Questyle CMA400i İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda MTRMSK tarafından 28 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

 1. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  659
  Merhabalar, bu yazıda Questyle CMA400i DAC+Amfi’yi dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.


  Questyle Audio daha önce de CMA800R modeliyle beğeni toplamıştı. Bunun üzerine fiyat olarak daha ulaşılabilir seviyede olan CMA400i’yi piyasaya çıkardılar.


  Questyle’ın bir çok ülkede distribütörleri olduğundan satın almak ve ulaşmak gayet kolay. Fiyat olarak ise genellikle $800 seviyesinden satılıyor.


  KUTU İÇERİĞİ


  İlk olarak, elinize geçen kutu oldukça sade, beyaz üstüne marka ismi olarak tasarlanmış. Minimalist ve cihazın kendisinden sadece biraz daha büyük. Şekil olarak laptop kutularını andırıyor, sapı olması taşıma kolaylığı sağlıyor. Kutuyu açtığınızda köpük bir kalıp içinde CMA400 ve ayrı bir bölmede güç ve usb kabloları çıkıyor karşınıza.


  MALZEME KALİTESİ


  Cihazın kendisi Yükseklik x Genişlik x Derinlik olarak 7x27x20 cm boyutlarında. En küçük masaüstü DAC+Amfilerden birisi olmasa da kullanışsız/büyük denecek bir hacme sahip değil, en azından benim için. Cihaz tasarlanırken yer sıkıntısı olanlar da düşünülmüş, cihazı dik olarak kullanmak için bir stand üretilmiş. Standı ayrıca almak gerekiyor.


  Cihazın kasası, CNC ile işlenmiş alüminyumdan yapılmış. İşçiliğini başarılı buldum, kullanılan düğmeler, açma/kapama anahtarları ve ses ayar düğmesi sağlam olarak üretilmiş olması dışında, her biri size belirgin tepkiler veriyor. Mat siyah kaplama biraz ters baksanız çizilecek türden değil, normal kullanımda çok hasar alacağını düşünmüyorum.


  GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR


  Cihaz giriş ve çıkış olarak pek çok seçenek sunuyor. Arka kısımda neredeyse boş yer kalmamış. Veri girişi için USB-A, optik ve iki adet koaksiyel (coax) giriş kullanılmış. Hangisinin kullanılacağını ön kısımdaki bir düğme aracılığıyla seçmek mümkün. Bunlardan S/PDIF yoluyla dijital çıkış da alınabiliyor. USB girişi DSD256’ya kadar destekliyor, DSD türevleri için ayrı bir devre kullanılmış. USB girişi standart formatları sürücüye ihtiyaç duymadan oynatabiliyor.

  [​IMG]


  Analog çıkışlar için RCA ve 3-pin XLR seçenekleri var. Analog çıkış aldığınızda ses ayar düğmesi işlevine devam ediyor, yani saf DAC olmaktan ziyade Preamp işlevi de görüyor. Analog giriş yok, zaten bu seviyedeki bir cihazda çok mantıklı olmazdı.Bu aleti tek başına kullanmak istiyorum derseniz 6.3mm standart, 4-pin XLR ve 2.5mm balanced çıkışlı kulaklıkları adaptörsüz olarak direkt kabul ediyor.


  TEKNİK


  Hem kafaüstü kulaklıklar için, hem de IEMlere göre çıkışlar var. İki gruptan kulaklıkları da düzgün olarak sürmekte sıkıntı yaşamadı. Cihazın alt kısmında gain (kazanç) ayarı için 4 adet anahtar var, bunları low (düşük) veya standard olarak ayarlamak mümkün. Benim de bu anahtarlardan sonradan haberim oldu; başlarda IEM kullanırken de standart gainde kullandım. Şaşırtıcı şekilde dip sese duyarlı IEMlerde bile dip ses almadım, distorsiyon (bozulma) da aşırı değildi. Low gainde distorsiyon çoğunlukla ortadan kalkıyor.


  SES HAKKINDA


  Öncelikle şunu belirteyim, ses hakkındaki yorumlarımı CMA400’ü bir DAC+Amfi olarak kullanarak yazdım çünkü bu cihazın aslında ana amacı tek bir cihaz ve ulaşılabilir bir fiyat ile bu işi yapmak. Kulaklık olarak ise Warbler Prelude, Sennheiser HD800 ve filtresiz bir Earsonics SM3 kullandım.


