Noble Savant İzlenimleri

'Noble' forumunda VirtuFortuna tarafından 23 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251

Merhabalar herkese. Kıymetli Deniz Abimin sahibi olduğu Noble Savant'ın genel bir izlenimi ile karşınızdayım.

Noble Savant, yanlış bilmiyorsam Noble'ın en son çıkardığı IEM. Piyasaya sürülürken içindeki sürücü sayısı ve konfigürasyonu bir strateji olarak açıklanmadı. Daha sonraları kulaklığın muhtemelen başarılı olmasından dolayı bu konu iyice merak edildi ve yakın zamanlarda 2 sürücülü bir IEM olduğu anlaşıldı.

Sürücülerden bir tanesi Etymotic ER4 modellerinde kullanılan bir armatür. Diğeri ise daha önce kullanılmamış ve tercih edilmemiş bir sürücü. John burada ilginç bir işe imza atmış. Muhtemelen ER4'ün karakterini daha da ileri götürüp gelişmiş bir halde sunabileceğini düşündü John. Yeni sürücüde boru için nozzle bulunmuyormuş, o açıdan kullanımı zor olduğundan tercih edilmiyormuş. Tabi Noble bunu nasıl becerdi bilmiyorum. Ayrıca yeni sürücü sanıyorum bass frekanslar için kullanılıyor. Ek olarak, tuning açısından kulaklığın ER4 ile çok da benzemediğini belirtti bazı kullanıcılar ve test edenler. Dolayısıyla ER4'ü alıp bir bass driver ekleyip geçilmiş demek haksızlık olur. Savant üzerinde çalışılmış ve uğraş verilmiş bir kulaklık.

Kulaklığın sadece sesi üzerine yazdığımdan diğer başlıklar için @dulty'nin kulaklık ilk geldiğinde paylaştığı şu başlığı vereyim: http://www.techno-fi.net/forum/konu/noble-savant-universal-kutu-açımı.9542/

SES İZLENİMLERİ

Savant öncelikle açık ve ferah çalan bir IEM. En genel tanım bu olacaktır. Sahne genişliği ve uzunluğu iyi olan, birazcık soğuk ve genel olarak mid/tiz odaklı bir kulaklık.

Kulaklığın ilk saniyeden verdiği izlenim ferahlık ve açıklık oluyor. Zaten ER4'te kullanılan sürücünün içerde olması bu konuda fikir verecektir. Savant'ta hangi kaydı açarsanız açın her zaman bolca boşluk ve ferahlık var. Çok üst düzeydekiler kadar bir ayrım başarısı olmasa da, enstrumanları ayırma noktasında kulaklığın bu genel boşluklu havası çok yardımcı oluyor.

Bass genel olarak biraz geri planda. Gerektiği kadar sıkı ve toplu vurabiliyor ancak çok da değil. Çok derine inebildiği söylenemez, yine subbass noktasında da müthiş sayılmaz. Fakat övgüyle bahsedilebilecek kısım bassın temizliği ve kalitesi. Hangi kayıt olursa olsun, bass hiçbir zaman kulaklığın o ferah ve "şıkır şıkır" havasına gölge düşürmüyor. Arkadan birazcık yumuşak, aynı zamanda temiz ve hiç dağılmadan mid/tizlere eşlik ediyor. Ayrıca bir midbass sorunu da kesinlikle yok, ki IEM'lerde kulağımın hassas olduğu ve sevmediğim bir şeydir. Bassın bu durumu Noble'ın Shure Olive benzeri olan köpük uçlarıyla biraz farklılaşıyor. Biraz daha belirgin ve daha hissedilir bir bass sunumu oluşuyor. Shure Olive'ler de bu etkiyi yapıyordu.

Mid frekanslarda kulaklık kesinlikle başarılı. Ancak benim için midler birazcık fazla önde. Yani Shure 425-535 veya MDR1 benzeri bir durum var. (kesinlikle onlar kadar önde değil, bilinen örnek olması açısından verdim) Genel olarak bir mid odağı söz konusu ve bu durum zaman zaman sahneye olumsuz bir etki yapabiliyor. Bu durum kayda göre de değişiklik gösteriyor elbette. Tabi önde vokal sevenler için bu durum çok iyi. Zaten vokal odaklı parçalarda kulaklığı dinlemesi büyük keyif. Jazz vokalistleri dinlerken çok sevdiğimi belirteyim. Üst midlerdeki kontrol, parlak olarak nitelendirebileceğim bir kulaklık olmasına karşın gerçekten iyi. Dinlediğim parçalarda nadiren kontrolü kaçırdığını duydum. Önemli bir sibilans sorunu yok. Tabi bu konuda kullanılan kaynak ve kayıtlar her zamanki gibi belirleyici olabiliyor.

Savant'ta bol bol tiz var. Özellikle en tepe frekanslar oldukça detaylı. Bulabileceğiniz en koyu ve kapalı kaydı bile belli bir ferahlıkla sunabilecek potansiyeli var. Bu tiz sunumu kontrolsüz, baştan savma bir sunum da değil. Tane tane, rafine sayılabilecek tizlere sahip. Çok karışık bölümlerde midlerin biraz önde olmasından da kaynaklı bir karmaşa zaman zaman oluşabilse de sonuçta son nokta bir IEM olmadığını unutmamak gerekiyor. Bir K10 ya da Angie kadar rafinelik yok. Zaten kulaklığın çok yoğun değil de daha sakin, yumuşak ve çok hızlı ilerlemeyen parçalarla dinlenmesini tavsiye ederim. O şekilde büyük keyif yaşatabiliyor.

Kulaklığın çok çok müzikal olduğu söylenemez. Bununla beraber midlerin çok hafifçe renkli ve biraz da önde olan sunumundan dolayı keyif vermeyen bir kulaklık olarak göstermek de büyük hata olur. Saf analitik ve düz bir kulaklık değil Savant. Keyif ve dinlenilebilirlik faktörleri gözetilerek tune edildiği belli oluyor. Sırf ER4 sürücüsü mevcut olduğu için ER4 gibi demek mümkün değil. Zaten zamanında ER4 denediğim için bunu onaylayabilirim. Bunları söylerken, biraz sıcak ve müzikal çalabilen kaynaklar ile daha iyi bir sinerji yakalanacağını söyleyebilirim. Örneğin ZX2 bu konuda net bir örnek. Sahneyi de geniş kuran bir DAP olması Savant ile çok iyi olmasını sağladı. Sert ve analitik çalan kaynaklarla tavsiye etmem.

Çözünürlük açısından Savant başarılı denilebilir. Perdeli bir yapısı yok. Çözünürlüğün sahip olduğum Angie'den bile yüksek olması muhtemel. Fakat kulaklık çok iyi bir arka plan başarısı ortaya koyamıyor. Enstruman ayrımı meselesinde de bundan ötürü süper diyemem. Ayrım algısını çok ferah bir sunum sayesinde bol bol boşlukla sunmasına karşın, gerçekten çok iyi ve çok net bir ayrım sunabilen daha yüksek sayıda sürücüye sahip kulaklıklar karşısında zorlanabiliyor. Ek olarak subbass eksikliği ile dinamizm de biraz geride kalıyor Savant'ta. Konumlama olaraksa bir sorunu yok kulaklığın.

Savant'ı Jazz, Klasik, Jazz Vokal, Pop Vokal gibir türlerde şiddetle tavsiye edebilirim. Popüler müzikle de iyi uyum sağlayacaktır. Metal ve Rock dinlemediğimden bu konuda bir şey söylemem pek doğru olmaz. Öte yandan elektronik müzikle tavsiye edemem. Ama genel olarak tam tamına spesifik türler için üretilmiş bir IEM değil. Pek çok türle dinlenebilir. Ama üstte yazdığım türlerde kendisini daha net gösteren bir kulaklık olduğunu belirtmeliyim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Kulaklığı bana test için bırakan @dulty için de ayrı bir teşekkür ediyorum hem kendi adıma hem de forum adına.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 VirtuFortuna, 23 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Mart 2017
    24 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Sonunda beklenen inceleme geldi, emeğinize sağlık. Daha çok fotoğraf beklediğimi itiraf etmeliyim.

3 kişi bunu beğendi.
  3. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Teşekkürler Arda Bey. Açıkçası genel bir inceleme yapmak yerine bu şekilde sadece sesi üzerine bir yazı yazmayı uygun buldum. Çünkü bir ekipmanla belli bir zaman geçirmeden inceleme yazmayı doğru bulmuyorum.

Resimler konusunda da, bundan sonraki izlenimlerde bol bol resim olacak gibi :)

3 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,504
    izlenimler icin elinize saglik Ogulcan hocam.
    Anladigim kadariyla ve uzun zamandir er4s kullanmis biri olarak da savant tam benim sevdigim karaktere uygun bir kulaklik olmus.
    Tizler tepe noktasina cikabiliyorsa eger eminim metalde cok basarili olur savant.

5 kişi bunu beğendi.
  5. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Teşekkür ederim Ahmet Bey.

Tizler genelde tepelerde geziniyor. ER4 sanırım metalciler arasında sevilen bir IEM'di. Tabi metal hiç dinlemeyen biri olduğum için metal konusunda uzman arkadaşlara bırakayım bu yorumu.

6 kişi bunu beğendi.
  6. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Oğulcan eline kulağına sağlık, çok iyi olmuş inceleme... Vatandaş fotoğraf istiyor, yap bir güzellik ;)

6 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,504
    Er4s cok hızlı bir iemdi.Bana göre er4'ün iki eksigi vardi:zayıf bassları ile üst mid parlaması.
    Savant basslarda er4'den öndedir eminim.Bu cok net belli oluyor cunku.
    Eger üst mid parlaması da yoksa savant'ın simdiden onu da listeme ekleyebilirim.

