Fiio K5 inceleme

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda ilkercom tarafından 6 Nisan 2016 tarihinde açılan konu

1. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    606
    Sanırım Türkiyede ilk olarak K5 amfimi aldım. Selçuk bey' in ilk sattığı K5 bu. Kendi imkanlarıyla alan var mı bilemiyorum. Ama ilk incelemeyi yapan benim. Kendi siteme içerik hazırlamak maksadıyla bu incelemeleri bolca muhtelif sitelerde yazıyorum.

Amfi gecelerce test tonları çaldı. Sanırım büyük ölçüde pişme sürecini atlattı. Bu sebeple ses kısımlarını da buraya yazayım.

Fiio X3 ü DAC olarak pc ye bağladım. PC foobar2000 aracılığı ile transport olarak çalışıyor. X3 ise wolfson DAC çipi ile vazifesini şimdilik yeterli seviyede görüyor. Ki Wolfson WM8740 çipi Astell & Kern AK100 , Cambridge DAC magic gibi saygın ürünlerde kullanılıyor. ( tek başına bir kriter olmasa bile )Yani Hi-end e giriş için yeterli. X3 incelemesini yine yazılarım arasında bulabilirsiniz.

Ayrıca Evde Dac olarak Emu 404 usb kullanıyorum balanslı ve balanssız çıkışları ve enteresan özellikleri ile güzel işler yapıyor.

Gelelim ürüne ;

Tedarik ;

Biliyorsunuz Fiio resmi olarak Türkiyede satılmıyor. Ancak bir çok anlı şanlı firmadan daha iyi hizmet veren bir yerli satıcımız var ; Selçuk bey. Bir çok forumda ve sanal satış sitelerinde kendisi mevcut. Ben de oradan aldım.

Kargo MNG ile geldi. Orda sıkıntı yaşamadık. Sanırım anlaşması var 9 liraya aldık kargoyu.
    Paketlemede vs sıkıntı yok gayet korunaklı geldi.

Kendi ambalajı ise karton kutudan oluşuyor. Amfi içinde korunaklı geliyor.

Kutu içeriği ;
    K5
    Güç adaptörü ve kablosu
    Usb kablo
    6.3 mm ==> 3,5 mm çevirici.
    Ve Dock olarak kullanırken gerekebilecek kauçuk tamponlar.

Ben içinden çıkan usb kabloyu pek basit buldum. İnter connect olarak kablolar da gelebilirdi. Tabii bunlar hep maliyet.

Malzeme kalitesi :

Amfinin kendisi komple aluminyum kasa. Üstteki dock plastik. Ama kaliteli bişey. Renk farkı olmasa daha iyiymiş.

Ses podu plastik ancak çok kalite duruyor. ALPS potansiyometre kullanmışlar. Bu iyi bir şey. Etrafı aydınlatmalı. İlk açarken kırmızı yanıyor. sonra mavi oluyor. İçindeki röle ile senkron.

Ön taraftaki panel yine metal. Üzerinde input switch i var. Line veya dock olarak seçilebiliyor.

Burada özellikle belirteyim ; Dock olarak kullanıldığında amfi DAC a dönüşüyor. Böylece interconnect kablo kullanmıyorsunuz. Ancak Fiio'nun 3 modelini kullanabilirsiniz.E17 ,X1, X3 II , X5 II ve X7. Bunlar haricinde kullanımı yok. Arkada özellikle yazmışlar 3. parti cihaz bağlamayın diye. Dolayısı ile bu cihazlarınız yoksa DAC da olmuyor.

Ben direk line kablosu ile arkadan bağladım.

Önde diğer switch ise gain için kullanılmış. 3 kademe. 0db Low ayarında hassas iemler sürülüyor. 6db Mid de ortak empedanslı iemler ve orta seviye kafaüstü kulaklıklar. 12db High da ise yüksek empedanslı kafaüstü kulaklıklar.

Ön panelde son olarak kulaklık girişi var. 6.3 mm giriş platin kaplama deniyor. Yanında verilen altın kaplama dönüştürücü ile 3,5 mm kulaklıklar kullanılabiliyor.

