Forum Hakkındaki Görüşleriniz, Önerileriniz ve Olası Hatalar

'Forumumuz Hakkında' forumunda noXious tarafından 27 Ocak 2007 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,787
    Ben de hakkında çıkan başlıkları aktif olarak filtrelemeye çabaladığım bu Xduoo enformasyon enflasyonu acep nedendir diye merak ediyordum.

Koyulan her kuralin bir gerekçesi olduğu gibi suistimali de olacaktır. Hatta bu durumda suistimal kelimesi de yanlış belki, koyulan kuralın negatif yan etkisi diyelim. Sonuçta koyulan kurala uymuş şahıs, bence haklı.

Bu yazdıklarım kurala karşıyım demek değil tabi. Kuralın yan etkisi, faydasını geçmediğini sürece problem yok.

2. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,311
    Her kural kendi isyancısını doğurur.

-----

Yalnız satım amacı olan üyeler olacaktır tabi ki, sanırım bunda kimsenin karşı çıktığı bir durum yok. Ama iş vermeden almaya gelince olmuyor. Torrentte indirip kaçanlar ile aynı kapı. Bir ürün alırsın hiç değilse 2 cümle birşey yazarsın olur biter. 30 mesajın kutsallığı diye birşey yok. Ürün alırken 85 mesaj yazıp 15 tane karşılaştırma isterken sorun yok. Aldıktan sonra da bir 10 mesaj yazarsınız olur biter. Satış yapmak ayrıcalıktır. Site yönetimi ve üyeler genel olarak satılan ürünlerin ve satıcıların arkasında olur muhatap alır. Yeni gelmiş birinin ürününe ve kendisine hemen güvenmek zor malesef. Bu güven ortamı oluşması için yılların çabası gerekiyor belki de. Gelip iki antitez oluşturmayla malesef işleyen düzende ayrıcalık alamazsınız. Teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,650
    Arama bölümü daha göze çarpar hale getirilebilir.

Daha evvel konuşulmuş konular hakkında da yine ısrarla alakasız bölümler altına, kendi sorularına uygun biçimde başlıklar olmasına rağmen konu açılıyor.

Biliyorum çok isyan ediyorum ama hakkı olmadigi halde, kendi işlerini, insanların haklarının üzerinde tutan insanlar gerçekten sinirimi bozuyor.

Kraldan çok kralcilik gibi görünebilir yaptığım ama bence yönetim yumuşak bile. Yada ben oldukça despotum hak ihlali konusunda.

Ben bu yapılanları forum kirletme olarak da görmüyorum. Cidden narsisistik davranışlar. Niye herkesin sorunu sizinkinden daha önemsiz olsun? Yada niye herkes kurallara uygun biçimde sorularını sorup cevap beklerken, sizin önceliğiniz olsun? Ekipman alacağın paraya yatırım yapma ihtimaliniz var da para mi kaybettiriyor beklemek?!

2 kişi bunu beğendi.
  4. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Yanlis anlasilmak istemem ama bence bu konuda biraz fazla tepki veriyorsunuz. Ortada "arsizlik" olarak nitelendirilebilecek de bir durum yoktu aslinda. Teknik olarak bakildiginda (altini cizmek isterim bunun, etikligi tartisilir olsa da) gecen gun soz konusu olan arkadasin yanlis yaptigi bir sey yoktu. Kurallar dahilinde bir suru konuya yanit yazdi arkadas, bazi mesajlarinda ise kucuk de olsa yorum/karsilastirma esintileri dahi vardi. Madem boyle bir kural var, her zaman bu tip workaroundlar da bulabilir kafasina koyan kisiler. Sirf goruntu kirliliginden bu kadar rahatsiz olmanizi anlayamadim.

5. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Benim en çok gözüme batan 20 mesajın 2 saate sığdırmaya çalışılması oluyor. Halbuki satış amacıyla bile geldiyse 30 mesajı 1 haftaya yaysa hem ceza almayabilir, hem de attığı mesajların arasında biraz nefes alıp düşünmeye zaman bulacağı için malını satıp gittiğinde arkasından sövdürmeyecek kadar akıllıca laflar etmiş olur. Bunları söylemekle beraber, pek çok kişi Sechtdamon'un dediği gibi; benim işim hallolsun, hemen olsun, herkes tolerans göstersin, en güzel benim kafasında olduğu için şu basit mantığı bile görmeyi beceremiyor.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,650
    Delgren hocam, arsızlık dememin sebebi apayrıydı.
    Yanlış yaptığı şey şuydu: "30 mesaj sınırı" kuralının devamında bu kuralın nasıl işlediği hakkında da bilgilendirme var. Kendisi bir iki mesaj hariç bu kuralın devamında bulunan açıklamayı da çiğneyerek "çok güzel paylaşım, teşekkürler" vs gibi bomboş birsürü mesaj attı.

Etikle alakalı ikinci problem ise attığı bütün mesajların satmak istediği ürünle alakalı olmasıydı. Üstüne bu yorumlar yine övücü, tavsiye verici şekildeydi. Reklamcılığın etik olmayan kısmını köküne kadar kullandı yani.

Yaptığına edepsizlik demem de şu mesajı yüzünden oldı:

"Kullanmakta olduğum müzikçaları bu forumun kullanıcılarının önerisiyle seçtim, bu forumda satan kullanıcıdan aldım, şimdi de bu forumdan satabilmeliyim. Satım bölümü açıldıysa bu foruma satım yapılabilmeli, 30 iletiyi geçen bir kullanıcının nasıl bir özelliği var ki daha fazla hakka sahip olabiliyor? Sadece satış yapmak için gelmiş bir kullanıcıyı forumdan uzaklaştırmak, satış yapabilmek isteyen "normal forum kullanıcısı" olan kişinin iletilerini silmekten, onu uzaklaştırmaktan daha kolaydır. Şu an benim sürekli mesaj yazmış olmamdan rahatsız olan kullanıcılar rahatsızlıklarını belli etmek için "öneriler" konusunun formatıyla alakasız mesajlar yazdılar. Onların yaptığının benim yaptığımdan ne farkı var? Ayrıca sadece satış yapmak için gelen bir kişi gelip de burada tost makinesi satacak değil, ya kulaklık satar ya da müzikçalar, zaten amaç bu değil mi? Birileri satacak birileri alacak, satan kişinin satmasını istemezken ürün almak istediğinizde nereden alacaksınız? Sadece öneri almak için gelen kullanıcı da var, o kullanıcının sadece satış yapmak için gelen kullanıcıyla farkı nedir? Az önce forum kurallarını okudum, "30 ileti" gerçekten çok önemli, 29 olmaz. 30 ileti yazan kişi "premium" üye oluyor galiba, daha fazla hak, ilginç."

Bu mesajında burayı açıkça ikinci el dükkanı olarak görüyor arkadaş. Hani buradan aldım bu ürünü, buraya da satabilmeliyim diyor. Forumun kendisine istediği ürünü kolaylıkla buldurup aldırmasına minnet bile duymadan. Üstüne üstlük kendini normal forum kullanıcısı olarak görüyor, salt satış yapmaya çalışmasına rağmen, aslında kendi gibi olan mantığı da sözde eleştriyor artık. Daha da ileri gidip forumun amacının ikinci el ürün alım satımı olarak algıladığını da açıkça belirtiyor.

Kızdığım tek konu da bu değil. Son zamanlarda gelen bir iki üye de halihazırda forumda zilyon kere sorulup cevapları alınmış soruları, alakalı alakasız bölümlere ayrı başlık halinde açıyor.

Daha önce de dediğim gibi ben bunu forum kirletme olarak görmüyorum. Hak ihlali olarak görüyorum. Saygısızlık olarak görüyorum.

