Heir Audio 2.Ai İncelemesi

'Heir Audio' forumunda myloo tarafından 12 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Merhaba arkadaşlar, foruma baktım incelemesi yoktu. Mutlaka bulunması gerekir diye düşünüyorum. Bayağıdır yazmaya niyetim vardı ancak şimdiye nasipmiş.

Kulaklığı geçenki İstanbul buluşması sırasında AK100 MK2 ile denemiştim ve gerçekten çok beğenmiştim. @karanehir35 Ahmet abi de sağolsun beni kırmayarak satmayı kabul etti ve edinmiş oldum.

İncelemeye geçmeden önce kulaklığın pek güncel bir kulaklık olmadığını söylemiş olayım. Ancak 200 $'lık etiketini bence fazlasıyla hakeden bir kulaklık. Resimlerle başlayalım.

Ürün bu şekilde şık bir kutuyla geliyor:

Kutu içeriği kulaklık hariç bu şekilde:

Resimlerden şık bir tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz.

Yapı: Kulaklık fırçalanmış alüminyum bir ön kapağa sahip. Arka kısmı ise plastik bir malzemeden yapılmış. İçinde çift armatür driver var. Nozzle kısımları gerçekten dayanıklı ve kesinlikle kırılacak gibi durmuyor.

Kablo: Kablosunu çok beğendim. Resimde göreceğiniz gibi çok çok hafif ince bir kablo ve kesinlikle kırılacak bir yapıda değil. Oldukça yumuşak bir şekilde üretilmiş ve uzun süre kullanılabilecek hissini veriyor. Kablo hafif olduğu için monitörleri kulaktan çekme gibi bir durum olmuyor. Kablonun hafıza kısmı da aynı şekilde diğer bazı kulaklıklar gibi fiti zorlaştırmıyor aksine katkısı var.

Konfor ve fit: Kulaklık gerçekten çok rahat bir kulaklık. Kasası da oldukça kibar duruyor, çok büyük değil. Bu yüzden sıkıntı yaşatmıyor kulağa takınca. Benim gibi fit sorunu yaşayanlar için ilaç gibi gelecektir diye düşünüyorum. Firmanın sloganının ''Fit for a king'' olduğunu da hatırlatmış olayım. Firma fite gerçekten önem veren bir firma. Kulaklıktan kablosuna kadar hiçbir yerinde fit sorunu yaşatacak bir durum görmedim. Ki önceden çokça fit sorunu yaşamış biriyimdir.

İzolasyon: Kulaklığın izolasyonu fena değil. Müzik dinlerken kesinlikle dışarıdan bir şey duymuyorsunuz. Shure'ların izolasyonu kadar olmasa da ona yakın bir izolasyon sağlıyor doğru tip seçimiyle birlikte.

Sahne: Kulaklığın sahnesi ne çok geniş ne de dar diyebileceğimiz bir aralıkta. Kaynağınız iyiyse sahnesini kesinlikle yadırgamıyorsunuz. Uzun dinlemelerde sıkıcı bir yanı yok.

Tiz: Kulaklığın tizleri kaynağınız iyiyse hiçbir frekans tarafından ezilmeden ve yeterince uzayarak kulağınıza geliyor. Bu alanda bir eksiklik söz konusu değil. Herhangi bir sivrilme ve sibilansa rastlamadım.

Mid: Bence cihazın en iyi olduğu nokta burası. Vokal seslerini temiz bir şekilde veriyor ve kendine bu konuda hayran bırakıyor. Beni en çok etkileyen kısmı burası oldu kulaklığın. Enstrümanların ve vokalin ayrımı gayet iyi.

Bass: Bu kulaklıkta çok fazla olmamakla birlikte ufak bir sub bass fazlalığı mevcut. Ancak kişisel olarak beni rahatsız etmedi. Burada kişisel zevkler devreye girer biraz da. Ayrıca armatür bassları dinamiğe göre eleştirilir genelde ama ben bu kulaklık için dinamiğe göre daha bir beğendim diyebilirim. Basslar kaynağınız iyiyse gerçekten çok güzel. Tane tane bass alabiliyorsunuz ve diğer frekansları ezmiyor. Kaynağa göre lafını sürekli kullanmamın sebebi kulaklığın her cihazda aynı keyfi vermemesi. Giriş seviyesi cihazlarla kullandığımda basslar diğer frekansları eziyordu ve kalitesi çok düşüktü. Tabi bu konuda kulaklığı suçlamamak gerekiyor. Sadece daplarla uyumunu belirtmek için söyledim bunu. Üst seviye bazı cihazlarda ise ses kalitesi açısından bir sorun olmasa da kişisel olarak ses biraz soğuklaştığı için yine aynı tadı alamadım.

