iFi iDSD Black Label İncelemesi (DAC/AMP)

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda Synthyss tarafından 21 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  iFi iDSD Black Label İncelemesi
  [​IMG]

  Giriş
  Öncelikle iDSD Black Label’ı bana ulaştıran iFi’ın Türkiye temsilcisi ve Dükkan-Hifi’ın sahibi Hakan Burkut’a teşekkür ederim. Sanıyorum ki forumda herkes iFi’ı biliyor. Bilmeyenlere kısaca bahsetmek gerekirse iFi, DAC/AMP’lardan tutun da izolatörlere, güç adaptörlerine kadar pek çok alanda ürün geliştiren bir İngiliz Hi-Fi firmasıdır.


  Kutu İçeriği & Aksesuarlar
  Black Label, Apple-vari minimalist beyaz bir karton kutuda geliyor. Black Label hakkında tüm bilgiler kutunun üzerine yerleştirilmiş. Teknik bilgilerden tutun da kullanılan teknolojilere kadar.
  Kutu ön yüzü & Kutu arka yüzü

  Kutunun içinde;

  • 1 adet mavi usb kablosu. (PC’ye bağlamak için, 1m)
  • 1 adet 3.5mm interconnect. (15cm)
  • 1 adet mor RCA’dan RCA’ya kablo. (50cm)
  • 1 adet USB Type B - USB Type A dönüştürücü kablo.
  • 1 adet USB Type B - USB Type A dönüştürücü aparat.
  • 1 adet yumuşak taşıma kesesi.
  • 2 adet sabitleyici silikon lastik.
  • 1 adet koruyucu silikon spacer.
  • 1 adet 3.5mm - 6.3mm dönüştürücü aparat.
  Aksesuarlar oldukça zengin. iFi her şeyi düşünmüş ancak bir OTG kablosu da koymuş olsaydı mükemmel olurdu. Eski iDSD ile Black Label’ın aksesuar bazında tek farkı geliştirilmiş mavi usb bağlantı kablosu.

  Dizayn & Yapı
  Açıkcası cihaz taşınabilir bir DAC/Amp için biraz büyük. Ancak 4000mw çıkış gücüne sahip, hem desktop DAC hem de desktop Pre-Amp amacıyla kullanılabilen bir cihaz olarak baktığınızda aslında gayet makul ölçülere sahip denilebilir. 5.2inç veya daha büyük bir telefon taşıyorsanız iDSD ile kullanırken çok problem yaşamayacaksınız, çünkü yaklaşık aynı boyutlarda olacaklar. Tabii kalınlık açısından iDSD daha kalın. Şu an kullanmakta olduğum LG V20’nin 4 katı kadar kalın diyebilirim.


  Biraz da Black Label’ın tasarımından bahsedelim. Siyah renk cihaza çok yakışmış. Cihaz tamamen alüminyumdan oluşuyor ve oynayan, hareket eden hiç bir parçası bulunmuyor. Tüm soketleri altın kaplama. Ayarlanabilir butonlar kauçukdan imal edilmiş. Xbass ve 3D+ anahtarları ise metalden yapılma. Kısaca yapı kalitesi olarak A+ bir cihaz diyebilirim.


  Geliştirmeler
  iFi bu üründe bazı parçaları yeniden tasarlamış. Değişiklikler şu şekilde;

  • Analog katına OV2627 op-amp geliştirmesi.
  • Güç katı Panasonic OSCON kapasitörleri ile geliştirildi.
  • Daha stabil ses çıkışları.
  • OV2028 op-amp’leri ile geliştirilmiş analog katı.
  • DAC’ın voltaj regülatörleri ECPU film kapasitörleri ile izole edildi.
  • GMT Femto saati geliştirildi.
  • 3D ve Xbass ayarları yeniden tasarlandı.
  Ses İmzası & Çözünürlük
  Üstte bahsedilen değişiklikler Black Label’a eski iDSD’ye oranla bir miktar sıcaklık katmış.

  Artan nota kalınlığı daha gövdeli bir mid sunumuna sebep olmuş. Bu değişiklik vokallerin tonunu daha gerçekçi hale getirmiş. Beni asıl etkileyen nokta, bu eklenen sıcaklığın eski iDSD’nin havadar sunumuna kötü bir etki yapmamış olması. Aynı olay tizlerin uzaması için de geçerli. iDSD’ye yapılan değişikler cihazı hiç bir şekilde teknik açıdan geriye götürmemiş. Kısaca özetlemek gerekirse Black Label, eski iDSD’ye nazaran daha organik ve müzikal bir sunuma sahip diyebilirim. Eski iDSD’yi uzun bir süre kullanmış biri olarak sürekli aklımda “biraz daha sıcak çalsa nasıl çalardı acaba” sorusu vardı. Bu soru Black Label’la cevaplanmış oldu. Ek olarak genel imzadan bahsedecek olursak cihaz dengeli bir ses imzası sergiliyor. Xbass’ı açmadığınız sürece hiç bir frekans grubu bir diğerinin üzerine yerleşmiyor.