Burası benim babamın çiftliği değil farkındayım. Ben de koymuyorum kuralları bunun da farkındayım. Kural ihlali de etik ile alakalı birşey değildir. Ben bürokrasi karşıtı da bir insanım. Ama malesef bu karşıtlık ütopik olduğu için bastırılmış durumda. Ama şiddetle savunduğum şey de şu: Kural olsun olmasın bütün bunların yapılması etik değil. Forum sahiplerini uğraştırdığı için değil, forum kurallarına aykırı olduğu için de değil. Bu kadar insan birbirlerine saygılı biçimde forumun işleyişine uygun hareket ederken, kimsenin, foruma katkıda bulunsun yada bulunmasın başkalarının haklarını yok sayarak davranmaya hakkı yok. Haklarını yemeye, aldatmaya da hakları yok.

Bunlar tabii benim görüşlerim. Herkesin benim gibi düşünmesini de beklemiyorum ama bunlar genel-geçer etik kuralları temel alınarak her birey tarafından bulunabilir. Bu yetinin bir diğer adı da "empati"dir.

Belirtmeden edemeyeceğim Delgren hocam, mesaj yine aynı sinirle yazıldı ama şahsınıza bir kızgınlığım yok gerçekten. Eleştirmek en doğal hakkınız.

Benim bu ve kendi hareketlerimi savunmak adına cevap olarak yazdığım birçok mesajım da gereksiz mesela. Bir süre sonra haklılık-haksızlık tartışmasına dönüyor olay, ben de kopamıyorum, uzatıyorum. Kendi kendime "kaşınıyorsun Özgür" diye de düşünüyorum. Ceza alacağımı düşündüğümden değil, ben olsam kendimi cezalandırırdım diye düşündüğümden.

#2046 Sechtdamon, 4 Eylül 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Eylül 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  7. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    633
    Son birkaç gündür forum çok yavaş. Yönetim istifa.

8. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,311
    Iyi gun taraftari bunlar prim yaptirmayiniz. Renklere asigiz armaya sevdaliyiz falan ! :D

9. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    Anasayfa (Portal'ın) artık çok eski göründüğünü düşünüyorum incelemeler açısından , sanki 2-3 yıl önce açılmış ve bırakılmış bir havası var , aktif olmayan bir siteymiş gibi.. forumu görmeyen biri anasayfaya baktığında böyle düşünür sanırım. 2015 yılında çıkmış ekipmanlardan incelemeler eklenirse iyi olur diye düşünüyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  10. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Mısır yiyen smiley istiyoruz.

3 kişi bunu beğendi.
  11. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,621
    Neden olmasın.

8 kişi bunu beğendi.
  12. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Ama bu gülmüyor ki?

3 kişi bunu beğendi.
  13. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,697
    Haklısınız yakın zamanda düzenleyeceğiz.

Bazı üyelerimiz kulaklık karşılaştırma konularındaki linklerin kırık olduğunu belirtmişlerdi. Bu kırık linkler düzenlendi. Arada kaçırdıklarımız olabilir tabi.

8 kişi bunu beğendi.
  14. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Arkadaşlar bende bir süredir forum aşırı yavaş çalışıyor. Başka böyle bir şikayeti olan var mıdır, genel bir konu mu sadece bana mı kıl?

3 kişi bunu beğendi.
  15. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,592
    Bende de aynı şekilde hocam.Epeydir bir yavaşlama var.

16. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Aynen öyle. Bugünlerde bir yavaşlamanın olduğu muhakkak. Hatta bir ara komple gitmişti hiç açılmıyordu.

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Ben de durum aynı.Gerçi genel olarak 1-2 haftadır tüm siteler yavaşladı ama techno-fi aşırı yavaş.

18. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yönetim istifa!!!

19. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Hangi yönetim :evl

3 kişi bunu beğendi.
  20. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bence o da ayrı bir konu olarak açılmalı, sonra herkes birbirini boğazlasın filan... Forum kapanır direkt.

Bari referandum? Erken seçim? Hiç mi şansımız yok bu siteyi hızlandırmak için?