En iyi ses formati?

'Müzik Genel' forumunda musicman tarafından 13 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    Plak konusunda genel olarak odyofil camia iyi oldugunu soyler. Analog ses iyidir tabii. Ancak 250 liraya satilan piooner plak calar ile 10 bin usd lik plak calar ayni degil.

Benim kafamin takildigi konu;

Çok sabit kurallarin bunlar aldatmaca kulak yanilmasi goz yanilmasi denmesi. Fotograf 10 kat sikisinca nasil fark olmuyor allahini seversen. Sen bunlari kiyaslayamiyorsun bile. Hepsi ayni panoya eklenince fark olmaz bile. Ama sen slr ile cekilmis fotoyu bi sıkıstır. Az bi yaklas ne oluyor. 2 metreden tuplu tv ile bakinca ayniymis denmesi. :)

2. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Bu detay-ayrıntı konusunu kulaklık camiası çok ciddiye alıyor zaten. ''Stereocular'' genelde doğal yumuşak çalsın falan derler. Bizde ayrıntılı olsunda do'yu mi versin havasında bakıyoruz bazen. Örnek vereyim şu ana kadar gördüğüm en detaylı kulaklık he-6'ydı. İcra karşınızda gerçekleşse duymayacağınız sesleri duyabiliyordunuz ne kadar doğru olduğu tamamen kullanıcıya kalmış tabi.

Collapse Signature Expand Signature
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Hiç denediniz mi? Yoksa ön yargılı konuşuyorsunuz.

Tavsiyem deneyin. Gimp ücretsiz. SLR'iniz varsa Raw çekin, yoksa internetten kaliteli bir resim indirin. Açın. Sıkıştırmadan (100% kalitede), sıkıştırarak (90%) ve daha da sıkıştırarak (80%) save edin. Sonra büyütüp pixel pixel inceleyin. Fark göremeyeceksiniz.

Neden farkedemiyoruz? Çünkü sıkıştırma direk fotoğraf üzerinde değil, pixel bilgilerinin aktarıldığı Fourier domaininde olur. Onu da insan gözü farkedemez (çok abartilmadığı müddetçe). Ancak imkanıniz varsa iki resmi birbirinden çıkarın (Matlab yapar). O zaman farkı görürsünüz. Ama fotoğraf üzerinde bulamazsınız.

Dolayısıyla fark tabii ki var. Ama göremedikten, yahut duyamadıktan sonra ne kadar önemli tartışılır.

Bu arada izlediginiz film, çektirdiginiz MR, dinlediğiniz müzik, uzay istasyonunun yerle iletişimi dahi sıkıştırılmıştır, ve benzeri tekniklerle çalışır.

4. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Bence de ayrıntıdan ne anladığımız da önemli.
    Yoksa kulaklıkla müzik dinlerken eminim orkestra şefinin bile duymadığı olmadık detayları farkediyoruz.
    Bu iyi birşey mi tartışılır. Müzik yerine teknik detaylara boğulup kalıyoruz. Misal Adnan Saygun'da duyduğunuz şey sıcaklık ve enstrümanların sesi.
    Ama oradan alınmış bir konser kaydını kulaklıkla dinlerken mikrofon enstrümanların ağzında olduğu için adamların nefes seslerine kadar duyabiliyoruz.

Dijital olarak sahne yaratılmasından bahsetmiyorum. Enstrümanların birini sağa ötekini sola alabilirsiniz elbette (yapay sahneyi neyleyim o da ayrı)

5. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    denedim ki yazıyorum. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Fotoğrafı raw iken direk jpeg e çevirsen bile görüntü kaybı oluyor. Ancak makina Jpeg+Raw şeklinde ayarlı ise Makinanın Jepgleri bazen rawdan daha iyi çıkabiliyor. Bu da sıkıştırma yazılımı veya işlemcisinin ne kadar etkilediğini ortaya koyar. EVde kullandığın DAC veya mp3 riplerken kullandığın encoder filan illaki etkiliyor. Ancak her zaman kayıpsız ses ile sıkıştırılmış formatın farkı oluyor. bazen minimal seviyede oluyor ama illa ki oluyor. Bunu da duymak için kulak lazım. Çeşitli testlerde 19khz kadar duyu kaybım yok. hatta bi defa şüphelenip hastaneye gittim orda da ölçtürdüm :D

Uzay üssünde Hi end sistemle müzik dinlemediklerine göre sesin sıkıştılması filan sorun olmaz. adamların amacı zaten hızlı aktarım. kalite değil :D

6. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Aslında stereoda da büyük bir detaycı adyofil grubu var. DAC tartışmalarında bunu rahatlıkla görebilirsiniz, kimisi detay detay detay derken kimisi akıcı 'müzikal' çalsın der. İşin teknik kısmı acaip derece ilgimi çekse de kulaklarımla dinleyip beğendiğim ekipmanı kullanırım her zaman. Teknik kısmı hobi gibi kalır.

Çoğunlukla ZXC'ye katılıyorum, eğer normal kullanımda aynı zevki alıyorsam fazla üzmem canımı, 320kbps MP3'ü basarım telefona, takar kulağıma dinlerim. Hatta odyofil yaklaşımın müzik keyfimizi baltaladığı inancındayım, analitik dinlemeye başladığımızda hızla kulaklar yoruluyor ve müzikten aşırı zevk almadığmızı düşünüyorum.

