IBASSO IT03 inceleme

'Ibasso' forumunda seiim tarafından 15 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

 1. godsmack82

  godsmack82
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  19 Ekim 2014
  Mesaj:
  193
  Alınan Beğeniler:
  50
  Tamam teşekkür ederim
   
  2 kişi bunu beğendi.
 2. Pax

  Pax
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  4 Ekim 2016
  Mesaj:
  366
  Alınan Beğeniler:
  1,489
  Orta hallinin Oriolus Mk2 si (Ibasso It03)

  Yaklaşık 9 aydır severek kullandığım bu güzel kulaklık hakkında yazmanın çoktan zamanı gelmişti. 259 dolarlık fiyatıyla fiyat/performans oranı yüksek bir iem it03.

  Techno fi buluşmalarında dinlediğim üst seviye ekipmanların da verdiği gazla "artık kendime üst seviye bir kulaklık almalıyım" demiştim.
  İşte tam da bu ruhaniyet içerisindeyken TOTL kulaklık araştırıyorken it03 dinleme fırsatı buldum (@mattiadestro Baybars sağolsun). Yalan yok it03 hakkında bazı önyargılarım vardı. Nedense hormonlu çalan tipik bir basshead kulaklığı olduğu izlenimi edinmiştim. Fakat gerçekler hiç de öyle değilmiş.

  Bilindiği üzere it03 hybird yapıya sahip. 1x dinamik + 2x dengeli armatür olmak üzere 3 adet sürücüye sahip. Burada sürücüler arası tutarsızlık (tonalite farkı, çözünürlük farkı vs) minumum düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

  Sürülmesi son derece kolay 103db hassasiyet ve 8ohm gibi düşük bir empedansa sahip it03. Burada bir parantez açmak istiyorum. Kulaklığın düşük empedansından dolayı çıkış empedansı düşük (1ohm veya altı) kaynaklar tercih edilmeli. Zira telefonla dinlerken özellikle bass ve tiz frekanslar dramatik şekilde bozuluyor. Bass bir tık artarken son derece gevşek ve kontrolsüz. Tizler olması gerekenden daha önde ve daha delici parlak ses veriyor. Midlerde bir değişim olmazken benim telefonumda fazla öne geliyor vokal yüzüme söylüyor. Dap ile dinlerken bu handikapların hiçbirisi görülmüyor.

  Fit;
  Son derece göreceli. Custom vari yapısıyla herkese uymaz. Hatta ben fit sorunu yaşadım. Kulaklığın üst tarafındaki çıkıntı hayatımı zindan etmişti. Fakat ses başarılı olduğundan hemen vazgeçmedim. Artık sonradan kulaklarım mı uzadı yoksa it03 mü küçüldü bilmiyorum. Fit sorunum yaklaşık 3 hafta kullanımdan sonra kalmadı. Şuan aralıksız 4 saat dinliyorum hiçbir sorun yok. Fit sorunu yaşayan arkadaşlara hemen vazgeçmemelerini tavsiye ederim.

  İzolasyon;
  Çok başarılı. Hem dışarıdan ses almama hem de dışarıya ses vermeme konusunda gayet tatminkar. toplu taşımada kullanırken müzikle beraber tabiri caizse dünyadan koparıyor.

  Malzame kalitesi;
  Kutu içeriği fakir. Kutudan kulaklık ve kablosu, 3 çeşit slikon uçlar, ne üdüğü belirsiz bir taşıma aparatı çıkıyor. Taşıma aparatı diyorum çünkü yarı açık hybird bir yapıya sahip ben kullanamadım. Kullananı da tebrik ederim doğrusu. Keşke düzgün bir taşıma kutusu ve köpük uçlar da içeriğe dahil edilseymiş.

  Kulaklığın kasası fiyatına göre ortalama bir kaliteye sahip abs plastik baskı. Kasa kaliteli diyemem. Kablosu biraz dandik durmasına rağmen ibasso bu kabloda kaliteli mataryel malzeme olduğunun altını çiziyor. Orta sertlikte yumuşak bir kablo değil. Cepte kutuda evde heryerde kablo çabuk karışıyor ve ayırmak beni deli ediyor. Mikrofonik etki yok. Mmcx konektörler yeterli sağlamlık hissini bana verdi. Zaten markanın müşteri hizmetleri de iyi çalışıyor herkes memnun.