Arkada Dock olarak kullanıldığında aktif hale gelen 3.5 mm balanslı çıkışlar , RCA balanssız line out. Ve RCA balanssız line in var. Bunlar altın kaplama.

Bir adet usb micro ve USB type C girişlerin yanında güç girişi var.

GÜÇ:
    Cihazın güç durumu ise şöyle 16 ohmda 1,7 watt 32 ohm da 1,5 watt , 300 ohm da 150 mw.
    Maximum 600 ohm destekliyor. orda 20 miliwattlara filan düşer herhalde.

Ses ile ilgili olarak ise ilk çalışmaya bağladığında onboard ses kartlarının kalitesinde ancak çalıyordu. Bi kaç saat sonra sesde iyileşmeler gözlemledim. Detay arttı. Sahnesi genişledi. Beklediğim kaliteye biraz ulaşmaya başladı. Gücü ilk açılışta tam bir hayal kırıklığıydı. Sonra onda da düzelmeler başladı.

Amfiyi alış maksadım AKG Q701 i sürmekti. İtiraf edeyim ; ilk bağladığımda korktum. Speclerine güvenerek aldığım amfinin, X3 ün yarısı kadar sesi çıkmıyordu :D Direk pişme sürecine soktum.

İlginç şekilde amfiye tepkisi sıfır diyebileceğimiz Sony MDR1RBT bile K5 ile çok daha iyi çalmaya başladı. Amfi kulaklığa dinamizm kattı. Detaylar arttı. ses ferahlayıp sahnesi genişledi.

Güç olarak sony kulaklığa K5 fazla bile geliyor. Gain midde yarıdan fazla açılmıyor.
    Bu arada gain seviyeleri arasında az da olsa karakter farkları mevcut.

Q701 ile kullanım: Kulaklığı tam anlamıyla sürebiliyor. Özellikle bas bölgesinde yeterli gücü sağlayabildiği için sesdeki grenlenme gidiyor. Bu etkiler diğer bölgelere de yansıyor.

Genel olarak ses kalitesi üzerine büyük etkileri yok. Amfi kullanmış olmanın verdiği artıları kullanıyorsunuz sadece. Amfi sesi renklendirmiyor. Sese birşey katıp eksilttiği yok. Ancak detay anlamında iyileşme mevcut.

Amfinin ses karakteri referans sese yakın gibi dursa da aslında biraz doğallıktan uzak. Veya Ben biraz sıcak ses seviyor da olabilirim. Eğer parlak çalan kulaklıklarınız varsa kesinlikle K5 daha da parlak çalmalarına sebebiyet verir.

Sahne konusunda sıkışık çalmıyor. ama öyle geniş ve açık bir sahne de yok. Ne varsa onu biraz ferahlatıyor.

Ses üzerine uzun uzun yazacak pek bişey yok aslında. Amfi olması gerektiği gibi işini yapıyor. Büyük beklentilere gerek yok. Sürmekte zorlandığınız kulaklığınız varsa tercih listenize koyabilirsiniz. Parasının karşılığını veriyor. Dock dac muhabbeti bana biraz tuhaf gelse bile bir e12 veya x7 ile kullanımda pratiklik yaratabilir belki.

İlerleyen zaman içinde SEDEF SE III ile de kıyaslayacağım.

Güncellemeler devam edecek.

http://i.hizliresim.com/21qOLN.jpg
    http://i.hizliresim.com/a3pn9B.jpg
    http://i.hizliresim.com/Ykpdnj.jpg
    http://i.hizliresim.com/8Z56qk.jpg
    http://i.hizliresim.com/D2mOzl.jpg
    http://i.hizliresim.com/m6pXOP.jpg
    http://i.hizliresim.com/E8NOGq.jpg
    http://i.hizliresim.com/j3pq0j.jpg
    http://i.hizliresim.com/BPNOJD.jpg
    http://i.hizliresim.com/Zkp5vk.jpg

#1 ilkercom, 6 Nisan 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Temmuz 2016
    11 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,511
    Öncelikle hayirli olsun @ilkercom.
    Keyifle kullanmaniz dilegiyle.

