notebook tavsiye

'Konu Dışı' forumunda bhdr74 tarafından 14 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    888
    Mutlaka düşünmüşsünüzdür ama yurtdışından alacağınız bilgisayarda Türkçe klavye olmayacak.. Zor olmayacak mı sizin için?

Collapse Signature Expand Signature
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Verdiğiniz link bende böyle gözüküyor.

Ortadaki model 16 GB, sağdaki model 32 GB RAM'le geliyor. Daha büyük SSD, farklı kamera gibi bir kaç fark daha var aralarında. Güle güle kullanın. :)

3. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Kullanıcının İngilizcesi benim Türkçem den iyi :) Gerek duyulursa Türkçe karakterler için stiker alınır.
    Evet ama kargo çıkışı 12 hafta üzeri bahsettiğiniz modellerde :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Mayıs 2021 ---
    Ağırlıklı kullanım İngilizce olacak , gerekirse stiker ile çözüm sağlanır diye varsaydım. Sıkıntı yaratabilir haklısınız.

fortress34 bunu beğendi.
  4. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    213
    Arkadaşlar, başlığı hortlatıyorum.

Almak istediğim laptopta;
    Oyun oynayan biri değilim ama canım isterse belki oynarım.

Müzikle uğraşıyorum, kayıt ve edit için performans önemli.

Hanım amatör fotoğrafçılıkla uğraşıyor, düzenlemeleri için kullanacak.

Aslında 2019 kasımda aldığım bir lenovom var ryzen7, 8gb ram, 512ssd ve iyi bir onboard ekran kartı ile bana yetiyordu ancak ekran panel kalitesi düşük olduğundan çok sönük kalıyor. İlk önce ips led panel ile değiştireyim dedim olduramadık sözde bu isimde satıyorlar ama görüntünün değişöeyeceğini söyledi satıcılar.

Monster abra a5 alacaktım 18.2 modeli 12500 den 15000e fırladı bir gecede.

5. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    50
    Hocam alacağınız laptop da minimum 512GB ssd bulunsun ve GPU iyi olsun. Özellikle RTX olursa harika olur. Son yıllarda GPU, CPU nun yaptığı işleri yapmaya başladı. O yüzden GPU ya öncelik vermenizi öneririm. RTX serilerinin içinde birçok faydalı özellik varmış. Bu konuda arştırma yapabilirsiniz.

Almışken 16GB ram alın. 8 ise 16 ya tamamlatın veya kendiniz temin edip takın.

Ayrıca almayı düşünüyorsanız en kısa zamanda alın. Elektronik ürünlerin dolar olarak zamlanması muhtemelmiş. Çip üretiminde sıkıntı olduğu için dizüstü pc parçalarının fiyatları gittikçe artıyor. Üstüne birde TL değer kaybettiği için baya fiyat artışı olabilir. En kısa zamanda temin etmeniz iyi olur.

6. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Şimdi efendim, gemi var; gemicik var :) IPS panellerin hepsi aynı kalitede görüntü üretemiyor maalesef.

Yeni cihaz alacaksanız, üreticinin ürünle ilgili sayfasında yayınladığı panel özelliklerini kontrol edin. Fotoğraf-video işleme için, sRGB renk uzayının en az %90'ını gösterebilen bir panel tercih etmelisiniz. Daha profesyonel işlerde fotoğraf için AdobeRGB, video için DCI-P3 renk uzaylarını da hesaba katmalısınız.

Elinizdeki cihazın panelini kendiniz değiştirmeyi düşünüyorsanız, Türkiye'de IPS diye satılan panellerin hemen tamamı sRGB renk uzayının en fazla %50'sini gösterebilen modeller. Mecbur kalmadıkça bu tip paneller için para harcamak fuzuli olur.

Benim size tavsiyem, Ryzen 5000 serisi bir APU'ya ve en az 32 GB RAM'e sahip bir modele yönelmeniz. Ryzen 5000 ailesinde işlemciye tümleşik GPU'lar fazlasıyla işinizi görecektir. Fotoğraf, video ve ses işleme söz konusu olunca RAM miktarı önem kazanıyor. Bu yüzden ilk etapta 32 GB bellekli bir model alamıyor olsanız bile, 16 GB belleği olan (anakarta tümleşik veya bellek yuvasında 1 tane 16 GB kapasiteli bellek modülü taşıyan) ve anakart üzerinde en az 1 tane boş bellek yuvası bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde 32 GB bellek terfisini kendiniz yapma imkanınız olur.

