Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

 1. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,163
  Alınan Beğeniler:
  5,954
  Allah şifa versin hocam inşallah en kısa sürede hafif şekilde atlatır anneniz ve sizde de yoktur inşallah.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  Xexec bunu beğendi.
 2. Mustafa ALKAN

  Mustafa ALKAN
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  11 Ekim 2014
  Mesaj:
  1,057
  Alınan Beğeniler:
  1,800
  Çok geçmiş olsun.
   
  zxc bunu beğendi.
 3. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  934
  Alınan Beğeniler:
  3,563
  Öncelikle çok geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

  Gelelim dikkatimi çeken hususa:

  Niye o saatte? Yapacak başka işlerimi yok?

  Ben bunu şöyle yorumlarım: Demek ki o kadar çok ev geziyorlar ki sıra size anca gelmiş. Öyle ise, Türkiye'de günlük yeni hasta sayısı açıklanan 1500-1700 den çok fazla olabilir.

  Hocam biz sağlıkçılar baştan beri söylüyoruz, toplumumuzda bir türlü oturmadı (sizin şahsınız için demiyorum, lütfen yanlış anlamayın): Kendinizde hiç bir bulgu olmadan virüsü taşıyor ve çevrenize ve sevdiklerinize yayıyor olabilirsiniz. Bu nadir bir durum da değil üstelik (özellikle gençler). Ne kadar sağlıklı görünürse görünsün, karşılaştığınız herkes size virüs bulaştırabilir, siz kendinizi ne kadar sağlıklı hissederseniz hissedin, karşılaştıklarınıza virüs bulaştırıyor olabilirsiniz. Her daim mesafeye dikkat, maske mutlaka kullanalım.

  Kapalı alanlara mümkün olduğunca girmeyelim, kısa kalalım, alıp çıkalım. Dışarıda çok geziyorsak, iş gereği çok insanla temasımız oluyorsa (çalışıp da olmayan var mıdır ki) mümkün olduğu ölçüde hasta ve yaşlılarla görüşmeyelim. İlla görüşeceksek, açık alanda (bahçede, parkta), maskeli olarak, en az 2 metre mesafeden görüşelim.

  Örf ve ananelerimize, sıcak kanlı kültürümüze çok ters bir hastalık bu, bu kavramları askıya almak durumundayız (yeni normal), düğünler, cenazeler, taziye ziyaretleri, okumalar, kalabalık etkinlikler, özellikle kapalı mekanlarda yapılanlar çok tehlikeli lütfen aile büyüklerinizi uyarın, zorunlu olmadıkça katılmasınlar.

  Şu konuya gelecek olursak:

  Yaklaşım bilimsel açıdan doğru değil, salgın yayılımının önlenmesi için temaslı kişilerin değerlendirilmesi gerekir ancak böyle demelerinin çeşitli sebepleri olabilir: Örnek alacak malzemeleri yoktur, zamanları yoktur veya Örneği çalışan merkez dolup taşmıştır, birimlere mümkün olduğunca az örnek alın ya da tarama yapmayın, sadece hasta olanlardan alın denmiştir vs

  Dile kolay günde 110 bin test yapılıyor, hepsi tek tek elle pipetleniyor, testi yapan merkez ve çalışan yetişmiş personel sayısı az (geçtiğimiz dönemde bunlar arttırıldı, 40 binden 100 bine böyle çıkıldı), böyle bir test eskiden haftada belki 500 tane çalışılıyordu, şimdi her gün binlerce çalışılıyor, artış inanılmaz, cihaz, kit ve sarf tüketimi inanılmaz (tedariki masraflı, malzeme kara borsa ve piyasada bulunmuyor sonuçta tüm dünya tüketiyor). Bir de çalışan personel de enfekte olup karantinaya giriyor vs

  Sonuçta imkanlar sınırlı. Diğer ülkelerde de durumun farklı olduğunu zannetmiyorum. Sağlık sisteminin yoğunluktan çökmesi dedikleri sadece yataklarının dolması değil böyle bileşenleri de var.

  Uzun lafın kısası, bu hastalık gayet ciddi, ucunda ölüm de ömür boyu sakatlık da var. Kendinizi ve çevrenizi koruyun, maske mesafe hijyen.

  Tekrar geçmiş olsun.
   
 4. Onur668700

  Onur668700
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2016
  Mesaj:
  130
  Alınan Beğeniler:
  84
  geçen hafta şahit olduğum bir durumu sizlerle paylaşmak isterim. ofisten bir arkadaşımın eşi devlet hastanesinde çalışıyor. hastanede birlikte çalıştığı bir arkadaşı pozitif çıkmış. ve bu süreçte halen beraber çalışıyorlardı. testin pozitif çıktığı gün Salı günü. arkadaşımın eşi de dahil olmak üzere aynı serviste çalışan personele Cumartesi günü test yapıldı ve karantinaya gönderilmediler. 4 günlük kuluçka süresi bekleniyormuş! neyse ki Cumartesi yapılan test negatif çıktı.
  bu gibi daha bilmediğimiz ne olaylar vardır.
  işin garibi arkadaşım covid riski yüzünden karantinaya alındı ve işe gelemedi :) eşi hastanede çalışmaya devam etti
   
 5. Totem

  Totem
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Mayıs 2016
  Mesaj:
  329
  Alınan Beğeniler:
  196
  Hocam selamlar, nasılsınız ? Anneniz nasıl şu anda durum nedir ? Bir ihtiyaciniz var mı genel olarak.

  SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 6. Xexec

  Xexec
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Nisan 2018
  Mesaj:
  76
  Alınan Beğeniler:
  213
  Öncelikle hepinize teşekkürler, azami ölçüde dikkat etmemize rağmen yakalandık. Durumumuz iyi çok şükür. Sadece bende bir boğaz gıcıklanması akabinde öksürük peydah oldu. O da bugün itibariyle çok rahatsızlık vermiyor. İnternette sirkeli, tuzlu su ile gargara yapılması tavsiye edilmiş. Ne kadar doğrudur ya da yanlıştır bilmiyorum ama onu deneyeceğim birazdan. Her gün bir sodaya limon sıkarak içmeye ve bir adet muz yemeye gayret ediyorum.  Annemin durumu gayet iyi. Aynı ev içerisinde görüntülü konuşuyoruz. Çok garip bir durum ama teknolojinin güzel yanları da var. Dün akşam biraz çarpıntısı olduğundan bahsetti. Onun dışında gayet iyi olduğunu söylüyor. İhtiyaçlarımızı da sağolsun arkadaşlarım karşılıyorlar. Ekmek gibi temel ihtiyaç ürünlerini ise alışveriş yaptığımız market gönderiyor sağolsun.
   
  refuserQ bunu beğendi.
 7. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,879
  Alınan Beğeniler:
  6,464
  Geçmiş olsun tekrar. İnşallah en kısa sürede problemsiz sıkıntısız atlatırsınız.
   
  refuserQ ve Xexec bunu beğendi.
 8. Totem

  Totem
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Mayıs 2016
  Mesaj:
  329
  Alınan Beğeniler:
  196
  Açıkçası ben de pozitifim. Kefir, immuneks, vitamin, balık yağı vs akşamları Viks sürüyorum geceleri, bir de Viks dumanı yapıyorum. Ben de astım hastasıyım o nedenle ciğere dikkat etmek lazım sıcak tutmak lazım. Bağışıklığı da yulaf, tam tahıllı ürünler artiriyormus okuduğuma göre, ( beta glukan seysinden).
  Bende halsizlik harici bir şey yok hafif öksürük bir de. Halsizlik de o kadar bir şey degil tabi ama zor bir süreç. Neyse ki ailemin yanında değil tekim. Umarım birer bu virüs belası.

  SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  zodiac_tauruss, AdReNaLiN ve Xexec bunu beğendi.
 9. Xexec

  Xexec
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Nisan 2018
  Mesaj:
  76
  Alınan Beğeniler:
  213
  @Totem
  Çok büyük geçmiş olsun hocam, inşallah tez vakitte atlatırız.
  Anlaşılan öyle ya da böyle herkese uğrayacakmış gibi duruyor bu illet.
   
 10. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  550
  Alınan Beğeniler:
  236
  Sizlere geçmiş olsun deyip, acil şifa diliyorum.

