Hakancez Kulaklıkların Büyülü Dünyasında: Stax Coşkusu

'Stax' forumunda hakancez tarafından 31 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. hakancez

  hakancez
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  19 Ekim 2007
  Mesaj:
  69
  Alınan Beğeniler:
  7
  Uygun konu başlığı bulamayınca buraya ekleyeyim dedim. Sevgili moderatörler uygun yere taşıyabilirler. Yazının orijinalini kendi bloğumda yayınlamıştım. Link: http://hakancezhifi.stereomecmuasi.com/ Umarım keyifle okursunuz.

  Selamlar
  Hakan

  ----------------------------------------------------------

  [​IMG]

  Stax, Japonların kulaklık dünyasındaki en egzotik temsilcisi. 1960′lardan itibaren ürettikleri ilginç kulaklıklar ile tüm dünya tarafından tanınan firma, kulaklıklarını, kulak hoparlörü olarak nitelendiriyor. Firma geleneksel olarak ürettiği kulaklıklarda ilginç teknolojiler kullandığı için, kulaklılarını çalışmak için gereksinim duyduğu voltaj ve empedans değerlerini karşılayabilecek özel ampliler üretiyor.

  [​IMG]

  Firmanın bir çok kulaklığını kendi ürettiği özel amplilerle kullanmaktan farklı bir seçeneğinizin olmaması belki ilk adımda düşündürücü olabilir ama Japon firma, amplilerinde her türden ayrıntıyı düşündüğünden ve oldukça üst sınıf bileşenler kullandığından endişelenmenin gereksiz olduğunu anlıyorsunuz. Zaten kulaklıları kulağınıza taktığınızda tüm endişeler yerini keyfe bırakıyor.

  [​IMG]

  Stax kulaklık amplisinde hibrid bir yapı kullanıyor. Genel olarak giriş katında 2 adet 6FQ7/6CG7 tüp kullanılıyor, çıkış katı ise solid state yapıda. 6FQ7 tüplerle oynamak büyük keyif. Ancak standart üretimler yerine General Electric’in 1960 sonralarında ürettiği tüpleri denk getirirseniz tüm arayışlarınızın sona ereceğini söyleyebilirim. Bu güzel tüpler, çok düşük mikrofoniğe ve dip gürültüye sahip. Eğer denk gelirse benimki gibi eşlenmiş bir çift tüp ile hayat boyu bir daha tube-rolling yapmanıza gerek yok. Bu tüpler zamanında bol bol üretildiğinden çok pahalı değiller. Mükemmel bir çiftini 100 Dolara satın alabilirsiniz. Tabii ki daha özel bazı tüpler de mevcut ancak bunlar zaman içerisinde şansınız var ise denk gelebilecek türden.

  Stax SRM-T1, 1980′lerin sonlarında üretimine başlanan bir ampli. Ampli ufak farklılıklarla 90′ların sonuna kadar üretilmiş. Benim kullandığım modelde 2 adet RCA girişine yer verilmiş. Daha sonraki versiyonlarda 1 adet RCA bir adet XLR giriş kullanılmış. Her iki giriş birbirine paralel yapıda. Girişler arasında geçiş yapmak için herhangi bir selektör konmamış.

  [​IMG]

  Preamplinin en hoşuma giden özelliklerinden bir tanesi ses kontrolü. Stax mühendisleri, çok ilginç bir tasarım yaparak eğer istenirse sağ ve sol kanalın ayrı ayrı ayarlanmasını sağlamış. Biraz irice kontrolöre ilk bakışta bu ayrıntıyı göremiyorsunuz. Ancak zaman içerisinde cihazı kurcaladıkça fark etmemeniz mümkün değil.