Resimler cok hoş olmus,vakit harcandigi belli.Resimler icin de tesekkurler Ogulcan hocam.

4 kişi bunu beğendi.
  8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Abi ilk resim orda duruyorken bence başka resme gerek bile yok. Bu kadar karizma bir audio firması zor bulunur :coolsmiley:

4 kişi bunu beğendi.
  9. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    @VirtuFortuna kulaklarına sağlık hacı.İnceleme için teşekkürler.Resimlerde şahane çıkmış.:eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  10. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Deniz hocam dan an itabari ile savantı aldım bende zx2 ile kullancam .Merak ettiğim kablo upgrade i gerekir mi .Boğaç hocanın yeni nesil bakır kablosu zx2 ile sd3 kulaklığa sınıf atlatmıştı .Savanta bakır kablo iyi gelir mi yoksa kendi kablosu yeterli mi .?

2 kişi bunu beğendi.
  11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Haberim var hocam hayırlı olsun. Ben kablo gerektiğini düşünmüyorum. Yeni nesil bakır kablo Savant'a ciddi bir bass kick katmıştı ben denediğimde. Ama sahneden ciddi anlamda kayıp yaşanıyordu. Zaten Savant ile hedeflenen ses de o tarz bir ses değil açıkçası. O yüzden hem ses açısından hem de Noble kablosunun rahatlığını düşünürsek gerek yok diyorum ben.

4 kişi bunu beğendi.
  12. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Teşekkürler hocam zx2 savantı sürebiliyorsa sorun yok zaten O zaman bas ağırlıklı müziklerde sd3 ile slow müziklerde savantı tercih ederim.

13. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Güzel inceleme olmus gercekten. Metal müzikte başarılı olacağını düşünüyorum. İyi mi yoksa çok iyi mi deneyip görmek lazım :)

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  14. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,922
    Inceleme için eline sağlık Oğulcan,

Savantı ben de listeye ekledim. Tam aradığım kulaklık gibi duruyor. Tabi ben de rock metal dinlemiyorum ama er4s özellikle modern classic, celtic gibi bol orkestralı türlerde harikalar yaratıyor. Er4s'ten farklı olmasın, sahnesi biraz genişse almak için fazlasıyla yeterli.

4 kişi bunu beğendi.
  15. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    Ogulcan eline saglik haci. Resimler de ohm-image tadinda cikmis, manzara fotograflarini utandiran cinsten :)

Herkes metal performansini merak etmis, Mojo ile test ettigim icin bir yorum yapayim. Ust mid kontrolu ER4 den çok daha iyi. Baslari da er4e kiyasla daha dolgun ve guclu. Hiz olarak asagi yukari aynilar fakat ben er4ü "çok hizli" kategorisine koymazdim, ortalama diyelim. Komplike pasajlarda sayet bahsedilen iki kulakliginda cuvalladigi noktalar olabiliyor. Onun disinda, savant ile jazz da dinleme firsati buldum. Ozellikle zx2 ile jazz turunde enfes bir ikili olduklarini dusunuyorum. Bir metalhead olarak belki ilk secimim olmazdi ancak jazz-klasik dinleyen biri olsaydim direk savanta yonelirdim. Jazz ve klasik icin ZX2 ile Mojodan daha iyi olduklarini da belirteyim.

Metalheadler k10 hakkinda yazacaklarimi beklesinler, onun konusuda gelir ogulcandan yakinda :eek:k

8 kişi bunu beğendi.
  16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    Yağız nokta atış bir yorum olmuş. K10 deme habire bak satacağım Angie'yi :)

5 kişi bunu beğendi.
  17. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,017
    K10 kulaklık mı ya :evl Adamlar resmen keyif makinası yapmışlar..

5 kişi bunu beğendi.
  18. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    @VirtuFortuna yanlış anlaşılma olmasın, Zafer bey sen incelemeyi yayınlamadan bana mesaj atmıştı :D
    K10 hakkında ne düşündüğüm zaten Savant'tan ayrılmaya karar vermemden belli diye düşünüyorum. Kaiser ayrı bir dünya bence, artık kesinlikle IEM bakmıyorum, müzik bakıyorum kulağımı şenlendirecek...

8 kişi bunu beğendi.
  19. zafer çoban

zafer çoban
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    125
    Aynen izleminden önce aldım. :) Paw Gold da ayrı bir dünya Ben 2000 dolarlık cihazı elimden düşürürüm diye korkup satmıştım .sd3 de kırılınca ( Allah tan japon la yapıştı) bir ara ucuz kulaklara baktım ama kaliteye alıştıktan sonra olmuyor .inşallah ilerde bu cihazlar ucuzlar herkese ulaşılır olur.Hála paw gold un tınlamaları ara sıra kulağıma geliyor .

#19 zafer çoban, 23 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ocak 2016
  20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    ZX2 ile sinerjisini dinleyince açıkçası çok memnun kalacağınıza eminim ben.

4 kişi bunu beğendi.