En iyi ses formati?

'Müzik Genel' forumunda musicman tarafından 13 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Rica ederim özre gerek yok. Enter'a basmak zor degil :)

Bu arada iyi bir mp3 ile iyi bir cd arasındaki farkı anlamak icin azami olarak orta düzey bir sisteme sahip olmak yeterli. Aradaki farkı anlamak icin biraz hobimizi icra ediyor olmak da kafi :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  2. expander

expander
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    Bence tekrardan kasete dönelim, hem analog hem portatif :yourock

3. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    fark varsa insan duyar bunu. köpek kulağına ihtiyaç yok. binlerce liralık sisteme de gerek yok.

Class A bir amfi düşünün ilk açtığınızda sesi soğuk olur. sahne kötü detay yok. amfi ısındıkça ses karakteri oturur. Mp3 ile CD farkı da o kadar. Aradaki farkı duyamasaydım zaten nexus 4 ile dinlemeye devam ederim.

4. hansin

hansin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Plaklar analogtur ve sesi aynen verir. Dijital formatlar ise sesin sahtesidir. DAC 0 ve 1 lerden olusan kodlari analoga cevirirken sesi uydurur. Yani dijitalin plak gibi analog bir medyayla kiyaslanmasi abestir. Biri gercek ses, digeri elektronik taklididir. Dijitize edilmis ses daha iyi saklansa da, yillar sonra bile sesin biciminde bozulma olmasa da, arka plan sesler bulunmasa da gunun sonunda sahtedir, yapaydir, analog kaydin yerini asla ve asla tutmaz. Tartismaya bile gerek yok.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

5. hansin

hansin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Kesinlikle katiliyorum. Plak kalitesinde ve uzun yillar medyasi dayanacak kasetler cikarsa, CD'nin pabucu dama atilir.

6. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,182
    Öylemi anlaşıldı bilmiyorum ama ben zaten cd-plak karşılaştırması yapmadım.

Ben sadece vinl rip kayıtlara eleştiri getirdim.

Benim bildiğim Cd ye yapılan müzik baskıları sıkıştırılmış formatta değil
    digital formatta olduğu.

Analog elbette farklı bir dünya.

Size tavsiyem vinly rip ler yerine, bulabilirseniz AAD veya ADD baskılı Cd kayıtlarına yönelmeniz.
    http://stereomecmuasi.com/2011/09/hifi-sozluk.html

7. hansin

hansin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Plagin agirligi 180, 200 hatta 220 gr olursa manyetik kismi daha dayanikli oluyor, yamulma sorunlari daha az goruluyor. Ben o yuzden elimden geldigince en az 180 gr plak aliyorum. Gold versiyon diye kastettiginiz zannediyorum bu.

8. ceylansinan

ceylansinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Yok hocam, ben de öyle anlaşıldı demek istemedim. :p
    Sadece kendi fikrimi yazdım. Tavsiye için teşekkürler. AAD bulmaya çalışayım.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Öyle değil mi ama? Mesela sıcaklık çeyrek derece azalmış demin, hemen nasıl bir üşüme geldi. :)

Bakın yine yeni bir şey söylemememişsiniz. "Nasıl olur?", "Insan duymaz mı hiç?" diye argüman olmaz. Kendi bildiğinizi tekrar tekrar okumak yerine, iki sayfa önceye gidip tekrar okuyun isterseniz, eğer başka fikirlerin varlığına açıksanız tabi. Yoksa foruma ne hacet?

10. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    183
    Dediğin doğru, artık stüdyolarda büyük ölçüde dijital kayıt yapılıyor. Bu da o eski analog kayıtlardaki makaralı teyplerin, ribbon mikrofonların ve diğer ekipmanların verdiği sıcak sesi(analog ses denilen) veremiyor. Bu sıcak ses açıkçası "doğru" bir ses değil, ama seveni de çok malum. Buna başta harmonik distorsiyonun ve diğer distorsiyonların neden olduğu bir renklendirme diyelim özetle. Günümüzde artık dijital kayıtlar ile daha doğru ve daha steril bir ses var. Ayrıca medyanın plak olması önemli değil, kayıdın nasıl yapıldığı önemli bu noktada.

11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    Herşeyi ölçebileceğinizi var sayarak konuşuyorsunuz? ki bu ses konusu belli ölçüde ölçülebilir bişey. Sizinle daha fazla konuyu uzatmayacağım. Ne mutlu bana ki CD ile mp3 ü ayırabiliyorum. Siz ayıramıyorsanız devam edin.

Hani fark var ama herkes duyamaz diyorsunuz ya ben duyanlardanım.

12. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Bu arada, benim bir sorum olacak. Genel kitleye yani,

Madem mp3 ile çok yer kaplayan flac veya wav gibi kayıtlar arasından bariz bir fark yok, HDtracks gibi siteler neden bu kayıtları yüksek meblağlara satıyorlar? Tamam hepsi çok iyi değil kayıtların, ancak bu durumda ya biz enayi konumuna geliyoruz, ya da onlar adam kazıklıyorlar. :) Ya da ikisi birden :evl

13. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    adam pazarlama aracı olarak görebilir. hatta istese 128 mp3 ü 24 bit / 192 khz e çevirip alın süper diye de satabilir.

Neticede sen kulağınla fark duyuyorsan pahalı olmasına bakamazsın. yok fark duymadım dersen ucuzunu alıp geçeceksin.

14. rush2112

rush2112
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Kayıt kalitesi de önemli bence misal metallica 91 ve foo fighters wasting light en kötü encode edilmiş mp3 formata bile kulağa güzel geliyor özellikle metallica 91 referans albüm olur genelde ilk dinlenilen bütün sistemlerde.

15. ceylansinan

ceylansinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Abi yapma gözünü seveyim. Ne zillerde detay var ne bi şey her iki albümde de.

16. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    kayıt belki lo-fi için yapıldığından fark edilmiyordur :)

17. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Wasting light son yıllarda dinlediğim en kötü kayıtlardan biri :) Temizlik namına pek birşey yok.

18. rush2112

rush2112
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
  19. ceylansinan

ceylansinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Levent abi, afedersin. Ama bana göre kötü. Ben böyle kayıtlarda zillere dikkat ediyorum özellikle. Oralar ayrıntılı mı değil mi diye bakıyorum.
    Metallica 91 bana göre bu bağlamda kötü. Ama diğer enstrümanlar iyi olabilir. Eve gidince tekrar dinlerim albümü.

O listede olan albümlerden, Sade ve Donald Fagen'a kefilim ama. ::)
    Bu sabah işe gelirken Sade'ın Diamond Life albümünü dinledim.

20. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Metallica gerçekten kötü hocam. Bende hdtracks den alınma 24bit de var ama 24bit de olsa kötü. Nasıl kötü derseniz örnek vereyim v karakterli kayıt mevcut Midler çoğu zaman geride kalıyor maalesef. Bazen de gereksiz öne geçip sahne algısının içine edebiliyor gibi.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi