Fischer Audio Eterna Rev.1 Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Fischer Audio' forumunda ayhancansu09 tarafından 22 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

Kulaklık dün ulaştı elime. www.gd-audiobase.com ‘dan (takipli) kargo dahil 115 liraya aldım. 8 günde geldi.

Rus markası olan Fischer Audio kulaklık dünyasında yeni yeni parlayan bir firma. Özellikle Eterna rev.1 ve DBA-02 ile dikkatleri üzerine çekti.Gelelim Eterna’ya;

GENEL GÖRÜNÜM VE MALZEME KALİTESİ;

Gayet şık bir kutuda geliyor. Kutudan, taşıma çantası, M/L beden silikon uç ve kulaklığa takılı double flange uç, birde kulak arkası aparatı geliyor… Baya cimri davranmış FA bu konuda :angry

Kulaklığı ilk görüşümde en çok gözüme çarpan, tasarım olarak Shure’lara benzemesiydi. Shure’ların azıcık daha şişman hali gibi…Kulaklığı elinize aldığınızda kabinin içi boşmuş ve elinize Çin malı bir kulaklık almış gibi bir hisse kapılıyorsunuz… ;D

Kablo kaliteli ancak sert bir yapıda. İlk kullanımda sıkıntı oldu ama sonradan alıştım şuanda hiçbir problem yok. Tek yapıda bir kablo kullanılmış. Sonradan ikiye ayrılıyor ve ayrılan yerde sert plastik kullanılmış gayet sağlam duruyor. İleride sorun oluşturmaz gibi geliyor…

Kulaklık kabini sert plastikten yapılmış ve tombul bir yapıda… Nozzle şuana kadar gördüğüm en uzun nozzle :cheesy:

KONFOR VE İZOLASYON;

Kulak arkasından dolandırılarak takılan bir yapıda. İlk geldiğinde resimlerinde görülenden büyükmüş onu fark ettim. Ancak kulağıma ilk takışımda “cuk” diye oturdu. :) Hemde double uçlarla beraber ki kulağım küçüktür genelde M yada S uç kullanırım. Öyle kulağınızda iki saat oynamanıza gerek kalmıyor hemen oturuyor. Çok rahat ve uzun süreli kullanımda rahatsızlık vermiyor. (Cks 70 ve 90 10 dakika sonra ağrıtıyordu kulağımı)

Kablo sert olmasına rağmen mikrofonik etki sıfır. Baya şaşırdım doğrusu. Dışarıda da rüzgar estiği zaman kesinlikle uğuldama falan yapmıyor. Kısık seste dinleyebiliyorsunuz. Ki bizim kampus(Tınaztepe) baya eser orda bile en ufak bir uğuldama olmadı.
    İzolasyonu tek kelimeyle harika… Dış ortam seslerini kesmede çok başarılı. Müzik kapalıyken dahi dış sesleri yeterince engelleyebiliyor. Dünyanın en büyük köyü İzmir’in dandik külüstür eski otobüslerinin sesini bile yalıtıyor siz anlayın artık başarısını ;D Cx200 ile %70 seviyesinde dinlediğim müziği Eterna ile %25 seviyesinde çok rahat dinleyebiliyorum. Bu konuda FA’yı tebrik ediyorum.

SES KALİTESİ

Cks70 ve 90’la seslerini hatırladığım kadarıyla karşılaştırma üzerinden gideceğim. Kaynak olarak Rockbox kurulu İpod Video 5G + Fiio E1 kullandım. Kayıt kalitesi yüksek Flac parçalarla test etmeye özen gösterdim.

