Hifiman he560 için amfi arayışı

'Amfi' forumunda aybarsy tarafından 21 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

1. aybarsy

aybarsy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Selamlar, he 560 için 5000 TL aşmayacak amfi arayışı içindeyim bu konuda tecrübeli arkadaşlarımız neler önerebilirler acaba¿

2. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,800
    Mutlaka lambalı amfi kullanılmalı. He560 tiz konusunda çok cömert ve biraz bu durumu sıcak lambalı ile törpülemek gerekiyor.

ahmet çekirdek ve aybarsy bunu beğendi.
  3. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    ben he5se ile birlikte topping dx7s kullaniyorum uzun suredir. low dispersiyon shot delay filtresi ile cok guzel bir ses imzasi yakladim. DSD dosyalari donusturmeden cozebiliyor. dac veya amfi kati ayri ayri kullanilabiliyor. balansli cikisi epey detayli indirimde yakalayabilirseniz drop epey uyguna veriyor. yeni model olarak topping dx7 pro cikti. bunda bluetooth ozelligi de mevcut, bendeki dx7s yalnizca kablolu calisiyor.

Collapse Signature Expand Signature
    Mikrobiyolog ve aybarsy bunu beğendi.
  4. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Hocam hazır denk gelmişken sorayım, mesela Topping dx7 pro'da ya da genel olarak bluetooth DAC/amp'lerde bluetooth hangi amaçla kullanılıyor? Mesela telefondan sisteme stream yapmak için mi? Eğer öyleyse ve DSD formatıyla stream etmek mümkün mü?

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,464
    Lambasız amfilerin tümünün tizleri keskin değil.

Tamamen amfinin yapısına bağlı, ve ayarlanabilir bir durum. Mesela opamp bazlı amfilerde Analog Devices opamplari kullananlar genelde iraz daha detaylı ama tizleri kuvvetli çalar. Buna karşın Burr Brown opamplari kullananlar daha sıcak çalar. Sadece bu da değil, ses kalitesini bozmadan sesin rengini değiştirmenin türlü yolu mevcut. Velhasıl amfiyi dizayn edenler, tiz ve bass dengesini istedikleri şekilde ayarlayabilirler.

Açıkçası bütçe göz önüne alındığında, lambalı amfi bence çok uygun da değil, özellikle düşük empedanslı planar kulaklıklar için.

OTL lambalı amfi nispeten uygun fiyata gayet kaliteli ses verir, ama HE-560'ın empedansı düşük gelir, iyi besleyemez muhtemelen. Transformatör çıkışlı amfi olayına girince de kalite transformatör kalitesi ile orantılı. O noktada solid state, bütçeye göre daha iyi kalite yakayabilir diye düşünüyorum, genel olarak tabii ki. Belli istisnalar olabilir...

6. aybarsy

aybarsy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Aralık 2020 ---
    Hocam yazılarınızı okuyorum, 560 I da bir süreliğine kullandınız neler önerebilirsiniz biraz daha spesifik olarak. Bir inceliyicinin yorumunda neredeyse benim he 6 kadar güç istedi sürebilmek için şeklinde bir yorumu vardı. He 6 çok, çok zor sürülen bir amfi sanırım açıkçası kafam karışık çok güçlü bir amfi mi almalıyım acaba , buna karşılık bir çok kullanıcıda o kadar zor sürülmediğini yazıyor, siz ne dersiniz. Merak ettiğim bir konu ayrıca, HD 600 le birlikte denediğinizde hangisi daha çok güç istiyordu hatırınızda kaldı mı acaba,

7. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    77
    HE 560 i Gustard H10 solid state amp ile kullanmistim belli bir sure. Fiyat performans olarak basariliydi.

refuserQ, Mikrobiyolog ve aybarsy bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,464
    Her tecrube degerlidir, sadece kendi tecrubeme dayanarak izlenimim:

HD600 daha cok guc isteyen, ve artan gucle ses kalitesinde cok bariz degisiklikler olan bir kulaklik. Zaten planar kulakliklarin aksine, dinamik kulakliklarin empedanslari frekansa bagli. HD600'un 1KHz civarinda 300 ohm olan empedansi, 100Hz civarinda 500 Ohm'a yaklasiyor. Planar kulakliklarin empedanslari sabit.

HE-6 kadar guce ihtiyac duymadigini rakamlarda okuyabilirsiniz; cunku HE-6'nin (sanirim diyaframda kullanilan altin yollari nedeniyle) hassasiyeti inanilmaz dusuk. Onun icin degil kulaklik amfisi, hoparlor amfisi ile kullaniliyordu bazen (hatta Emotiva'nin bir modeli populerdi yanlis hatirliyor olabilirim.)

HE-560 ile kendi yaptigim amfileri kullandim genelde. Ama direk telefona bagladigimda bile sesi hic fena degildi, ama yuksek cikmiyordu tabii ki.

refuserQ, aybarsy ve Mustafa ALKAN bunu beğendi.
  9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Sanırım empedansın planarlarda sabit olmasının sebebi, onlarda diyaframı hareket ettiren güç olarak voice coil olmaması. Sarılmış tel olmayınca bobin etkisi de olmamış oluyor, diye tahmin ediyorum.

