Head-fi incelemelerinin güvenilirliği

'Genel Tartışma' forumunda Muzikadamı tarafından 11 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

1. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    innerfidelity Tyll'ı tek geçerim. headfi incelemelerine güvenmeyebilirsiniz, aynı şekilde bu sitede de incelemelerine güven(e)mediğim insanlar var. İsim vermeyeyim de kavga çıkmasın :)

5 kişi bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Tyll'ı ben de yazacaktım. Okuduğum ve izlediğim kadarıyla oldukça makul ve bilgilendirici buluyorum.

3. Tosun Paşa

Tosun Paşa
    Expand Collapse
    Guest

Egitim ile ilgili olan konu yeni bir baslik altinda tartisilacaksa uzun uzun yanit vermek isterim ben de.

4. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Müsait olduğun bir zaman konuyu açarsın biz atlarız abi.

Collapse Signature Expand Signature
  5. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    167
  6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,922
    Dn-23 head-fi incelemelerinde en az 8/10 almıştı. Özellikle ClieOS benim kulaklığa Sonic Diamond ünvanını vermişti. Hatta biri re-400'den bu kulaklığa geçmek kimseyi şaşırtmasın demişti. Bence yorumlarda doğruluk payı var.

7. heyysanadiyom

heyysanadiyom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    İsim ver halledelim abi :evl

8. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    İnceleme kısımlarına birşey diyemem ama genel ekipman konularında yapılan yorumlardan hiç memnun değilim.Sürekli yeni çıkan ürünleri alan bir kitle var ve bu arkadaşlar ne yazık ki sürekli olumlu yorum yazıyorlar.Şöyle iyi şöyle güzel falan filan.Yapılan yorumlara dışardan bakan bir göz, firmalar bunlara para veriyor heralde diye düşünür.Ürün çıkıyor ardı ardına alacam yorumu sonrasında şöyle güzel böyle güzel sende denemelisin gibi yorumlar.Açık konuşayım ref 1 alırken yapılan yorumlardan kulaklıkla ilgili yeterli bilgiyi edinemedim.Kullananlar sadece 1plus 2'den daha iyi olduğunu söylediler.Ürünü aldım denedim alakası yok birbirine karakter olarak zıt kulaklıklar.Biriside çıkıp 1plus2 seven bunu sevmeyebilir demedi.Sonradan bu kulaklık neden böyle dediğimde evet farklı onlar ikisinin yeri ayrı yorumlarıyla karşılaştım.Bu forumda yapılan yorumlarda eleştiri kısmı atlanmıyor belki biraz törpüleniyor ama orada maşallah hep çok iyi. (Dap ve iem konuları için yazdıklarım )

Bu arada ipod x5'ten daha iyi diyenler dx90'ı ak240'a göre daha kaliteli bulanlarda cabası.Burda böyle bir yorum yapılsa yapanı pişman ederler...:evl

2 kişi bunu beğendi.
  9. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Nerede çokluk, orada bolluk.

10. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    Benim ilk baktığım yer amazondaki kullanıcının yorumları , orda sıkıntı yoksa tamamdır ...

11. lavgirin

lavgirin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    116
    amazon'daki yorumların çoğunluğunu sıradan kullanıcılar oluşturuyor , hi-fi bir ekipman için oradaki yorumlara güvenmek pek doğru olmaz kanaatimce.(ses açısından söylüyorum , yoksa malzeme vb. konularda gözönünde bulundurmak gerekir)
    edit:hatta örnekte vereyim bu duruma,forumda v-moda m100 kullanmış olan kimsenin o fiyata 4.7 puan vereceğini zannetmiyorum.örnek çoğaltılabilir.

heralde forumca innerfidelity'deki tyler'in incelemelerinin tutarlı ve kendisinin çok sempatik bir abi olduğu konusunda hemfikiriz :)

#51 lavgirin, 25 Nisan 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Nisan 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,495
    Kaliteli negatif yorum bulmak zor oluyor nedense...

En faydasız bulduğum inceleme şekli de şu:

"bilmemkimin bilmemne isimli parçasının sonundaki cello'nin derinliği bir okyanusu hatırlattı da, yine bilmemkimin bilmemne şarkısındaki klarnetin realizmi gözümden yaş getirdi de vs."

Bence başarılı inceleme için iki şart: karşılaştırma ve negatifler. Yoksa güzel, başarılı gibi kelimeler çok subjektif kaçıyor ve bir işe yaramıyor.

6 kişi bunu beğendi.