Bass;

Bass’lar kulaklığı ilk dinlediğimde biraz boğuk gibiydi. Yani karakteri belli değildi. Sonradan açıldı ve karakteri belli oldu. Derine inebilen ve çok uzatmayan bass’lara sahip. Nerde nasıl vurcağını biliyor. Cks70 ve 90 gibi sert bass’lara sahip değil. Yumuşak, dolgun ve derine inen bass’ları var. Cks70 ve 90’da bass’lar sert geliyordu bana göre. Bass davul ve Bass gitarın sesini çok iyi ve gerçekçi veriyor. Fazla bartmıyor sesi 70’teki gibi. Bass’lar diğer sesleri örtmüyor(Tiz hariç.Gerçi tizleride perdelemiyor ama tizler biraz sönük kaldığından sanki basslar altında eziliyormş gibi bir his var).

Vokaller gayet net çıkıyor ezilmiyor bass alltında.

Bass şiddeti olarak Cks70 ve 90’dan 1 birim geride ama bass kalitesi olarak onlardan 1 birim önde.

Tiz;

Beni üzen taraf burası oldu. :embarassed: Gerçi daha burn-in olmadı bile (10 saattir açık) ama inşallah açılır biraz.

Tiz&#8217;lerkalite olarak iyi sayılır fazla kulak tırmalamıyorlar. Bateri zillerinin sesini gayet düzgün veriyor. Tısssslama yapmıyorlar.Tane tane veriyor sesi. Ancak bass&#8217;ların altında eziliyor gibi geldi bana. Ses ayarından oynamadan dinleyemedim. Rockbox&#8217;ta &#8220;treble&#8221; seviyesini 3.0 db&#8217;ye getirince yeterli oluyor(Eq değil, ses ayarı) ve detay artıyor. Ses ayarından oynayınca da tiz&#8217;lerin kalitesi bozulmuyor, daha da belirgin hale geliyor bu yönünü sevdim. Tiz şiddet sıralaması olarak Cks70=Eterna< cks90, tiz kalitesi olarak cks70<cks90=Eterna diyebilirim.

Sahne ve Mid;

Yatay bir sahneye sahip. Bence bu fiyata ve İEM olmasına göre çok iyi bir sahnesi var. Tizlerde oynama yapıp sesi biraz berraklaştırınca enstrümanların konumları belli hale geliyor. Çok rahat farkedebiliyorsunuz&#8230;

Mid olarak parlak olmayan, biraz donuk ve benim çok hoşuma giden sese sahip. Cks70 ve 90&#8217;dan iyi bana göre mid konusunda.

Vokaller ve Enstrüman Ayrımı;

Vokaller gerçekten iyi. Diğer sesler hiçbir şekilde perdelemiyor vokalleri. Özellikle bayan vokallerde çok başarılı.Vokal konusunda bana göre Cks70 ve 90&#8217;dan daha iyi.

Sibilance sorunu yok gibi. Sesi çok cırtlak bayanlar hariç :evil öyle çok kulağa batan sibilance&#8217;sı yok.

Enstrüman ayrımı çok başarılı. Tüm sesleri alabiliyorsunuz. Arada kaybolan ses yok gibi. Hatta dikkatli dinleyince daha önce duymadığım ses ve enstrümanları duymaya başladım.Telli çalgılarda telin titremesine kadar verebiliyor sesi.Özellikle bass gitarda çok başarılı. Bu konuda Cks70&#8217;ten iyi. Cks90&#8217;dan da iyi ama çok fark yok.

SONUÇ:

Bass&#8217;ları dolgun ve kaliteli, sahne ve mid konusunda başarılı, tizleri Eq ile yeterli seviyeye gelen, konfor ve izolasyonu çok harika, f/p kralı bir kulaklık. Ve EQ&#8217;ya tepkisi çok hassas. En ufak bir değişimi hemen sese yansıtıyor.

Bass ağırlıklı bir kulaklık arayıp, bass&#8217;ların diğer sesleri ezmediği ve pahalı olmayan bir kulaklık isteyenler için biçilmiş kaftan. Techno, rap, R&b, yada benim gibi metal dinleyen ancak enstrüman ayrımı iyi olup bunun yanında kaliteli bass arayanlar için çok uygun bir kulaklık.

