Pikaptan anlayanlardan yardım

'Konu Dışı' forumunda brk.akyol tarafından 16 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. brk.akyol

brk.akyol
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Merhaba herkese, ben pikap almak istiyorum ama araştırdıkça karmaşık geldi;

-Amfi ikiye ayrılıyor; preamp, poweramp. Amfide ''phono'' girişi olması gerekiyor, eğer yoksa preamp gerekiyor değil mi? Preampı internette çok rahat bulabiliyorum fakat amlifikatörü tek başına aratınca pek bir şey çıkmıyor ve bu noktada tıkandım. Bu genel olarak amfi diye bahsettiğimiz şey poweramp'i mi temsil ediyor? Ayrıca transistörlü amfiler var, bunlar ne iş yapar, pikapı çalıştır mı?
    -Kendinden amfili hoparlör nasıl anlaşılır? Bluet00th hoparlör ile pikap nasıl çalışır?
    -Bir yerde ''usb'li pikapların preampları olur'' yazıyordu, ne kadar doğru?
    -Audio Technica AT-LP120-USB + Marshall Stanmore kombinasyonu rock müzik dinlemek için uygun mudur? Kablolardan başka bir şeye ihtiyacım olur mu?
    - Ne tür kablolar önerirsiniz bu kombin için? (kaliteli, dayanıklı,bütçe dostu)
    -Bu ürünlerin arasında (pikap/preamp/amp/hoparlör) watt cinsinden uyum olması gerekiyormuş, bu nasıl oluyor peki? Yukarıdaki kombin uygun mu?

Etrafımda soracak kimse olmadığı için sizlerden yardım istedim, bilen anlayan beni aydınlatırsa müteşekkir olurum.

2. masterasas

masterasas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Amfiler tür bakımından ikiye ayrılır.
    1- Entegre amfiler. Power ve pre kısmı beraberdir. Yani tek kasadadır.
    2- Pre ve power amfiler. Her birinin ayrı kasası vardır. Genelde takım olarak satılırlar.

Ayrıca devre bakımından amfiler gene ikiye ayrılır.
    1- Lambalı amfi.
    2- Transistörlü amfi.

Amfi lambalıda olsa transistörlü de olsa ya entegre şekilde yada pre-power takım olarak satılırlar.

Burada entegre bir amfi alırsanız phono katının olması. Eğer almayı düşündüğünüz entegre amfide phono katı yoksa ayrı phono preamfisi almanız gerekiyor.

Eğer pre-power takım halinde amfi alacaksanız bu sever pre amfi kısmında phono katı olması gerekiyor. Eğer almayı düşündüğünüz pre-power takım amfide phono katı yoksa ayrı phono preamfisi almanız gerekiyor.

Kendinden amfili hop. piyasa da aktif hop. olarak geçer. İçinde genelde D class bir amfi barındırır.

USB'li pikaplarda phono pre amfisi bulunur.

Bütçeniz nedir? Nasıl bir sistem kurmak istiyorsunuz?

6 kişi bunu beğendi.
  3. tenniscoach57

tenniscoach57
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    hocam anlayacağınız. MASTERASAS hocamın söylediği gibi phono pre amfisi lazım. yani her pre amfide phono katı yani girişi yoktur. genelde çok eski model entegre ve pre amfilerin hepsinde vardır phono katı. Yada sizin için en kolay bulma yolu. amfinin arkasına yada kullanma kılavuzuna bakın .phono girişi varsa kesinlikle kullanabilirsiniz. o girişin hemen yanında GND ( topraklama ) bağlantı soketi vardır.

4. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    pikaptaki kartuşun ürettiği akımı line levela yükseltmeniz için phono preamp a ihtiyacınız var. burada da seçenekler mc ve mm olarak kartuşun tipine göre 2ye ayrılıyor.

seçtiğiniz pikap ile bunu düşünmenize gerek kalmıyor üzerinde gelen mm kartuşa uygun phono preamp üzerinde var. direk line level güçte çıkış alıyorsunuz. bluetooth bağlantı yapacaksanız bu çıkışa bir bluetooth reciever bağlamanız gerekecek.

amacınız analog sese giriş yapmaksa Audio Technica AT-LP120-USB + Marshall Stanmore kombinasyonu için yanlış yolda olduğunuzu söyleyebilirim. plakçaların ürettiği sesi bluetooth ile transfer ettiğiniz anda zaten dijitalleştirmiş olacaksınız. hele ki elinizde plak yoksa ve plaklar alıp bu kombinasyonda dinleyecekseniz. yapacağınız masrafın boşuna olduğunu söyleyebilirim.

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  5. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,459
    @KaraSinek arkadaşımızın dediklerine katılıyorum. Elinizde analog sinyal zaten var, onu dijitale çevirecek bir uygulama yapmayın, mantıklı olmaz.

İhtiyaç duyduğunuz bir phono pre-amp, bir power amp, bir çift de pasif hoparlör. Veya phono pre-amp çıkışını aktif hoparlörlere direkt bağlayın. Power amp bu durumda aktif hoparlör içinde olacak. Ama aktif hoparlör diye stüdyo monitör hoparlörü almanızı tavsiye etmem. Bunlar çok flat hoparlörlerdir ve biraz mesafeli dinlemede bozulurlar...

Sizin seçtiğiniz pikabı direkt aktif hoparlörlere bağlayabilirsiniz. Phono pre amp içindeymiş... rca girişli bir çift aktif hoparlör olur mesela.

Sent from my fridge using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  6. brk.akyol

brk.akyol
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Pikap olarak AT-LP60 almayı düşünüyorum, kendinden preamfili ve hoparlör olarak Marshall Stanmore/Woburn, bunlarda active speaker. Yani bu kombinasyonla sadece kablo kullanıcam fakat danışmak istediğim bir şey var; AT-LP60 modelinin bluetootlu versiyonuda var, Marshall zaten bluetootlu. İkisini de bluetootlu mu almalıyım kablo masrafı yapmamak için? Bu sayede uzun süreli tasarruf etmiş olur muyum kablo bakımından? En önemlisi mikrofoni dediğimiz olayı önlemiş olur muyum? Yada hiç gerek yok, rca kablo ucuz mu dersiniz çünkü normal/bluetooth model arasında fiyat farkı benim için fazla yani eğer bluetootlu daha iyi derseniz alırım ama gerek yok derseniz almam, param cebimde kalır.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Ağustos 2017, İlk mesaj zamanı 17 Ağustos 2017 ---
    Nasıl yani kafam karıştı, bana bu kombinasyon uygun geldi açıkcası, Marshall'a özel bir sevgim var yani bütün pikap sistemini bu hoparlör üzerine kurucaktım bu kombinasyonu keşfetmeseydim. Pikapıda gayet makul buldum Amazonda 500 liraya vergiyle birlikte alabiliyorum, TR'de 1500tl'den başlıyor. Neresi olmadı anlamadım. Aydınlatırsanız sevinirim.

7. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    "plakçaların ürettiği sesi bluetooth ile transfer ettiğiniz anda zaten dijitalleştirmiş olacaksınız." olmayan kısmı burası.

"Marshall'a özel bir sevgim var yani bütün pikap sistemini bu hoparlör üzerine kurucaktım" burada esas sevginiz bu hoparlöre ise cep telefonunuzdan tidal den müzik dinleyin pikaptan alacağınız sesten iyi olacaktır.

"hele ki elinizde plak yoksa ve plaklar alıp bu kombinasyonda dinleyecekseniz. yapacağınız masrafın boşuna olduğunu söyleyebilirim." bu tavsiyemi de yabana atmayın. eğer elinizde onlarca plak varsa amacınız bunları dinlemek ise o zaman bu audiotechnica modellerini almanızda bir sakınca yok.
    ama kabloya vereceğiniz parayı bile düşünecek kadar dar bir bütçe ile hareket edip bir pikap alacaksanız almayın.

