Kasetler hakkında yardım.

'Diğer Ekipman' forumunda ggkkhn tarafından 23 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. ggkkhn

ggkkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Merhabalar.

Son zamanlarda hayranı olduğum sanatçıların kasetlerini toplamak gibi bir hobi edindim. Her ne kadar kasetler artık çocukluğumuzdan kalan güzel anılar olsalar da sanırım benim gibi gerek koleksiyon, gerekse de günlük müzik dinlemek amacıyla kaset peşinde koşanlar vardır. Bu kasetlerin hepsini olmasa bile bir çoğunu internetten, Kadıköy ve Taksim'deki pasajlardan ve evet, bit pazarlarından bulmak mümkün. Bu kasetler derken kastettiğim bulunması diğerlerine nazaran daha zor olan kasetler.

Şimdi geliyorum soruma. Elimde sadece kasetler mevcut ve bunları dinleyecek en ufak ekipmana dahi sahip değilim. 200 - 300 TL arası bir bütçem olduğunu da hesaba katarak bana güzel müzik dinleyebileceğim bir sistem önerebilir misiniz? Biliyorum, bir sistem kurmak teferruatlı iş. Her bir parça için ayrı ayrı kafa yormak gerekiyor ama bu konularda tecrübesiz olduğumdan mütevellit sizlere danışayım istedim. Henüz başlangıç aşamasında olduğum için de Hi-Fi sistemler benim için şu an gerekli değil.

Sorduğum sorudan ayrı olarak da her türlü yorum ve önerinize açığım. Herkese şimdiden teşekkürler.

(Sistem derken de kastettiğim kasetçalar, hoparlör ve kasetten müzik dinleyebilmek için gereken her türlü ekipman)

2. KiralikCeset

KiralikCeset
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Walkman ve kulaklik en iyi secim olacak bence bu butceyi hesaba katarsak.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

3. ggkkhn

ggkkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Bütçeyi biraz daha arttırabilirim. Ya da belirttiğim gibi bir sistem kurmak için en az ne kadarlık bir bütçe gerekir?

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Kasetlerin kayıtları genel olarak iyi olmadığı için o kadar bütçeye gerek yok. Aksine basit birşey alın ve detayları ön plana çıkarmasın. Yoksa garip olabilir.

Section8 Windowbox ile başlayıp bir deneyin bakalım.

Hoparlör ile ilgili tavsiye istiyorsanız belirtin.

Bir de lütfen konu başlığını konunun içeriğine uygun olarak değiştirir misiniz? Pek bi alakasız da şu an.

Collapse Signature Expand Signature
  5. ggkkhn

ggkkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
  6. KiralikCeset

KiralikCeset
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Akai marka vardi bende bu tip. Hala calisir durumda hatta. Ama elimde kaset kalmadi resmen. Hoparlor microlab solo 6 gibi uygun fiyatli 2.0 hoparlor olabilir aslinda.

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Şimdi daha net oldu :)

Öncelikle işin aslı bizde bu sistemlerden pek anlayan olacağını sanmıyorum. Daha çok kulaklık konusuna yoğunlaşmış durumdayız.

Ama öncelikli bilgi vermem gerekirse, yukarıda dediğim gibi açık olmayan koyu bir hoparlör almalısınız giriş seviyesi. Hi-Fi sistemler zaten detaylı oldukları için kasedin kaydı kötüyse rahatsız edebilir.

Verdiğiniz linkteki gibi Kaset deck'ler bu işler için en uygun olanları. Amfili veya amfisiz olanları var diye biliyorum. Amfili olanlardan alırsanız bir çift pasif hoparlör, amfisiz olanlardan alırsanız bir amfi + pasif hoparlörler veya bir çift aktif hoparlör almalısınız.

(Pasif hoparlör, amfi ile beslenen. Aktif hoparlör ise kendi dahili amfisi olan, kendisi prize bağlanan modellerdir.)

Daha detaylı öneriler için Stereomecmuasi veya Turkeyforum'u kullanmanız daha uygun olabilir.

8. KiralikCeset

KiralikCeset
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Sevgili hasan bende konu acilmisken sorayim. Aktif hoparlor icin ek amfi sese olumlu yonde etkisi olurmu ?

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Pek sanmıyorum.

10. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    754
    Kaset dinlemek icin deck bir set kurmaya gerek yok.bahsi gecen sitede bol miktarda kaset calari olan muzik seti mevcut.pioneer,jvc,kenwood basta olmak uzere grundig,telefunken,saba marka setleri oneririm.

11. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    754
    bir sekilde dahili amfiyi devre disi birakirsan amfinin kalitesine gore olabilir.gerek varmi? bence yok..

12. ggkkhn

ggkkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
  13. rimpo

rimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Bu alet deck, ayrı amfi ve kolonlar ister.1970-lerde üretilmiştir, kafası büyük ihtimal tükenmiştir ve mekanik kısmında sorun olabilir.Size uygun değildir.Bu cihazlara -Vintage diyorlar(eski cihazlara özlem ).Amerikada moda onlar ve çok iyi durumda olanlar var.Türkiyede de ilgilenen insanlar var.

14. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
  15. KiralikCeset

KiralikCeset
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Akai iyidir kesinlikle...

16. ggkkhn

ggkkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. Akai modelinden bütçeme uygun modeller olup olmadığını araştıracağım.

17. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Akai nin yeni modelleri ile eskilerin alakası yok çünküel değiştirdi. Gx 75 ve 95 temiz bulursanız alın. Bunun dışındakileri önermem. Tabi bir de çok üst seviye olanlari da var nakamichi dragon ve cr 7 modelini de bulabilirseniz alın.

Nexus 7 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi