Kulaklık Arıza Danışma Başlığı

'Kulaklık Genel' forumunda tsn141 tarafından 11 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. sphynx

sphynx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Merhaba,
    Monster graditude kulaklığımın hem jak hem de mic yerinde temassızlık var. kendim ellemeye cesaret edemedim. komple kablo değişimi de olabilir, mevcut kablo üzerinden tamir de olabilir (tercihim bu yönde, jack değişir, mic yeri lehimlenip devam edilir). Var mı aramızda yapabilecek bir arkadaş. Sesini seviyorum ve değiştirmek istemiyorum kulaklığı, yenisi de yok zaten piyasada.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Çağan

Çağan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Arkadaşlar sony mdr1a kulaklık için ara kablo arıyorum nereden bulabilirim?

3. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    Selamlar,

Forumda kablo üretim ve tamir işleriyle ilgilenen kimse kalmadı galiba. (Kemal, Yağız ve Boğaç Beyi epeydir göremiyorum, bilgisi olanlar varsa özelden de bilgilendirebilir, merak ettim inceden.)

Neyse, derdim şu: 2-pin konnektör kısmı kırılmış, bozulmuş birkaç iem kablosu var elimde. Öyle ahım şahım şeyler değil, stock kablolar genelde. Değiştireyim diye 2-pin konnektör de satın aldım ama havya ya da lehim tabancam yok, ellerim de öyle hassas işlere yatkın değil zaten. Durduk yere tamir edeyim derken berbat ederim diye korkuyorum, sonra Çin'den kargo beklemekle geçiyor ömrüm.

Ankara'da olup eli lehim tutan, 2-pin konnektörleri kulaklık kablolarına lehimleyecek, üstüne de mümkünse daralan makaron (ya da artık ne kullanılıyorsa o iş için) ile kablonun kulak üstünden geçeceği yere şekil verebilecek var mı aramızda?

Ankara diyorum, çünkü ufak bir iş için kargolarla uğraşmak istemiyorum, hem oturur bir çay içeriz, ne bileyim, kitap, CD falan hediye ederim:) El emeğinin ücreti ne olursa onu da karşılarım tabii ki.

"Ben şurada benzer bir şey yaptırdım" diye yönlendirirseniz de sevinirim. Sevgiler.

fenrir, coskun.gercek, erenn ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    570
    Selamlar zamanında kemal abiden aldığım sony lod kablomun girişinin içindeki pinler yamulduğu için(muhtemelen) ses vermiyor artık lod kablo ile. Bir üstteki mesajda da belirtilmiş kablo işleri ile ilgilenen aktif olan şuan yok sanırım forumda. Eğer var ise bir şekilde çözebilir miyiz bu güzelim lod kablonun sorununu?

5. gkhn

gkhn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    70
    Ben birine denk geldim ve bir kablo tamiri yaptırdım İstanbul Küçükçekmece civarındaki birine, daha önce de bir başkası vardı Kadıköy civarında. İstanbul'da iseniz ya da kargo imkanım var diyorsanız özel mesajla gönderebilirim iletişim bilgilerini.

fenrir bunu beğendi.
  6. xanbass

xanbass
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ultrasone pyco modeli kulaklığım var. Kulaklığın kronik sorunu olduğunu düşünüyorum. Jack yerinden kablo temassızlığı var bu sebepten ötürü 3 kere compel müzikte değişti, 4. gelen kulaklıkta da oldu aynı sorun compel artık değişim yapmayacağını söyledi. Firma direkt bize gönderin dedi araya da baya zaman girdi garanti bitti vs. Kulaklığın jack yerini tamir ettirmeyi düşünüyorum ya da eğer mümkünse komple oem kablo yaptırmam mümkün olur mu ? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

7. Farfar

Farfar
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar monster dna on ear modeline sahibim
    Birden bire sol tarafindan ses gitti halbuki cok da severdim kendilerini kendim tamir edebilirim ama ne yazıkki direver konusunda pek bilgi sahibi değilim eski sesini aratmayacak 40 mm bir driver arıyorum bilginiz var mı
    Kulaklık bu
    https://www.amazon.com/Monster-MH-DNA-BK-Noise-Isolating/dp/B009P2S4G6

8. sphynx

sphynx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Çok alakalı değil ama post aktif olduğu için yazıyorum kusura bakmayın. İstanbul’da kulaklık tamiri yapan, kablo değişimi yapabileceğim bir yer var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Merhaba
    Şuan kullandığım senn momentum on ear2.0 kulaklığım sağ tarafından gelen sesin sola nazaran az olduğunu farkettim.
    Bir çözüm yolu var mıdır düzeltmenin?

10. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    Sağ tarafa giden kablolarda bir yıpranma olabilir ya da sürücüde bir zedelenme vardır.
    En temizi, distribütöre yollayın bir baksınlar.

Xexec bunu beğendi.
  11. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Selamlar, Fidelio x2 kulaklığımın sağ tarafında basslarda cızırtı başladı. Bunun için bir tavsiyeniz olur mu?

Teşekkürler.

12. dogantes

dogantes
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    sennheiser'ın tamir ücret skalası nedir bilen var mı acaba?

13. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Çok sevdiğim Ostry KC06, jak kısmından hasar gördü, ezildi. Normalde bir sürü kulaklık tamir ettim ben. 3'lü, 5'li kablo gibi... O yüzden tamir ederim diye kestim ama bir türlü yapamadım. Ostry'nin kablosu 2'liymiş bir sürü deneme yaptım lehim teli harcadım ama bir türlü ses dahi alamadım. Havye biraz kalın zaten o yüzden büyük problem yaşıyorum lehimlerken. Elimde jak bile kalmadı, 4 tane harcamışımdır. 1 tanesi duruyor o da lehimleyip geri temizlediğim jak. Yurtdışından sipariş vermiştim.

Yeni bir konu açmak istemedim, kullaklığın jakının değişmesi lazım. Şu an kablo kesilmiş halde bekliyor. Tamirini bilen biri için iletişime geçeceğim birisi var mı acaba ?

#333 Black, 26 Mayıs 2019
    Son düzenleme: 26 Mayıs 2019
  14. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Kablonun dış kılıfını soyup net bir fotoğraf koyarsanız açıklamak daha kolay olur. Kulaklık mono olmadığına göre, içerden çıkan 2 kablonun da toprak kısmı üzerine sarılmış veya bir tanesine ortak toprak hattı sarılmıştır. Belki farkedilmesi biraz zor olabilir, o yüzden kablonun dışını soyup resim atabilirseniz iyi olur.

15. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Belki de.

Bu şekilde hocam.

Daha önce KC06A tamir eden birine rastlamıştım yabancı forumda. Ama adam yeni bakır kabloyu sürücüye lehimlemiş. Kapağını çıkararak.

16. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Kablolalardan ayırdığınız gri renkli çıplak teller toprak hatları. Yani jaka lehimleme işini jakın sivri olan en uç boğumundan geriye doğru sıralayacak olursak, sol kanalın artı ucu, sag kanalın artı ucu ve son olarak en dipteki boğuma da o çıplak telleri birbirine ekleyerek lehimleyin.

onurdogan4 bunu beğendi.
  17. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Denedim önceden. Lehimlememiştim ama, stereo kulaklıkta minimum 3 kablo olması gerekmiyor muydu diye bir ucuna da onu tutturmuştum.
    Şimdi topraklama hattının o olduğunu öğrendiğime göre sayenizde, bir de lehimleyip deniyorum öyleyse.

Teşekkür ediyorum. :)

18. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    İzoleli kabloları lehimlemeden, deydirerek iletimi sağlayamazsınız. Isıttıgınızda üzerindeki izolenin kalktığını ve altındaki iletkenin açığa çıktığını görürsünüz. Lehimleme esnasında havyanın ısısı bu işi görür, önceden çakmakla ucunu yakmanıza falan gerek yok. Kolay gelsin.

Black bunu beğendi.
  19. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Evet evet, biliyorum. Çakmağı pek sağlıklı bulmuyorum zaten. Havyem çabuk ısınır. Direk eritiyorum fişi takar takmaz.

Lehimlemeden önce denemek için kablo konumlarını ayarlayıp minik stickerları cımbız yardımıyla sabitledim. Sonra toprak hattını sivri uca sardım, sonuç olumlu. :) Lehimi de bitirdim.

Keşke direkt konuya yazsaydım. Tamir etmeyi biliyorum diye araştırma da yapmadım. Topraklamanın kabloların dışına sarılı olduğu aklıma gelmezdi de.

Tekrar teşekkür ediyorum yardımınız için.

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    361
    Hocam ne mutlu size ki eliniz yatkın anlıyorsunuz bu işten :)

Black bunu beğendi.