  Çözünürlükten bahsedecek olursak normal iDSD ile çok benzer ancak 3D+ düğmesi detayı ve tekstürü biraz daha iyileştiriyor eskiye göre, bu da genel çözünürlükte ufak bir artışa neden oluyor. (3D+ düğmesinin negatif etkisinden düğmeler kısmında bahsettim)

  Black Label’ın alt frekansları eski iDSD’ye oranla daha toplu daha sıkı ve daha derine iniyor. Örneğin Spirit Catcher’dan Superimposed’u dinlerken hem hızlı hem de oldukça güçlü bir alt frekans tepkisi alıyorsunuz.

  Ek bilgi: Black Label’ın eski iDSD’ye oranla daha az kayıt seçen bir sunumu var.


  Hiss & Ses Ayar Butonu
  Eski iDSD’de her cihazda aynı sesi elde edememek gibi bir sorun vardı. Android ve Windows ses açısından farklıydı. Android’de daha karanlık bir arka planınız varken Windows’da öyle değildi. Bu büyük ihtimalle PC’lerin verdiği fazla voltaj yüzünden oluşan bir sorundu. iDSD Black Label’da bu sorunu gidermişler. Android veya Windows farketmeksizin arkaplan kusursuz.

  Eski iDSD’de ses ayarı %0-30 arasındayken sağ-sol biraz dengesizdi. Black Label’da da bu olay devam ediyor. Kullanılan potansiyometre ile alakalı olan bu durum açıkcası çok da önemli bir şey değil çünkü cihazı her türlü %30’dan yukarıda kullanıyorsunuz.


  Sahne & Enstrüman Ayrımı
  iDSD Black Label’ın sahnesi geniş. Uzunluk olarak çok iyi değil ama genişlik olarak gayet iyi diyebilirim. Enstrüman ayrımı olarak eski iDSD’den biraz daha iyi ancak daha pahalı cihazlar ile karşılaştırılınca hala optimal seviyede değil. (LPG,HFM 901S vb.) Derinlik olarak da eski iDSD’den daha iyi bir konumda BL.

  Xbass+ & 3D+

  iFi geribildirimlere dikkat etmiş görünüyor ki bu ayarlar eski iDSD’ye göre çok daha iyi bir noktaya taşınmış.

  Xbass+ hakkında konuşacak olursak, bu ayarın özellikle “Basshead” kullanıcıların favorisi olacağına inanıyorum. iFi eski iDSD’ye oranla inanılmaz geliştirmiş bu efekti. Tam değeri ölçmek için gerekli ekipmanım bulunmuyor ama alt frekansları 8-9dB yükselttiğini söyleyebilirim. Tabii değer bu kadar büyük olunca her parçayla ve her kulaklıkla uyumlu olmayabiliyor. Arctic Monkeys’in “Do I Wanna Know?” adlı parçasını Oriolus ile Xbass aktif bir şekilde dinlerken basların gereğinden fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  3D+’a gelecek olursak açıkçası bu ayarla epey bir zaman geçirdim. Bu ayar IEM’lerle kullanıldığında farklı, Bookshelf hoparlörlerle kullanıldığında farklı sonuç veriyor. IEM’lerle kullanıldığında sahneyi küçültüp sahne derinliğini arttırıyor. Bookshelf monitörler ile kullanıldığında ise sahneyi daha keskin ve dairesel bir hale getiriyor. Açıkçası IEM’ler ile kullanacağım bir ayar değil.


  Güç ve Modlar (ECO - NORMAL - TURBO)
  iDSD bu konuda piyasadaki neredeyse tüm portatif cihazlardan ayrılıyor. Turbo modda 4000 mW çıkış gücüne sahip olması iDSD’yi oldukça özel kılıyor zira dünya üzerinde süremeyeceği çok az kulaklık var.

  iDSD’nin 3 güç modu var, çıkış güçleri rakamsal olarak şu şekilde:
  – Turbo mode 10.0V/4,000 mW @ 16 Ohm
  – Normal mode 5.5V/1,900 mW @ 16 Ohm
  – Eco mode 2.0V/250 mW @ 16 Ohm

  Yaptığım testler sonucunda ECO modda cihazın pil süresinin 12 saat kadar gittiğini saptadım. iDSD, USB bağlı şekilde çalıştırılırsa ECO ve Normal modlarda pili hiç bitmiyor. Turbo modda cihazın pilini bitirmek yaklaşık 6-7 saat alıyor.


  Dijital Filtreler
  İş dijital filtreler olunca, ki iDSD Standard, Minimum Phase ve Bit-Perfect adında 3 filtre barındırıyor, seste bir ahım şahım bir fark saptayamadım. Bit-Perfect bana en iyisi gibi geldi fakat plasebo olmadığına emin değilim dolayısıyla bu kısmı atlıyorum. (Filtre faktörü çoklu varyasyonlar barındırıyor, en sağlıklısı sizin denemeniz)


  iPurifier
  iFi, iPurifier’ını Black Label’ın içine entegre etti. İlk okuduğumda pek bir işime yarayacağını düşünmemiştim. Yanılıyormuşum. Çalışma masamda kullandığım bir çift LSR305’im var ve 305’leri masaüstü bilgisayarıma bağlı biçimde Dragonfly v1.5 ile kullanırken yoğun elektrik sesleri, hiss’ler duyuyordum.(Ground Noise) Tabi bu olay sistemin tüm keyfini baltalıyordu. Çeşitli filtreler denedikten sonra hala çözemeyince LSR’ları sistemden ayırmıştım. Hakan Bey bana iDSD’yi yolladığında sırf meraktan idsd’yi bir bağlayayım dedim ve RF, Ground Noise ne varsa tamamen yok oldu.


  iEMatch
  iEMatch pasif bir zayıflatıcı. Doğru terim aslında “passive attenuator”. Bu attenuator 6.3mm çıkışının empedansıyla oynuyor.

  “Çıkış empedansıyla oynadı da, ne oldu yani?” diye sorabilirsiniz. iFi’ın da düşündüğü, bunun genel kullanımı hassas monitörlerde duyulan hiss sesini gidermesi. Ama bu ayar daha da fazlasını yapıyor. Değiştirdiği değer olan “çıkış empedansı” kulaklıkların ses imzasını değiştirebiliyor. Bunun hakkında basit bir hesaplama yöntemi de var aslında. Eğer kulaklığın empedansı, çıkış empedansından 8-10 kat fazlaysa seste duyulabilir bir değişikliğe sebep olmuyor. Eğer bu fark 8 kattan azsa seste değişim ile karşılaşabilirsiniz. Bu bazen iyi, tatlı bir renklenmeyken bazen sinir bozucu bir değişim olabiliyor. Çeşitli deneylere imkan veren bu ayarın bulundurulması bizim için bir başka artı.


  USB A, RCA Çıkışı ve SPDIF IN/OUT
  iDSD’nin USB girişi normalde gördüğümüz gibi dişi değil erkek bir giriş. Telefona bağlamak istediğinizde OTG kablosunu geçiriyorsunuz ve bitiyor.

  iDSD’de aynı zamanda bir RCA çıkışı bulunuyor. Bu çıkış için seçebileceğiniz iki tane mod var. Direct veya Pre-Amplifier. Direct, adından da anlaşılabileceği gibi direkt olarak sesi DAC bölümünden alıp, başka hiç bir yerden geçirmeyip RCA çıkışına veriyor. Pre-Amplifier, Direct’e oranla daha renkli bir sunuma sahip. Daha sıcak. Ses ayarı, Xbass ve 3D Pre-Amplifier ile RCA çıkışından da çalışabiliyor. Aynı zamanda 3D, kulaklıklar için olan 3D ile aynı çipten geçmiyor. RCA ve 6.3mm kulaklık çıkışı aynı anda bir sorun olmadan çalışabiliyorlar.

  Aynı zamanda SPDIF(Toslink) girişini deneme şansını yakaladım. USB’den biraz daha farklıydı. Toslink, biraz daha yumuşak çalıyordu. Bu farkların ne kadar küçük olduğuna ve ayrıntısına değinmiyorum, en güzeli aldığınızda sizin denemeniz. Nüans farkları kullanılan ekipman ile dramatik olarak değişiyor.


