Fischer Audio Silver Bullet İncelemesi

'Fischer Audio' forumunda Kuzey tarafından 6 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Fischer Audio Silver Bullet İncelemesi

Öncelikle bu kulaklığı hem denemem için veren, hem de inceleme yazmam için izin veren Özkan abiye teşekkürü borç bilirim. Hala incelemeler konusunda acemi olduğumu düşündüğümden kusurum olursa şimdiden affola. Gelelim kısaca kulaklığın teknik özelliklerine:

Frekans Aralığı: 12-22000 Hz
    Hassasiyet: 102 dB
    Empedans: 18 Ohm
    Giriş gücü: 60 mW
    Renk Seçeneği: Gümüş Rengi (Çelik)
    Kablo uzunluğu: 1.25 m

Yapım kalitesi:

Sürücü kabini gayet kaliteli ve sorunsuz, kablo ise dayanıklı ama başa bela! Bu revize edilmiş versiyon 2 modeli üstelik, sürekli karışıyor. Versiyon 1 ise düz ince bir kabloymuş ki sanırım dayanıksızdı bu sebeple revizyona gitmiş olmalılar.

Kullanım şekli: Kulak üstü dolayarak tercih edilmeli bence, böylece sürücü kasası bir ölçüde taşıtılabilir. Düz olarak da kullanılabilir.

Kullanılan uçlar: Double Flange (Sensorcom), Sony Hybrid

Kullanılan ekipmanlar: Headroom Micro DAC + Little Dot MK2 amfi / Sony Z1040 / iPhone 4s Golden Ear

*Dinlenilen müziklerin tamamı 16 bit flac tercih edilmiş olup, olabildiğince çok farklı türde şarkılar seçtim.
    **Kulaklık en az 60 saatlik burn-in'den geçmiştir ama iddia edildiğine göre ne kadar burn-in o kadar ekmek bu kulaklıkta :)

Ses Özellikleri:

Frekans tepkileri:

Bas:

Bu kısmı kendimi doğru ifade etmek için 7 kere değiştirdim sanırım :evl Hiçbir dinlediğim şarkıda kötü dedirtmedi kendine ama aynı şekilde etkileyicilikten de uzak çünkü “boomy” değil sıkı ve aşırı kontrollü bir bas yapısı var, bas analitiği bu kulaklık, kontrol manyağı ya da, bir dinamik sürücü gibi değil de basları güçlü bir armatür sürücü gibi davranıyor. Bu sebeple CK10 ile karşılaştırtım, sonuçta bas miktarı fazla olsa da Silver Bullet’te, etkisinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim. Tabii kötülemiş gibi olmayayım yanlış anlamayın, armatür sürücülü kulaklık sevenlerin hoşuna gidicek, kontrollü, bir ölçüde güçlü ve boğuk değiller. Tabii armatürlere göre daha havadar olduklarından daha gerçekçi bir bas deneyimi yaşatıyorlar yine de. Midbaslar ise fena değil, eksiği de fazlası da yok. Hatta çok fazla olmamaları iyi olmuş, vokalleri örtmüyorlar ama genel olarak midleri hafifçe geri itmesine ve dolayısı ile midlerin detayında bir ölçüde azalmaya yol açtığını söyleyebilirim.

Mid:

Geriden geliyorlar hafiften. Kulaklığın V şeklinde bir yapısı olduğunu anlıyoruz. Midleri aşırı değil ama detaylı, yorucu değiller yine de hatta eğlenceliler, hafifçe sıcak oluyorlar mid-baslarla birlikte, dolgunlar ve tizlerin yarattığı yorgunluğu üzerinizden alıyorlar, gayet de temizler. Baslar ya da mid baslarla kesinlikle karışmıyorlar, hadi hoppala diye sizi karanlığa gömmüyorlar. Vokal kısmına ayrıca değineceğim için kısa tutuyorum bu kısmı da.