Dap seçimi: Kulaklık gövdeli ve sıcak bir ses sunmasına karşın sıcak daplarla daha iyi bir ikili oluyor. Ben bu şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Sıcak sesli olmayan daplarla aynı keyfi alamadım ben.

Son sözler: Yukarıda da dediğim gibi fit sorunu çeken biriyseniz, üzmeyecek bir kulaklık arıyorsanız, kaynağınız da iyiyse kesinlikle bu kulaklığı öneririm. Pişman etmeyecek bir seçim olur. Pek güncel olmasa da hala satın almamak için hiçbir sebep yok.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 myloo, 12 Ekim 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Ekim 2016
    18 kişi bunu beğendi.
  2. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    güzel incelemen için teşekkürler bilal hocam :)

buluşmada kısa süreli dinlemiştim, baslar ezici ve biraz çamurlu gelmişti bana. ama kaynaklar ipod ve sansa clipti. dediğin gibi bir de iyi ekipmanla dinlemek lazım :) kasımdaki buluşmada bir daha dinleriz artık :)

3 kişi bunu beğendi.
  3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş.

Sürekli kaynağın öneminden bahsedilmiş. Beğendiğiniz, uyumlu olduğunu düşündüğünüz bir iki çaları söylerseniz daha iyi fikir verecektir:)

5 kişi bunu beğendi.
  4. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Tabiki karşıya yolun düşerse buluşmadan önce de dinleyebilirsin :) Dediğim gibi biraz sub bass fazlalığı var kulaklıkta. Ama çamurluk ya da başka frekansları ezme gibi bir durum farketmedim. Denediğin cihazlardan kaynaklanması muhtemel çünkü Xduoo X3'le denediğimde kontrolü kaybediyordu kulaklık.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 12 Ekim 2016, İlk mesaj zamanı 12 Ekim 2016 ---
    Rica ederim hocam :) Ben cihazı üst sınıftan AK100, AK120, DX80 gibi cihazlarla denedim. DX80 de fena değildi ancak ben AK serisiyle daha bir beğendim ses karakterlerinden dolayı. Giriş seviyesinden Xduoo X3'le de denedim ancak kontrolü kaybetti seste bozulmalar oldu özellikle bass ve tizlerde.

3 kişi bunu beğendi.
  5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,922
    Eline sağlık Bilal, buluşmada ben de dinlemiştim. Vokal bölgesi çok hafif perdeli olsa da -ki Heir'lerde geneldir bu durum- ben de epey beğenmiştim. Dediğin gibi altlar biraz vurguluydu.

6. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Teşekkür ederim abi. Zaten ben almasam sana gidecekmiş kulaklık duyduğuma göre :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,504
    Eline saglik inceleme icin Bilal @myloo.
    Koyulugun ve karanligin babasi Heir5'e gore aydinlik calmasi beni mutlu etmisti aldigim donem.
    Bass-midbass ve mid bölgesi öne, tiz bölgesi geriye kurulu bir kulaklik Heir 2.ai. Yuksek seslere cikilmadigi surece, goze batan karismalara yol acmiyordu heir 2.ai. Bu tur dizilime sahip iemleri, basslari az geride ve sesi de nispeten acik ya da hafif sicak daplarla dinlemek lazim. Bu anlamda X7 ile uyumluydu Heir 2ai.
    Yine bu tur iemler, kabloya degisik tepkiler verebiliyorlar. Bassi azaltacagini tahmin ettigim gumus kablo, bassi ikiye katlarken; altin-gumus kablo ise umdugum ferahligi verebilmisti Heir 2ai'ye.
    Kisaca Bilal ilerde ben kablo alayim suna derse, gold-silver/altin-gumus kabloyu tavsiye ederim simdiden.

#7 karanehir35, 12 Ekim 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Ekim 2016
    4 kişi bunu beğendi.
  8. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Katkın için teşekkürler abi senin yorumunla biraz daha iyi anlaşılacaktır sanırım. Kablo meselesine gelince gümüşü bile pek denemedim biliyorsun. Buluşmada kısmet olursa denemek isterim.

3 kişi bunu beğendi.