En iyi ses formati?

'Müzik Genel' forumunda musicman tarafından 13 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. rush2112

rush2112
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Bang olufsen mid-fi bir sistem sayılır cd formatında kefilim albüme hdtracks kaydını dinledim evet o kayıt çok acayip gitarlar özellikle çok dengesiz bazen çok geride kalıyordu .

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Hayir, herseyi olcebilecegimizi soylemiyorum. Sensor ve olcum cihazlarinin da belli sinirlari ve hata paylari var sonucta. Bence guvenilir kriter insanin ne duydugudur, ne farkettigidir.

CD ile mp3 arasindaki farki ayiramadigimi da soylemedim. Tiz iceren 128Kbs herhangi bir MP3 calar calmaz belli ediyor kendini. Ancak bitrate arttiginda, ve eger cok kaliteli bir encoder da kullanilmissa, evet farkedemiyorum. Fakat bu konuda bircok insanin pesin hukum sahibi oldugunu dusunuyorum. Mesela siz hic double-blind test yapmayi denediniz mi? Cunku parcalarin hangisinin kaliteli oldugunu bilerek dinledigimde ciddi fark duydum bizzat kendim. Eger daha once denemediyseniz, ve merak ediyorsaniz, bu linkte ayni parcalarin 24bit 96KHz flac ve kaliteli VBR MP3 versiyonlari var:

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3329.msg112682#msg112682

3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Peki ne diyeyim bende cd'si de var kaset de. Hepsi aynı ama siz kefilseniz bir şey diyemem :) Bu arada en iyisi 24bit kaydı bence. Ciddi fark var hemde.

Collapse Signature Expand Signature
  4. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    70
    Ben Philips GoGear Spark (2GB) ile Panasonic'in 30 liralık bir kulaklığını kullanıyorum. Dinlediğim parçalar da orjinal CD'den rip 320'lik parçalar. Kaç yıldır dinlediğim bazı parçalarda bile "lan burda böyle bir ses var mıydı yaw" dediğim oluyor. :idiot2:

İnsan işte.

5. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,182

Doğru sesin ne olduğu konusu çok tartışmalı olmasada ,
    doğal sesin mi, sıcak sesin mi yoksa steril sesin mi daha makbul olduğu tartışmalı.

Öznel bir yorum yaparsam:
    Tanımladığın daha doğru ve daha steril digital sesi, bir anlamda rafine şekere ve un a benzetiyorum.

Tertemiz ama özü yada ruhu eksik gibi.

Elimde iki tane ADD Cd var.
    İlk 5-10 saniyede kendini belli ediyor.
    Fark siyah ve beyaz kadar.

Kayıtlar analog alındığı için sesteki sıcaklıktan ziyade doğal bir ses var.

Rahatlıkla kendini canlı bir performans dinliyormuş gibi hissedersin.

Bu arada sesi algılama biçimimiz bazen sayılardan bağımsız şekilde bize süprizler yapabiliyor.

Youtube daki,
    Üst Seviye Analog Sistemlerin demolarını birçok arkadaşımız dinlemişdir.

Youtube un size sunduğu düşük ses kalitesine ve 40-50 liralık bilgisayar kolonlarında rağmen seste farkedilebilir bir fark var.

Bunu sayılarla açıklamaya çalışsanız, açıklayamazsınız.

6. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    @zxc
    Mp3 lerde orjinal kayıta göre fark alt ve üst noktalarda sıkışmalar oluyor zaten, parça içinde ciddi pasajlar, ani pik ler yada tiz veya bas ağırlıklı parçalarda ciddi sıkışmalar seziliyor. Onun dışında vokal ve orta frekanslarda fark duyamamak çok enteresan değil açıkcası.
    Zaten teknik olarakta kapladıkları MB cinsinden alana bakıldığında da aynı kaliteye sahip olamayacağı aşikar.

WiFi de n veya b/g protokolunu kullanmak gibi bişey. Eğer 50MB/s lik bir bant genişliği kullanıyorsanız 300N lik WiFi nin b/g den daha verimli ve hızlı olduğunu kimseye anlatamazsınız çünkü b/g kullananda 50MB/s yi sorunsuz kullanıyor.
    Fark 150MB/s den sonra başlıyor.

7. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Konumuzla çok ilgili olduğunu düşündüğüm bir grafik. Enstrumanların asıl frekansları 'fundementals' yazan. Sesin gerçekçi gelmesini sağlayan ve kötü kayıtlarda en eksik olan öğe de harmonics.

http://www.independentrecording.net/irn/resources/freqchart/main_display.htm

Hiçbir klasik enstrumanın fundemental frekansı 8khz i geçmiyor, pipe organ sayılmazsa 4khz civarı. Alt tarafta da 30hz lere kadar inilebiliyor. İşte bu yüzden midrange çok önemli, 16khz üstünü kesmeyi uygun görüyor adamlar. Normalde harmonikler bile 16khz'in üstüne neredeyse hiç çıkmıyor (teknik olarak tabi).

8. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Sanırım tüm forum hatta tüm mizik severler klasik enstruman içeren yada ağırlıklı müzikler dinlemiyordur. Herkezin farklı bir tür beğenisi var.
    Bilgi yararlı fakat bir önceki mesajımdaki konuyla karıştırılmamalı, orta frekenaslardan kastım aslında oldukça dar bir alan. Kaldıki mp3 te o dar alanda bile azda olsa bir kayıp öszkonusu ama kaç kişinin duyumu dahilinde o tartışılır.

Benim elimde referans olduğu söylenen şöyle bir tablo var. Arka plandaki renkler orta, uç ve en uç olarak belirlenmiş, sarı orta sayılıyor. yaklaşık olarak 250hz 2khz arası orta olarak değerlendirilmiş.

Bu örnekleride mp3 ve sıkıştırılmamış yada min. sıkıştırılmış ses dalgaları için ekliyorum, hepimizin bildiği şeyler ama tekrar göz atmak fena olmaz belki.

#148 Oronra, 13 Şubat 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  9. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Benim koyduğum linkde de bu tablo var zaten, hiç bakmamışsınız bile demekki ;D ;D

Yanlış anlaşılmasın, ben ek bilgi olsun diye koydum linki zaten, bir sonuç sunmak için değil. Önce de yazdığım gibi, sıkıştırılmamış/kayıpsız formatların en iyi olduğunu düşünenlerdenim. Ama telefonum MP3 dolu ve evde oldukça yüksek oranda spotify dinlerim ^-^

10. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    :) evet linke bakmadım ne yazık ki. Bu tür konuları zamanında çok konuşup araştırmıştım farklı forumlarda da, özel olarakta. Oradan kalma bir tablo.
    Mp3 ü kim dinlemiyorki, hepimiz dinliyoruzdur. Aradaki farkı ortaya koymak adına yazışıyoruz işte.