Kulaklık ucu(eartips) ne kadar önemli?

'Genel Tartışma' forumunda Ozcan86 tarafından 19 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. Ozcan86

Ozcan86
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Kulaklıkların orjinal uçları nedense güzel olmuyor.
    Spinfit,spiral dot,comply,symbio vs kullananlar seste nasıl değişim aldılar ?

Collapse Signature Expand Signature
    #1 Ozcan86, 19 Mayıs 2021
    Son düzenleme: 25 Mayıs 2021
  2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    410
    Standart yapıyorlar uçları genel ölçülerde. Kimisine uymuyor. Bende de durmuyor mesela, afedersiniz kulağım biraz fazla nemlendiği için Silikon bir süre sonra bırakıyor kendini, ben de mecbur köpük uç kullanıyorum. KZ'nin köpük uçlarını kullanıyorum memnunum, kolay kolay deforme de olmuyor.

Ozcan86 bunu beğendi.
  3. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    870
    earsonics'in kutusundan çıkan ağaç uçlar görece en iyisi , tam vakumluyor kulağımı dolayısı ile müziğin her hissini kulak östaki borusunda hissedebiliyorum ;) marka ile alakalı :)

Ozcan86 bunu beğendi.
  4. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Bence önem verilmesi gerekiyor. Özellikle kulağınıza uymayan bir uçtan tam uyan bir uca geçtiğinizde belirgin farklar oluyor. Bildiğim kadarıyla silikon uçlar tizleri belirginleştirirken köpük uçlar bass kısmını belirginleştiriyor. Tabi bu çok genel bir yorum.

Ayrıca kulağa oturması da bass kısmı için önemli. Tam oturmaz ise alt frekanslar yeterli düzeyde duyulmuyor.

Ben kullandığım kulaklığın bass kısmının biraz daha iyi olmasını istediğim için köpük uç kullanıyorum. Ayrıca gürültü önleme özelliği içinde tercih ediyorum. Kulağa tam oturduğu için sesi daha iyi engelliyor ve kulakta daha sağlam duruyor. Tek sorun kısa zamanda yırpranması. 3-4 haftada bir değiştirmem gerekiyor.

Ozcan86 bunu beğendi.
  5. Ozcan86

Ozcan86
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Evet köpük uçlarla bass silikon uçlarla tiz etkisi artıyor.Symbio da durum ne acaba dışı silikon içi sünger olan.170 lira olmuş malum firmanın 3 çift olan ürünü.kendin yap (diy) yoluna gideceğim.zira bir ay dayanmıyor sünger uçlar.iş güvenliği kulak tıkacı ile yeni bir deneyim yasayacagim yakında.muzikte ufak oynamalar bile önemli sonuçta.

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    271
    Onlar güzel yapıyor da bizim kulaklar standart değil. İem de eartips en önemli şeydir.

7. DarkRider95

DarkRider95
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    custom kullanıyorsanız hayır :)

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,787
    Tip sesi cok etkiliyor.

Genelde kulaklikla gelen standart silikon uclari kullaniyorum. Diger tiplerle ilgili tecrubelerim soyle:

1. Comply foam: ilk takinca super. Bir sure sonra hafiza etkisi yok olup materyal normal sunger gibi davranmaya basliyor, ve degistirmek gerekiyor. Lakin fiyati da yuksek. O yuzden biraktim. Kulaklik kullanmak icin kira verme durumu yapimla uyumlu degil :)

2. Foam: Comply gibi uzeri kapli olmadigi icin daha rahatsiz geliyor uzun planda. Bir de takip cikarmak daha messakkatli. Ve silikona gore daha cok kirleniyor zaman icinde.

3. Foam ustu silikon (Sony Hibrit uclar): Altindaki kopuk materyalden dolayi silikon kulagin seklini almakta zorlaniyor ve seal etmesi daha zorlasiyor. Onun icin normal silikondan daha kotu oldu benim icin...

9. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    66
    Comply Foam TX500 kullanmıştım. Hiç güzel değildi. Seslerin üzerini kapatıyordu. Mat ve ruhsuz geliyordu sesler. Silikon tipler daha iyiydi. Şu an iBasso’nun köpük uçlarını kullanıyorum çok daha iyi.

zxc bunu beğendi.
  10. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    410
    ucunda kir kaçmasın diye beyaz filtre varsa onlar sesi bozuyor ben filtresiz olanları kullandım memnun kalmıştım ama hiçbiri uzun ömürlü olmadı..kz'nin köpük uçlarını 1.5 senedir kullanıyorum abartmıyorum 2-3 kere anca değiştirmişimdir. çok kaliteliler.

11. müziktutkunu

müziktutkunu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Köpük uçlardan kullanıyorum ancak silikon uçların kullanımı daha basit temizlemesi daha kolay. Köpük uçlara hassas davranmak gerekiyor temizlemesi de zor.

12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    410
    kolonyalı mendil ile hafifçe siliyorum arada bir. örselemeden, ister istemez üzerinde kir birikiyor bir zaman sonra temizlemek gerekiyor, yumuşadıkça da uçlardan kopmaya başlıyor, sünger uçlar böyle malesef

13. Berat

Berat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Spinfit silikon uçlar epey başarılı tavsiye ederim

barocka bunu beğendi.
  14. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Aslında aliden bende almak istiyorum, artık toplu siparişe mi geçsek böyle şeylerde.

15. Berat

Berat
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    olabilir, vergide geçirirler yine ama kargodan tasarruf ederiz.

16. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    176
  17. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Ben o uçları herkese tavsiye etmezdim. Çünkü biraz sertler. Kulağımı rahatsız etmişlerdi benim. Kulağı hassas olanlar için spinfit veya köpük uçlar daha iyi olur. Ayrıca kulaklığın karakterine göre de uç seçmek lazım. Tizleri agresif kulaklığa tizleri törpüleyecek bir uç takılırsa daha iyi olur mesela.

18. müziktutkunu

müziktutkunu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    AZLA SednaEarfit XELASTEC uçlar iyi diyorlar forumda deneyen var mı?

19. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Bende spinfitciyim.

20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,032
    Ben Symbio ve spinfit kullanıyorum. Spinfitler aynı kulaklıkta Symbio'ya göre biraz daha bası artırıyor. Bunun sebebinin ne olduğunu tam bilemesem bile fark sadece duyumlanmıyor ölçümle de görülebiliyor. Ancak bunun kulaklığın nozzle çapı ile spinfitin nozzlea giren kısmının çapı arasındaki duruma göre ortaya çıkan bir etki olduğunu her kulaklıkta farklı sonuç doğurabileceğini düşünüyorum.

Symbio'nun (üstü silikon altı köpük olan klasik model, şimdi full foam ve full silikon modelleri de çıktı) daha doğru ses verdiğini düşünüyorum ama basın biraz artması bazı durumlarda daha sıcak duygusal bir tonalite sağladığı için Spinfit de kendini dinletiyor.

Comply denedim geçmişte ama bende kesinlikle sesi bozuyordu.

#20 Chaturanga, 23 Ocak 2022
    Son düzenleme: 23 Ocak 2022
    refuserQ bunu beğendi.