Ayrıldığımız nokta şu: Ben de (witness yazdı sanırım?) uzun süreli dinletiler sonucu farkların daha rahat gözlemlendiğini düşünüyorum. Kulaklarım fena değil, zorladığım zaman kayıtlar ve ekipman arasındaki farkı analayabiliyorum. Zamanında stereo sistemimde kablo karşılaştırmaları yaptığımda genel kanının dışında bazı deneyimlerim oldu. Ama sonuç olarak farkı duyabildiğim kabloların fiyatı genelde amfi ve cd player'ım kadardı ve bu farklar muazzam değildi. Bazı kablolarda hiç fark ayırt edemedim.

Bunları neden yazdım? Ben böyle farkların duyulabilir olduğuna inanıyorum, ya da düzelteyşm BENİM bu farkları duyabildiğime inanıyorum. AMA! duymama gerek var mı? O konu asıl tartışılması gereken...

Bir arkadaş otomobil sistemlerinden bahsetmiş... En iyi otomobil sistemi bile (DSP olmadan) vasat bir ev sisteminin yanına yaklaşamaz, ortam olabilecek en kötü ortam çünkü. Haa, SPL savaşı yaparlar o ayrı ;D

7. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    :eek:o :eek:o :eek:o

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Makina üzerinde JPEG yaparsanız tabii ki fark görürsünüz. Pil ömrü, processor gücü ve hız gibi birçok noktadan compromised bir sistem. Problem sıkıştırmada değil, kötü yapılmasında. Çoğu insanın fikri de malesef böyle kötü örnekler üzerine bina edili malesef.

Yukarıda yazdığımı deneyin, fotoğrafta fark göremeyeceksiniz, dosya boyutu ciddi azalmasına rağmen.

Uzay üssüne gelince, mesele tabii ki sadece hız değil, accuracy en önemli kriter. Gelen bilgi doğru olmadiktan sonra hızlı olmasının çok bir önemi yok.

9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    Her türlü denedim :D İşimiz yayıncılık zaten :D

10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    ZXC, yanlış okudun abi. Arkadaş makinada RAW artı JPEG kaydedince JPEG daha iyi görünebiliyor demiş! :cheesy: :cheesy: :cheesy:
    O zaman herkes boşuna kasıyor, workstationlar filan kuruyor, bir DSLR alsın yeter!!
    Ben kaçar bu muhabbet fazla sürrealist oldu benim için ;D ;D

11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    makinanın uyguladığı nois cancelling olsun karşıtlık vs bir sürü filtre ham dosya üzerinde olmuyor. dolayısı ile ilk açtığında iyi görünmesi normal. sonrasında RAW dosyasını ne kadar işleyebildiğin önemli. Tabii ki PC de açıp adam akıllı RAW dosyasını işlersen JPEG ile fark oluyor. olması da lazım. yoksa MP3 ile flac muhabbeti ile birebir aynı şey olurdu.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Yazdığımı deneyip fark gördüyseniz görmeniz de duymanız gibi süper ötesi olabilir. :)

Benim de araştırma konularımdan biri compressive sensing :)

13. DASM

DASM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    40
    En iyi ses formati bence plak kayit. Ama kaliteli bir kayit olacak. Onun ustune tanimam flac falan 320 falan hepsi kötünün iyisi bence... hele mp3 berbat birsey keske hic cikmasaydi... kasetler bile ondan cok daha kaliteli ses verir.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    O kadar da değil yahu. Sadece 14Khz'e kadar, ve bir sürü hışırtı üreten acaip kalitesiz bir ortamla birçok insanın CD'den ayırdedemeyeceği kalitede sonuçlar üretilebilen bir compression teknolojisini karşılaştırıyorsunuz. Dolby B ve C ile uğraştığımız günler iyi ki gitti, daha da gelmesin.

15. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    aynen keşke hiç mp3 formatı çıkmasaydı. kalitesiz ripler yüzünden kulak zevki kalmadı. zaten müzik endüstrisi de göçtü gitti. kimse orjinal albüm almıyor.

16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    HDTracks gibi sitelerden Master kayıtları alabiliyoruz. CD'den daha pahalı olsa da iyiler genellikle.

17. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    pirate sağolsun :D arada patatesler çıksa bile geneli iyi.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    İnternetten indirilen çoğu albümler ciddi olarak kötü çıkıyor. Aralarda 24 bit olarak geçip çöp olan çok albüm var.

Bu arada malum sitelerden bahsetmeyelim :)

19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611
    tamam direk olarak isim vermedim zaten :D

Benim dinlediklerim belli sanatçilar olduğu için çok çok kötü çıkan olmadı. arada beğenmediklerim oldu sildim. genelde zaten nasıl riplendiğini filan yazıyor. az ucuz olsa komple legal olarak almak ister deli gönül. fakat bir albüme 25 usd vermek biraz kasıyor.

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Elbette, keşke ucuz olsa da oralardan bütün albümleri indirsek. Bütçe de bir yere kadar yetiyor.