EQ ile neden daha temiz ses alıyorum?

'Yazılımlar' forumunda bugra116 tarafından 4 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53

Forumda iphone ile bt dac kullanıldığında kabloya göre daha az verim alındığını okudum. Bende kablo bağlantı olsun diye pc'ye bağlayıp denemek istedim. SS'deki EQ v4a programından, programa ait olan Electronic adjustment ayarları, ne gariptir ki boğuk olan ses netleşiyor. Highlarda öteki seslerle garip ilişkiler kuran bass ve vokal dizginleşiyor. Her şarkıdan aynı verimi alamıyorum tabi eq dan olsa gerek ama normal halinden 10 kat iyidir, öyle bir ses değişikliği var. Amfisiz denediğimde de sonuç aynı. Telefonda da Tidal için EQ ayarı yapılmıyor. Nasıl bir çıkmazdır bu.

Sanırım dap'a yöneleceğim yoksa bu gidişle kafaya iyice takmaktan zevk falan yalan olacak.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    355
    Sorunun cevabını sorunun içinde çözmüşsünüz hocam dap kesin çözüm. Telefon ile bir yere kadar dinleniyor. Bütçe ayırıp güzel bir dap almak en iyisi. Ben de bu aralar düşünüyorum ciddi ciddi bakalım.

3. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Öyle gözüküyor. Bir kulaklık daha geliyor bir de dap baya zahmetli oluyor. Umarım uğraştığıma değer, maddiyatı geçtim zevkime bakmak istiyorum.

4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Aslında daha temiz ses almıyorsunuz. Sadece istediğiniz karaktere daha yakın bir ses aldığınız için daha temizmiş hissi yaratıyor sizde.

bugra116 bunu beğendi.
  5. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    355
    Hayırlı olsun hangi kulaklık geliyor?

6. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Teşekkür ederim, Fischer dba-02 yarın yada bir sonraki gün geliyor tam belli değil günü. @gkhn Gökhan abiden alıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Eylül 2019 ---
    Equalizer’i anlamama yardım edebilecek, hazır ayarlara göre değil de kendime göre yapmayı öğrenebileceğim önerebileceğiniz bir rehber var mı? Teşekkürler yorumunuz için.

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,711
    Özellikle midbas ve alt midleri azaltmış, tizleri de arttırmışsınız. Böyle bir ayar sesi sıcak taraftan analitik tarafa kaydıracaktır. Çok aşırı değerlere de gitmemişsiniz, o nedenle bozulma da oluşmamış ya da az olmuş. Eğer baslı, koyu bir kulaklık kullanıyorsanız uyguladığınız bu ayarlar sesi açacaktır ve kulağa daha temiz gelmesi normal.

bugra116 bunu beğendi.
  8. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    355
    Zs10 pro’yu rafa kaldırtır :) izlenimlerini bekliyorum denedikten sonra

bugra116 bunu beğendi.
  9. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Ekolayzırı kendim ayarlamaya çalıştığımda istediğimi alamıyorum bozulma oluyor. Kendime göre ayarlayabilmek için yeterli düzeyde bilgiyi edinebileceğim önerebileceğiniz yabancı/türkçe herhangi bir rehber,kaynak var mı ?
    Teşekkürler yorumunuz için.

#9 bugra116, 4 Eylül 2019
    Son düzenleme: 4 Eylül 2019
  10. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Ben de çok merak ediyorum. bakalım geldiğinde paylaşırım :)

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,711
    Ekolayzırla bozulma olmaması için yapılan temel uygulamalardan biri, ekleme değil eksiltme yapmaktır. İyi ama eksilterek bir frekansı nasıl arttırabiliriz? Örnek üzerinden anlatayım: Diyelim ki siz 6k da bir dip olduğunu düşünüyorsunuz ve 6k'ya 4db eklemek istiyorsunuz; önce sizin programda pre-volume denen yeri -4 db'e getiriyorsunuz. Tüm frekanslar -4db kısılıyor (dinlerken bunu amfiden sesi daha çok açarak kompanze etmek durumunda kalacaksınız), sonra 6k yı 4db yukarı çekiyorsunuz (6k sıfıra gelmiş oluyor), böyle yapınca diğer frekanslardan eksilterek 6k da istediğiniz 4db artışı sağlamış oluyorsunuz ve müziğe bir şey eklemediğiniz için bozulma daha az oluyor. Birden fazla frekansı değiştirirken, Pre-volume'ü en fazla ekleme yapacağınız frekansa göre ayarlayacaksınız.

msandikci, mfya, netknight ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Teşekkürler elinize sağlık. akşam deneyeceğim.

13. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Bu hobiye ilk atıldığım zamanlarda EQ ayarlamayı takıntı haline getirmiştim. Flat (Düz ses diyebiliriz) bana çok cansız bir tonlamayı, boğuk bir sunumu anımsatırdı. Hatta bu takıntıya; her parçaya/albüme ayrı bir EQ ayarlayarak son veririm demiştim. Ama olmadı. Zaman geçtikçe farklı yazılımlar/uygulamalar denemeye başladım. Artık EQ ayarlama konusunda epey gelişmiştim. Bir süre sonra kulaklığımı değiştirdiğimde, ve ara ara önceki kulaklığımla dinledikçe o 'ayarlanmış sesin' beğenime çok da hitap etmediğini anladım. :)

Ya da değişimin bir getirisidir... önemi yok.
    Yine de sonuç olarak, bir şekilde dönüp dolaşıp Flat diye tabir edilen sesin daha doğal, daha iç açıcı bir atmosfere sahip olduğunu düşünmeye başladım. EQ ihtiyacı duyan kulaklıklar vardır, bilirsiniz... Birkaç ufak dokunuş yaparız. Ama bunu kulaklığın zayıflığını bir nebze de olsa azaltabilmek adına yaparız çoğunlukla. Tam tamına EQ kullanmış olmayalım, ama aynı zamanda kulaklığı da daha tatlı noktalara getirebilelim diye.

Zamanla EQ ayarlamayı bıraktım ve canımı sıkan bir nokta olmadıkça da EQ kullanmam. Spotify/Tidal kullanıyorum artık. Poweramp, Neutron gibi uygulamalar hala bir köşede durur ama hiç açıp kullanma gereksinimi duymadım son 1 senedir. Yani kişisel beğeninize hitap edecek bir EQ ayarı aslında sizin dinlediklerinizden daha fazla zevk alıyor olduğunuz anlamına geliyor. Sesin daha temiz ve çözünürlüklü olduğunu değil. :)

Belki de zamanla siz de EQ kullanmaktan uzak duracaksınız. Ama o süreçte deneme yanılma yoluyla EQ ayarlamayı epey geliştireceğinizi düşünüyorum. Bol şans.

bugra116 bunu beğendi.
  14. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Yorumunuz için elinize sağlık. Yeni şeyleri duydukça/öğrendikçe daha da işin içinden çıkamayacak gibi hissediyorum. Kulaklıkla ilgili sorunlarımı her konuda her sohbet ettiğim üyelerle dile getiriyorum istemeden de olsa. Ben de memnun değilim bu durumdan ama bir şeyleri bilmediğimden kaynaklanıyor. Herkes için, baş şişirdiysem, kabak tadı verdiysem mazur görün, cahillik.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Ne analog, ne de dijital hiç bir equilizer'dan aynı kalitede ses elde edemedim daha. İlla ki bir bozulma oldu...

Amfimdeki bass boost istisna, çünkü ses yolunu uzatmıyor, ve sadece bir kapasitor ve direnç ekliyor. Aynısını tizleri arttırmak için yapmak mümkün değil.

msandikci ve mfya bunu beğendi.
  16. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    612
    @zxc gündelik hayatta tüketicilerin kullandığı eq'lar sinyalin kalitesini bozmaktan başka bir işe yaramıyor. Sinyal kalitesini bozmadan sinyale müdahale edilebilen eq'lar stüdyolarda profesyoneller tarafından kullanılıyor. Bu tarz üst düzey cihazların fiyatları da 5-6000.-usd'lardan başlıyor.