#7 KaraSinek, 17 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Ağustos 2017
    7 kişi bunu beğendi.
  8. brk.akyol

brk.akyol
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Masraftan kaçınmak için bu ikisini seçtim, birisi preamfili, diğeri aktif hoparlör. İşin içine amfi olayları girince başta vazgeçtim fakat sadece iki ürünle olabileceğini öğrenince araştırmaya karar verdim. Şimdi şansımı zorlamadan, bu iki ürünü kabloyla kullansam bahsettiğiniz dijitalleşmeye geçmemiş olur muyum? Elimde plak yok heves olarak başlıyorum, siz ne önerirsiniz?

9. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    son mesajınızdan anladığım kadarıyla hoparlor de elinizde yok. janjanlı portable bir hoparlore bu kadar para vermek yerine amazondan studio monitor bakmanızı tavsiye ederim. alacağınız ses arasında dağlar kadar fark olacaktır.

direk bir başlangıç için tavsiye isterseniz kargo vergi dahil 180€ ya PreSonus Eris 4.5 Studiomonitore bakın derim.
    pikap olarak atlp120 de olabileceği gibi alternatif olarak aynı klasmanda Pro-Ject ESSENTIAL II PHONO USB öneririm. (önerim aslında phono katı üzerinde olmayan bir plakçalar + phonopreamp olacak. ama detay artıyor bu bütçe ile boşverin. )

cebinizde kalan her kuruşu da plağa yatıracaksınız. :) ucuz hobi değil. baştan bilin. en son aldığım black sabbath boxsete neredeyse sizin buradaki ekipmanlarınız kadar para verdim.

bir de amacınız cep telefonunuzdan aldığınızdan daha iyi ses almak ise . oturduğunuz evin değerinden yüksek bir müzik dinleme odanız yoksa olmuyor o iş.

yol yakınken tekrar değerlendirin bu isteğinizi. elimde çok sevdiğim 5 albüm var lp olarak deseniz bile bakış açım değişecekti. ama plak yok bütçe kısıtlı. tekrar düşünün.

4 kişi bunu beğendi.
  10. brk.akyol

brk.akyol
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Aslında şöyle söyleyeyim, öğrenciyim ve bunların hiçbirini mezun olmadan önce almayacağım fakat istediğim, beğendiğim şeyi illa alacağım. Sadece tatilde paramla ufaktan vinyl alıp biriktirmek istedim ve araştırmaya başladım, araştırdıkça kendimi burda buldum. Açıkçası pikap mantıksız ve biraz masraflı ama müzik tutkusu başka bir şey. Evet all in one setler daha ucuza bulabilirim ama özellikle hoparlörü pek beğendim. Kahrestsin gereksiz kalite tutkusu :) Ayrıca sanırım bende led zeppelin boxset için bir o kadar para veririm. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Ağustos 2017, İlk mesaj zamanı 17 Ağustos 2017 ---
    AT-LP60 ve Marshall Woburn düşünüyorum. Bütçe olarak bir 2000 TL sınır iyidir ve kesinlikle amfi almak istemiyorum, extra masraf, exra yer kaplıyor. Sizce nasıl?

11. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    265
    Üstte önermişler ama gözden kaçmasın, illa Marshall isteniyorsa Tidal hi-fi üyeliğiyle gayet güzel kullanılır, pikap fikrinizi gözden geçirin bence.

2 kişi bunu beğendi.
  12. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,784
    marshall ı kaliteli bir hoparlor olarak görüyorsunuz sanırım. sizin tabiriniz buraya cuk oturuyor bi ekleme yapayım almak istediğiniz marshall "sadece janjanlı all in one bir hoparlor" size önerdiğim studio monitörün açık ara daha iyi olduğuna eminim.