Tizler:

Bu seviyede bir kulaklıktan bu kadar detaylı tiz beklemiyordum şahsen duyduğumu da hatırlamıyorum. Tabii önde olduklarından biraz yüksek seste can sıkabilirler ama makul seviyede gayet sorunsuz, temiz, detaylı tizleri var. Tabii bu sebeple biraz yorucu da olabiliyorlar. CK10’un o tatlı kesik tizleri yerine ben buradayım son frekansına kadar sesimi duyuracağım diyen tizlerle karşılaştım. Dediğim gibi bir V kulaklığı karşımızda. Yüksek seste dinleyen arkadaşlar içinse tizler tehlikeli olabilirler, çünkü parlamaya yatkınlar, agresifler. Hybridler de tuz biber ekti bu duruma ama double flangelerden uzak durmak da gerek bu kulaklıkta, hybrid yine en iyi seçenek gibi.

Vokaller:

Genel mid frekansları diğerlerine göre bir adım geride kalıyorsa, vokaller bir parmak boyu kadar geride denebilir. Perdeli değiller, rahatlar, size kendini hayal ettiriyorlar, sanki sırf vokaller için ayrı bir sürücü kullanıyor gibi. Havadar ses vokallerde özellikçe çok iyi gitmiş, yapay bir gerçeklik katmış. Yapay gerçeklik, şöyle ki çok çok dikkatli dinleyip vokallere gömülene kadar sanki bir kulaklıktan değil de bir hoparlörden dinliyormuşsunuz kadar gerçekçi.

Sahne:

Tam puan. Bu seviyede bir kulaklıktan hayal edemeyeceğiniz bir sahnesi var. Harbiden bu kulaklığa hangi mühendisin eli değdi ise öpmek lazım. Bu size havadar bir ses katarken bir yandan da sizin müzikteki herhangi bir enstrüman ya da detayı unutturmamayı başarıyor ve bunu sizi çok da yormadan yapıyor, çünkü size duyurma işini kendi üstleniyor. Böylece sahne ve sesi hayal etme çok kolay bir şekilde gerçekleşirken, sesin yan odadan geliyormuş kadar uzaktan da geldiğini düşünmüyorsunuz. "Mikro" detaylar çok sunmadığı için de sizi detaya boğacak bir kulaklık değil.

Sonuç:

Silver Bullet çok özel bir kulaklık, seviyesinin çok üstünde sahnesi, gayet iyi, hiç de sırıtmayan ses özellikleri ve doğala yakın tınısı ile bence adının bu kadar az geçmesini hak etmiyor. Çok açık ya da koyu bir kaynakla kullanılması bu kulaklığın anlaşılmamasına sebep olabilir o yüzden flat bir kaynakla kullanıp her şeyi kulaklığa bırakmak bence en doğrusu. Özellikle şunu düşünüyorum ki, bu incelemeyi ben 100-150$ seviyesinde bir kulaklığa da yazıyor olabilirdim. Ama Silver Bullet 60-70$ seviyelerinde satılan bir kulaklık. :coolsmiley:

Artıları: Doğal, detaylı ses yapısı, çok iyi sahnesi ve hak etiğinin yarısı fiyatı
    Eksileri: Parlamaya yatkın oluşu, kablosu, ağır sürücü kasası

2. bakka

bakka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Kasası o kadar ağır olmasaydı kesinlikle değiştirmeyeceğim kulaklıktı kendisi , öylesine mutluydum ki ;D v1 vardı bende, onda midler yarım boy öndeydi bunda biraz değişmiş demek ses kalitesi. İlk piyasaya çıktığında forumda değeri bilinmiyordu ben sahip çıkmıştım, senin bu incelemen beni mutlu etti :D

3. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    93
    :eek:k Seni bu alanlarda daha çok görmek istiyoruz Seffet'cim. Kalemine sağlık :)

4. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,792
    Eline sağlık Saffet..