  [​IMG]

  Preamplinin ön bölümünde 2 adet Pro, 1 adet Normal kulaklık girişi var. Bu girişler Stax’ın 5 veya 6 pin’li girişleri. Stax SRM-T1 aynı anda iki adet kulaklılığı kullanmanıza izin veriyor. Bir adet kulaklığı zar zor bulmuşken ikincisi benim için biraz lüks olacaktır açıkçası :)

  [​IMG]

  Kulaklık ise bambaşka bir alem. Stax, elektrostatik yapıyı kulaklıklarına uygulamakta başarılı olmak için neredeyse 20 sene boyunca araştırma geliştirme yapmış. Yazılan çizilenlere göre 1980 ve sonrasındaki ürünlerde bambaşka bir yere gelmiş tasarımcılar. Tüm bu gelişim süreci sırasında Stax’ın ürettiği bir de hoparlör var. Elektrostatik yapıdaki bu hoparlör neredeyse tüm Uzakdoğulu odyofillerin kutsal kasesi. Bu ilginç hoparlörleri dinleyen hemen herkes çok etkilenmiş.

  Yazılan çizilenlere göre QUAD’ın meşhur ESL-57′si ve Author Janszen’in 1960′larda yaptığı tasarımla beraber elektrostatik hoparlör dünyasının en önemli tasarımlarından bir tanesi olan bu hoparlör hakkında çok az bilgi bulabiliyorsunuz. ESS-3A, ESS-4A, ESS-6A , ESS-12 modelleri için ise daha fazla bilgi bulabilmek mümkün.

  Tüm bu süreç boyunca Stax mühendisleri elektrostatik panelleri iyice küçültmeyi ve mükemmelleştirmeyi başarmışlar. SR-Lambda Signature bu sürecin 1980′lerin sonlarındaki temsilcisi. Çok başarılı olan model ufak tefek geliştirmelerle 90′ların sonlarına kadar üretimde kalmış.

  [​IMG]

  Kulaklık son derece büyük yapıda. Klasik bir kulaklıktan daha büyük olmasına rağmen oldukça hafif. Bunda kullanılan plastik parçaların büyük etkisi var. Fotoğraflarda gördüğünüz kulaklıkların 30 yaşından büyük olduğunu göz önüne alırsanız malzeme kalitesini birazcık hayal edebilmeniz mümkün. Stax günümüzde bile eskiden ürettiği tüm modellere desteğini sürdürüyor. Kulaklık pad’leri EP-234BR başta olmak üzere hemen her yedek parçayı bulabilmek mümkün. Kulaklığın belirli bölümleri deri ve süet kullanılarak üretilmiş. Bunun en önemli sebebi insan derisinin hassasiyetine uygun malzemeler kullanmak. Bu arada deri ve süet kısımlardaki hastalık derecesindeki ayrıntılar insanın hayranlığını artıran cinsten. Her kulaklığın sağ ve sol bölümlerindeki dikiş sayısı ve dikiş noktaları aynı. Nasıl malzemeler kullanıldıysa aradan geçen yıllarda en ufak bir sorun oluşmamış.

  Kulaklık kullanıcılarının en önemli sorunları ergonomidir. Bunun yanında benim gibi gözlük kullananlar açısından kulaklığın gözlük çerçevesine yeterli boş alanı yaratması mühimdir. Sanırım Japonya’da gözlük kullanımının oldukça yoğun olması sebebi ile bu noktaya özel önem verilmiş. Ancak ne olursa olsun benim gibi kulaklıkla çok rahat edemeyen insanların 40-45 dakikada bir küçük bir ara vermesi iyi oluyor. Benim gibi plak dinliyorsanız kulaklığı çıkartıp plak değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

  [​IMG]

  Ben biraz şans eseri Stax’ın orijinal uzatma kablosunu da kullanıyorum. Buna rağmen arada sırada ara vermek iyi oluyor :)

  Gelelim ses performansına.

  Ben Stax SRM-T1 ve SR-Lambda Signature kombinasyonunu sistemime bağlı şekilde kullanıyorum. Audio Analogue Bellini preamplifikatörün pre-out çıkışı Stax’ın girişlerinden bir tanesine bağlı durumda. CD çalarım ise ikinci pre-out ile SRM-T1′e doğrudan bağlı. Bellini’nin pre-out’unu kullanma sebebim pikap katı olarak bu cihazı kullanmam. Pikap ise Gyrodeck Mk III üzerinde SME Series V kol ve Goldenote Boboli Signature iğne.