  Direk konuya girecek olursak, ses karakteri genellikle nötr, sistemin geri kalanının ses karakterine etki etmeyen, hatta yerine göre heyecansız bir ses profili var CMA400’ün. Bunun avantajı, hali hazırda sesini sevdiğiniz bir kulaklığı takıp, arkanıza bakmayabiliyorsunuz. Ses karakterinde özellikle öne çıkan bir taraf yok, aşağı uçtan biraz kırpılmış gibi sadece.


  DAC çipi olarak AK4490 kullanılmış, şu model iyidir, bu kötüdür konularına girmeden, devre uygulaması iyi yapılmış diyebilirim. Yetersiz tasarımdan dolayı oluşabilecek bir sıkıntı göze batmıyor. Yalnız cihazın genel olarak kötü kayıtlara alerjisi var, kötü kayıtları midler ve tizler hemen ortaya çıkarıyor. Kullandığım kulaklıkların da aynı özellikte olması durumu iyice kötüleştirdi benim için :)


  Bas kısmında duyduğum bir eksiklik dip bas kısmı. Hem sönümleme süresi, hem miktar olarak eksik kalıyor bana göre. Fakat bu durum, var olan detay miktarının kendini daha iyi gösterebilmesine yaramış, hem dip basın hem mid basın nüansları kolayca belli oluyor. Mid basta belirgin bir vurgu eksikliği yok, bunun yanında dokulu bir sunumu var.


  Cihaz beni davulları normalden daha dikkatli dinlemeye itti, dip basın durumundan dolayı acele ettirse de, vuruşları birbirinden ayırmayı çok iyi başarıyor. Basların kendi içinde katmanlandırılması iyi, birden fazla davul varsa sahnede hangisi biraz daha önde rahatça ayırt edilebiliyor. Bas gitarlar detaydan kaybetmeden, tane tane verebiliyor notaları. Yalnız Djent gibi metal alt türlerinde kullanılan bas gürültüsünü tam anlamıyla hissetmek mümkün değil, duyduğunuzla kalıyorsunuz. Sahne geneline etki etmeyi başaramasalar da diğer sesler üstlerini örtmüyor. Basın yerleşimini ve tonlamasını ayırt etmek kolay. Elektronik türlerde çok dinlemedim, teknik başarı olarak üzmüyor ancak club havası arıyorsanız onu sağlamayacaktır.

  [​IMG]

  Midler CMA400’ün en güçlü olduğu alan diyebilirim. Tonda doğallıktan sapan bir yere rastlamadım. Kadın ve erkek vokallerdeki akıcılık bu hissiyata büyük bir katkı sağlıyor. CMA400, sahip olduğu dinamik aralığın meyvelerini burada topluyor. Biraz sessiz bir ortamda dinleyince verebildiği detay miktarı şaşırtıcı. Vokallerin altı dolu dolu, sahnede bir miktar öndeler ve başka enstrümanlar araya karışmıyor. Son derece şeffaf bir sunumu var, renklendirme çok az. Tabi bu durum kulaklık seçimine göre bu kötü bir nokta olarak da ele alınabiliyor. Örneğin HD800 biraz kuru kaldı. (Fakat bu durumun HD800’den gelen bir durum olduğunu unutmamak gerek) Katmanlandırma konusunda yine mid bölümünde de iyi, şarkıda geri vokaller varsa her birinin yeri rahatça anlaşılıyor; hepsini bir yığın halinde vermiyor. Telli çalgılar bu kuruluktan çok etkilenmemiş. Diğer enstrümanlardan kopmadan öne çıkıyorlar. Gitarlar havadar, detaylı ve zorlamadan çalıyor. Duygusallığı aktarmada başarılılar.


  Tizler genel olarak iyi iş çıkarıyor, ancak midler kadar dikkat çekici değiller. Her bölümde bahsettiğim gibi renkli değiller, olanı vermeye yönelik tasarlanmışlar. Eğer kayıt kötü değilse piyanolar kulak rahatsız etmiyor. Rahatsız etmiyorlar ama heyecanlandırmıyorlar da. Altlarındaki vurgu, dolgunluk yeterli gelmedi, daha fazla olsa sunumu canlandırmaya katkısı olurmuş. Ziller de nötrlükten uzaklaşmıyor. Çözünürlükleri iyi, kağıtsılık yok. Şıkır şıkır yüzünüze vurulmuyorlar. Hız yeterli, progressive metal gibi türlerde bile işin içinden çıkabiliyor. Bunun yanında geri plandan gelen zil vuruşları tamamen berrak değil. Arkaplana karışıyorlar ve yerlerini tam olarak belirlemede sıkıntı yaşıyorsunuz.