Cks70&#8217;ten her konuda daha başarılı. Cks90 &#8216;dan bass kalitesi, sahne ve enstrüman ayrımı, konfor, izolasyon olarak daha iyi. Telli ve vurmalı çalgılarda çok başarılı.

Cks90&#8217; a 200 tl para vereciğinize Eterna almanızı tavsiye ederim.

İlk incelemem olduğu için hatalarımız varsa affedin cahilliğime verin.Fotoları telefonla çektiğim için net çıkmamış olabilirler. Burn-in sürecini tamamlayınca konuyu güncellerim. Cks70 ve 90&#8217;nın sesini hatırladığım kadarıyla yorum yaptım ve tüm görüşlerim &#8220;ŞAHSİ&#8221;dir.

#1 ayhancansu09, 22 Mart 2011
    Son düzenleme: 20 Nisan 2014
  2. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Teşekkürler inceleme için.Maalesef küçük ve nispeten çok bilinmeyen firmaların kaderi bu,yüksek fiyatlı ürün çıkarmadıkça kullananı az oluyor;beğenenilse de insanın içi daha yüksek fiyatlı modellere gidiyor.Ben 200 lira sınırında cks90 alan kişilere üzülüyorum mesela;çok daha fazla alternatif var.Hala da önerilmesi bana garip geliyor aslında.Özellikle 100 dolar sınırında.

Benim de kişisel düşüncem dba02 ne kadar 150 doları haketmeyen bir kulaklıksa,eterna da 70 doları o kadar hak eden bir kulaklık.Cks 90'ın bass tepkisi hava ve etki ağırlıklı iken,eternanın tepkisi kuru-sert (çıtır ekmek gibi) ama sahneyi saran bir bass tepkisi idi hatırladığım kadarıyla (rev.2 dinlemiştim ben),bu sayede sahne hissi de artıyordu genişlemesine.Ama işte o kablo kalitesizliği,kenarında ki eterna yapıştırmaları vs. beni çok şaşırtmıştı.

Rev 1 de daha tutulan modeli rev 2 'ye göre.Hatta fischer audio'nun iem dünyasına sesini duyurduğu kulaklığın incelemesi de iyi oldu.

3. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    İncelemen güzel olmuş eline sağlık Ayhan. Alıp dinleyemediğimiz kulalıkların nasıl olduğunu bu yollarla öğrenmiş oluyoruz.

Bas isteyen ve 200 TL parası olan birine direk cks90 önerilmesi ya da aynı paraya tiz isteyen birine direk pfe önerilmesinden ben de bıktım. Şimdi cks70 ya da cks90 almayı düşünsem aklıma ilk eterna gelir bunlara alternatif. Aslında bu durum da normal çünkü kulaklıklar diğer aletler gibi birbirine üstünlükleri kağıt üstünde belli olmuyor. Dinlemeden bir şey söyleyemiyorsun bir de zevkler var tabi o da ayrı konu.

4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Eline sağlık hocam güzel inceleme tipide güzelmiş ^-^

5. madmaxzek

madmaxzek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Peki @ayhancansu09 hatırladığın kadarıyla cks 90 la puanlı olarak kıyaslayabilir misin? Cks 90 alma arefesindeydim tam ki bu incelemeyi görüp durdum .

6. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

@ utuman: Haklısınız hocam piyasada bilinmeyen çok kulaklık var. Ki bu kulaklık parasını kuruşuna kadar hakediyor. Bass konusu da dediğiniz gibi kuru-sert gibi ama derinlik olarak cks90'dan daha iyi. Ve sahnesi de geniş bu sayede.

@ hitmachine16: Bende bıktım herkese cks70-90 denmesinden. Eterna v1, Silver bullet ve daha bilmediğimiz birçok kulaklık çok iyi alternatif olur bence...

