Sıcak çalan bütçe dostu dac tavsiyesi.

'DAC' forumunda fosther tarafından 24 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,608
    Merhabalar...Çok uzun zamandır bu konuları araştırmıyorum.Biraz bakınayım dedim ama işin içinden pek çıkamadım.Sıcak çalan ,hd650 sürebilen ,hatta bir miktar koyu ,alt frekansları vurgulu bir dac amp ne alınabilir.Bütçe 200-250 dolar gümrük ile beraber.Mesela fiio k5pro'ya baktım övuluyor ama bazen fiio markası için kendimi ikna edemıyorum...mqa ,bt falan çok muhim değil bunlar ,dedigim gibi calması yeterli.

Harsh ,soğuk çalan ,ince çalan bir dac/amp almayacagım.Zamanında bu paralara dv3322 alınıyordu ama neyse :)

Edit: Söyle bir sey buldum: https://www.amazon.com/Khadas-Headp...=1&keywords=khadas+tone&qid=1614197535&sr=8-8

#1 fosther, 24 Şubat 2021
    Son düzenleme: 24 Şubat 2021
    DrWhite bunu beğendi.
  2. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Düşük sample rate lerde distorsiyonu iyi değil. Balanslı çıkış high gain de 300ohma 52mw veriyor ki hd650 için yetersiz bence. Odyofili ruhuna aykırı ama HD650 için EQ denediniz mi hiç?

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,608
    @yigitboylu Teknık değerlerine pek bakmadım.Olmuyorsa elerim gider :) Hd650'ye değil eq zamanında ses karakterinii bozdugunu dusundugum dacı satmıslıgım var.

refuserQ ve DrWhite bunu beğendi.
  4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Eq nu yanlış birşey olduğunu düşünürdüm zamanında ama duyulabilir bir distorsiyona sebep olmuyorsa çok ta gerekli diye düşünüyorum şu anda. Stok hali leş olan bir kulaklık Eq ile gayet dinlenebilir oluyor. Hatta eq ile efsaneleşen kulaklıklar varmış. Sony MDR-ZX110 gibi

5. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097
    Eq odyofili bozar :D:D postmodernizm herşeyi çözse de buna tutunuruz, elimizden alamazsınız :D:D

6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Default ayarlarla eksik ve yanlış frekans yanıtı olan bir kulaklığı eq ile flat hale getirip doğru şekilde dinlemekte bir yanlışlık göremiyorum ya siz ?

7. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097
    Dedim ya racona ters yanlış değil :D:D lakin şöyle bir problem var sinyali kullandığımız eq ne kadar kaliteli işliyor mesela fabfilter pro q ile eq larsanız bi itirazım yok fakat dandik eqlarla ki bu piyasadakilerin epey bir kısmı ediyor eqlarsanız seste, sinyalde bir düşme oluşur. İşleme şekli nasıl sinyali işte 24 bitlik sinyali aynı derinlikte işliyor mu mesela eq yazılımı bunlara bakmak lazım. Kısaca kaliteli eqya evet diğerlerine hayır...

Bir de amaç aslında flat dinlemek değil kayıpsız, üretildiğine yakın dinlemek biraz da...

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Flat i nasıl tarif ediyorsunuz ? Flat zaten kayıpsız eklemesiz orjinaline sadık demek değil mi?

9. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097
    Flat grafik görüntüsü ile alakalı, eqdaki görüntü yani. Pure ile flat aynı değil, benim dediğim saflık aslında şöyle düşünün yemek yaparken iyi malzeme kullanmak ya da baharata boğmak gibi, katkısız malzeme kullanmak gibi sesin verisini değiştirmeden kullanmak sonrasında minimal baharatlar kullanılabilir ama malzeme iyi değilse baharatla bozuk eti düzeltemezsiniz... Tek fundamental frekansı ölçmek düzenlemek kolay ama harmonikler çok kompleks ve sesin tadını da bu harmonikler veriyor...Gurmelikten farkı yok odyofilliğin biri dille diğeri kulakla ve o nedenle de biraz öznel kalmaya mahkum...

Flat üreticilerin eq lamadan dinlediği oynanmamış halin adı bizle alakası yok bizim için flat olmaz aslında bizim için saf ya da bozuk olur...

#9 DrWhite, 25 Şubat 2021
    Son düzenleme: 25 Şubat 2021
    refuserQ, ANATHEMA ve pyken123 bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    İşte EQ tam da o saf sese ulaşmak için gerekli olan bir şey. Çünkü benim bildiğim tam sadık bir ekipman şimdilik yok. Tüm cihazlarımız orjinal sesi bir miktar değiştiriyor. Bizim için önemli olan kaynaktan kulağımıza çeşitli ekipmanlardan geçerek gelen sesin orjinale en yakın olması. Orjinal haliyle, referans frekans yanıtı eğrisine göre alt frekanslarda eksik kalan HD6 serisi veya üst frekanslarda aşırıya kaçan HD8 serisini ille de eq yapmadan dinleyeceğim saçmalığını yıllarca yaptım.
    Verdiğiniz örneğe gelirsek aslında malzeme kötü diye bir durum yok. Doğru baharat kullanımı var. Tabii eq yu doğru kullanmak için biraz emek gerekiyor.
    Aslında harmonikleri de eq ile rafine edebileceğimizi düşünüyorum.

11. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Bütçenize uygun Schiit Hel var, incelemenizi öneririm.

Aslında bir süre sadece amfi bana yeter, daha sonra yanına dac eklerim diyorsanız; Schiit Magnius balanslı amfi alabilirsiniz, sonra bütçe oluşturunca yanına Schiit Modius balanslı DAC ilave ederek fiyat/performans açısından çok iyi bir masüstü sistem kurabilirsiniz.

12. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80

Khadas tone board kullanıyorum ve memnunum. Hd 650 yi tek başına ne kadar doğru sürebilir bilmiyorum ama atom veya benzeri bir ampi ile keyifli bir sistem olacağını düşünüyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ, fosther ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Khadas ile mqa nasıl

14. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Tidal aboneliğim aktif değil bir süredir .

Collapse Signature Expand Signature
  15. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Konuyu takipdeyim, bende dt1770 250ohm için bir amfi arayışındayim, dac olarak mojo kullanıyorum ancak tam besleyemiyor gibi hissediyorum. Ses seviyesi yeteri kadar yüksek olsa da alt frekanslar cılız bence.

Schiit ürünleri gözüme bir güzel geliyor, sıcak sesi seven birisi olarak tüplü model Valhalla göz kırpıyor.

16. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    789thx vardı malumda. Atom zaten efsane
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Şubat 2021 ---
    Valhalla 1 in çok kötü distorsiyonu varmış. 2.versiyon az daha iyiymiş. Ama iemler için uygun değil tabii ikiside

17. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    231
    Iem için tek başına dac veya dac/amp kombolar yetiyor çoğu zaman. Ama kafaustu 250/300ohm için bir amfi lazım. Tek başına dac veya mojo gibi dac/amp kombolari her ne kadar son ses açamayacak kadar gürültülü çalsa da ses de gövde eksikliği oluyor, özellikle alt frekanslarda. Alt frekanslarin üretilmesi için sürücünün fiziki olarak ciddi miktarda hareket etmesi lazım, e bunun içinde güç lazım. Öyle olunca da güç eksikliğinde ilk basslardan kaybediyoruz.

Valhalla yı tüplü olduğu için seçmiştim, sıcak alt frekanslarin güçlü olduğu bir sunum seviyorum. Ancak araştırmak lazım tabi, dediğiniz gibi daha iyileri olabilir.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,686
    Butce disinda oldugu icin muhtemelen anlamsiz kacacak; ama Hifiman'in balanced card'i aradiginiz ses imzasina sahip. Bir cok desktop amfide olmayan Burr-Brown 627 opamplarini ve 634 buffer'larini kullaniyor. Kendi amfimde de aynilarini kullaniyorum. Sicak ama detayli ses verebilen bir kombo. Lakin her iki parca da ciddi guc harcadigi icin bunlari kullanan baska DAP var mi bilemiyorum. Cunku ciddi buyuklukte pil olmadan tasinabilir bir cihazda kullanilmayacak parcalar. HE-6 alti her kulakligi surer...

19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,608
    @ANATHEMA Bahsettiğiniz dacı biliyorum ancak schiit'İn kargosu gümrüğü derken en az 2500 lira edıyor sadece bir amfi parası olarak.Ayrıca dac alınmak istenirse yine 5000 lira para ödemek gerek.Schiit fedex ile gönderım yapıyor ve kargo en az 400 lira tutuyor.Bir de bekleme ücreti vs vardı...Su an icin en azından su an icin zor.

@zcx Bütce dısı denemez ona ayrı bir sey denir :D Maalesef zor.

@yigitboylu Hocam tartışma veya polemik olarak algılamayın ama eq yaparak flat ses falan demissiniz veya dinlenemeyen kulaklıgı dinletıyor demissiniz...Konumuz bu değil ayrıca flat ses amacım yok benim.Ben hd650'nın kendine has o karanlık sesini korumaya calısıyorum...Benım kendi nacizane gorusum bir kulaklık kötü calıyorsa istediginiz uç ,eq ,kablo bir ise yaramıyor...O kulaklık hep kötü calıyor.Ben hd650'yi tizli bir şekil de dinlesem satarım zaten 2 gun sonra.

İfi audio micro idsd black label dac'ım vardı.Maalesef pili bitti.İfi ile iletişime geçtik fakat yeni pilin gönderiminin yasak oldugunu söylediler...Elimiz de sıfır gibi cihaz ile ortada kaldık.Ne yasak ama!

Su an fiio k5 pro aklıma yatıyor bu paralara.En azından kağıt üzerinde gucu güzel ,hem de fiyatı makul.İfi'nın pil işinden umudu kesersem biraz daha zaman geçtikten sonra farklı şeylere yönelebilirim ama.

refuserQ bunu beğendi.
  20. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    260
    Koyu çalan alt frekansları dolduran birşey arıyorum deyince o yorumu yaptım. O zaman siz transparan bir cihaz bakıyorsunuz.