  Bu virüs olayını nasıl atlatabiliriz diye düşününce, sanırım virüs ortadan kalkmayacak da, etkisi normal bir grip virüsü etkisi seviyesine düşecek gibi geliyor. Yeni virüs versiyonları ortaya çıkıyor haberleri var, daha hızlı yayılan ama etki gücü dörtte birine düştü gibi.

  Zaten grip virüsünü de yokedememişiz ki. Hatta ilaç olarak da çok başarılı değil gibi ("İlaçla 1 hafta, ilaçsız 7 gün" diye laf var). Sanki esas olan bünyeyi sağlam tutmak gibi. Bazısı grip mevsiminde de pek etkilenmez, yakalanmaz. Mantık olarak grip virüsü her an her yerde var (veya olabilir) gibi düşünüyorum. Eğer sizin bünye sağlamsa, zayıf düşürmediyseniz, etkili olamıyor belki de. Tabii yoğun virüs bulunduran biriyle yakınlık/temas da, alınan virüs yoğunluğunu etkileyebilir ve başetme eşiğini aşmasına sebep olabilir.

  Corona bulaşanların %80'i hiç belirti göstermiyor veya çok hafif belirtiler gösteriyormuş. İşte herkes bu duruma ulaştığında, normal grip virüsü gibi olacak. Kimde var, kim bulaştırmış, kimse umursamayacak belki de. Nasıl olsa bir haftada geçecek diyecekler.

  Yani sanki herkes bu işe birgün bir şekilde bulaşacak gibi (etkisini yaşayan, yaşamayan, genel antikor üreten vb pozisyonlarda). Hatta bu bakış açısıyla bakınca, düğünlerde umursamazlık örneği gösterenler belki de faydalı bir iş yapıyor. Çünkü daha fazla kişiye yayılıp, daha fazla toplumsal antikor üretilmesi sürecini hızlandırıyorlar belki de. Ama sorun sağlık sisteminin tıkanması. Yani bu süreç yaşanacak belki, ama yavaşlatılarak yaşanıp, sistemin tıkanmadan sürecin yaşanmasını sağlamak belki de. Bir an böyle düşündüm, belki böyle olur, belki de alakasız başka birşey.

  Sanırım SARS da kendi kendine geçmiş, yokolmuş. Ya da etkisini yitirmiş belki de. Şu yeni çıkan daha güçsüz virüs versiyonları da, acaba virüsün güçsüzleşmesi mi, yoksa toplu olarak insanlığın güçlenmesi mi, ve bu şekilde etkinin azalması mı? Veya ikisi de mi? (kulaklık burn-in, beyin burn-in)
   
  Totem bunu beğendi.
 11. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,879
  Alınan Beğeniler:
  6,464
  Tabii ki kendi kendine yok olmadi. SARS'in yayilim hizi daha az, ancak daha olumcul. Ciddi infial olup ilgilenildigi icin dunyaya dagilmadi. Tayvan'in Koronayla basarili mucadelesinde de SARS tecrubeleri yatiyor.

  Bu arada henuz ortalikta asi yokken Corona'nin yayilmasina yardimci olan herkes kotu bir sey yapiyor... Bu noktada suphemiz olmamali. Cunku bu supheler eninde sonunda olum sayisinin artmasiyla sonuclaniyor.

  Grip'i de kucumsemeyin. Amerika'da her sene ortalama 15bin-60bin insan gripten oluyormus. Bir cok insan her sene grip asisi oluyor, cunku "Herd immunity" asiyla saglanir, kasitla hastaligi yayarak degil, cunku onun sonucu olumlerin artisidir. Bu noktada ciddi bir dezenformasyon yapildi bir ara. Bilimsel atiflarda bulunan ama icerigi yaniltici videolara rastladim.

  Hastalik niye bazilarinda daha kolay, bazilarinda daha zor geciyor?

