Neden Plak Daha İyi Değil?( hi-fi ve odyofil yalanları)

'Müzik Genel' forumunda Varsayılan ismail tarafından 2 Şubat 2022 tarihinde açılan konu

1. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Hobiye yeni başlayanlar-başlayacaklar için çok güzel video. İzleyin, izlettirin.

Slash bunu beğendi.
  2. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,389
    yalan yazılan tarih utansın

Collapse Signature Expand Signature
  3. yhymix

yhymix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    35
    benim içn en keyifli ses cd den olmuştur hep herşeyi yeterince ve temiz dinliyorsun evet plak alıyorum ama işte tamamen maddesel olarak o albümün elimde olmasını sevdiğimden , şuan cd de kullanmıyorum tabiki ama hep o tokluk aklımdadır elimde olan cd leri arada açıp dinliyorum tamamen digitale geçtim ama o müzikteki yoğunluk çok farklı geliyor cd den

4. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Aynen katılıyorum. Güzel bir CD oynatıcıdan aldığım sesi hiç bir DAC tan alamadım. Gerçi bu bile psikolojik olabilir, çünkü gerçek anlamda kaliteli sistemlerle müzik dinlemeye CD playerlerle başlamıştım. Belki de hep o sistemlerin verdiği sesi arıyorum.

5. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Cd çalar daha avantajlı pikaba göre. Çünkü pikapta çok fazla etken var sesi etkileyen. Mm yada mc iğne, kol değişikliği hepsinin etkisi var. Sonra iyi baskı plak ta bulmak lazım. Tabi bir de pikap amfisi derken masraflar çoğalıyor. Bunları göze almadan pikap işine girmemek lazım. Ama en keyiflisi de plak bence.

6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    Gördüğüm kadarıyla ; özellikle konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayan kişileri hedefleyerek , aykırı düşünceler ileri sürmek ve bilgi maniplasyonu yapmak suretiyle , kökeninde enteresan kişilik sergileme motivasyonu olan medialar yayınlamak ve bu şekilde rating almak , son zamanlarda kötü bir alışkanlık haline gelmeye başladı. Bu duruma son dönemde gerek yabancı gerekse de yerli internet ortamlarında sıklıkla rastlıyorum.

Yıllardır dijital mecrada takılan , ancak kısa bir zaman önce ilaveten analog ( plak ) dünyasına adım atan birisi olarak , bu videoyu seyrettikten sonra açıkçası bu arkadaşların söylemlerinin samimiyeti ve doğruluğu konusunda bende bir şüphe uyandı. Şüphe diyorum çünkü gerek plak teknolojisi gerekse plak mix ve mastering'i konusunda -eski kuşak olmama rağmen - maalesef derinlemesine bilgi sahibi değilim.

Bahsettiğim şüphe üzerine ; günümüzde ülkemizdeki aktif ses mühendisleri içerisinde , kıdemi ve bilgisi itibariyle halen duayen grubun bir üyesi olarak kabul edilen yakın bir dostumla bugün bu konuyu konuştum ve kendisine bu videoyu seyir ettirdim. Bu dostum ; bu işlere analog ( plak ) döneminde girmiş , bir sürü plak olarak albüm kayıt etmiş , mix ve mastering'ini ve ayrıca sonraki dönemlerde Türkiye'de ilk 16 bit dijital albüm kayıtını yapmış , bu çerçevede popüler bir çok müzik grubu ve sanatçısını Türk müzik dünyasına kazandırmış yani bu konularda oldukça donanımlı ve tecrübeli birisi.

Kendisinin bana bu videoda anlatılanlar konusunda söylediği özetle şu :

- Videoda anlatılan teknik konuların bir bölümü son derecede doğru.
    - Ama bazı teknik konular videonun amacına yönelik olarak maniplatif olarak saptırılarak kullanılmış. Sapla saman karıştırılmış.
    - Özellikle frekanslar konusundaki bir çok söylem bu bağlamda hatalı. Bu konuda bazı hususlar es geçilmiş.

Yani diyeceğim odur ki ; plak dünyası yani analog dünya kendisine has sonic özellikleri ile çok ayrı bir dünya. Nitekim bunu günümüzün dijital dünyasında ; yer yüzündeki analog tutkunu insan sayısının hiç de az olmaması nedeniyle görmemiz mümkün. Yani plak olayının bu denli yaygın olmasını , sadece bir takım ritüelleri sevmeye bağlamak bence son derecede hatalı ve eksik bir yaklaşım olacaktır kanaatindeyim.