  Şimdi açık konuşmak gerekirse benim önceliğim her zaman müzik setim. Bunun en önemli sebebi müziğin bizim evimizde önemli bir yeri olması. Ailecek müzik dinlemeyi sevdiğimizden kulaklığın asosyal tarafı benim için pek uygun değil. Ancak gecenin ilerleyen vakitlerinde etrafı rahatsız etmeden müzik dinlemek için kulaklık benim için olmaz ise olmaz. Aslında bir Grado SR 80i almak için yola çıkmışken denk geldik Stax kombinasyonu ile. Beklentim oldukça iyi performans alacağım yönünde idi ancak böyle bir şey beklemiyordum doğrusu. Kulaklıklığın detay performansı neredeyse çok üst sınıf hoparlörler düzeyinde. 30 senelik bir kulaklık bu performansta ise yenileri nasıldır diye düşünmeden edemiyorum. En şaşırtıcı şey ise bas performansı. Kağıt gibi bir panelden böyle bir bas nasıl elde edilir hiçbir fikrim yok. Kulaklığı ne kadar iyi bir kaynak ile dinlerseniz performansı o derece artıyor.

  Stax geçmişten bugüne her zaman ilginç kulaklıkları ile bu dünyanın farklı bir yerinde olmuş olabilir. Evet pahalılar ancak imkanı olanlar bu dünyaya hiç korkmadan girebilirler.

  [​IMG]

  Kulaklık dünyası müzik dinleme alanında oldukça kendisine özgü bir yere sahip. Günümüzde düşen fiyatlar ve artan performanslar ile iyi bir ampli fiyatına çok iyi bir kulaklık sistemi kurabilmeniz mümkün. Uzun süre kulaklık kullanmaktan rahatsızlık duymuyorsanız bambaşka bir dünya ile mutlaka tanışın.

  Benim içim ise geç saatlerde müzik dinlememe olanak sağlayan ve müzik sistemimin bir parçası kulaklık sistemim. Ancak bazı günler akşam olsun da kulaklıklarımın takıp müzik dinlemeyeyim dediğim de olmuyor değil.
   
  4 kişi bunu beğendi.
 2. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Bir hoparlör kullanıcısının gözünden kulaklığa bakış açısı ile ilgili bir yazı güzel olmuş :) Elinize sağlık...

  [size=8pt]Dipnot: Stax kulaklıklar başlığına taşındı :)[/size]
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  Harika bir anlatım olmuş, elinize sağlık.

  Stereo Mecmuası'ndaki yazılarınızı da takip ediyorum, arada buraya da bişeyler karalamanız çok güzel olur. ::)
   
 4. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,410
  Alınan Beğeniler:
  3,690
  İnceleme için teşekkürler. Elinize sağlık...
   
 5. ulyses

  ulyses
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  3 Haziran 2007
  Mesaj:
  1,303
  Alınan Beğeniler:
  185
  Çok keyifli bir yazı olmuş. Zevkle okudum ve Stax'a olan ilgim arttı. İnşallah bir gün deneme imkanım olur böyle bir sistemi.
   
 6. o_kan

  o_kan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  100
  Alınan Beğeniler:
  90
  İncelemenizi büyük bir keyifle okudum. Emeğinize sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. hifi

  hifi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  10 Aralık 2011
  Mesaj:
  314
  Alınan Beğeniler:
  32
  Hakan , çok bilgilendirici , aydınlatıcı bir inceleme olmuş özellikle demo imkanı bulamıyan bizler için...
  teşekkür ederim.
   
 8. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  1,023
  Alınan Beğeniler:
  1,340
  Çok faydalı ve keyifli bir yazı olmuş.Her şeye rağmen kulaklık sistemleri daha cazip geliyor.Sanırım müziğin ruhuna daha iyi giriyorum.Yine de denemek isterim iyi bir hoparlör sistem.Umarım ileride bunu sağlayacak maddi koşullara sahip olurum.

  Teşekkürler paylaşımınız için.
   
 9. hifi

  hifi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  10 Aralık 2011
  Mesaj:
  314
  Alınan Beğeniler:
  32
  inşallah
  ilerde hoparlör sistemlerine de mutlaka biraz bulaşın
  kesinlikle farklı bir kulvar ... farklı keyifler..
   
