LEHİM CİHAZI TAVSİYESİ

'Konu Dışı' forumunda interpecter tarafından 12 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. interpecter

interpecter
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar. iPod Video'yu modlarken kullanmak üzere lehim cihazı arıyorum. Elektronikten anlayan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.

Modlarkan nelere dikkat etmeliyim, makineyi nasıl kullanmalıyım vs. konularda yardımcı olursanız sevinirim. Bir de internetten alabileceğim yerleri de gösterirseniz çok güzel olur :) Ayrıca iPod Shuffle 1. gen için de kullancam lehimi, ayrıca belirteyim.

2. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    185
    Lehim cihazı olarak kaliteli herhangi bir kalem lehim iş görür. Kaliteli derken ısı ayarlı ve dijital göstergeli olanlar değil tabi, sade modeller var 30-40tl civarı. Bir de black&decker set var benim de şu an kullandığım ama tavsiye etmem. Uçlar vidalanarak takılacak şekilde yapılmış ve ısınma soğuma aşamalarında gevşiyor. Hani Koçtaş da falan görürseniz havalı görünümüne aldanıp almayın. Şu an adresini hatırlamadığım bir çok yerli elektronik sitesinde bulabilirsiniz modelleri. Ama çok pahalı bir şeyler almaya gerek yok bence bu çapta işler için. Tel kaliteli olsun yeter.

3. interpecter

interpecter
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Tel kaliteli olsun derken nasıl özellikte olması gerekiyor.? Ya da herhangi bir marka var mı tavsiye ettiğiniz?

4. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    Uzun süre kullanmak istiyorsan Weller ya da Ersa marka kalem havya alabilirsin.
    2 3 kere kullanırım , daha da lazım olmaz dersen elektronikçilerden ucuz havya alacaksın.Plastik saplı olanlardan.(ahşap saplılardan alma , hemen bozulurlar) 15-20W alman iyi olur.Üzeri güçler biraz sakat , yakma riski ortaya çıkıyor.
    Ucunun ince ve düz olmasına dikkat et.Şunlar gibi : http://media1.rsdelivers.cataloguesolutions.com/LargeProductImages/R5097302-06.jpg , http://www.heatgunstore.com/images/300/117_i1h300w300s0w1.jpg

Kullanım için Tangent'in videoları var , onları izlersen işi kaparsın. http://tangentsoft.com/elec/movies/

Bauhaus'ta Stannol marka tüp lehimler var.60/38 karışım , yeşil bir çıkartmaya sahip.Fotoğrafını bulamadım ama Bauhaus'a gidersen görürsün.Havyayı da orada bulabilirsin.

Lehimde en çok dikkat etmen gereken şey temiz çalışmak.Lehimleyeceğin yer de havyan da temiz olacak , parlayacak.

Bauhaus'a değil de elektronikçilere gidersen "flux" denen bir malzeme var.Lehim işini çok kolaylaştırıyor.En küçük boyda olanından alabilirsin.

5. interpecter

interpecter
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Teşekkür ederim @pea , gerçekten çok açıklayıcı oldular. Yarın işe başlarım artık. :cheesy:

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    626
    Lehim tecrubeniz yoksa iPod modlama isine girmeyin. Kisa ve oz olarak yapamazsiniz.

İllaki yapicam derseniz, yardimci el ve buyutece ve 30 ustu awg de kabloya ihtiyaciniz olacak. (2 kapasitoru unutmayin)

Bana kalirsa herseyi hazirlayin, gidin bi anakart tamircisine lehimletin.

Collapse Signature Expand Signature
  7. Rudolf

Rudolf
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    27
    MuttFTS'nin dediği gibi lehim tecrübeniz yoksa bence de hiç kalkışmayın. Ki ipod gibi nokta lehim yapman gereken ufak ve hassas bir devre üzerinde çalışırken lehim yapmak kolay olmayacaktır. Isıyı fazla kaçırırsanız devre üzerindeki diğer elemanlar kolayca yanacaktır.

8. interpecter

interpecter
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Yedek anakart hazır... ;D

Benim ki sadece merak. Tavsiye ve uyarılarınız için teşekkür ederim.

9. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    pea nin da dediklerdi den ozellikle ersa evladiyelik urunler yapiyor tavsiye ederim