Ben esasında 70'lerin sonlarında , daha çok genç iken , plak dünyasına kısa bir giriş yapmıştım. Ama dediğim gibi uzun yıllardır dijital platformu tercih ederek bu yolculuğa devam ettim. Şu günlerde analog dünyaya tekrar bir giriş yapıyorum. Hem dijital hem de analog formatta müzik dinleme imkanım olacak. Sahip olduğum analog ve dijital sistem de fena sayılmaz. Zaman içerisinde analog sistem aleyhine bir fark duyarsam da bu platformda bunu dile getirmekten imtina etmem.

Çağan, fortress34, Nazım ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  7. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Bu videoda, benim anladığım kadarıyla, plaktan çıkan sesin güzelliğine değil de doğruluğuna laf söylüyorlar.
    Resim sanatında da benzer durum var. Picasso'nun tablolarının gerçekle alakası yoktur ama tablolarda insanları etkileyen bambaşka şeyler var.

synweap bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    Tanıdığınız kişi bu yorumuyla ilgili olarak herhangi örnek ya da açıklamada bulundu mu, yoksa sadece bu şekilde bir hüküm mü verdi?

Ritüel ve popüleriteyi bence küçümsememek lazım. Guardians of the galaxy izledikten sonra foruma girip "acep kaset nasıl bir şey" diye soran genci hatırlayın. Bu arada kaset satışları 2015'ten beri katlanarak artmakta. Sadece son yılda ikiye katlanmış. Kaset yahu...

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,034
    Ben analog vs digital farkına kalite ekseninden değil, tat ve zevk ekseninden bakıyorum. Ve bunları karşılaştırmaya çok da gerek olmadığını düşünüyorum.

Bugün 8K TV lerin satılmaya başladığı, 4K içeriklerin iyice yaygınlaştığı bir ortamda 4K bir görüntüyü izlemenin verdiği kalite hissiyle, siyah beyaz eski bir görüntünün veya eski tip bir kamerayla çekilmiş görüntüyü izlemenin verdiği tat ve zevki kıyaslamaya benziyor benim için.

Pekala dijital müzik teknik olarak daha kaliteli ve iyi ama analog müzik daha zevkli olabilir.

Mikrobiyolog ve u.taskiner bunu beğendi.
  10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    Ben şöyle yaklaşmak istiyorum konuya: Bir dac'ı değerlendirirken ne diyoruz veya neyi arıyoruz? "Analog gibi çalıyor mu?" Bir dijital-analog dönüştürücü ne kadar analog sese yakın ses veriyorsa o kadar iyi diyoruz. İyi bir dac çözünürlük olarak plağı geçmiş olabilir ama verdiği ses? Cırtlak cırtlak çalan ama çözünürlüğü yüksek dac'lar bana bir şey ifade etmiyor.

Kulaklık konusunda da aynı şey var benim için. Notaları tek tek dinleyip analiz etmek karşılaştırma yaparken tamam ama acaba hangi kulaklık o kayıttaki ortamı, kişilerin sahnedeki yerleşimini, müzik aletlerinin pozisyonlarını, vuruşları ve duyguyu en iyi yansıtıyor? HD800'ü o yüzden sattım ben, bir şeyler çok yapay geliyordu.

Neticede kişiler buna kendileri karar versinler. Bende kaset de var, plak da, dac da. İyi bir kasetçalar ve iyi kayıtlı kaset şaşırtır sizi. Nakamichi dragon ve Avrupa kayıtlı bir kaset dinleteyim size, gözünüz kapalı olsun, kaset olduğunu anlamazsınız. Bu videodaki arkadaşlar da ahkam kesiyorlar, gözleri kapalı dinlettiğimin kaset olduğunu anlasınlar, Taksim meydanında anırırım.

Plakçalarım ortanın biraz iyisi, iğnem de aynı markanın iyi iğnesi. İyi denilen dac'ların karşısına koyarım gayet rahat, ama plak pahalı iş. İyi kayıt bulmak zor, iğnenin ömrü var, plağı sıcaktan koru, ayrı dolapta sakla filan, bunlar zor işler. Ayrıca analog gibi çalan çok iyi dac'lar da plak ve kaset işini sorgulatır insana. Ama yine ne dedim bak? Analog gibi çalan dedim. Plağa bu kadar gömmek bana makul gelmiyor.