özel mesaj ile iphone +tidal + hifi kulaklık nasıl olur diye sormuşsunuz. bu yola girmenizi ve kulaklık için forumda ilgili başlıkları okumanızı tavsiye ederim...

selamlar,

#12 KaraSinek, 18 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağustos 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  13. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,459
    Marshall falan alacaksanız, arkadaşlar da demişler, pikap işine girmeyin, pikap zaten düşük bütçe işi de değil. Plaklar da tuzlu biraz... Ben zaten dynaudio önerecektim aktif hoparlör olarak. Marshall alacağınıza iyi bir kulaklık ve tidal daha iyi olur ve daha hesaplı...

Sent from my fridge using Tapatalk

8 kişi bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,559
    Dynaudio nun en ucuz aktif hoparlörü ne kadar?

15. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    265
    Dynaudio dinleme imkanı olsa benim de merak ettiğim bir marka

16. Vordhosbn

Vordhosbn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    482
    Select hifi in demo alanı mevcut. Gidip dinleyebilirsiniz. Yeni serileri nasıldır bilmiyorum fakat ben alırken profesyonel kullanıma uygun, kayıt icin kullanılan studyo monitorleri daha detaylı, teknik caldıgı için tercih etmiştim. Onları Radikal getiriyordu fakat, artık bırakmışlar. Suan kim getiriyor bilmiyorum. Hi fi tarafı Select te.

Ayrıca belirtmek isterim, ben de kendi capımda plak ile ilgileniyorum. 12-13 bin civarı bir set ile birlikte tidal ın ötesine pek gecemiyor. Özellikle binanın elektrik hattı kötü ise pek birsey beklemeyin. Sisteme 30-40 binden az ayırıyorsanız benim yaptıgım gibi hobiden öteye gecemiyor. Alacagınız giris seviyesi denon 103r mm iğne bile 1500 lira civarı. Ayrıca audio technica lp-120 kullanmış biri olarak kesinlikle temiz bir Technics 1210 mk2 bulup alın.

#16 Vordhosbn, 18 Ağustos 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ağustos 2017
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,559
    Audience 80, ve sonrasinda Contour 3.3 kullanmistim. Ses kalitesi mukemmel de fiyatlar bayagi yuksek...

18. brk.akyol

brk.akyol
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

19. Inlovewithmusic

Inlovewithmusic
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Ben de bu sene sonuna kadar pikap almayı düşünüyodum, vazgeçtim şuan...

20. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Kucuk bir sorum var, yeni konu acmak istemedigim icin buraya yazayim dedim umarim birisi yardimci olur :)

Cok basit bir pikap setup'im var, kaliteden ziyade ritueli ve bir albumu gercekten her seyiyle bastan sona deneyimlemek hosuma gidiyor, toplu tasimada ve gun icerisinde hayat kurtarici olsa da streaming servislerinden hic hazzetmiyorum :(

Setupumda dahili preamp'i olan bir Marantz pikap var, RCA cikislarini dogrudan aktif hoparlore girip ses aliyorum. Halimden memnunum ama sirf meraktan soruyorum, bu setup'a nasil bir ekleme yapabilirim? Bildigim kadariyla:

* Dahiki preamp oldugu icin phono preamp alamam, muhtemelen bu iki kulaklik amfisini birbirine baglamakla ayni mantik :)

* Pikap ile hoparlor arasina amfi alamam, cunku zaten aktif hoparlor kullaniyorum. Illa amfi diye tutturursam sanirim pasif hoparlor almam gerekecek degil mi?

* Receiver denen alet zaten yanilmiyorsam amfi ile ayni, ek ozellikleri var sadece.

Geriye bir tek pikabin ignesini degistirmek mi kaliyor o zaman, dogru mu anlamisim sizce? Duzelteceginiz ya da hatali oldugum bir nokta varsa lutfen duzeltin.

Simdiden cok tesekkurler :)