kritik bilgiler oluyordu.(ziller bile dahil), kulağın yapısından dolayı düşük frekanslarda çok daha bozukluğa hassas oluyor. Velvette bu sefer buradan yapılan hile tutmamış.

SM64 de yapılan hileyi fark etmek için gerçekten baya iyi bir kulağa ve hatanın nerede olduğunu bilip avlayacak biri lazımken, Velvette ortanın üstü önyargısız bir kulak yeterli olacaktır. Velvetteki durumu fark etmemek şaşılacak bir şey evet, fark etmeyen adamı çok garipsemem. Sektörde bazen çok enteresan sesler duyduğum ekipmanlar oldu. Beni şaşırtan earsonics in bu gariplikte bir cihazı yapmış olması, keza hızı kaldıramama da garipti, earsonics den dinlediğim bir cihaz ilk defa böyle çıktı.

#16 tsn141, 17 Mart 2016
    10 kişi bunu beğendi.
  17. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Ozan harbi benzer duymuşsun :)

18. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Eglenceli ve renkli caldigini o gun de soylemistim ama teknik anlamda ciddi bir tartismaya girmemistim ayni zamanda hatirlarsan, bir bulusmada 10 15 dk dinledigim bir aleti inceleme yaparmis gibi baska kulakliklarla kiyaslamam. Ama ozellikle elektronik muzikle dolu olan muzik calarimla oldukca zevk almistim ki bu lafimin da arkasindayim. Alete uzun sure sahip olup teknik olarak elimdekilerle kiyaslasaydim gordugum sorunlari bende yazardim. Sen tek cumlemi cekip paylasip burda beni kiskirtmaya calisirsan manipule etme yetenegin zayifmis der susarim, tonla laf konustugumuz yazdigimiz seyden tek cumle paylasmak 3 saat roportaj yapilan sanatcinin 10 dk lik bir konusmasini haber bultenine cikarmak gibi bir seydir.

19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,512
    inceleme icin tesekkurler @baran88 hocam.

Earsonics velvet öncelikle tüketici odaklı bir iem.Firmanin sem6 ve sem9 modellerinden farkli olarak eglence odakli olusturulmus bir yapisi var.
    Yapay enstrumanlardaki basarisini halk muzigi gibi gercek enstrumanlara dayanan türlerde beklemek biraz zor tabii ki.
    Yine de Velvet 3lu ayarlari ile cogu türün altindan da rahatca kalkabiliyor bence.
    Özellikle açik daplardaki uyumu, sicak daplara oranla daha iyi geldi bana.

Sonuc olarak Velvet; bir westone 4r, Pfe 232, Shure se846 kadar da kötü bir iem degil hani.Fiyat ve f/p uzerinden bakacaksak 846'nin yatacak yeri yok hani.Dolayisiyla ben Velvet hakkinda yapilan yorumlari biraz haksiz buldugumu belirtmek isterim.
    İncelemenin ilk paragrafinda cözünürlügünün fiyatinin ustunde bulunup sonraki paragraflarda cözünürlügü ve ayriminin da kötü oldugunun belirtilmesi kendi icinde paradoksal/celiskili bir degerlendirme olarak geldi bana.

9 kişi bunu beğendi.
  20. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    İnceleme için teşekkürler elinize sağlık.

Bir defa satma gafletinde bulunup iki hafta sonra tekrar Velvet aldım. Herkes her şeyi beğenecek diye bir şey yok, ki gerçekten normali de bu. Büyük keyif alıyorum dinlerken.

11 kişi bunu beğendi.