  Ses kalitesi;
  Kullanılan ekipmanlar;
  Huawei telefon + stok kablo + it03
  Sony Wm1a dap + stok kablo + it03
  Sony Wm1a dap + Sony kimber balanced kablo + it03

  It03 bassları subbass anlamında güçlü geri kalan herşeyi dengeli bir iem. Genel ses rengi nötr ekstra sıcaklık yada soğukluk yok bana göre. Frekans tepkisinde ani bir zirve yada sert bir dalış yok. Bu da onu benim zevkime uygun yapıyor. Dinlemeye başladığınızda güçlü bassları geride olmayan midleri keskin notaları ve fiyatının üzerinde çözünürlüğüyle sizi müziğin içine çekiyor. Performansıyla beni üst seviye (1000usd+) iem almaktan alıkoydu. Gerçi bugünlerde yine kaşınmıyor değilim :)

  Bass;
  Kulaklık subbass odaklı olup midbass miktarında fazlalık yok. Midlere kanama perdeleme sıfır derecesinde. Basslar midlerden çok uzakta çok güçlü vuruyor. Müzikte bass yoksa yapay bass eklemiyor ama bass varsa da gücünü gösteriyor. Midbasslar dengede subbasslar güçlü. Subbass 20hz derinliğe zorlanmadan iniyor. Beni bu yaştan sonra subbass delisi yaptı bu kulaklık :) Bass sakız gibi uzamıyor biraz erken sönümleniyor ama oldukça sıkı, vuruş şiddeti açısından güçlü ve hafif etli çalıyor. Bu özellikler de bassları hızlı ve son derece kontrollü yapıyor. Basslar genel olarak tüm müzik türlerinin altından kalkabiliyor bana göre. Elektronik müzikte basslar çok keyifli, konturbass dinlerken tellerin titreşimini ve tek tek notaları sayarak tanımlayabiliyorum. Bass frekanslarda ayrıntı alımı kesinlikle fiyatının çok üzerinde.

  Mid;
  B
  uraya kadar subbass güçlü demiştik. Fiyat 259 dolar demiştik. Ee kesin midler geridedir dimi? Hayır değil :) Bu kulaklıkta kesinlikle V şekilli bir sunum yok. Midler gayet yakın orkestranın ikinci sırasında önlerde oturuyormuşum gibi bir sunum yapıyor. Ne etli nede cılız çalıyor diyemem gövde tam kıvamında olmuş. Notalar keskin hızlı, ayrıntılı ve enerjik çalıyor. Ensturuman tonlaması çok iyi kulaklık beni klasik müzik ve jazz müzik performansıyla oldukça şaşırttı ve memnun etti. Ensturumanlarda göze batan bir yapaylık yada bozulma duymuyorum. Üstmidler de gayet dengede geride değil. Üstmidlerin cılız olmayışı tiz geçişini de yumuşatıyor ve rahatsızlık yorgunluk vermiyor. Üstmidler geride olsaydı kulaklığı bu kadar beğenmezdim. Çünkü örneğin klasik müzik orkestrasında kemanların yükseldiği bölüm geride olunca o parçanın duysunu coşkusunu alıp götürüyor malesef. Kısacası bir midhead biri olarak midler benim beğenimi kazandı.

  Tiz;
  Tiz konusuna bir parantez açacak olursam şahsi olarak dinlediğim hiçbir iem in tizlerini beğenmiyorum. İemlerde tiz konusunda yapısal bir dezavantaj da olabilir bilemiyorum ama beğenmiyorum. It03 e gelecek olursam tizler de dengede geride değil. Telefonla dinlerken parlama sınırına geliyor gibi oluyor. Ama dapta dinlerken hiçbir sorun yok müziğe gayet kıvamında eşlik ediyorlar. Yorgunluk yapmıyorlar. Zilleri tane tane alabiliyorum. Burada kıyas yapacak olursam tizler pinnacle p1 kadar önde ve cılız değil. Ama oriolus mk2 kadar da etli mikro detaylı değil. Fiyatına göre güzel bir noktada durduğunu düşünüyorum tizlerin.

  Sahne;
  Geniş değil. Enlemesine sahne boyutu ortalama bence. Sahnede derinlik algısı biraz zayıf. Burada sony wm1a dapla dinlerken dap ın sahnesi geniş ve 3 boyutlu olduğundan sahne boyutundan şikayet etmiyorum. Ama telefona geçtiğimde sesli sahnenin boyutları (yükseklik ve genişlik) çok küçülüyor. Enstrumanlar arasında fazla boşluk yok ama sıkışık da çalmıyor. Buna rağmen sahne kalitesi bence yine fiyatının üzerinde. Zira ensturuman ayrımı tatminkar. Orkestrada istediğim ensturumanı hiç zorlanmadan takip edebiliyorum. Yine monitörleme çok başarılı ve 3 boyutlu ensturumanların yerlerini tayin edebiliyorum. Aman aman sahne delisi bir insan da değilim. Bu kulaklığın sahnesi dar dinlemem demem. Şahsi olarak sahne boyutlarından çok sahne kalitesine daha çok önem veriyorum.