#46 najaz, 20 Kasım 2021
    Son düzenleme: 20 Kasım 2021
    Nazım bunu beğendi.
  7. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    213
    @Mr.Ahmet ve @najaz teşekkür ederim. Ürün ve link bazında örnekler alabilir miyim sizden referans olması için?

8. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    243
    Ben laptop tavsiyesinden ziyade alıp almamak tavsiyesinde bulunmanızı rica edeceğim.

Aklımda bir MacBook almak var aslında.
    Hatta ne istediğime de karar verdim.
    2015 MacBook Pro i7 işlemcili, 15” 16 GB ramli 2.5 veya 2.8 ghz harici ekran kartlı modelini.

İkinci elde dahi fiyatları 8k bandında.
    Amacım ufak ufak yazılımla uğraşmak(HTML-css-phyton başlamak) bir yandan da baş ucumda bulundurup dil vs(bıkmazsam) kasmak. Bir şeyler karalamak..

Bunlar İçin bu fiyat aralığında bir alete ne gerek var diyede düşünmüyorum değilim fakat yaptığım araştırmalar alınası en mantıklı(benim için) mac modelinin bu olduğunu gösterdi.

Peki bu kadar paran var mı diye soracak olursanız benimde tavsiye isteyeceğim nokta burası.

Sizce kredi çekip böyle bir yatırım yapmak mantıklı mı? Malum memleket şartları vs.. Biraz kafam bulanık, tavsiye almaya ihtiyacım var.

#48 Xexec, 20 Kasım 2021
    Son düzenleme: 20 Kasım 2021
  9. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    50
    Hocam neden macbook tercih ediyorsunuz? Bu bilgisayarlar Apple ekosistemi için veya pil performansı için tercih ediliyor. Daha ucuza aynı performansa ulaşabilirsiniz. Sadece markası Apple olmayacak.

Bu arada alıp almama konusunda şunu izlemenizi öneririm.

onurdogan4 ve Nazım bunu beğendi.
  10. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,491
    Fikrimi söyleyeyim. Bilgisayara ihtiyacınız vardır veya yoktur. Bu tip her an yeni versiyonu çıkan teknolojik ürünler yatırım olamaz. Değerli maden, hisse senedi, arsa vs değil bu. İhtiyacınız varsa gerçekten, durmayın, kredi ile de olsa alın, ihtiyaç çünkü. Ama atıyorum, desktop bilgisayarınız var, kenarda da paranız yok, kredi çekip alınmaz laptop. Kredi çekecekseniz altın falan alın kredi ile derim ben...

Sent from my fridge using Tapatalk

11. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Eğer IOS için uygulama geliştirmek gibi bir planınız yoksa, neredeyse 7 senelik ve garantisi olmayan bir bilgisayarı kredi çekip satın almak pek mantıklı olmaz. Benzer bütçe ile, Windows işletim sistemli, sıfır ve garantili bir cihaz da pekala alınabiliyor. Yapmak istediğiniz her şeyi böyle bir bilgisayarda da yapabilirsiniz.

Nazım bunu beğendi.
  12. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,387
    Aynı bilgisayar harici monitör güzel olur gibi :) özel laptoplar haricinde laptopların panelleri genel olarak maalesef ki çok iyi değil

13. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Ekran kalitesi ondeyse arkadaslarin dedigi gibi macbook, windows icin de dell xps e bakabilirsiniz. Xps inde panel kalitesi iyidir. Mobil olarak cok kullanmiyorsaniz, iyi bir monitor alip mevcut bilgisayarinizi monitorle kullanmak ta bir secenek olabilir.

14. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    243
    @Mr.Ahmet
    Aslında temel nedenlerimden birisi pil performansı ve kompakt olması.
    Daha önce mac kullanmadım fakat iPhone kullanıyorum.(5 yıllık telefonum yağ gibi akarken 1 yılı dolduran androidlerin takılmasından dolayı) MacBook’un da bu şekilde akıcı ve performanslı olacağı kanaatindeyim.