Salonda benim streamer var, stremer da "analog" gibi çalıyor :), benim için daha uygun, qobuz üyeliği, telefondan kumanda, daha az kablo ve ıvır zıvır, bunlar büyük rahatlık. Kendime ait odamdaki hoparlör sisteminde ise sadece analog var, kaset ve plak.

Hep söylerim, bu hobide başkasının yorumuna göre hareket etmeyin, opsiyonları belirleyebilirsiniz ama bir tek kendi kulağınıza güvenin. Bir insanın özgeçmişinde plak yapımcısı, aranjör, müzisyen, akustik mühendisi vs vs yazması söylediği şeyleri mutlak doğru yapmaz, önemli olan sizin kendi kulağınız ve kendi zevkiniz.

Özet olarak, benim açımdan çok boş bir video, ayrıca bu tarz ukala tavırları oldum olası sevmem. Kendi kulağınıza ve zevkinize güvenin, hobi sizin hobiniz. Benim sevmediğim bir şey sizin çok hoşunuza gidebilir veya tam tersi.

Benden bu kadar :)

Sent from my fridge using Tapatalk

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    "Analog gibi" çalmak biraz saçma bir tabir bence. Dijital artifact'lerin duyulabilir olduğu düşük bitrate'li MP3'ler dışında analog ve dijital duyulabilir bir şey değil, ki duyulabiliyorsa da analog kaynağın problemleri yüzündendir.

Şahsen eski pikapımızdan aldığım zevki sonradan edindiğim CD player deck'ten alamadım. Sonradan edindiğim streamer da eski CD playerımdan aldığım zevki vermedi. Yahu yıllar geçtikçe ve harcanan para arttıkça kalite nasıl aşağı iner? :)

Şahsi açıklama denemelerim:
    1. Mutlak ses kalitesinden ziyade özlenen sesin aranması.
    2. Cihazlar belli bir kalitenin üzerinde olduğu müddetçe her şeyi olmasa da bazı şeyleri çok iyi yapabiliyorlar.
    3. Kaynaklardaki preamfi kısmının karakteristiği.
    4. Cihaz uyumu
    5. Yaşanmışlık ve psikolojik etkenler.

synweap bunu beğendi.
  12. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,500
    @zxc ile tartışmayı seviyorum. Adam kesin yargılara girmiyor, kendi izlenimlerini paylaşıyor tatlı tatlı. Yorumlarının tabii ki subjektif olduğunu kaç kez vurgulamıştır kim bilir...

"Analog gibi" çalma işine "saçma" demesi bence saçma olmuş da, veya belki de kasten anlamamazlığa gelmiş, ama olsun, seviyorum @zxc yi :)

"Analog gibi" derken kastım şu, ben o müzisyeni canlı dinlediysem ona yakın olacak aletin reprodüksüyonu mümkün olduğunca, müzik aletlerini canlı dinlediğim gibi çalacak. Diana Krall konserine gidip ufak bir salonda dinlemiştim hatunu. Kadının sesinin o an bana hissettirdiklerini hissetmeliyim temptation'ı kendi müzik sistemimde dinlerken... Bu iş bence biraz duygu işi. Bazı dac'lar da ben dijitalim diye bağırıyor, çözünürlük iyi, ama cıstak cıstak çalıyorlar. Ben böyle dac'ları sevmiyorum.

Bu arada koyarsınız düzgün bir preamfi, kablolarınızı, amfinizi ona göre seçersiniz, sesi keyfinize göre tune edersiniz. Benim dediğim diğer bileşenlerin nötr gibi olduğu durumda dac'ların birbirleri ile farkları ile ilgili. Öyle bir durumda "analog gibi" çalan dac istiyorum işte...

Son olarak, @zxc, memlekete gelirsen haber ver de bir tanışalım :)

Sent from my fridge using Tapatalk

13. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    @zxc enteresan bir şahsiyet. Troll gibi ama gayet ciddi. işin ilginci haklı da :D

Analog gibi veya lambalı tadında gibi tabirler aslında sesteki distorsiyonun kulağa hoş gelmesinden başka bişey değil.
    Mesela Sonuna kadar dijital bir kaydı ( DSD vs ) Cirrus gibi son derece teknik bir dac ile çevirip üzerine Solid State Class D amfi ile Yine Son derece analitik bir speaker (scanspeak sürücülü örnek olarak ) ile çaldığınızı düşünün.
    Bir de Aynı dosyayı Wolfson veya AKM çipli dac ile çevirip sonra lambalı amfiden Tannoy prestige speakerden dinleyin.

Bu kıyaslamada Ben 2. kurulumu tercih ederim. Analog vari. Veya sıcak diyelim başka bir isimleme olsun.

Bir de müzisyeni canlı dinlediğinizde de önünüzde yine bir ses sistemi çalıyor. Real time reprodüksiyon var. Dersen ki ben sezen aksuyu çıplak sesle dinledim ona tamam.

Bu konularda herşeye tabu - kanun veya kurandan ayet gibi bakılmadığı sürece ve en önemlisi çok da saçma sapan işler yapılmadığı sürece çok katı olmamak lazım.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    @artears, bilmukabele dostum. Bu yaz gelebilirsem aklımda, ben de çok isterim. @ilkercom çocuğun mu oldu, doğum günün mü bugün, ne bu yumuşaklık arkadaş? :D Her günün böyle olsun.

refuserQ ve artears bunu beğendi.
  15. Engineer

Engineer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Önce şu kısacık sampöe videoyu izleyin...

https://www.google.com/search?q=lou...ate=ive&vld=cid:9eac0137,vid:3Gmex_4hreQ,st:0

1 MP resmin 20 MP ile resmini çekerseniz o resim 20 MP olur mu? Daha sonra da 1 MP ya diyip aşşağılayabilir misiniz? Evet günümüzde yapılan bu....

Tüm müzikler ya da geçmişte kayıt edilmiş bugün CD yaehh süper diye dinlenen tüm kayıtlar beğenmediğiniz analog kayıtlar... E peki nasıl CD flac vs oldular? Bir ton anti hiss yazılım ve detay yazılım artı tabi loddnesss... Ses tekniktir ve kimse bir analog sesin MB cinsinden büyüklüğünü ifade edemez sonsuzdur nasıl kayda alınırsa odur MB'ı...

Gelelim en önemli meselelerden birine, ruhsuz tekdüze kulak ağrıtan beş para etmez digital sese... Mastering de tüm doğal dynamic range yokediliyor yanni hafif vurulan bir trampette orta düzey çalınan kemanda Max volüme yükseltilerek tamamen yapay tatsız sentetik bir sunum çıkıyor ortaya..

Videoyu izleyin analogta hoş gelen distorsiyon muymuş, yüksek bitrate çok mu matahmış karar verin...

Analog siz onu sayılaştırınca sınırlanır MB cinsine döner analog sonsuzdur gerçek sestir rakipsizdir....

Dolphin ve fortress34 bunu beğendi.
  16. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Peki.

synweap bunu beğendi.
  17. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    135
    Ben plak işine hiç girmedim. O nedenle plak şöyledir böyledir demem doğru olmaz. Fakat videodaki kişilerden birisi, yönetmen diğeri de ses konusunda ciddi eğitim almış birisi. Neden bazı teknik durumları egzajare ederek manuplasyon yapsınlar ki ?
    Yani videodaki kişiler bu konularda otorite mi değil mi ? Bilmem. Ama, öz geçmişleri bu konularda konuşma hakkını fazlası ile veriyor bu kişilere.
    Bu forumda bu kişiler fazla küçümsendi gibi geldi bana. Bu insanları küçümseyip kötüleyenler ne tür işlerle uğraşıyor merak ettim şimdi. Herhalde forumun kullanıcı profili düşündüğümden çok daha yüksek.

Slash bunu beğendi.
  18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,789
    Benim gözlemim şu: Ganj nehrinin kimyasal ve mikrobiyolojik analizi insanları inanç ve geleneklerinden ne kadar vaz geçiriyorsa, sesle ilgili ekipmanın analizi, o cihazlardan zevk alan insanları o kadar vaz geçiriyor, buna kendimi de dahil edebilirim.

Bizler insanız, irrasyonel, duygusal canlılarız. Çocukken ilk kez babasının Harley'inde motor sevgisi kazanan birisinin elektrikli bir motordan aynı zevki almasını bekleyemeyiz. Performansı ne olursa olsun öbürünün daha iyi olduğunu kabul etmeyecek, ruhu olmadığını vs iddia edecektir. Biz odyofiller neden farklı olalım ki?

Beni şaşırtan hala insanların bu konulara takılması, herhalde durumu (stalemate) kabullenene kadar her bireyin bu konuyu bir kaç döngü tartışması ve başladığı yere kendisinin dönmesi gerekiyor. Ya da bazıları galip gelememeyi asla kabul etmiyor da olabilir..

19. Engineer

Engineer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Asla küçümsenen kimsenin şahsını doğru da bulmam. Bu şahıslar bir kere mesleklerine ne genel geçer davranış kalıplarına ne de yaşlarına uygun konuşmuyorlar yani kendileri değiller bir karşılığı var bu davranışın ifade etmeyeyim..

Ben her zaman sektörden açıklamalara şüphe ile yaklaşılması gerektiğini düşünüyorum çünkü konuyu en iyi bilen en iyi şekilde manuple edebilir zira sektörden para kazanırlar işlerine geleni söyleme eğilimindedirler. Ha söz konusu şahısların çok yetkin olmadıklarını da düşünüyorum bu da ayrı...

Ziraat mühendislerini dinleyin gdo suz doymaz nüfus derler, inşaatçılar yok ya yıkılmaz sağlam evlerimiz der, gıda mühendisleri bu katkıların sağlığa zarar verecek bir yanı yok der vs vs... Durum ticari bindiği dalı kesmekle ilgilidir...

Konumuza gelirsek elinizi vurun birbirine çıkan ses analogdur saf titreşimdir. Bu titreşimi digital ile kayıt etseniz önce analog okur sonra sayısallaştırır. Tabi kalite her daim önemli analogda da digitalde de ama analog da yok plak 45 lik olmuş da ticariymiş de diyen kişinin sektör beş para etmez MP3 e mahkum etmedi mi streaming sektörünü bile? Bu konuda şüphesi olan tüm arkadaşlarıma çok basit bir önerim var en azından bir şarkının YouTube dan vinyl kayıt bir de normal versiyonu dinlesinler başka bir şey demiyorum, evet ikisi de netice de sayısal ve sıkıştırılmış YouTube da ama yine de dynamic range ve ses rengine yansıyor müthiş şekilde. Yıllarca binlerce TL harcadım elbette ben de CD nin üstü olamazcılardandım ama öyle değilmiş, bu bana bayağı pahalı patlasa da deneyimledim. Son söz dynamic range kaliteli CD kayıtlarda var az olsa da hakkını yemeyeyim. Özetle ses analogdur doğada, kayıda alınırken kalitesi vs ayrı bir şey, digital verisi yüksek abi daha kaliteli demek apayrı bir şeydir....

Digital dinlemem vs demem asla çok kaliteli digitalize dynamic range yok edilmemiş kayıtlar var tabi ki ama işte acaba öyle mi her kayıt bir bakmak lazım dinlerken. Benim asıl itici bulduğum şu küstah yaklaşım; ee biz digital de şu kadar mb veriye sahip dosyalar tabi ki daha kaliteli denilmesi ki;

1- Arkadaşım analogu ölçemezsin, tıpkı filme çekilmiş bir resim sonsuz pixel olması gibi sonsuzdur. Senin kayıt kaliten ne kadarsa digitale aldığında da o kadar kadar veriye sahip olur.

2- Diyelim analogun bir veri karşılığını düşük gördün digital şöyle veri içeriyor diyorsun peki slim fit sağlıklı analog yanında bir ton anti hissing yazılım mastering vb ile obez olmuş digitalin üstünlüğünün değil yetersiz yanı kusurudur derim. Kulağa net temiz gelse de bu da yapaylıktır bir yandan da...

#19 Engineer, 10 Şubat 2022
    Son düzenleme: 10 Şubat 2022
  20. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,389
    @zxc ve @artears 'a da ben teşekkür ederim, şansları varken forumdaki insanlara üst perdeden hitap etmek yerine her zamanki gibi sorgulayıcı ve sohbete uygun bir ortamda konuşmuşlar :)