Ben de kisaca K5'le ilgili izlenimlerimi yazayim buraya.
    3682 eklentisini görüntüle

Ozellikle x7 ile uyumunu begendim K5'in.
    K5, referans sese yakin caliyor, yani notr bir sesi var.
    Enstrumanlari renklendirmeden, dogal bir sekilde veriyor.
    Tizleri parlak K5'in.Açik karakterli ve önde/agresif tiz sunumuna sahip kulakliklarla uyum sorunlari yasanabilir.
    Ve cok az da ust mid parlamasi disinda gayet guzel caliyor.Sahnesi ne fazla dar ne de genis.Ortalama genislikte bir sahnesi var.
    Kulakligin karakterine mudahale etmemesi bir avantaj.
    Fiyatina gore gayet guclu ve cok temiz calan bir amfi.
    Beklentimin ustunde cikti K5 kisaca.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  3. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    606
    Az sonra Sedef Se III ile kıyaslamasını ekleyeceğim.

3 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,511
    Kolay gelsin hocam;
    Merakla bekliyoruz.:)

5. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    606
  6. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Ahmet hocamın gönderdiği K5'i rca kablosunu temin etmemle birlikte denemeye başlayabildim nihayet. Bunun için uzun uzun inceleme yazmak yerine bu konuya ekleme yapmanın daha faydalı olacağını düşündüm. Aslında Ahmet hocam amfiyi Grado'yu besleyebilmem için göndermişti ancak öncesinde sesine alışık olduğum AK100 MK2+Shure SE 215 ikilisiyle bir deneyeyim dedim. Böylece amfinin ses imzasını öğrenmek daha kolay oldu. Amfinin sesi hakkında Ahmet hocamın dediklerinin birçoğuna katılmakla birlikte farklı bulduğum ufak noktalar da var. İlk söylemek istediğim K5, normale göre sesi daha doğal bir hale büründürdü. Bunun yanında sahneyi bir tık genişlettiğini hissettim. Normal AK100 MK2 dinlemelerimde keşke sahne bir tık daha geniş olsaydı derken bunda sahne genişliğini yeterli buldum. Ancak bütün bunların yanında midleri az da olsa geri aldığını hissettim. Ayrıca enstrüman ayrımı konusunda bir kayıp yaşatmadı. Ancak ben Ahmet hocamın dediği gibi tizlerini parlak bulmadım nötr gibi geldi bana. Yani şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki amfi sesi renk katmadan doğal haliyle, referansa yakın sunuyor. Bütün bunların yanında güç açısından da gayet yeterli. Eyyorlamam bu kadar :)

7. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    İnceleme için teşekkürler. Çok ayrıntılı olmuş gerçekten .
    Bende Ahmet Er hocamdan k5 amfi aldım deneyip almaya müsait etti öncelikle kendisine buradan tesekkur ediyorum.
    Benim bu amfi ile ilgili sorum su veya sorunum diyelim

Fiio x3ii için aldım bu amfiyi. Ama Çok ilginç bir şekilde x3ii k5 e tepki vermedi gibi bu neden acaba sizce? Yani çok dikkati dinlemede fark belli o derece fark yok bass, sahne ba herşey ayni ..

Sadece fark şurada oluşuyor. Kulaklıgi x3 un üzerinde olan line girişine takınca ve sonra x3 un amfiye takılı hali ile sesi karşılaştırınca bariz fark var.. Oluyor yani..

Ama sonuçta; x3ii nin normal kulaklık girişine kulaklığı takınca gain modu açık yapıyorum x3 de. Ve bu şekilde Amfi görevi gördüğünden sesi baya baya k5 amfi ye takılı haldeki ile aynı .. Neden fark olmuyor sizce? Kulaklığın dt770 bu arada..
    He birde Ahmet hocamdan daha önce denemek için c421 i almıştım o zaman sony a25 vardı ve kulaklık olarak mdr 100aap vardı ve o zaman inanılmaz fark olmuştu mp3 kulaklık cağ atlamıştı. Aynısını bekledim bu sefer olmadı..
    Cevaplayan olursa çok makbule geçer :))

8. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    641