Hoparlörden Gelen Cızırtı

'Amfi' forumunda awsalli tarafından 12 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar,Elimde yamaha rx-v375 ve dali zensor 1 serisi hoparlörlerim var.Digitürk'te iken bir kanaldan diğerine geçerken cızırtı gelmekte.Digitürkin sesini kapatsam bile ses devam etmekte.Dün laptop bağlı ikende,klasörlere tıkladığım zaman cızırtının geldiğini fark ettim.Bunun üzerine, hoparlörlerdeki kablolaları değiştirdim.Bu sefer daha dikkatli ve titiz bir şekilde bağlantı yaptım.Fakat sorun geçmedi.Sizce buna sebep olan şey nedir?Elektrik dalgalanmaları ile alakalı birşey olabilir.

Not:Cızırtı sürekli gelmiyor.Kanal değişiminde veya bir klasöre girerken.

2. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Mesela buna benzer bir durum da telefon'a mesaj ya da çağrı gelirken olur. Telefonunuzu sessize alıp bir denemenizi öneririm.

3. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Nasıl anlamadım

4. guneysar

guneysar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Telefonunuzu sessize alın ve başka bir telefondan arayın. Genellikle göremediğimiz dalgaların sisteme etkisi en çok böyle göze çarpar. Bu sırada ses sisteminizi besliyorsanız ama ses vermiyorsanız kolaylıkla duyulur.

5. Özkan

Özkan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Amfi üzerinde hangi girişe bağlantı yaptınız ve amfinin farklı bir girişini denediniz mi? Kulandığınız ara bağlantı kablosunu öğrenebilir miyim?

6. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    O şekilde denedim,hiç ses gelmedi.Ses sürekli olan birşey değil yukardada belirttim.

7. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Resimdeki gibi bir bağlantı yaptım.(kablolaları yeniden döşemeden önceki hali)Farklı giriş deneyemedim.Rs 220 kulaklığımı bağladığımda sadece radyodan ses alabildimi,ondada birşey anlaşılmıyor.Belki ayarı vardır bilmiyorum.Ayarlarını biraz kurcalarım.

#7 awsalli, 12 Ocak 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Bilgisayarı bilmiyorum fakat elektrikleri ayırmanızı önerebilirim.

Collapse Signature Expand Signature
  9. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Elektrikleri derken amfiyi farklı bir hattamı bağlıyayım.Ups alıp amfi'yi ona bağlamayı düşündüm.Akım koruyucu prizin pek bir etkisi yok galiba.

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Yani farklı bir hatta deneyin öncelikle. Başka bir prizden bir uzatma çekip deneyin.

İllaki aynı hat gerekiyorsa belki güç kablosu ile çözüm olabilir.

11. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Anladım.Amfiyi tek olarak hatta bağladım.Daha sonra akım koruyuclu ile denedim.Sorun geçmedi.(hattı ayırdım).

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    O zaman bir çözümüm yok malesef. Elektriksel bir problem yoksa, alansal olabilir. Cihazları uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz belki.

13. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Dijiturk <-> amp. bağlantınızı nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama tavsiyem kesinlikle HDMI kullanmanız, farklı bağlantı seçenekleri yüzünden de kaynaklanabilen sesler oluşabiliyor. Amp da yada DT alıcınızda HDMI desteği yoksa mecbur analog bağlayacaksınız, o durumda da çok ucuz kablolar kullanmamaya özen gösterin lütfen.

Ayrıca bilgi olması açısından yazıyorum ki...
    --------------------------------------------------
    İleri düzey bi akım koruyucu priziniz yoksa içinde ses filtresi olduğunu sanmıyorum bu sebeplede sesdeki bozulmalar elektrikten kaynaklanıyorsa bile çözüm üretmek çok kolay olmuyor ki.. zaten sorunun elektrikten olduğunada emin değiliz. Hatta yukarıdaki sorunun elektrikten kaynaklanmadığını bile düşünüyorum. Bence sorun bağlantı şekli veya kullanılan kablo.

Bir kaç deneme ile sesteki sorunların elektrikten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak mümkün (mevcut sorun için denemeye gerek yok bence ama..)
    - Amfiyi tek olarak farklı bir prize bağlamak
    - Elektrik filtreleri içeren bir cihaz yada priz kullanmak
    - Kullandığınız prizdeki topraklamayı devre dışı bırakarak deneme yapmak (Binanın topraklaması fasaryadansa topraklama geri tepme yapabiliyor ki buda akla hayale gelmeyecek sorunlar yapabilir.)
    - Mevcut amfi ve hop. leri mümkünse farklı bir muhitteki yada farklı bir apartmandaki prizlerde denemek.
    - Amp. ın elektrik kablosunu daha kalın ve shild li bir kablo ile değiştirerek denemek.

Apartmandaki topraklama zaten hakkıyla yapılmadıysa görüntüde de seste de entresan sıkıntılar oluşabiliyor. Bunun için mevcut topraklamayı devre dışı bırakmak en optimum çözüm.
    Tavsiye edeceğim topraklamayı yenilemek ama hem masraflı hemde kolay bir işlem değil.