@ fosther: Evet tip olarak baya karizma, özellikle kulakta durması çok güzel. Ayrı bir hava katıyor insana ;D

Hepinize teşekkürler buarada :eek:k

7. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

Hocam Cks90'nın tek üstünlüğü tizleri. Ama Eterna'da Eq ile o sorun hallediliyor. Eğer 1 hafta beklerim derseniz arkadaşın Cks90'ını getircem tam bir karşılaştırma yapcam. Yok acil derseniz bence Eterna alın. Okadar para vermeyin Cks90'a...

8. nikbin

nikbin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Head direct re0 ile eterna arasındayım ben de. Henüz karar veremedim. re0 ın sağlamlığı ve sürülmesi hakkında şüphelerim var. Bu eterna da sevilmişti. Rock metal tarzı için hangisi önerilir acaba ? Teşekkürler.

9. madmaxzek

madmaxzek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Beklerim acelem yok , bu arada eq ile oynamayı çok sevmem sansa clip+ kullanıyorum bu arada...

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    İkisi o kadar ters uçlar ki. Bas arıyorsanız Eterna, aramıyorsanız RE0'a bakabilirsiniz.

Veya önceden şunu kullandım, ona göre şöyle olsun derseniz ona göre de birşeyler söylenebilir.

Collapse Signature Expand Signature
  11. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

@madmaxzek; Tamam, büyük ihtimalle haftaya güncellerim. Ama Eq ile oynamayı sevmiyorsanız Eterna'nın tizleri yetersiz gelir. (Şuan için öyle, burn-in sonrası ne olur bilemem)

@nikbin: Eterna rock-metal tarzı için gitmez. Ben metal dinliyorum ama bass da sevdiğim için eterna aldım(İşin doğrusu garibanlıktan ;D) Hasan abinin dediği gibi zaten ikisi çok zıt kulaklıklar. Re0 tiz ağırlıklı, eterna bass ağırlıklı kulaklıktır.

@fosther: Fatal Error :cheesy: :gulme Cx200'de basslar çok dengesiz ve başı sonu belli değil. Güm güm vuruyor sadece. Ne olduğu belli değil. Bass konusunda cx200'ü hiç beğenmem. Eterna ile karşılaştırılamaz bile bence. Eterna'da derinlik ve bass netliği çok iyi seviyede ve bass'ların nerde başlayıp nerde bittiğini anlayabiliyorsun.

12. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Güzel inceleme,fiyat da gerçekten iyi ama benim yeni durağım olacak bir kulaklığa benzemiyor.Nedeni belli. :p
    Hocam sabah sabah gülme krizine girdim yahu.Vallahi nefesim kesildi gülmekten.Su içmeseydim gidebilirdim bile öteki tarafa.Amma yaptınız siz de. :gulme

CKS90'nın da güzel bir kulaklık olduğuna eminim.Eterna belli yönlerden daha iyidir belki ama CKS90 da alanı pişman etmez bence.Fiyat konusuna da bu kadar takılmaya gerek yok bence.Zaten pek çok konuda CKS90 F/P kulaklığı gösterildi.Eterna belki bir miktar daha iyidir bu konuda ama "Üzülmek" falan ne alaka.Haydi oturup IE8 falan alanlara ağlayalım o zaman Dünya'da bu kadar sorun varken.Zira IE8 CKS90'la rahatça karşılaştırılabilen bir kulaklık ama fiyatı da belli. :b

Neyse,forumda hareketlenmelerin olması çok iyi genel olarak.Ben bu zamana kadar hiç inceleme yapamadım,alacağım kulaklıkların da incelemesi muhtemelen yapılmış olacağı için bir kaç sene,hatta daha uzun bir süre boyunca inceleme yapabileceğimi sanmıyorum ama yorumlarımla desteklemeye çalışacağım her konuyu elimden geldiği kadar. :eek:k

13. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,336
    Hem hayırlı olsun kulaklığın hem de inceleme için eline sağlık.

14. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

Teşekkürler...

@STT-CL: Hocam ben de Cks90'nın 200 lira etmiceğini düşünüyorum. En fazla ederi 150'dir bence. Eterna'dan daha iyi ama o kadar etmez bence zamanında benim de abarttığım(dinlediğim zaman farkettim abarttığımı) halen de abartılan bir kulaklık bence...

15. nikbin

nikbin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    @MuttFTS , @ayhancansu09 : Evet aslında hem sizin söyledikleriniz hem de head fi de okuduklarım beni re0 a gütürüyor; bası sevmiyorum ki bas az da olsa çok da olsa kulak alışıyor bence zamanla. Fakat vibe ii den geçiş yapacağım. vibe ii de baslı bir kulaklık. re0 ın sesinin cılız kalmasından korkuyorum biraz. Ses etli olsun derken de eternayı gördüm. Gözümde pfe vardı o da fazla geliyor şimdilik. Ses rengi olarak da v-jays i seviyorum. V jays de heryerde kullanılmıyor. Alıp kenara atığım Fiio e1 le re0 iyi bir ikili olabilir gibi geliyor.

16. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Yok,ben olayı garipsediğimi belirttim.Fiyat fazla ya da az,o artık biraz da kişiye kalmış.O zaman HD800 alanların HD600'le aradaki inanılmaz fiyat farkına bakıp,o farka rağmen aldığı ses kalitesi farkının o kadar da fazla olmadığını anlayınca sinir krizi geçirmesi gerekir yani. ;D Yine de ben CKS90'ın fiyat konusunda o kadar da kötü olmadığını da düşünüyorum tabii. :)

Ucuz alternatifler her zaman olabilir,burada önemli olan kişinin memnuniyeti.Ben CKS90'dan çok memnun olan bir adama "Senin için üzülüyorum dostum,yazık sana." desem biraz garip olur sanki. ;D EN NİHAYETİNDE(Evet,bunu ben yazıyorum.Bazılarımızın hayatının çoğunu oluştursa da yazıyorum.);BU SADECE BİR KULAKLIK.Şu kısa ve bir kulaklıktan çok ama çoook daha fazla önemli şeylerin olduğu hayatta sadece basit bir araç. :wink (Bir kulaklıktan bana yeterince dayanmasını ve sesiyle benim yüzümü güldürmesini beklerim ben,onun dışındaki hiçbir ayrıntı mühim değildir benim için.Gerisi teferruattır.)Elbette,sürekli olarak kazık yemek de hoş olmaz,bir yerden sonra bazı şeyleri anlamak gerekir ama benim şöyle de bir lafım vardır;"Tecrübe yenilen kazıkların toplamıdır."İlerisi için ders almasına yardımcı olabilme ihtimali olan aksiliklere ben üzülmem.Aksine onun bazı şeyleri daha iyi anlamasına yardımcı olabileceğini bilirim.Üstelik CKS90 çok basit ve küçük aralıkların oynadığı bir örnek.Neyse,uzatmayayım.En azından bu yazdıklarımla sabah niye gülme krizine girdiğimi anlatabilmişimdir. :)

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Bir yerde haklı olabilir ama umarım kulağınız çok daha iyi sese alıştığında da aynı şeyleri söyleyebilirsiniz.