VirtuFortuna bunu beğendi.
  17. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Bunun cahillik ile bir ilgisi yok ki. Hiçbirimiz 'Easy'e basıp başlamadık sonuçta doğuştan bilgili değiliz. :) Zamanla, okudukça, deneyimledikçe.

Ki bana kalırsa böyle meseleler gayet hoşuma gidiyor. Forumda yeni hesaplarla yanlış başlıklara açılan öneri konularındansa...

Ama işin özü; gerekmedikçe EQ kullanmayıp, gerektiğinde de dinlenilen cihazın eksilerini bir nebze azaltacak kadar uygulamak. EQ ciddi anlamda bir ses katili oluyor genelde. Tabii bu işi layıkıyla başarabilecek pahalı bir oyuncağınız varsa o başka. :)

msandikci, bugra116 ve theoldman bunu beğendi.
  18. msandikci

msandikci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Yazıları ve paylaşımları gerçekten çok yararlı buldum öncelikle teşekkürler. Lakin EQ ayarı yaptığımda gerçekten sesin tınısını ben de çok beğeniyorum ve bana da aynı şekilde daha netmiş gibi geliyor. Mobil telefondan ve bilgisayardan dinleme yapıyorum. Henüz DAP ve DAC gibi ek ekipmanlarım da mevcut değil ki IT01'i henüz aldım ^^ zamanla olacak görünüyor orası kesin.
    Sormak istediğim şey ise EQ nun tek hoş gelir yanı sesi istediğimiz gibi duyuyor olmamız mı? DAP kullanımı ile EQ ayarlamadan sesleri daha mı iyi alırız? Ek müdahale etmediğimiz zaman sesin çok da net olmaması mobil telefon ile alakalı bir durum mudur?
    Belki lazım olacaktır, tel. modeli : Redmi Note 8 Pro.

19. Blacdus

Blacdus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    61
    Bence equalizer olayı tamamen kişi ile alakalı. Şöyle bir örnek vereyim ben ibasso it03 almadan önce forumdan bir arkadaş ile buluştum onda it03 vardı deneme amaçlı saolsun çok yardımcı oldu. Onun kullandığı eq ayarları benim tam zıttımdı mesela. Ayrıyetten forumda başka it03 ü olan arkadas ile gorustum oda eq ayarlarından midleri yükseltiyormuş.
    Ben asla midleri yükseltmem mesela hatta en dibe çekerim. Mid benim için sesi flatlaştırıyor böyle boğuk bir ses oluyor. Bende düşük frekans ve yüksek frekansı yükselterek çok temiz ve çok keyifli bir ses alıyorum. Buna V tipi diyorlar sanırım. Mid yerlerde, bass ve tiz yukarda.
    Ama dediğim gibi o arkadaşta midsiz müzikmi dinlenir sen müzik dinlemeyi bilmiyorsun diyordu bana :) Yani her yiğidin bir yoğurt yeme şekli var derler ya aynen öyle.
    Şu an bilgisayardımda z623 ve fioo x5 dac mevcut eq ayarlarım şu şekilde;
    32 hz : 0
    64 hz : 8
    125 hz : 2
    250 hz : -2
    500 hz : -6
    1K hz : -6
    2K hz : -2
    4K hz : 4
    8K hz : 12
    16K hz : 8
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 31 Aralık 2019 ---
    Sorunun cevabı tam olarak burdaymış aslında :) fazla bir şey yazmaya gerek yok @msandikci

msandikci bunu beğendi.
  20. msandikci

msandikci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Açıklamalarınız için teşekkürler Sn @Blacdus . Evet Sn @VirtuFortuna nın yazdığını gördüm ve çok anlaşılabilir buldum.
    Bir konuyu daha sormak isterim. Dap ile eq olmadan nasıl bir ses farkı alıyorsunuz. Bu aşamada eq ihtiyacı oluşmuyor mu? Standart bir pc ile karşılaştırma yaparsanız sonuç nasıl olur?