  Bunun cevabi henuz bilinmiyor. "Bagisiklik sistemini guclu tutmak" makul bir cevap gibi gorunse de, aslinda her sorununun cozumu olan "egitim" gibi ici bos bir cevap... Cunku belli yiyecekleri tuketerek bagisiklik sistemini guclendireceginiz fikri bir umut sadece. Cunku birakin kontrolu, hala anlasilamayan bir cok yonu olan, molekuler, hucresel ve doku seviyesinde etkilesimler iceren asiri kompleks ve hiyerarsik bir yapi basgisiklik sistemi. Meselenin genetik yonleri oldugu da muhtemel. Baska hic bir ciddi saglik sorunu olmayan gencecik insanlar, sadece Korona'dan olebiliyor. Bazi yasli insanlar sorunsuz atlatabiliyor. Doktorlar arasinda yaygin bir deyistir: Hastalik yoktur, hasta vardir...

  Mesele karmasik. Sorun hem saglik, hem de ekonomik yonden tum dunyayi etkiliyor. Herkes cevap ariyor. Ancak cok net cevaplar yok. Olsa, emin olun yetkin otoritelerden duyar, ve bu cevaplar isiginda yururluge giren onlemlere maruz kalirdiniz. Onun icin havada ucusan kaynagi belirsiz fikirlere itibar etmemekte fayda var.
   
  #131 zxc, 12 Eylül 2020
  Son düzenleme: 12 Eylül 2020
 12. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  550
  Alınan Beğeniler:
  236
  Kasti yayalım diye düşünmedim zaten. Ama kasıt olmasa da yayılıyor/yayılacak. Hatta en az zarar görecek kesim, en az dikkat edeceği ve en kolay atlatacağı için, olasılıkla da en çok toplumsal antikoru onlar üretmiş olacak belki de. Böyle anlatınca ben sanki "yayılmasında sakınca yok, yayın gitsin" diyormuşum gibi algılanabilir. Ama öyle değil. Bu olayı sistem tıkanmadan ve en az zararla atlatmamız için yaymamak için özen göstermeli ve dikkat etmeliyiz. Sonraki paragrafta belirteceğim gibi üssel bir fonksiyon kontrol edilmezse, çok hızlı büyür. Söylemek istediğim; kasti olmasa da, dikkat etseler de, her ne olursa olsun, başka birine yayılmasına sebep olanlar bile, ironik bir şekilde de olsa 'bir iş yapmış' oluyorlar sanki. Yayılmamasını sağlayan da iş yapıyor, yayılmasına birşekilde sebep olan da. Birbirine zıt ve birbirini dengeleyen işler. Evren garip bir yer.

  Virüs yayılım olayı temelde üssel bir fonsiyon (her virüslü kişi günde 5 kişiye bulaştırsa, 5 üzeri n gibi birşey). Kasıtlı yayarsak zaten işlem hacmine yetişemeyiz. Üssel bir fonksiyon türü birşeyde, aşı ile asıl sonucun alınabileceğine de emin değilim. Taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışmak gibi olur sanırım. Kaç kişi aşı olmuştur ki. Bunun yanında virüsü alan ve atlatan herkes kendi antikorunu üretmiştir zaten (aşı yaptıran kadar çok/iyi üretmiştir).

  Bünyeyi sağlam tutmaktan kastım sadece 'bağışıklık sistemini güçlendirmek' değil. Beden+akıl+ruhu bir bütün olarak gördüğümden, bedenin tek bir sistemini bağımsız oynanabilir bir değişken gibi ele almak (genelde klasik tıbbın yaptığı gibi) bana göre çok mantıklı değil zaten. İyi/sağlıklı/doğal beslenme, bedeni dinç, fit, formda tutmak, egzersiz yapmak; aklı zinde tutmak, negatif düşüncelere çok kapılmamak (onlar da zihnin virüsü gibi); ruhu ılımlı, dengeli, umutlu tutmak bence hepsi bir bütün. Hatta boksörlerde ve önemli maça çıkacak insanlarda falan vardır; 'cinsel enerjiyi karşılaşma öncesi kaybetmemek' falan, önem taşıdığı söylenir.
   
  #132 ziprar, 12 Eylül 2020
  Son düzenleme: 12 Eylül 2020
 13. Plak_love

  Plak_love
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  12 Haziran 2020
  Mesaj:
  51
  Alınan Beğeniler:
  20
  Pozitif çıkan biriyle temas etmiş iseniz ve test yaptırmak istiyorsanız hastaneye gittiğinizde belirtilerin olduğu rolünü yapmanız gerek yoksa test yapmıyorlar. Birkaç gün sonra davetiniz vardır davetinizi erteleyip ertelememek için kararsız kalmışsınızdır bunun için test olmak isteseniz bile test yapmıyorlar. Ben okadar vergi veriyorsam bu devlete testi yapmakla yükümlüdür. İlla yalan atmaya teşvik edilmesi acı verici.
   