  Sürücüler, FW Yükseltme ve Smart Power
  İş DAC’lara gelince driver yükleme zorluğu ve süresi de işin içine katılıyor. Mac OS, IOS, Andorid veya Linux kullanırken iDSD, tak-çalıştır tarzı bir cihaz. Yükleme yok. Eğer kullandığınız telefon gibi taşınabilir bir cihazsa iDSD’yi Pil modunda çalıştırmak için ilk iDSD’yi açıyorsunuz, sonra USB bağlantısını yapıyorsunuz. Eğer PC gibi belli bir güç sağlayabilecek bir cihaz ile bağlantı yapıyorsanız ilk USB’yi bağlıyorsunuz, sonra iDSD’yi açıyorsunuz. Bu sayede iDSD, pilden değil USB’den gücü alarak pili harcamamış oluyor.

  Eğer Windows ile kullanıyorsanız iDSD’nin 2-3 dakika alacak bir yükleme işi bulunuyor. iFi’ın sitesinden indirip kuruyorsunuz sürücüleri.

  Diğer DAC firmalarının aksine iFi cihazlarını güncel tutmayı seven bir firma. Geribildirimlere değer veriyor ve sürekli yeni çalışmalar yapıyorlar. iDSD Black Label için pek çok yazılım sürümü mevcut. An itibariyle 5.2 sürümündeler. Sizi ve cihazınızı umursuyorlar ve yeni yazılımlar getiriyorlar. 5.2 sürümünün bir oynatma gecikmesi sorunu bulunuyor. iFi bunun cihazın uyku modu ile ilgili olduğunu açıkladı. Bu sorunu çözmek için 5.2B yazılımını yayınladılar. 5.2B’de cihaz, uyku moduna girmiyor.

  iDSD’nin bir de Smart Power adı verilen bir özelliği var. Telefonunuzun şarjı bittiyse iDSD’nin yan tarafından bulunan USB girişinden bağlıyorsunuz ve 4800mah pili ile bir powerbank görevi görüyor. 5V / 1.5A gibi standart bir akım sağlıyor. Bu da cihazın bir diğer artısı.


  Kısa Karşılaştırmalar
  Vs. Lotoo Paw Gold ($2000)
  LPG’nin çözünürlüğü, ayrımı daha iyi, sahnesi daha derin ve taşıması daha kolay. iDSD’nin sahnesi daha geniş.
  Ses imzası açısından LPG’nin daha keskin bir enstrüman konumlandırması ve daha vurgulu bir imzası var. Attack/Decay olarak biraz daha hızlı ve agresif bir cihaz LPG.

  Vs. Chord Mojo (599$)
  Mojo biraz daha sıcak çalıyor. Sahnesi, Black Label’a göre biraz daha dar. Black Label daha dengeli bi ses sunuyor Mojo’ya göre. İki cihazda yeterince müzikal. iDSD Xbass ile özellikle çok daha baslı olabiliyor. Form/Faktör olarak Mojo daha küçük ve portatif.

  Vs. Audioquest Red (199$)
  Red’in imzası Black Label’ı andırıyor. iDSD’nin sunumu Red’e göre daha detaylı ve temiz. Red, Black Label’a oranla nota ağırlığı olarak zayıf kalıyor. İstenen vurguyu sağlayamadığı yerler oluyor. Form/Faktör olarak Red çok daha küçük ve portatif bir cihaz.

  Vs. Schiit Modi2 & Magni2
  iDSD’nin sunumu daha detaylı, sahnesi daha geniş. Modi ve Magni ikilisi iDSD’ye göre daha dijital geliyor kulağa. Ayrım olarak iDSD yine başı çekiyor.


  Fiyatlandırma
  Cihazın Amerika fiyatı 549$ (vergi dahil değil)
  Cihazın Avrupa fiyatı 599€ (vergi dahil)

  Linkler:
  http://ifi-audio.com/portfolio-view/micro-idsd-bl/
  http://www.dukkanhifi.com/p-4955-iFi-Micro-iDSD-Black-Label.html


   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 Synthyss, 21 Ocak 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Mayıs 2017
 2. sertac

  sertac
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Mart 2011
  Mesaj:
  297
  Alınan Beğeniler:
  371
  Emeğinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş, daha geçen gün idsd nin siyah versiyonu nasıl diye sormuştum bir arkadaşa.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  @sertac Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Cihazı beğendim, eskisinin üzerine konulmuş kesinlikle..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #3 Synthyss, 21 Ocak 2017
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Mayıs 2017
 4. leylines

  leylines
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Eylül 2013
  Mesaj:
  406
  Alınan Beğeniler:
  803
  Eline saglik Yagiz cok guzel olmus inceleme. Mojo'dan siyrilabilsem alip denemek istiyorum aslinda bu Black Label versiyonu.
   