Birazda bu video vesilesiyle aldım aldım alamadım kalır düşüncesindeyim ://

@artears
    Kendimi yanlış ifade ettim, yatırımdan kastım kendime yapabileceğim yatırımdı. Kelime seçimim yanlış olmuş))

Desktop bilgisayarım var fakat daha çok küçük kardeşim işgal ediyor ve oturduğum nadir zamanlarda da oyuna dalıyorum. Birazda kendimi oyunlardan izole etme düşüncesi nedeniyle mac düşünmüştüm.

Onun dışında bu ürüne benim ihtiyacım var diyemem. Dersem yalan söylemiş olurum.
    Sadece edinirsem(hala bir şekilde edinebiliyorken) belki kendime bir şeyler katarım düşüncesine sahibim o kadar.

@najaz
    Aslında yedi senelik olmayan başka bir cihazı da almak istesem kredi çekmem gerekecek :)
    Neden mac düşündüğümü ise az buçuk izah etmeye çalıştım yukarıda. Hoş bu gidişle almamak daha mantıklı gibi görünüyor ama hayırlısı bakalım.

@o_kan
    Asıl amacım mobil kullanmak. Belki masa üstünde kullanırken harici bir klavye vs kullanabilirim ama ama monitör sanmıyorum)) dell’e bakacağım tavsiyeniz için teşekkürler))

15. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    213
    Nasıl bir harici monitör bakmalı monitörlerde çook fazla seçenek var ama ips led öneriyorlar fotoğrafçılık için.

16. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,387
    Renk doğruluğu çok önemli @najaz hocam değinmiş biraz ama aldığım en ucuz monitörler bile bu konuda ortalama bir laptoptan öndeydi. Çok profesyonel bir istek olarak anlamadığım için srgb %100 yetecektir diye düşünüyorum. Ips Led zaten çoğunlukta olduğu için muhtemelen öyle olur alacağınız cihaz da.

17. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    161
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08JGQDSSH?psc=1

f/p olarak iyi bir monitör olduğu söyleniyor.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    İşletim sisteminden ziyade fiyat faktörü buna sebep olmuş olabilir. Daha yeni 4.5 yıllık Samsung S8+'ı yine bir Samsung' la değiştirdim. Orijinal pili halen %80 kapasitedeydi ve sorunsuz çalışıyordu. Öncesinde kullandığım Nexus telefonların da hiç birinde "1 yılda takılma" yaşamadım. Bilakis deneyimim tam aksi yönde oldu. Gel gelelim bu telefonların hiç biri de muadili iPhone'lardan aman aman ucuz değillerdi.

Laptop ekranlarına gelince, yine oldum olası IBM/Lenovo ThinkPad serisi kullanan biri olarak hiç bir kez vasat ekran kalitesinden şikayetim olmadı şimdiye kadar. Bilakis gayet iyilerdi hep. Ancak ürün belli bir fiyatın altındaysa eli mahkum bir yerlerden kısmak zorundalar...

19. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,387
    Katılıyorum, fiyattan ziyade Apple'ın donanım üzerindeki kontrolü olabilir. Çıkardıkları telefon sayısı belli, Android veya Windows'ta ise isteyen istediği konfigürasyonda cihaz çıkarabilir. Çok çok üst düzey cihazlar da var, sadece çalışan cihazlar da var.

rumuz: thinkpadaşktır

20. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Gaming yoksa bütçe izin veriyorsa M1 alın geçin hocam.
    Hala s8+ kullanıyorum takılma, kasılma falan yok. Pil olarakta iyi durumda ancak ekranını kırdım, yeni ekran 2k telefonun piyasasi zaten 2k o yüzden yakın zamanda iphone 13 e geçmeyi düşünüyorum. Apple store da 13 pro max 18k hepsiburada, sahibinden.com falan 24k dan başlıyor. Telefon ihtiyacınız varsa alın, apple mağazasi kuru hala 8.5 dan hesaplıyor ellerindeki stoklar bittiğinde o günün kuru artık ne olursa sağlam bir zam gelecek gibi duruyor.