  Sahne olarak zihninizde çok geniş olmayan, derin bir sahne kuruluyor diyebilirim. Genişlik HD800 gibi bir kulaklığı kısıtlayabilecek noktada. Derinlik gayet iyi, ayrım ve katmanlandırma konusunda da iyi bir iş çıkarıyor. Sahnenin ön kısmında enstrüman ayrımı kötü söz söylettirmiyor ancak geriye gittikçe hafif bir bulanıklık oluşuyor. Bu durum arkaplanın siyahlığına/karanlığına kötü etki etmiş ve bu da arkaplanı yutucu değil de, yansıtıcı olarak algılamanıza sebep oluyor. Belki bu yüzdendir canlı kayıtlarda sunumunu özellikle beğendim cihazın. Çözünürlüğünü problemli arkaplanıyla beraber tatmin edici buldum. Sunduğu detay seviyesinde pürüzsüz, yumuşak denebilecek bir sunumu var.


  SONUÇ


  CMA400’ü genel hatlarıyla beğendiğimi söyleyebilirim. Şahsen tek parça, tak çalıştır cihazları sevmem bunda etkili tabii. Hem göze hitap eden, hem giriş ve çıkış seçenekleriyle esneklik sunan, yapısal olarak da sağlam olan bir cihaz. Bu fiyat bandında ayrı ayrı dac ve amfi alarak şahsi zevke daha uygun bir ses elde etmek de mümkün olacaktır, ancak tek alet her işi yapsın, kalabalık olmasın düşüncesine sahipseniz ve/veya kulaklığınızın ses karakterinin değişmesini istemiyorsanız CMA400’ü kesinlikle önerebilirim.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 2. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  1,005
  Alınan Beğeniler:
  3,801
  Güzel cihaz, güzel inceleme, elinize sağlık. :eek:k
  Dolar uçmadan önce radarımda olan bir cihazdı, siz nereden aldınız acaba?
   
 3. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,413
  Alınan Beğeniler:
  3,697
  Eline sağlık Burak. Bu tarz incelemelerin artması gerekiyor forumda
   
  3 kişi bunu beğendi.
 4. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  1,055
  Alınan Beğeniler:
  1,421
  Kardeş, eline aklına yüreğine kulağına sağlık.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 5. MTRMSK

  MTRMSK
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  6 Aralık 2012
  Mesaj:
  623
  Alınan Beğeniler:
  659
  Tesekkurler güzel sözleriniz için

  Bir tanıdık vasıtasıyla moon audio'dan aldım.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  4 kişi bunu beğendi.
 6. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,213
  Alınan Beğeniler:
  3,622
  Ben de bir haftadan fazladır cihazı denıyorum.Kafamda bir kac sey oluştu onları yazacagım.Bass,tiz ,mid diye pek ayırasım yok ama elimden geldiği kadar işte. :) Kısaca biseyler yazacagım.

  Oncelikle kullanıslılıgı,tak calıstır olması,nispeten boyutları'nın fazla yer kaplamamasından burak bahsetmistir o yuzden bunları gecıyorum.

  Cihazı hd650,jvc fx 850,hd800 ve audioengine a5+ hoparlörlerim de denedim/denıyorum.

  Öncelikle gözüme batan sey ve hosnut kaldıgım noktası oldukca stressiz ve ''yumuşak'' calması.Bu her frekans bandına yansımış durumda.Bir tarafı sert kalıyor diyemeyiz.Pamuk gibi :) .Midler de bass'da ,tiz de ahenk içinde.Bu durum oldukca hosuma gitti cünkü eskiden sahip oldugum denon da300ün bass'ları yumusak ve tizleri uzamalı birazda sert cinstendi.Bu oyle değil ve tonlaması daha doğru ve çok daha yumuşak.Trance acıp dinlesem bile kopacagım yerde uykum gelıyor :) Normalde yumuşak bass'dan haz etmem ama bu gerçekten doğal bir tonlamaya sahip.Mesela denonda yumusaktı ama bir yapaylık söz konusuydu keza cok önceden denediğim hrt music streamer HD de öyle.