Ayrıca Monster ın 5000 serisi signature filtre cihazı vardı bir ara oldukça işe yaradığıda gözlemlenmişti fakat bu tür basit bir sorun için oldukça masraflı bir deneme olur ve çözüm üretmez kanısındayım.

14. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Oronra dediğiniz belkin-philips marka akım koruyucular denedim,sorun düzelmedi.Apartman 20 yıllık ve topraklama hatları kontrol ediliyor mu bilmem?.Ama sorunun direkt olarak elektrik'ten kaynaklanıp,kaynaklanmadığını bilmediğim için o yönde bir harcama yapmayacağım.Kulaklık bölümüne,kulaklık bağlayarak ses probleminin devam edip etmediğini test edeceğim.Eğer ses devam ederse,amfi arızalı olabilir.Amfi arızalı demeden önce,yeni kablo ve banana plug alıp bir deneme daha yapacağım.Yeni kablolamada sorunu çözmez ise garantiye götüreceğim.

Bağlantı olarak hem digitürk,hemde laptop hdmi bağlı.Laptop'da klasörlere tıkladığımda gelmesi gereken ses 2 türlü geliyor.Ya tek cızırtı çıkıyor,yada ses arkasına ince bir cızırtı yapıyor.

15. Özkan

Özkan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    Sorununuz HDMI kablodan kaynaklı olabilir. Önce bir kabloyu değiştirin düzelmezse farkıl HDMI girişlerini veya TV'niz destekliyorsac RCA kablo ile deneyin.

16. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Siz hop. amp bağlnatısından bahsediyorsunuz ama ben DT alıcısı ile amp arasındaki bağlantıdan bahsediyorum. banana plug larla olacak iş değil yani.

DT ü amp a ne şekilde bağlıyorsunuz? Elinizde hangi DT alıcısı var? Asıl bu bilgileri vermelisiniz.

17. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Belirtmiştim ama tekrar yazayım.İlginiz için'de teşekür ederim.
    Digitürk+ amfi'ye hdmi ile bağlı.Laptopda'da o şekilde bağlı.Sonorous kabloalar ile bağlantıları yapmaktayım.Digitürk'te kanal değişimlerinde cızırtı gelmekte,laptopda ise windows'un sesleri gelmemekte.Diğer sesler yerli yerinde.

En son amfi'ye bir tane kulaklık bağladım ve hop. amfiden çıkardım.Sadece kulaklık ile sorun devam etti.Hdmi kabloları değiştirmeyi denediysemde o da bir çözüm sunmadı.Hdmi kabloları çıkartıp(amfiden çıkardım),laptop'u stereo olarak bağlantı yaptım.(windows click sesleri gelmeye başladı,fakat yine bazı yerlerde cızırtıları yaptı)Muhtemelen amfi arızalı.

18. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Amfi garantiye gitti geldi,hiçbir problem olmadığı söylendi.Hdmi bağlantısı yerine,optical bağlantı yaptım ve cızırtı sorununun önüne geçtim.Bu seferde dikkatli dinlendiğinde(film izlerken)pıt pıt gibi sesler gelmekte arada,aslında bu evdeki tüm ses çıkaran cihazlardan gelmekte.Kısacası sorun hattaki parazitlenme.Paraziti çözebilmek için online ups almaya karar verdim,sizce paraziti çözermi,akım koruyucular pek bir işe yaramıyor.

19. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Hi-Fi ürünlerinde Online UPS pek etken değil (tecrübe ile sabit, en azından benim kullandığım 1.2kVa Online etkili değildi.)
    Sadece Hi-fi cihazlar için üretilen akım koruyucular var fakat onlarda oldukça yüksek fiyattalar.

Ya bulunduğunuz bölgedeki sebeke elektriği çok kirli/dalgalı, ya apartmandaki topraklama sağlıksız ki bu tür durumlarda ciddi kalitedeki regülatörler etkili olabilir fakat onlarda oldukça büyükler. Ayrıca ses için elektrik filtresi olan ürünleride bir incelemek lazım.

Daha öncede yazdım sanırım ama problemin kaynağını tespit için çemberi daraltmak adına başka bir apartman ve muhitte cihazı çalıştırıp test etmek önemli. Önce problemin mevcut konumdaki elektrik hattından kaynaklandığına kanaat getirmek lazım.
    Ona göre donanımsal çözüm arayışına girilir. Belkide başka bir mekanda aynı sıkıntıyı yaşamayacaksınız ki bu durumda en azından odaklanacağınız nokta belli olacak.

20. orhun5454

orhun5454
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    27
    Belki bir ihtimal işe yarar diye söyliyeyim dedim . Digitürkün ayarlarından ses frekans aralığını seçebiliyrsanız 96 khz den düşük bir değer seçip deneyin . Bazı dijital girişli amfilerde bu sorun olabiliyor . Mesela benim elimdeki bir amfide bu sorun vardı . Bilgisayarın optik çıkıştan çıkardığı ses frekansının 96 ve üstünü bloke edince sorun ortadan kalktı . Bir ihtimal belki sizde işe yarar .