Özellikle tipine hasta olduğum, bir aralar epey araştırdığım bir kulaklık. Tabi bir türlü cesaret edip alamamıştım, yanlış yaptığımı anladım sayende :)

5. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Ellerine sağlık Saffet. Silver Bullet gerçekten özel bir kulaklık ses karakteri olsun rengi olsun ama ben bu kulaklıkla daha önce duymadığım sesleri duyduğum oldu. İlginçtir, Pfe de böyle bir şey olmamıştı. Kasası bence çok ağır değil ama sen Ck10 kullanığın için ağır gelmesi çok normal ;D sana verdiğim diğer kulaklıklarında incelemesini bekliyorum bu arada söyleyeyim :naughty

Haftaya incelemeni güncellemen gerekebilir özellikle mid ve detaylar hakkında çünkü söylendiğine göre bu kulaklık asıl marifetini 200 saatten sonra gösteriyormuş.

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Elinize sağlık. :)

Tipi çok güzelmiş.

7. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    91
    V1 olanı ben de denemiştim ve bana da ağır gelmişti. Ses karakteri bana göre değildi.

Kuzey Bey elinize sağlık gayet güzel okutuyor kendini yazınız.

8. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Elinize sağlık çok güzel inceleme, bu kadar sahne hayret verici. Tipiyle de kurtlar vadisi pusu tarzı dizilerde reklam verirlerse satış patlaması yaşayabilirler. :bu

9. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    @bakka

Tolga seni görmeyeli çok olmuştu, bence satmakta üzülmekte haklısın, çok da uyguna gitmiş :)

@cique

Cihan abi elimden geldiğince, sağolasın :)

@Engin

Cesaret edilebilir gayet, kendinden birkaç kat pahalı kulaklıkların tahtına göz diker bence :)

@Özkan

Burn-in'e devam zaten abi, ayrıca özellikle AM90 hakkında yine fiyat/performans açısından iyi görüşlerim var. Ama hazmetmem lazım kulaklığı :)

@Fosther, DarkTemplar, Fresk teşekkürler güzel görüşleriniz için.

Ayrıca Çağrı Bey Burn-in'den ciddi anlamda yararlanan bir kulaklık, eğer yanmış halini bulursanız bir deneyin derim :)

10. Bremze

Bremze
    Expand Collapse
    Guest

Saffet güzel yazmışsın. Eline sağlık. Almak isteyen yurt içinde bulabiliyor mu?

Incelemelere şöyle bir bilgi eklenebilir mi, görüşün nedir? Mesela bu kulaklık şu şu karakteristiklerine uygun olarak şu daplarla iyi uyum sağlar, birbirlerini tamamlarlar gibi.

Kendine iyi bak, selamlar.

11. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    881
    Saffet eline sağlık. Performansı ve şıklığına göre fiyatı çok iyiymiş gerçekten.

12. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Teşekkürler abi,

Yurt içinde bir ara donanımhaberde satılıyordu yıllar önce, sanırım artık getiren yok, dışarıda bulunabiliyor(dur) ama, Özkan abi nereden almış bir sormak lazım. :)

Dap konusunda ise şöyle bir şey söylemiştim aslında "Çok açık ya da koyu bir kaynakla kullanılması bu kulaklığın anlaşılmamasına sebep olabilir o yüzden flat bir kaynakla kullanıp her şeyi kulaklığa bırakmak bence en doğrusu."

@sensable

İncelemedeki resim v2, fosther'ın koyduğu ise sanırım v1 ki v1 daha şık ama kablosu çok ince ve sorunluymuş sanırım :)

13. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

14. bakka

bakka
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Burn-in sonrası marifetlerini daha da ayyuka çıkardığına kendisini 4 ay kullanmış biri olarak kesinlikle katılıyorum

15. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Elinize sağlık Saffet bey,güzel çalışma :wink

Collapse Signature Expand Signature
  16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Temiz bir inceleme olmuş Saffet.Eline sağlık...

17. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Eline sağlık Saffet. Zamanında sahnesi için kurulan cümlelerden dolayı almayı düşündüğüm fakat kablo sorunlarından dolayı vazgeçtiğim bir kulaklık kendileri :)