  Bass: Dedigim gibi yumuşak ve o punchy etkisi yok.Ama dinlemesi çok zevkli.Dip bas olarak pek o vuruş etkisini alamadım maalesef,bass olan kısımda ayrım gayet iyi.Sahneyi daha iyi doldursun,daha vuruşlu olsun isterdim ama dinlenebilirlik olarak çok iyi zaten cihazın her tarafından müzikallik fışkırıyor.Detay vericem dıye kasmıyor ama bayada detay var.Ben burson conductor ile de denedim hd650'yi burson tizleri öne alarak detayı oluşturuyordu ama cma400i ne yapıyorsa frekansları öne cıkarmadan yapıyor.Bu bence takdire şayan bişey benim için :)

  Mid: hd650'nin mid kısmının iyi oldugunu bilmeyen yoktur sanırım.Hd650'nin midleri ne ise cma400i de öyle mükemmel :) Ordan daha iyi anlaşılabilir belki.Denediğim daclar icerisinde en iyisi oldu bu diyebilirim.Özellikle böyle ,gitar gibi ,ut, baglama gibi calgılarda ruhu okşuyor.Tatlı bir tınısı var.Bir le trio joubran acıp arkama yaslandıgım zaman cidden mid konusunda güçlü oldugunu gösterebiliyor(le trio joubranda test parçalarım oldu artık,böyle seyler dinleyen varsa yeni olarak biseyler atsın.Sıkıldım :) )

  Tiz: Doğal,kontrollü,yumuşak.Daha nasıl anlatılıb bilmıyorum.Mesela a5+ hoparlörlerim de denon kullandıgım zaman tizler ''cırtlak'' oluyordu ama cma400i de o kadar kontrollü,o kadar yumuşak çıkıyorki sanırım denon ile kendime iskence etmisim :) Tabii onunda seveni vardır ama kıyas acısından anlatıyorum.Ayrıca bir negatif yorum olarak biraz heyecandan yoksun sanki.Biraz daha böyle heyecanlandırması gerekir gibi duruyor.Ama yine de iyi.

  Sanırım bass olarak yogun olmadıgı icin ayrıca güzel bi ferahlık ve enstrüman ayırımı var.Bayaaa ferah buldum...Belki cma800 dinlesem fikirlerim değişir bilemıcem...

  Biraz böyle rahat dinlenebilen,midlerin yağ gibi aktıgı,kontrollü tizleri sevdiğim icin dac'ı övmüs olabilirim.Ama üzerinde calısılmıs ve cidden başarılı bi cihaz olmuş.

  Dinlemem icin cihazı bana veren Burağada teşekkürlerimi sunarım burada.

  Kimler alsın bilmıyorum ama ben yumuşak sesten hoslanırım ,müzikallik ön planda olsun derseniz alınır.Veya kulaklıgımın bass'ı sert ,tizleri akdeniz'den karadenize kadar uzuyor diyenler bakabilir :)

  [​IMG]
   
 7. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  630
  Her ne kadar yukarıda detaylıca anlatılmış olsa da, ben de bir süredir deneyen biri olarak birşeyler karalayayım.

  Malzeme kalitesi vs. zaten güzel onlar hakkında tekrar yazmayacağım.

  Cihaz bana ilk geldiğinde ben Hifiman HE1000 ile kullandım bir süre. HE1000 ile yıldızları pek barışmadı bana göre. HE1000 zaten çok alengirli, eğlenceli bir kulaklık değil. CMA400 de - her ne kadar teknik olarak iyi olsa da - pek sıcak ve tatlı tatlı çalan gruptan değil. İkisi birleşince, özellikle bu tip ses isteyen müzik türleri için, (jazzmış, popmuş yani vokal ve enstrüman sıcaklığı keyif veren diyelim) çok zevkli olmadı. Fakat hız ve kesinlikten dolayı ortaya tam bir rock/metal sistemi ortaya çıktı.

  Tabi yukarıda CMA400 için kötü demek istemiyorum. Teknik olarak notalarda hata yapmayan, hızlı, hiçbir zaman sivrileşip, kayıp rahatsızlık vermeyen, iyi süren, sahnesi bu fiyat seviyesi için gayet iyi, çokça girişi çıkışı bulunan bir ürün. Ama HE1000 ile pek uyuşamadılar.

  Bu arada ben az müzik türüyle yetinerek ve söylenerek kullanırken, bana daha önce deneyenlerden HD650 ile denemem konusunda tavsiye verildi.