 5. refuserQ

  refuserQ
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesaj:
  668
  Alınan Beğeniler:
  1,812
  Güzel ve detaylı.
   
 6. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  @leylines @refuserQ
  Teşekkürler beyler..
  Mojo'dan kopmak zor gerçekten, ama iFi bu sefer olmuş dedirtti, rob watts tehlikede :popcorn
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.
 7. Picasso16

  Picasso16
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Eylül 2013
  Mesaj:
  242
  Alınan Beğeniler:
  547
  İncelemenizi beğendim ve takdir ettim
   
 8. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  Collapse Signature Expand Signature
 9. moonstar

  moonstar
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  30 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,731
  Alınan Beğeniler:
  4,743
  Eline sağlık Yağız güzel bir inceleme yapmışsın!

  SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 10. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,410
  Alınan Beğeniler:
  3,686
  Bu tarz cihazlarda biraz fazla ayar olduğunda inceleme yapmak bir hayli zorlaşıyor bana göre ama gayet güzel anlatmışsın. Eline sağlık
   
  2 kişi bunu beğendi.
 11. KaraSinek

  KaraSinek
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Temmuz 2010
  Mesaj:
  699
  Alınan Beğeniler:
  1,784
  benim için mojo>idsd idi. black label'i özellikle merak ettim. mojoyu sürekli laptopta kullanan biri olarak ayrıca şarj ediyor olmak hoşuma gitmiyor. ifiyi normal modda kullanırken cihaz usbden aldığı güç ile mi çalışıyor yoksa bir yandan pili şarj edip pilden mi güç alıyor? nano da cihazı kapalıyken bilgisayara bağlayıp açarsanız usbden besleniyordu. açıp bilgisayara takarsanız da üzeirndeki pilden. mojo da olsa dediğim en büyük özellik bu. dahili pili kullanmadan cihazı kullanaiblmek...
   
  Collapse Signature Expand Signature
 12. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  USB üzerinden besleniyor cihaz.. Pil cycle'larını yavaş da olsa harcamıyor direkt..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. fortress34

  fortress34
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  12 Eylül 2010
  Mesaj:
  978
  Alınan Beğeniler:
  885
  USB'den beslendiği halde o kadar gücü nasıl üretebiliyor anlayamadım ben..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 14. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  Şu şekilde oluyor.. Turbo modda yani 4000mw çıkış verdiği modda cihaz hem bataryayı hem usb gücünü kullanıyor..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  6 kişi bunu beğendi.
 15. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Çok temiz inceleme olmuş.Eline sağlık @Synthyss

  Ufak boyutlarda usb DAC/amp ihtiyacım var.Bu cihaz bütçemin hayli üzerinde.Yine de ilgimi çekti okurken.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 16. Dersolmaz

  Dersolmaz
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  20 Eylül 2017
  Mesaj:
  87
  Alınan Beğeniler:
  118
  @DefinitioN hocam smsl markasinin idea modeline bakmanizi oneririm.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 17. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,165
  Alınan Beğeniler:
  5,962
  Çok güzel bir inceleme olmuş elinize kulağınıza sağlık.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,137
  Alınan Beğeniler:
  3,017
  Tesekkurler :)
  Bu markanin nano modeli cikti daha yeni, o daha uygun ve ufak..

  @Chaturanga Tesekkur ederim.. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  6 kişi bunu beğendi.
 19. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  938
  Alınan Beğeniler:
  3,583
  Bir de MQA desteği var. :eek:k
   
  6 kişi bunu beğendi.
 20. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,165
  Alınan Beğeniler:
  5,962
  Evet @Mikrobiyolog Turan hocam, Nano versiyonunda MQA var ama bu desteği orijinal Firmware de vermemişler, bir update yayınlamışlar. Henüz piyasaya yeni çıkan ve MQA desteklediği belirtilerek tanıtılan bir üründe neden doğrudan MQA destekli yazılım atılmaz ilginç gerçekten.

  Bir başka konu, üründe tercih edilen led rengi sebebiyle, led bildirimleri MQA için olması gerektiği şekilde (mavi yada yeşil ışık kullanılıyor MQA destekli cihazlarda) çalışmıyormuş. Bu iki konudan anladığım MQA desteği son anda eklenmiş bir yeşillik gibi olmuş :D Buda bende acaba Dragonfly Black ve Red'de de sonradan eklenen donanımsal değil, yazılımsal MQA desteği gibi bir durum mu var şüphesi uyandırdı.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  5 kişi bunu beğendi.