ETYMOTİC 4XR İZLENİMLERİM

'Etymotic Research' forumunda DrWhite tarafından 28 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

 1. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  2,094
  Öncelikle @darkainu Murat hocama dinlemem için kulaklığı tarafıma gönderme nezaketinden dolayı teşekkür ediyorum.

  Etymotic bildiğiniz gibi eski 4 serisini yeniledi ve 4xr, 4sr iki model piyasaya sundu. Benim ufak tefek yorumda bulunacağım model 4xr, daha önce çok az 4 pt de dinlemiş biri olarak malzeme kalitesi, değişebilen kablo, ve daha gövdeli ses gibi meseleler açısından ilerleme olduğunu düşündüğüm bir iem ortaya çıkmış.

  5185 eklentisini görüntüle


  Genelde dinleyip canlı ne duyduğumu yazmayı tercih ediyorum o nedenle yavaştan başlayalım :D

  The secret ensemble- Mevlevi ayini


  Sazlar çıplak perdesiz, midbasslardaki yumuşaklık biraz sunumu yavanlaştırıyor ama perdesizlik, doğru çalma, ve akıcılık iyi, enstrumanlar ayrı ayrı birbirine karışmıyor, fakat sahne algısı yok gibi bişey bu kulaklıkta, özellikle derinlik.


  Coldplay- Hymn for he weekend

  Kuş sesleri, arka plan konuşmaları baştaki yeterince duyuluyor, tizlerin baştaki patlamalarını gayet iyi kontrol ediyor, vokaller gene derinliksiz, perdesiz, akıcı, tiz uzamalarında uçuşa geçen uzadıkça uzayan tizler yok kontrollü ve yeterli bence, tabi tek BA bir kulaklık, subbass ve tiz de hafif bi roll off mevcut, kadın ve erkek vokallerde başarılı ama renksiz denebilecek bi kulaklık o açıdan sıkıcı gelebilir, lakin perdesiz ve müthiş akıcı, pürüzsüz olması beni vokallerde cezbetti.


  Alevilere kalan- Haber getir pirimden

  Baştaki sazlar doğru çalıyor, fakat sahne derinliğine bazen gerek oluyor, sazlardaki vuruşların sertliğini aramıyor değilim midbasslar yavan, yumuşak kalabiliyor, kadın vokaller pürüssüz, akıcı, sivrilikler yok.


  Massive attack- Angel


  Baştaki subbasslar duyuluyor yani verebiliyor o frekansları, öyle dolu dolu değil ama yeterli, midbasslar gene yavan, gövdesiz gelebilir, ama bu bölgeyi etli, dolgun ve sulu yapıp vokallere sarkmasını engellemek zor maalesef, vokaller gene dengeli, akıcı, geri plandaki ziller net duyuluyor, tizlerde uzama, sertlik bence yeterli, ama agresif sunum seven metal vs. sevenlere yavan ve yetersiz gelebilir.


  Massive attack- İnertia creeps


  Baştaki ziller sert değil, zillerden sonrası subbasslar yeterli, midbasslar çarpacakken suratıma sanki bi el gelip durduruyor gibi, aslında uzun dinlemelerde bu yoruculuk açısından çok iyi bişey, midbass hızı iyi, çorba etmiyor, vokaller sıcak sunum diye diretmeyenler için bence pürüssüz ve çok iyi, k10 daki mid çözünürlüğü yok elbette ama itiraf etmek lazım daha akıcı 4XR.