  Ibasso firmasını takdir ediyorum. Güzel iş çıkarmışlar. Bu fiyat bandındaki kulaklıklarda genel olarak hep birşeyi eksik olur. Bass güzel olur ama midler çok geridedir. Midler güzeldir bass olmaz tizler parlak olur. Helal olsun 259 dolara it03 ne basslardan ne midlerden ödün vermeden derli toplu çalan bir kulaklık olmuş. Bugünlerde it04 ön siparişe açılmış. fiyat 499 dolar. It03 o kadar iyiydi ki it04 ü hiç dinlemeden körlemesine almak istiyorum. Bakalım kulaklık çıksın piyasada bir yaygınlaşsın bir karar vericem. Ama it03 hep bende kalacak dışarıda kullanıcam. Unutmadan it03 ü sahnesi geniş hafif sıcak çalan kaynaklarla eşleştirin. Daha çok memnun edecektir.

  It03 ün yaşadığım bir eksisi yapısından dolayı filre ızgaralar çabuk tıkanıyor. Benim kulaklığın sağ tarafı tıkanmış ses az geliyordu. Kulaklık bozuldu sandım. Meğer filtre tıkanmış temizledim. Sonra bir daha aynı şeyi yaşadım tekrar temizledim. Şuan köpük uçlarla kullanıyorum. Yakında da comply köpük uç alıcam bu sorunu tarihe gömücem inşallah.

  Bass miktarı: 8/10
  Bass kalitesi(sıkılık, kontrol, hız): 8/10
  Mid: 7/10
  Tiz: 6/10
  Sıcaklık: Nötr
  Çözünürlük(ayrıntı alma): 7,5/10
  Sahne boyutu: 5/10
  Sahne kalitesi(konumlandırma, ayırma, katmanlama): 8/10
  İzolasyon: 8/10
  Fit: 7,5/10
  Fiyat/performans: 9/10
  TOTL seviyesi: 7,2/10
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #62 Pax, 16 Nisan 2018
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Nisan 2018
 3. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
 4. EthnicMusic

  EthnicMusic
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  11 Aralık 2014
  Mesaj:
  74
  Alınan Beğeniler:
  71
  Normalde 250 USD. 300 USD Tr satış fiyatı normal bence.
   
 5. mfya

  mfya
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Nisan 2017
  Mesaj:
  569
  Alınan Beğeniler:
  1,871
  Vergi ve kargoyu düşününce gayet makul fiyat. Üstelik benim gibi kargo beklemekten nefret eden biri için çok iyi :D

  Bu ara it01 ile it03 arasında gidip geliyorum. İkisini de dinledim, çok beğendim ve kararsızım. Arada iki kat fiyat oranında ses farkı yok ama sonuçta it03 net bir şekilde daha iyi. Ne dersiniz hocalarım?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. barocka

  barocka
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  21 Haziran 2017
  Mesaj:
  361
  Alınan Beğeniler:
  425
  [QUOTE="mfya, post: 212953, member: 4170"

  Bu ara it01 ile it03 arasında gidip geliyorum. İkisini de dinledim, çok beğendim ve kararsızım. Arada iki kat fiyat oranında ses farkı yok ama sonuçta it03 net bir şekilde daha iyi. Ne dersiniz hocalarım?[/QUOTE]

  Arada iki kat fiyat oranında ses farkı olmadığını düşünüyorsanız, 3 kat fazla ödemeye gerek yok bence:)
   
 7. mfya

  mfya
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Nisan 2017
  Mesaj:
  569
  Alınan Beğeniler:
  1,871
  İt01'in fiyatının üzerinde çalması farklı bir şey. İt03 zaten daha iyi ve yine f/p ürünü. Kar zarar hesabından ziyade daha iyi ses için çok daha yüksek oranda para vermek ne kadar mantıklı onu düşünüyorum.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. akaelos

  akaelos
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Şubat 2017
  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeniler:
  237
  Ben it03 ün fitinden korkuyorum deneme fırsatım olsa balıklama atlayacağım

  SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 9. akaelos

  akaelos
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Şubat 2017
  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeniler:
  237
 10. mfya

  mfya
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Nisan 2017
  Mesaj:
  569
  Alınan Beğeniler:
  1,871
  Bu kadar büyük ve korkutucu bir yapı ne hikmetse hemen her kulağa oluyor. Daha yakın zamanda biri çok ciddi fit sorunu yaşadı ama birkaç gün sonrasında uzun uğraşlar sonucu doğru oturuşu buldu.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 11. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319

  Ben birsey itiraf edeyim.Ilandaki $ işaretini görmedim.TL olarak yorumladım.300 tl :gulme
   
  5 kişi bunu beğendi.
 12. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,173
  Alınan Beğeniler:
  5,972
  Bende denediğimde cuk diye oturmuştu özel çalışılmış bir tasarım o kesin. Hamam böceği dizaynı :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 13. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  641
  Alınan Beğeniler:
  1,865
  Satıcı aynı zaten. Farklı birinin değil o ilan.
   
  5 kişi bunu beğendi.
 14. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,206
  Alınan Beğeniler:
  3,600
  Oriolus mk2 ile kaşılaştırılınca merak ettim açıkcası.. Sanırım karakter olarak benzıyorlar diyebiliriz? Onun dısında tizlerin rahatsız etmeyişi ve dinlenilebilirliği nasıldır? Tizlere biraz hassasiyetim var, delici karakterde tiz sevmıyorum.Parlak tizler ve sibilans gibi seylere tahammül edemıyorum.

  Diğer bir soru olarak elektronik müzik ve türevlerini dinlemek için uygunmudur? Genelde derin ve vurgulu bass sevıyorum. Mesela oriolus m2 bu konuda çok iyiydi.. Kulaklık güzel gibi duruyor ama tizleri aklımda soru işareti bıraktı gibi..
   
  2 kişi bunu beğendi.
 15. Synchronicity

  Synchronicity
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  1 Mart 2015
  Mesaj:
  708
  Alınan Beğeniler:
  1,934
  silinmiştir
   
  #75 Synchronicity, 21 Nisan 2018
  Son düzenleme: 5 Mart 2020
  2 kişi bunu beğendi.
 16. Pax

  Pax
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  4 Ekim 2016
  Mesaj:
  366
  Alınan Beğeniler:
  1,489
  Subbass miktari oriolus mk2 den daha fazla bence. Midbass mk2 den daha az. Tabiki bass kalitesi mk2 de bariz daha iyi. İt03 ün tizlerinden korkmanıza hiç gerek yok telefon harici Dap ile kullanırken parlama yapmıyor.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Nisan 2018, İlk mesaj zamanı 22 Nisan 2018 ---
  Başlığı atarken amacım Oriolus mk2 ile karşılaştırmak değildi aman yanlış anlaşılmasın. Kendi fiyat seviyesinin Totl kulaklığı demek istedim. Benzetmede Oriolus u seçmemin nedeni de hem sesini beğeniyorum hemde iki kulaklığın da bassları oldukça güçlü ve doyurucu. Yoksa subbass miktarı hariç her konuda Oriolus mk2 it03 ten üstün. Ama it03 de kendinden 4 kat pahalı olan bu kulaklığa karşı sahne hariç 4 kat ezilmiyor :) Hatta bence 300 dolar bandında oriolus un sesine bu kadar yaklaşan kulaklık henüz dinlemedim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 17. Cyril

  Cyril
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  10 Ekim 2013
  Mesaj:
  285
  Alınan Beğeniler:
  516
  Fit olarak bana kesinlikle olmuyor IT03. :((
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. akaelos

  akaelos
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  13 Şubat 2017
  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeniler:
  237
  Sorması komik ama kulağınızın şeklinden mi büyüklüğünden mi :D

  SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 19. Cyril

  Cyril
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  10 Ekim 2013
  Mesaj:
  285
  Alınan Beğeniler:
  516
  Şeklinden:)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 20. mattiadestro

  mattiadestro
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  7 Ekim 2012
  Mesaj:
  926
  Alınan Beğeniler:
  3,097
  karakter benzer evet. it03 subbass'ta daha kuvvetli. mk2 midbass'ta daha başarılı. midler genel olarak benzer. tizler mk2'de daha çok uzuyor ve biraz daha parlak it03'e göre. sibilans ve parlaklık sorun olmaz it03'te.
   
  4 kişi bunu beğendi.