Collapse Signature Expand Signature
  18. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    467
    @ayhancansu09 beğeneceğini söylemiştim :wink

Bana göre cks70 ile kıyas kabul etmeyecek kadar iyi. Cks90'a göre ise özellikle bass alanında daha iyi. Zaten bunlar bass kulaklıkları olduğu için en önemli olay basstır bence ve bu yüzden cks serisinden daha iyi demiştim önceden. Tiz olarak yakında değişecek durumlar. Zaten bu kulaklıkla dinleyeceğin müzik türlerine göre tizlerin çok hafif geride olması daha iyidir bence. Benim açımdan öyle yani. Burn in'den sonra csk70'deki tizlerden daha belirgin ve net hale gelecek zaten. Bu da fazlasıyla yeterli. Kulağı tırmalamayan tizleri var. Çok iyi ayarlanmış bu konuda. Bana kalırsa, işin eğlence yönünü ön planda tutan bir iem için en iyi alternatiflerden biri. Elimde tek iem olarak eterna olsaydı yeterdi bana yani öyle bir iem. Bu saatten sonra iemlere çok daha yüksek paralar vereceğine kafaüstlerine yönel bence. Eterna burn in'in ardından her müzik türüne belli seviyede gider.

19. ayhancansu09

ayhancansu09
    Expand Collapse
    Guest

@STT-CL, @fosther : Kısmen katılıyorum tamamen zevk meselesi orası doğru. Aslında ben de sıkıldım kulaklık işinden ne yalan söyleyim. Elimde ne var ne yok satmayı bile düşünüyorum :-\

Ama Hasan Abi'nin dediği gibi çok daha iyi ses veren İEM dinlemediğim için(en yüksekleri pfe ve cks90) bırakamıyorumda. JH16 yada SM3 dinlersem n'olur onu da bilemem...

@Awésomé: Fiyatına göre baya beğendim, özellikle yalıtım konusunda. Tizler inşallah dediğin gibi olur. Şuan EQ'dan artırıp dinliyorum öyle olunca az bir miktar sibilance'a sebep oluyor. Ama beni kesmez :b Daha üst bir model alıp portatif işini öyle noktalamayı düşünüyorum. Ama duruma göre dışarıda bunla idare edip, kafaüstüne de geçebilirim. Herşey yazın belli olcak...

20. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Evet,seviyeyi yükselttikçe daha aşağı seviyedeki kulaklıklar aynı zevki vermemeye başlıyor.Yüzümüzü güldürecek kulaklığın da daha iyi olması gerekebiliyor bazen.Buna katılırım. :) Bu arada,ben "Kişinin memnuniyeti her daim aynı kalır." demedim,belirtmek istedim.Zaten forumun adında "Kusursuz sesi arayanların buluşma noktası..." diye "Baba gibi paran yoksa ne işin var senin burada!" gibi algılanma şekline göre itici bir mesaj verebilme olasılığı olan bir kısım da var.Eğer bu ada hizmet edecek hiçbir niteliğimiz(Bazılarına göre takıntı.) olmasaydı burada olmazdık zaten.Ancak bu "Kusursuz" nedir,buna bakmak lazım.Kulağımızın daha iyi sesi arayacağını düşünürsek kusursuz sesi bulmak mümkün müdür,ya da kusursuz ses gerçek ses ile birebir olan ses midir,liste böyle uzayıp gider."Asla bulamayacağı şeyleri inadına arayan safların buluşma noktası..." mıdır burası?O zaman kimse memnuniyet elde edemez demektir bu.Bu noktada kişinin kendisi devreye girer."Bana bu kulaklık yeter." dediği nokta da olabilir onun memnuniyet noktası,"En iyisini duymak istiyorum." dediği nokta da.Buna kişinin kendi karar verebilir ve kendi memnuniyetini kendi yaratabilir.Bunu kavramak ve bilmek lazım.O lafı söyleyen adam belki biraz da bu düşüncelerle yazmış olabilir bu cümleyi ama cümlesine tam yansıtamamış olabilir.Şahsen ben şu anda bu işe pek çoğunuz kadar para ayırabilecek durumda olan biri değilim.Elime para saçan bir işim ya da birisi(Aile,akraba vs.) yok ama "Ben asla memnun olamayacağım." gibi bir noktaya getirmemeli bu beni.

Neyse,içimdekileri olabilecek en iyi şekilde yansıtmaya çalıştım ama umarım ağır tepkiler almam.