  Xexec bunu beğendi.
 14. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,879
  Alınan Beğeniler:
  6,464
  Bir yakinim Turkiye'de doktor. Kendisi 1-2 ay once Covid -19 pozitifti. Bugun telefonla gorustuk. Bu hafta ici Covid-19 negatif cikmis. Hastaligi ilkinde cok sorun olmadan atlatip, ikincisinde olenler olmus.

  Asi calisan bir sey tabii ki. Hastaliklarin yayilimi "ussel fonksiyon"dan ibaret degil. Acikcasi "ussel fonksiyon" tek basina realistik fenomenleri modellemede yetersizdir. Epidemioloji denen bir bilim var. Merak ediyorsaniz "Herd immunity"den baslayarak okumanizi tavsiye ederim Wikipedia'dan.

  Eksik bilgiyle yanlis cikarimlara ulasmak mumkun.
   
 15. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  550
  Alınan Beğeniler:
  236
  Haklı olabilirsiniz. Belirsizlik çok. Sürü bağışıklığını anlatış şekilleri benim hayalimdeki gibi değilmiş. Öyle bir anlatmışlar ki, çoğu kişi bağışık olmuş ve artık virüslü kişi, bağışık olmayana ulaşamadığı için ona bulaştıramıyor. Bunun yolu da toplu enfeksiyon veya toplu aşı. Ki bu durumda kavramın çok anlamı yok. Açıkçası yaşanmış case görmek isterdim. Böyle bir kavram ortaya çıkmış ise, yaşanmış durumu da olmalı. Ve tahminim (gene uçuyorum), ne toplu enfeksiyon ne de toplu aşı durumunun olduğunu sanmıyorum yine.

  Benim kafamdaki sürü bağışıklığı biraz şöyle. Nasıl ki virüs yakınlıkla yayılıyorsa, antikorun enerjisi (veya virüsten etkilenmezlik, güçlü bünye vb) de yakınlıkla yayılmalı. Bunları enerji alanları olarak görüyorum. Birçok şey nasıl yayıldığını bilmesek de bulaşıcıdır. Esneme bulaşıcıdır, gülme bulaşıcıdır, toplu histeri, toplu linç, takım oyunlarında toplu coşku bulaşıcıdır. İnsanların tek tek yapmayacakları hareketleri toplu olarak yapmaları (toplu bilinç/sürü bilinci) bulaşıcıdır. Morfogenetik alanlar diye bir teori vardı, Sheldrake'in. Yayılma ve bağışıklık enerji alanlarını kafamda ona benzetiyorum sanki. Fotonun hem parçacık hem dalga olması gibi, virüs (ve diğer herşey de belki) hem parçacık hem alandır belki.

  Bunlar çoğunluk için biraz uçuk düşünceler olabilir. Zaten temelde, virüsün grip virüsü seviyesine ineceğini düşünüyorum aslen. Yani asıl mantığım bu yönde. Söylediklerimden mevcut korunma yöntemlerini değiştirecek bir sonuç çıkmıyor zaten. Gene aynı şekilde korunmak ve dikkatli olmak gerekiyor her durumda. Bunlar sadece 'ne olabilir ve nasıl sonlanabilir'e dair senaryolar/düşünceler.
   
  #135 ziprar, 12 Eylül 2020
  Son düzenleme: 12 Eylül 2020
 16. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,879
  Alınan Beğeniler:
  6,464
  Cicek hastaligi (smallpox). Eskiden vardi. Artik yok. Cunku dogustan herkes asi oldu. Uzun suredir yeni doganlara da asi yapilmiyor, cunku hastalik yok oldu (ileri ulkelerde en azindan.)

  Hastaliklarin yayiliminin mekanigi dusundugunuzden cok farkli. SIR, SEIR, SEIQR modellerinden baslayarak belli bir seviyeye kadar bilgilendirebilirsiniz kendinizi eger merakliysaniz. Internette bolca kaynak ve video mevcut.
   