Planarın hareket ettirici gücü hemen diyaframın üstüne yayılmış durumda.

aybarsy bunu beğendi.
  10. aybarsy

aybarsy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Hocam selam, cevabınızı dört gözle bekliyordum
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Aralık 2020 ---
    Hocam selam , cevabınızı dört gözle bekliyordum, bilmediğim benim için önemli bir bilgi eksikliğini giderdi böylesine doyurucu açıklama için çok, çok teşekkür ederim. Saygılarımla

zxc bunu beğendi.
  11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Evet genelde telefondan stream gibi bir amaçla kullanılıyor. Yani telefonun dac/amp yapısı yerine, daha kaliteli bir cihazın dac/amp altyapısını kullanmak için.

Ama tabii bu arada bluetooth aktarımının kısıtlamalarını da devreye almış oluyorsunuz. Normal audio cd (16 bit 44.1 kHz) için bile sıkıştırılmamışken 1411 kbps aktarım hızına ihtiyaç var. Flac yaparsanız yarıyarıya azalır. Burada parça formatından çok bluetooth codec'ine (ve tabii donanıma) bağımlısınız. En yüksek hızlı codec ldac dahi 990 kbps idi. Ve connectivity gerektirirse 2/3 veya 1/3'üne inebiliyor, size sormadan. Yani DSD hızına gelene kadar daha çok var.

Ama faydası var mı diye sorarsanız, bence var. Bluetooth her ne kadar kısıtlasa da, daha iyi bir dac/amp altyapısına geçmek bariz kalite artışı anlamına gelebiliyor birçok durumda. Hatta bluetooth'un uygulanışına dair de firmalar kendilerine göre iyileştirmeler yapabiliyorlar. ifi xdsd bence güzel bir örnek.

12. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636
    Elinde Hifiman-560 kulaklık bulunan arkadaşımız varsa netice vereceğine inandığım lambalı özel bir amfi göndereyim forumda paylaşırız beraber,herkese iyi forumlar.

#12 ahmet çekirdek, 24 Aralık 2020
    Son düzenleme: 24 Aralık 2020
    fortress34 bunu beğendi.
  13. aybarsy

aybarsy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Selamlar ,he 560 kulaklığımı kann cube müzik çalarımla kullanıyorum şu ara ,cube içine Low, mid ve high olmak üzere 3 kademesi bulunan amfi inşa edilmiş durumda , benim standartlarımda orta-yüksek bana göre dinlenebilir bir ses seviyesi için high modunda amfide volumü yüzde seksene kadar açmam gerekiyor( 150 max, 120 ye kadar) bu normal midir yoksa kulaklığın sürülemediği anlamını mı taşır. ses fena gelmiyor ama kulaklığın potansiyelini bilemiyorum tabiki çevremde deneyebileceğim başka ekipman yok maalesef, değerli tecrübeli arkadaşlarımız bu konuda ne düşünür acaba, fikirleriniz nelerdir paylaşırsanız çok memnun olurum. Ertan Yalçın.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 24 Aralık 2020 ---
    Bu arada yukarıda belirtmeyi unuttum yüzde seksen volume 2•5 balanced çıkıştan balanced kabloyla oluşturulmuş ses seviyesidir.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 24 Aralık 2020 ---
    Balanced olmayan 3.5 çıkıştan ses elde ettiğimde volumü aynı seviye için 120 yenine 135 e kadar açmam gerekiyor.

14. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    455
    Kann cube güçlü bir DAP ama he560 masaüstü bir amfi ile daha iyi performans verecektir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  15. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636
    Ertan bey kaan amfiye baktım netten kulaklığı doyuruyormu bilemem,ama, masa üstü sistem olması lazım diyorum, lambalı amfinin ayrı bir tonu ve yumuşaklığı var,netice vermesi lazım .

16. aybarsy

aybarsy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Selam, lambalı konusunda ısrarcı değilim müzikaliteyi sağlayacak uyumda bir amfi düşünüyorum ama en uygun match lambalıyla olursa neden olmasın¿

17. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636
    Amacım size amfi satmak değil, dost kazanmak, tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istediniz bende 40 senelik tecrübesi olan birisi olarak yardımcı olmak istedim, size özel yazdım cevap alamadım, match amfi'de var elimde ama size yaramaz saygılar teşekkürler.

fortress34 bunu beğendi.
  18. aybarsy

aybarsy
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ahmet bey merhaba, yazdıklarımdan size yukarıda yazdığınız gibi bir imada bulunduğumu düşünmemiştim, eğer gene de öyle bir durum ortaya çıkıyorsa özür dilerim. Özel mesaj konusuna gelince; başka arkadaşlarda özelden ellerindeki amfileri yazıyorlar açıkçası bir karar vermeden önce araştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum, durum bu dur. Ayrıca zaten ilanım da alım konusu başlığı altında açılmış bir ilan değildir.

refuserQ, ahmet çekirdek ve Baran bunu beğendi.
  19. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    636
    Özelden size yardımcı olmak için yazmıştım selam ve saygılarımı iletmiştim cevap gelmeyince içerledim, bende sizden özür diliyorum, sıkıntı yok yola devam, tekrar selam saygılar, teşekkürler.

fortress34 ve pyken123 bunu beğendi.