Müzik kaseti

'Konu Dışı' forumunda artears tarafından 31 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Keşke olsa da satsam :)

stakanar bunu beğendi.
  2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Haydi konuyu canlı tutayım biraz. Belki kaseti olup vermek isteyen birileri görür... ;) Bir Dragon fotosu bırakayım şuraya:

Sent from my fridge using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
    Serhat, stakanar ve coolblue bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Fisher radyo, Nakamichi kasetcalar :)

stakanar bunu beğendi.
  4. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,441
    Kasete kötü dememiş miydiniz :)

yoksa iyi birşey mi kaset :)

zxc bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Uff. Hadi bakalım çık işin içinden şimdi kıvırmadan? :)

Kasetten CD'ye yakın ses duymadım şimdiye kadar. Hatta bırakın CD'yi, plağa yakın ses bile duymadım. Wikipedia'ya bakarsanız çok mümkün de değil kitapta, özellikle yüksek frekanslarda. Lakin sona doğru bayağı zorlamış kaset teknolojisi. Ama sorunları çok fazla.

Yıllar önce abimin yeni aldığı yabancı bir kaseti hevesle biraz pahalıca olan müzik setinin kaset deckine koyduğunda 'CrO2' ışığının yandığını hatırlıyorum. Ses fena değildi. Ama yine de CD ile uzaktan yakından alakası yoktu.

Tabi bu bir deneyim. Artears belli ki farklı bir deneyim yaşamış. Belki bizim teyp magnetize olmuştur? Gerçi abim belli aralıklarla temizleme kasetiyle üzerinden geçerdi. Bir solüsyonla da kafayı silerdi. Ama temizleme kasetinin olayı neydi hatırlamıyorum şimdi...

Olayın nostalji boyutu da bayağı önemli aslında. Bizim o eski müzik seti bayağı iyiydi. Ama CD'si yoktu. Kaset ve pikap deckleri vardı sadece. Sonradan Sony CD decki alıp bağlamıştım. Çok daha detaylı ve temizdi ses ama pikaptan daha donuk gelmişti bana... Ama bu demek değil ki "CD kötü, pikap iyi". Eminim daha kaliteli ve farklı bir CD decki ile durum tersine dönerdi.

Bence "hoşumuza giden ses karakteri", bozulmalar ve distortion dahil, doğru ve detaylı sesten daha önemli. Millet boşuna eski lambalı amfiler peşinde koşmuyor, kırk senelik Sansui'leri tamir edip kullanmıyor. Kim neyden zevk alıyorsa ona yöneliyor, yönelmeli de...

Şahsi düşüncem: Nostalji faktörü yoksa, yani geçmişte olumlu kaset ve plak tecrübeniz yoksa, ortamın gazına gelip heyecan yapmaya hiç gerek yok. Bir şey kaçırmadınız. Hatta tevbe edip bu mucizevi zamanda yaşadığınıza şükredin. Postalayın kasetleri @artears'a, zevkle dinlesin ne güzel, karşılığında e-postalasın dijital kayıtları, siz de keyifle dinleyin... :)

coolblue ve artears bunu beğendi.
  6. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Cd plaktan dahamı iyi ses veriyor sizce?

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Kesinlikle. :)

Şahsi görüşüm tabii ki.

8. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Tamam kaset kesinlikle kötü ama plak başka. Plağın dezavantajı yeni baskıların cd den farkı yok,eski iyi baskıları da bulmak zor. Tabi en kötüsüde iğnesi,phonosu,pikabı,kablosu derken araba parasına çıkıyor. Benim kaset ve walkman almamın tek sebebi koleksiyon yoksa dinlediğime değil

9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Ben şu bundan kötü diyemiyorum. Müthiş plaklar dinledim, çok vasatlar da geçti elime. Özellikle yeni baskıların çoğu traş. Keza, hd kayıt diye alıp berbat çıkan kayıtlar var elimde, düz cd çözünürlüğünde çok iyi olan flac dosyalar da. Cd kalitesi flac'a takla attıracak kaset de var, pencereden atacağım da... Yani kişisel fikrim, olay master kayıttan nasıl çoğaltıldığı ve master kayıtın kalitesi aslında... zxc bir yerde doğru diyor. Kaset çözünürlük olarak son dönemlerinde çok iyileşti. Kuzey ülkelerde inatla hala kaset çıkartan gruplar var. Dezavantajları tabii var ama kalburüstü bir kasetçaların kalitesini dac ile yakalamak daha pahalıya geliyor bence. Dac çözünürlüğü iyi olsa da ancak belli bir fiyat seviyesinden sonra o dijital hissi kayboluyor. Yine de şu an bende eskiden kalan 300 küsur kaset (emin değilim, daha fazla da olabilir, bir saymam lazım) olmasa çok girmezdim bu işe. Sıfırdan başlanacak şey değil yani...

Sent from my fridge using Tapatalk

theoldman ve coolblue bunu beğendi.
  10. stakanar

stakanar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Yeni aldığınız kasetlerden beğendikleriniz hangileri?

11. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,441
    Bu da bizim emektar..

pazac, BatmaN19, stakanar ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  12. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    Ben blu çağındayken en büyül hobim güncel albümlerden sevdiğim parçaları 90 lık kasetlere karışık olarak kaydettirmekti. İnanılmaz keyif alırdım. Bütçe elverdikçede orjinal kaset alırdım. Bir kısmı korsan bir kısmı çekim bir dünya kasetim vardı. Şimdi dönüp bakınca o dönem aldığım keyfin yarısını alamıyorum maalesef.