 17. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  550
  Alınan Beğeniler:
  236
  Aşı yapılmamış olanın da kalması gerekmiyor mu?
  Bu pek sürü bağışıklığı gibi değil sanki. Zaten herkes aşı olmuş.

  Benim merak ettiğim, toplu enfeksiyon veya toplu aşı olmadan bu duruma ulaşma vakası.
  İsim öyle doğmuş olmalı. Diğeri açık zaten.
   
 18. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,879
  Alınan Beğeniler:
  6,464
  İstisnasız aşılama çok mümkün değil. Olsa bile ciddi miktarda uluslararası etkileşimi engellemeniz mümkün değil. Ona rağmen neden yayılmadan yok olduğunu anlamak için:

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Basic_reproduction_number
   
 19. ziprar

  ziprar
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesaj:
  550
  Alınan Beğeniler:
  236
  Bence olayın 4 kuralı var. 3 kural yeterli değil.

  1. Maske
  2. Mesafe
  3. Hijyen

  kurallarına ilave olarak

  4. Temiz hava (ortama temiz hava girişinin sağlanması)

  kuralını eklemek istiyorum. Bu 3 kural sanki herkes açık havada imiş gibi düzenlenmiş. Ama çoğu zaman da evlerde/iş yerlerinde ve hatta toplu taşıma araçlarındayız.

  Eğer ortama temiz hava girişi sağlanmazsa, bir süre sonra o ortamdaki herkes aynı havayı solumaya başlar. Böylece mesafe ve maskenin koruyuculuğu düşer. Belki de en önemli kural bu. Toplu taşımada dikkat ediyorum, herkes maske takıyor ve uzak durmaya çalışıyor ama "gideyim şu camı açayım" diye akıl eden pek yok. Halbuki çok kolay birşey. Cam sayısı zaten azaltılmış (klimalar var, camı kim ne yapsın mantığı ile). Demek ki, cam sayısını korusak daha iyiymiş (ne olur ne olmaz).


  Diğer dikkat çekmek istediğim şeyler;

  - Toplu taşıma zamanı, "dur şu boş zamanımı telefonla konuşarak değerlendireyim" zamanı olmamalı artık. Aslında normalde de olmamalı, çünkü kimse sizin uzun konuşmalarınızı dinlemek zorunda değil. Ama şimdi hiç değil. Çünkü konuşmak virüs yayılımını arttırıyor. Bağırmak veya hiddetlenmek daha da arttırıyor. Ağzın mümkün olduğunca kapalı olması en iyisi. Telefonla konuşurken burnunu, ağzını açma ihtiyacı hissedenlere hiç girmek istemiyorum.

  - İnsanlara bu virüsün yüzeylerden çok canlı taşıyıcı üzerinden geçtiği anlatılmalı. Kendim araştırana kadar yüzeyden bulaşmanın da belki aynı oranda olduğunu sanıyordum. Halbuki en büyük (belki %90-95'in üstü) bulaşma şekli ortamda canlı bir virüs taşıyıcı olması imiş. Bu anlatılmalı ki, insanlar önem sıralamasını ona göre yapsınlar.

  - "(Uzun süredir) Kendimi iyi hissediyorum, bende virüs yok" mantığı en zeki insanlarda bile zaman zaman karşımıza çıkan bir mantık. Bu mantık yanlış. Ve belki bu mantık yüzünden en fazla yayılma imkanı bulabiliyor virüs. Virüs taşıyanların %80'i zaten ya hiç birşey hissetmiyor veya çok hafif belirtiler gösteriyor. Dolayısı ile "Bende sende birşey yok" mantığı yerine "Bende ve/veya sende birşey olma olasılığı var" mantığı üzerinden ilişkilerimizi gerçekleştirmemiz gerekiyor bir süre.

  Umarım aşı derde deva olur.
   
  coolblue ve pyken123 bunu beğendi.
 20. pea

  pea
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  9 Ocak 2011
  Mesaj:
  801
  Alınan Beğeniler:
  618
  Hele bir de maskesiz gezip, dip dibe sigara içip, kapı kollarını peçeteyle açanlar var :)
   
  refuserQ bunu beğendi.