  Bir tane HD650 ödünç aldım ve bir sürede HD650 ile denedim. (Ki şu an halen kafamda takılı)

  Fikirlerim üstteki paragraflardan sonra bariz bir şekilde tersine döndü denilebilir. HD650'nin eğlenceli ve yavaş yapısı ve CMA400'ün hızlı ve teknik yapısı birleşince ortaya gayet keyifli bir sistem çıktı. HD650'nin all rounder'lığını, biraz hız katarak iyileştirdi ve HD650'nin normalde iyi olmadığı türleri de başarabilmesini sağladı. Yine CMA400'ün sahnesi de HD650 gibi genişlik yerine derinliğe yatkın olduğu için birbirlerinin iyi yönlerini kesmemiş oldular.

  Sonuç olarak ben genel olarak beğendim. Yalnızca alırken kulaklığınız ile uyumuna biraz dikkat etmenizi tavsiye ederim. Özellikle sıcak karakterli kulaklıklar ile çok iyi gidecektir.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  1,005
  Alınan Beğeniler:
  3,801
  Arkadaşlar amfi iki haftadır bende.

  Konuya bir katkı sunmak istiyorum ama yukarıda arkadaşlar gayet güzel açıklamışlar, üzerine çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Ayrıca henüz sadece Focal Clear ile deneme fırsatım oldu. İkilinin uyumunu oldukça beğendim. Aslında müziğe frekans olarak fazla karakter koymayan Clear ile yine müziğe karakter eklemeyen bir DAC/AMP riskli bir eşleşme gibi gözüküyordu ama hiç korktuğum gibi olmadı. Yukarıda arkadaşların bahsettiği yumuşaklığı ben de hissettim ve fazlasıyla dürüst bir kulaklık olan Clear'a bu yumuşaklığın çok iyi geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Beni sürekli müzik dinlemeye iten hızlı, canlı, dinamik, detaylı, perdesiz ama her nasılsa çok yormayan bir set-up oldu. Acayip metal dinleniyor, doyulmuyor :)

  Şimdilik tek sıkıntı kayıttaki her türlü problemin fazlasıyla göz önüne serilmesi. Bu nedenle sorunsuz kayıtları tercih etmeye başladım.
   
  #8 Mikrobiyolog, 14 Kasım 2019
  Son düzenleme: 14 Kasım 2019
  coolblue ve fosther bunu beğendi.
 9. Aytac

  Aytac
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Aralık 2016
  Mesaj:
  86
  Alınan Beğeniler:
  112
  Türkiye'de bu cihazı deneyebileceğimiz/alabileceğimiz bir yer var mı?..
   
 10. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  1,005
  Alınan Beğeniler:
  3,801
  Türkiye'deki tek cihaz bendeki mi yoksa? Çankırı'ya gelebilir misiniz? :)
   
  ahmet çekirdek ve Aytac bunu beğendi.
 11. Aytac

  Aytac
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Aralık 2016
  Mesaj:
  86
  Alınan Beğeniler:
  112
  Olabilir belki ortalık durulunca. :) Online alacak bir yer de bulamadım, hep yerel satıcıların adreslerini vermişler sitelerinde.

  Düşük ohm değeri olan ama current ihtiyacı olan Fostex TH serisi ve planar magnetic kulaklıklar için ideal olduğunu okudum internette. Bu nedenle ilgimi çekti.
   
 12. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  1,005
  Alınan Beğeniler:
  3,801
  Dediğinizi destekleyecek şekilde, 55 ohm Focal Clear ile uyumunu ben özellikle beğeniyorum, pürüzsüz ve dolu dolu çalıyor. Bununla beraber SE çıkıştan Sennheiser HD800 300 Ohm ve Beyerdynamic DT-880 600 Ohm ile aynı olmuyor, standart gainde bile pro iCan'in kurduğu düzeyde tam bir otorite kuramıyor, yüksek ve güzel ses çıkarıyor ama kulaklıkları maksimum potansiyeline ulaştıramıyor. Uyumlu kablom olmadığı için balanced çıkışla ilgili yorum yapamıyorum.
   
  #12 Mikrobiyolog, 26 Haziran 2020
  Son düzenleme: 4 Temmuz 2020
 13. palahan

  palahan
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  28 Mart 2018
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  26
  Firma çok kaliteli cihazlar yapıyor bende qpr2 dap ını kullanıyorum muazzam bir ses e sahip genelde çin mallarında ucuz yapmak adına bazı parçalardan taviz verilir ama bu tam zıttı tavsiye ederim cihazlarını