O dönem yumatu marka bir setim vardı. Biraz sıkıntılı bir cihazdı bir sürü kasedimi bozmuştu. O manzarayı bilen bilir. Dışa sarmış kaset bir ucu kristale sıkışmış koparmadan çıkarmak imkansız. Hele birde sevdiğin bir parçaya denk geldiyse :)

Metallica nın reload albümüne üzüldüğüm kadar nadir üzüldüğüm şey oldu hayatta.

İşin hifi boyutuna gelince evet kaset diğer teknolojilerin gerisinde kalıyor maalesef. İşin kolleksiyon kısmına büyük saygı duyuyorum ama bu zamanda şahsen ben pek uğtaşmazdım. Belki belki şu makaralı teyipler için kaset çekilebilir onun dışında dediğim gibi ben çok uğraşmazdım. Yinede Ankaradaysanız yada yolunuz düşerse itfaiye meydanında bu işi yapan çok esnaf var. Bir bakın belkide sizin için bir cennet keşfedersiniz.

13. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    radyo ararken buna denk geldim; sadece tipi için alınır ama bulunursa tabii :)
    jvc dd-v9

artears bunu beğendi.
  14. GKo

GKo
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Karışık kasetler hariç satın aldığım ilk albüm Sting The Soul Cages. Şimdi baktım sene 1991 miş veya 92. Kaset hala duruyor. Elimde bir sürü kaset var orjinal. Ama dinlemek için sistem yok, iyi bir Sony Walkman im vardı üniversite yıllarımda çaldılar. Kasetleri korumak için özel bir yöntem var mı, benimkiler depoda bir kutuda duruyorlar dış görünüş itibarıyla gayet iyiler ama bilemiyorum bantlara birşey oldu mu yıllar içinde.
    Fotoğraflarını alıp buraya koyayım.

15. Onr9

Onr9
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Nem ve manyetik alan olmamali. Tozda tabi.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Kasetleri en iyi koruma yolu anılardır. Bunun için de, biraz acaip gelecek ama, kasetleri çöpe atmak gerekir. Çünkü Allah korusun olur da bir gün bir kaset deck elde edip modern dijital formatla karşılaştırma durumu oluşursa, "yuh zamanında neler dinliyormuşuz yahu" düşüncesi peydah olabilir mide bulantısı eşliğinde. Onun için bırakın anılarınızda yaşasınlar... :)

Şahsen kasetler içimde bir sıcaklık hissi ve nostalji çağrıştırıyor. Ancak bu kolay olmadı. 15 sene kadar önce bir Pioneer tape deck edinip elimdeki kasetleri tekrar dinleme hatasında bulundum. Hemen çıkartıp sanki öyle bir şey olmamış gibi hayatıma devam ettim. Hatta bugün o full logic double kaset deck'ini nereden almıştım, sonra nasıl elden çıkardım, hiç hatırlamıyorum. İnsan hafızası ne şafkatli. Sanki hiç olmamış gibi. :)

Velhasıl doksanlar sonrası kasete el sürmek çok tehlikeli. Aman diyeyim. Ama yeni nesil sürebilir. "Wow! Cool! Analog music!" der, hevesini alıp çöpe atar, hayatına devam eder. Ancak kaset ile geçmişi olan biri için tekrar kaset denemenin, zamanında kaset ile dinlediği müzikler ve ilgili anılarına karşı oluşturduğu tehlike muazzam. Uçurumun kenarından son anda şans eseri dönmüş birinden naçizane bir tavsiye: Çöpe atın hepsini. :) Artears'a yollayin hepsini.

#36 zxc, 28 Aralık 2019
    Son düzenleme: 28 Aralık 2019
  17. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470

@zxc çöpe atın diyor ama atmayın. Çöpe atacağınıza bana verin, beni geri dönüşüm kutusu gibi düşünün :). Ben dinlerim onları, bozulmadılarsa tabii... pioneer double deck de bir nakamichi değil ayrıca ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Serhat ve zxc bunu beğendi.
  18. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    @zxc

Sadece ama sadece ,evde yer açmak gibi masumane bir amaç için; Pioneer’ ın üzerinde yapılan bir manipülasyon sonucu, sizin kasetler, bir komploya kurban gitmiş olmasın?

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#38 Serhat, 28 Aralık 2019
    Son düzenleme: 28 Aralık 2019
    stakanar, artears ve coolblue bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Dire Straits'in "Brothers ın Arms" albümünün orijinal kaseti vardı bende :)

Bookshelf speaker'dan kaset dinlemek için güzel bir tercih...

Bir keresinde başıma şöyle bir olay geldi:

İki katlı kocaman bir hifi mağazasına gittim. Farklı odalar ve kurulu sistemler mevcut. Eleman elindeki tek müşteriyi yolladıktan sonra aynı odaya beni alıp az önceki müşteriye dinlettiği müziği dinletti. Kadın vokal ağırlıklı ve tumba ile tempo tutulan bir müzik. Etkilenmemek elde değil, elimi uzatsam kadına dokunacağım, o derece gerçekçi. Ve hoparlörler de $1200'lik iki yollu küçük kuleler: Meadowlark Swift. Satıcının keyfi yerinde, az önce giden adam ısmarlamış bir çift.

Sonra kendi seçtigim parcalari iceren CD'yi verdim. Calmaya baslayinca takke düştü kel gözüktü. Adamın yüzü ekşidi. "Swift yerine Osprey'leri taksak ($3500) çok daha iyi çalar gik mik" falan dedi. Velhasıl bir kaç sistem daha dinledikten sonra alışveriş yapmadan terkettim mağazayı. Lakin çok ucuza gayet değerli bir tecrübe edindim... :)

Serhat, Mikrobiyolog ve Cyril bunu beğendi.