Etymotic ER6i Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Etymotic Research' forumunda MuttFTS tarafından 9 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  625
  Etymotic Er6i, çoğu kişinin de çok duyduğu ve karakterinin nasıl olduğunu bildiği bir kulaklık zaten. Fakat şu an detaylı bir Türkçe incelemesi bulunmuyor malesef. Ve bana göre çok uç bir kulaklık olduğu için, araştırmadan alanlar genel olarak hayalkırıklığına uğrayabiliyorlar..

  Kulaklığı ebay'den ~110$ gibi bir fiyata yaklaşık 7-8 ay önce aldım. O aralar kullandığım kulaklık V-Moda Vibe, dap'ım ise ilk nesil iPhone'du.

  Kulaklık geldiğinde tabi ki çok heyecanlıydım. Vibe'dan daha iyi diyenler vardı. Sonuçta armatürlü, filtreli bir IEM'di ve beklentim de biraz yüksekti açıkçası.

  Öncelikle kulaklığın teknik özelliklerini yazayım:
  Frekans tepkisi: 50 Hz'den 16 kHz'e
  Tolerans: ±3'den 6 kHz'e, ±6 dB'den 16 kHz'e re nominal
  Transducer tipi: Balanced armature
  1 kHz hassasiyet: 108 dB @ 0.1V
  Özdirenç: 16 Ohms
  Maksimum çıkış: 120 dB SPL
  Maksimum aralıksız giriş: 2.5 Vrms
  Ağırlık: 31gr'dan daha az

  Kutu içeriği olarak; bir büyük ve bir küçük çift tri-flange uçlar, bir çift sünger uç, bir çift filtre, filtre değiştirme aparatı ve küçük çantası bulunuyor. Ben daha sonra ER6i-14F kodunda kısa ve kalın sünger uçlar ve ER6i-13D kodlu 2-flange uçlardan sipariş ettim. ER6i-14F'i kesinlikle tavsiye ederim.

  Malzeme kalitesi

  Kulaklık gerçekten küçük bir kulaklık. Tri-flange uçlarından küçük diyebilirim. Yumuşak kablosu Y şeklinde ve jackı L şeklinde. Galiba yeni jacklar düz olabilir. Benim kulaklığım beyaz ayrıca siyah rengi de bulunmakta. Malzeme kalitesi konusunda ise, en başta iyi gelmemişti fakat şu an dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Vibe'dan sonra dikkat ettiğim için de olabilir tabi dayanıklı olma düşüncem.

  Konfor

  Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, kulaklıkta inanılmaz bir izolasyon var. Özellikle sünger uçlarda müzik açık olmasa bile dışarıdan gelen sesi duymak gerçekten çok zor. Müzik açıkken ise, dışarıda bomba patlasa haberiniz olmaz. Böylece düşük seste müzik dinleyip, kulaklarınıza zarar vermekten kurtulabiliyorsunuz.

  Özellikle tri-flange uçlar gerçekten çok rahatsız. Head-fi'de de çoğu kullanıcı üçüncü boğumları keserek bu soruna kendi çaplarında çözüm bulmuşlar. Yanında gelen sünger uç ise, en kolay kirlenen sünger ucum oldu. Fakat sonradan aldığım kısa ve kalın olan sünger uçlarla (Er6i-14F) gayet rahatım ve kolay kirlenmiyorlar.

  Mikrofon efekti ise bir çok iem'de olduğu gibi, bunda da malesef var. Sadece müzik kapalıyken duyulduğunu belirtmek isterim.

  Ses Kalitesi

  Ses kalitesi olarak fiyatına göre çok iyi bir ürün. Verdiği mid ve tizler o kadar net ve ayrıntılı ki, hangisini dinleyeceğinizi karıştırabiliyorsunuz. Müziği gerçekten içinizde hissedebiliyorsunuz. Gözlerinizi kapadığınızda şarkının sözleri, orkestra sanki karşınızda söylüyor/çalıyor gibi. Bunu hissedebiliyorsunuz.

  Ayrıca ayrıntılı olduğu kadar da hızlı bir kulaklık. Bazı trancelerle ve breakbeat'lerle yaptığım denemelerde şunu farkettim ki, hiçbir sesi kaçırmıyorsunuz.

  Kötü yanlarına gelirsek; bu kulaklıkta bas yok, gerçekten yok. Earbud kulaklıklarda bile bu kadar bas bulunabilir. Vibe'dan sonra mı böyle geliyor bilmiyorum ama kesinlikle kulaklıklarım Vibe'ın o eğlenceli sesini arıyor.

  Ek olarak ruhsuz bir kulaklık ER6i. Player'dan ne geliyorsa hepsini duyuyorsunuz, herhangi birşey katmıyor veya azaltmıyor. Derinliği iyi değil.

  Ses kalitesi sonucu olarak şu şekilde toparlayabilirim; ER6i, özellikle Vibe'dan sonra, çok soğuk ve düz bir kulaklık. Eğlenceli değil. Fakat eğer akustik müzik dinliyorsanız, dinlediğiniz müziğin sesleri yapay değilse, bu kulaklık tam size göre.

  Sonuç

  Sonuç olarak, ER6i bu fiyata alınabilecek çok iyi bir kulaklık. Metal veya türkü, enstürmanla çalınan herhangi bir müzik dinliyorsanız kesinlikle bu fiyata, bu kulaklık sizin için biçilmiş kaftan.

  Fakat eğer ben timbaland dinlerim derseniz, yapay beat veya baslardan hoşlanıyorsanız başka bir kulaklığa yönelmeniz daha uygun olacaktır.

  Benim açımdan ise Vibe kesinlikle ER6i'ye göre daha iyiydi. Bana göre değil fakat, Vibe'a kardeşim el koyduğu için bir süreliğine kullanmak zorundayım. Daha sonra yeni bir eğlenceli kulaklık bakmaya yöneleceğim.

  [​IMG]

  Kutu içeriği
  [​IMG]

  Extradan aldığım ER6i-14F'ler
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
 2. KontG

  KontG
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  26 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,589
  Alınan Beğeniler:
  8
  Ellerine sağlık @MuttFTS... Vibe'la karşılaştırmalar çok iyi oldu izlenim açısından... :)
   
 3. evrm80

  evrm80
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  9 Mart 2008
  Mesaj:
  73
  Alınan Beğeniler:
  2
  Elinize sağlık, Er6i' nin ses karakterini ve özelliklerini gayet anlaşılır bir şekilde açıklamışsınız, karşılaştırma içinse ayrıca teşekkürler...
   
 4. wakinyan

  wakinyan
  Expand Collapse
  Guest

  çok konuşulan ama somut bilginin az olduğu bir modeldi, inceleme çok yerinde olmuş, kutluyorum.
   
 5. deaddy

  deaddy
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Ağustos 2007
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  2
  Bence çok gerekli bir incelemeydi bu olabildiğince de güzel ve öz tarif etmişsiniz sesi ayrıca eski bir im616 kullanıcısı olarak yorumlarınıza katılıyorum.
   
 6. noXious

  noXious
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  25 Ocak 2007
  Mesaj:
  2,321
  Alınan Beğeniler:
  13
  Eline sağlık güzel inceleme. wakinyan ın dediği gibi çok konuşulan ama somut bilginin olmadığı bir modeldi. Sayende meramımıızı giderdik ellerine sağlık.