 10. hulki

  hulki
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  95
  Çok eğlenceli olmuş. :cheesy:
   
 11. ta2mtf

  ta2mtf
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Eylül 2011
  Mesaj:
  256
  Alınan Beğeniler:
  15
  Bu makaleyi tebrik etmemek çok ayıp olur, detaylı olarak tekrar okuyacağım ama kompozisyon harika, acizane tebrik ederim :worship
   
 12. thehadi

  thehadi
  Expand Collapse
  Guest

  Uzun zamandır yoktunuz Hakan Bey.

  Yeniden hoş geldiniz.
   
 13. hifi

  hifi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  10 Aralık 2011
  Mesaj:
  314
  Alınan Beğeniler:
  32
  Hakan , stax dinleyince gaza geldi sanırım yanlış mıyım Hakan?
   
 14. A Dying Wish

  A Dying Wish
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Mart 2007
  Mesaj:
  726
  Alınan Beğeniler:
  23
  İnceleme çok güzel olmus,keyifle okudum.. Bc.rich warlock'da ayrı bir hava katmış ortama :)
   
 15. 5kurt

  5kurt
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  31 Ocak 2012
  Mesaj:
  78
  Alınan Beğeniler:
  19
  Çok güzel bir yazı olmuş Hakan.

  Teşekkürler..
   
 16. Kayra Hi-Fi

  Kayra Hi-Fi
  Expand Collapse
  Guest

  Bundan bir 5-10 yıl sonra ben bu tarz ürünlere girişeceğim kısmetse. Stax'lara her zaman özel bir ilgim olmuştur. Eğer Sennheiser HD 800'lü (Veya daha iyisi.) bir sistem kurmazsam, Stax'lı bir sistem kuracağım.

  Paylaşım için teşekkür ederim. :)

  Yilmaz196'dan da bir inceleme bekliyorum bu arada, onu da burada belirteyim. :wink
   
 17. yilmaz196

  yilmaz196
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Mayıs 2007
  Mesaj:
  821
  Alınan Beğeniler:
  8
  Ben sistemi aldığımda birkaç gün dinleyip kaldırdım. Taşınma durumum var. Şimdilik dinamikle devam ediyoruz. Ama şu kadarını söyleyebilirim, sr-009 ve wes şu ana kadarki en gerçekçi ses deneyimini yaşattı bana. Fiyatını hak eder mi? O tartışılır açıkcası ki burada 10000 dolardan fazla paradan bahsediyoruz. Bence belli aşamalrı geçmedikten sonra direkt bu tarz ekipmanlara geçmek fazla iddialı olur. Ben seneler boyunca ilerleyerek geçtim bu aşamaya. Umarım herkes bir gün kullanma fırsatı yakalar, farklı bir his gerçekten. Ama şunu da söylemeden geçemiyeceğim, hd800 hala sahne ve konumlandırmada 1 numara gözümde.
   
 18. thehadi

  thehadi
  Expand Collapse
  Guest

  İlerde belki gelecek yıl yeniden desktop sisteme geçersem ben de HD800 düşünüyorum Erdinç. O zamana kadar portable sisteme devam. Belki geçici bir süreliğine DT880 kullanacağım. Bakalım kısmet. Çok güzel oyuncaklar. Yeniden hayırlı olsun
   
 19. yilmaz196

  yilmaz196
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Mayıs 2007
  Mesaj:
  821
  Alınan Beğeniler:
  8
  Teşekkürler Hadi. Umarım sende kurarsın istediğini. Hd800 gerçekten referans bir kulaklık.
   
 20. ta2mtf

  ta2mtf
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Eylül 2011
  Mesaj:
  256
  Alınan Beğeniler:
  15
  Hi-fi camiasindan dostlarin burada faaliyet gostermeleri cok guzel birsey,hoparlor sistemleri bence bu isin besigi ve faaliyet gosteren dostlarimiz da bizimle surekli paylasimda bulunuyor, ya tam toparlayamadim ama kulaklikci-hoparlorcu elele vs.