  Judas priest- Rapid fire


  Ziller heyecan verecek kadar uzamıyor, midbasslar gene sert, heyecan verecek şekilde değil, ama hızı yeterli gibi, midbassın başı iyi ama sonunu daha kısa kesse bu tarz parçalarda daha iyi tabi, vokaller güzel ama sahne derinliği hissedemeyince herşey yan yana gibi geliyor, metalde bile yorucu değil, tizler, üst midler, midbasslar sanki sırf bunun için ayarlanmış gibi, sibilans varsa gözünüze sokmuyor, duyuluyor ama rahatsız olmadım.  Ben genel olarak beğendim fiti bana pek olmasa da custom uç yaptırılıp dinlenecek bir kulaklık olmuş, ama herkese gidecek bir kulaklık değil, doğruluk, perdesizlik, akıcılık arayan ve sahne, sıcaklık, heyecan aramayanlar için :eek:k


  Dinlemelerde hegel hd20- iha6 ile sony a35 kullandım. Axon 7'de de süper modda kullandım bazen.
  4XR sürülmesi orta bir iem denebilir süper kolay değil, güçten aşırı etkilendiğini göremedim, elimde 0 ohma yakın çıkış empedanslı masaüstü amfi olmadığı için tam değerlendirememiş de olabilirim.  Niye alınır:

  1-vokaller, enstrümanlar perdesiz ve doğru.

  2- yorucu değil, sibilansa eğilim, tizlerin patlaması ve midbassların çekiçliği yok.

  3-kesinlikle sunumda parçalanma yok, son derece akıcı, ve tek parça çalıyor, multi BA'cılar ne dediğimi daha iyi anlayacaktır.

  4-detaylı ve dengeli sunum bu segmente göre bence çok başarılı.

  5-kaymak gibi çalıyor:D


  Niye alınmaz:

  1-eğlenceli renkli, sıcak, sulu vs. bi sunumu yok

  2- midbasslar sert, heyecanlı değil (kısa dinlemelerde aransa da uzun dinlemelerde negatif etkisi olabiliyor, yorucu )

  3-triple flange uçlarla fiti işkence olabiliyor, bi kaç günde alışıladabilinir çöpe atmak da istenebilir :D

  4-sahne derinliği varsa da ben göremedim (vokal sever olarak eksi değil benim için mesela :D )

  5- sürülmesi piyasada süper sensitif iemler bolca olunca zor gelebilir

  5183 eklentisini görüntüle

  her 4xr elde son ayarları yapılıp sertifika ile gönderiliyor, güzel bir his böyle bir şeyle karşılaşmak.

  5182 eklentisini görüntüle 5181 eklentisini görüntüle
   
  #1 DrWhite, 28 Şubat 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Şubat 2017
  13 kişi bunu beğendi.
 2. darkainu

  darkainu
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Mayıs 2014
  Mesaj:
  541
  Alınan Beğeniler:
  1,304
  Ben tesekkur ederim zahmet edip inceleme yazdiginiz icin. Umarim merak edenlere bir fikir verir, yarari olur.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  3 kişi bunu beğendi.
 3. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,165
  Alınan Beğeniler:
  5,962
  Teşekkürler inceleme için. Henüz emekleme aşamasında olan benim gibiler için anlaşılması zor bir inceleme aslında. Derinlik sahne yok gibi dediğiniz kısmı okuyunca fiyatına baktım :)) Fiyatı görünce nasıl yani dedim, ama sanırım müziği ve sesi manipüle etmeden (yada eğlenceli bir canlılık sunma gereği duymadan) gerçek hayatta çıplak kulakla duyulabilecek bir ses karakteri sunuyor gibi anladım.

  Doğru ifade edebildim mi bilmiyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  2,094
  etymotic değişik bir firma evet öncelikleri farklı biraz :) iemde sahne zaten garip bir kavram :D, bir de ilk iem olarak alacak pek olmaz sanırım bu değişikliği nedeniyle genelde kendi müşterisi oluyor :)

  mesela triple flangelerle derin insersiyon yapılarak kıkırdak tamamen geçiliyor, kemik kısma kadar ilerlenip oraya oturtuluyor, böylece işte kalp atışı vs. nin gürültüsü azaltılıyor, bu da daha detaylı temiz bir sunum demek, frekans eğrisi de bu cinslikten dolayı midden itibaren kambur, bunun da nedenini o kıkırdak bölümün bypass ını tolere etmek için öyle ayarlandı deniyor.
   
  #4 DrWhite, 28 Şubat 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Şubat 2017
  4 kişi bunu beğendi.
 5. karanehir35

  karanehir35
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  15 Haziran 2013
  Mesaj:
  2,384
  Alınan Beğeniler:
  11,504
  Izlenimler icin tesekkurler @DrWhite Mustafa hocam.
  Etymoticlerde bildigimize benzer yapida bir sahne ve sahne algisi yoktur genelde. Sahneden ziyade ayrinti ve ayrim ustune yogunlasan bir yapidalar Etymotic urunleri. Sahneyi olusturan faktorler-yukseklik,genislik,derinlik,uzaklik,yakinlik- keskin hatlarla ayirtedilemez genelde. Sahneyi ortaya cikan ayrim ve detaydan yola cikip kendiniz kafanizda olusturabilirsiniz. Kisaca hazir bir sahne yok.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 6. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  2,094
  İem seven herkesin en azından bi dinlemesi lazım evet, nev i şahsına münhasır bir marka ety, sahne belki dediğiniz gibi uzun süre dinleyip alışılınca zihinde kendiliğinden oluşacaktır, emanet olunca tabi uzun dinlemek nasip olmadı, bakalım ilerde alınabilir statüsünde :)
   
  4 kişi bunu beğendi.
 7. Italoman

  Italoman
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  1 Nisan 2012
  Mesaj:
  1,182
  Alınan Beğeniler:
  1,922
  @DrWhite Eline sağlık, inceleme ile kulaklığın sesinin kafamda netleştiğini söyleyebilirim. 4pt'den gelişmiş, P1'e kıyasla belki sahnesi dar ama midbas bölgesinin sıkı oluşu nedeniyle daha detaylı bir kulaklık canlandı gözümde. Ahmet hocamın dediği gibi Ety'lerde genelde sahneden ziyade detay ve netlik ön planda oluyor. Frekans grafiğinde üst midlerde kambur olsa da kontrollü, bence güzel bir kulaklık bu.

  Midbasların sıkı veya gövdesiz oluşu detaya ağırlık verilmesinden olabilir. Massive Attack'ın Angel parçasındaki elektro gitar pasajlarını baslı ve gövdeli bir kulaklık dağıtır. 4xr burayı boğmadan net veriyordur tahminim.

  Angel ve Inertia Creeps parçalarında vokalin konumu tam olarak nerede? (Bu arada Inertia Creeps ilginç bir parça, bas yürüyüşü Türk aksağı :)))
   
  2 kişi bunu beğendi.
 8. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  2,094
  Angel da evet basslar sarkmıyordu, ve seçiliyor, dinleniyordu gitarlar, şişkin değil zaten pek, ayarında da denebilir basslara, ben şu ara sert planar basına alıştığımdan sanırım biraz nazik geldi, dediğim gibi surata pek çapmıyor basslar, vokal yakın burnunuzun içinde :D söylüyor, perdesiz, ve pürüssüz denebilir hocam ama ve çoğu parçada aynı yerde gibi hissettim.

  İnertia creeps'in melodisini duyunca ilk bunu nerden hatırlıyorum dedim tanıdık bir melodisi var:D 0.45 den itibaren subbasslar özellikle başarılıydı, uzayan değil de kontrollü bir yapısı var zaten basların.
   
  #8 DrWhite, 28 Şubat 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Mart 2017
  2 kişi bunu beğendi.
 9. darkainu

  darkainu
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Mayıs 2014
  Mesaj:
  541
  Alınan Beğeniler:
  1,304
  The rhythm of "Inertia Creeps" has a strong çiftetelli influence, inspired by nights out in Istanbul. Robert del Naja acquired some tapes of such music, which were used as a basis for the song. The song is composed in the key of D-sharp minor and it runs at a tempo of 84 beats per minute.
   
  3 kişi bunu beğendi.
 10. DrWhite

  DrWhite
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  28 Haziran 2016
  Mesaj:
  862
  Alınan Beğeniler:
  2,094
  ben de niye sevdim bu kadar diyordum :D basslar karanlık kulaklık bulup dinlenecek cinsten :)
   
  #10 DrWhite, 1 Mart 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Mart 2017