Sıcak çalan bütçe dostu dac tavsiyesi.

'DAC' forumunda fosther tarafından 24 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Siz de dusunmussunuzdur gerci ama: Acin icini, bulun pili, ayni degerlerde LiPo pili ismarlayin Cin'den. RC hobisi nedeniyle hemen hemen her boyutta ve degerde pili bulmak mumkun.

Cok detayli bilgi yok ama baska bir ifi modeli icin Amazon'da bazi insanlar pili degistirdiklerini yazmislar:
    https://www.amazon.com/ask/questions/Tx5AFYYQ4A8QYV/ref=ask_ql_ql_al_hza

refuserQ bunu beğendi.
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Evet farkındayım.İs orijinaline uygun olarak cozulsun dıye dağıtıcısında su an cihaz.Pil bulunamadıgı kesin su an icin ama yeniden yazışıyorlardı sağolsunlar.Eğer hiç bir sey olmazsa pil işine kendım bakmam gerek...

refuserQ bunu beğendi.
  3. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    İlave güç için pilin olması gerekli olduğunu okumuştum ama tam kapasite olmasa da ampi katı usb gücü üzerinden çalışmaya devam edebiliyor mu?

Collapse Signature Expand Signature
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Ben de öyle oldugunu bılıyorum.Teknik detayını bilmemekle beraber ,usb baglantısı ile 4 watt güç veren bir cihaz görmedim su ana kadar.En guclu dedigimiz masa üstü amfiler bile bazıları 4w veremıyor.Benım eski matrix m stage amfim 4w veremıyordu mesela 32 ohm'da.Cihazda deli gibi bir güc var.Bakalım artık ,eğer olmuyorsa yapacak bisey yok...

5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,721
    Geçmiş olsun, güzel cihaz inşallah hallolur

fosther bunu beğendi.
  6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    @zxc

Pilin modelini buldum...Lakin google'da aratınca böyle bir model göremıyorum.

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,654
    Suna benzettim ben ama: https://www.lithium-polymer-battery...olymer-battery-lp105274-4800mah-3-7v-17-76wh/

Boyutlari tutuyor mu? Yerinizde olsam boyutlari, voltaji ve kapasitesi tutan herhangi bir LiPo pili ismarlar denerdim Amazon, eBay, Aliexpress, Bangood vs. gibi bir yerden...

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Onu ben de gördüm bana da sanki o gibi gelıyor.Hatta Türk bir pil sitesinde de gördüm.Ama ifi'nin icinde ki 3 kablolu...Belki kablo sistemi farklı olabilir sonuçta değerleri aynı...Ismarlanmasına ısmarlanır ,hatta yedek de alınır ama uğraştıgımıza değsin.

Bu konu hakkında @pea belki biseyler diyebilir görürse.Hatırladıgım kadarıyla eskiden baya bir uğraşıyordu böyle konularda.

9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,721
    Aynı markanın alt model ürününde aynı sorunu yaşayanlar olmuş:

https://www.head-fi.org/threads/ifi...cipants-page-26-post-386.864211/post-14062860

ve pili değiştiren de olmuş, hatta kapasitesi daha yüksek bir pil tercih etmiş:

https://www.head-fi.org/threads/ifi...cipants-page-26-post-386.864211/post-14065073

Ama ucundaki konektörü değiştirmesi gerekmiş:

https://www.head-fi.org/threads/ifi...cipants-page-26-post-386.864211/post-14066578

Model farklı ama aynı yaklaşım geçerli olacaktır bence.

Ayrıca ifi gönderin biz hallederiz de demiş:

https://www.head-fi.org/threads/ifi...cipants-page-26-post-386.864211/post-14066680

Bize aynı çözümü sunarlar mı bilemiyorum, sunarlarsa da gidiş dönüş kargo ve dönüşte tekrar ötv ve gümrük çıkabilir, astarı yüzünü geçebilir, onu da hesaba katmak lazım.

Bence ilk aşama elinizdeki cihazı açıp içindeki pile bakmak. Youtube da videosu bile olabilir. Sonra benzer bir pil illa bulunur düşüncesindeyim. Olmadı pilden çıkan voltajı ve akımı karşılayan, direk prize takılan, masaüstü bir çözüm üretilebilir diye düşünüyorum en kötü ihtimalle. Sonuçta dac ve amfi katları sağlam, tek gereken beslemek.

Kolay gelsin.

10. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Teşekkürler abi :) Ben sorunu yeni dac amfi almak ile çözecegim.Muhtemelen ilerleyen zmaanlarda fiio k5pro'yu alıp geçerim.Uğraşacak ne kafam kaldı ,ne hevesim kaldı.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  11. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Uygun adaptör ile direk şebekeden besleyip çalıştırılır mı? Yada uygun değerlere sahip harici batarya ile ?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Mart 2021 ---
    yada en güzeli hurda fiyatına satın alıp uğraşalım :)

12. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    3. kablo NTC/sıcaklık sensörü için. Pil aşırı ısınırsa şarj işlemi durduruluyor. NTC'siz pil almanızı tavsiye etmem, lityum içeren piller güzel yangın çıkarır :) Yangın çıkarmasa bile sıcaklıkla ömürleri çok kısalıyor.
    Pil nereden bulunur bir fikrim yok ne yazık ki.

Pil kadar temiz güç veren adaptör bulmak zor.
    Uygun değerlere(tek hücre 3.7-4.2V arası lityum pil) sahip harici batarya uygundur.

refuserQ, fosther ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    Eğer elden çıkarmayı düşünürseniz cihazın pilden başka sorunu yoksa alabiliriz hocam. 250ohm'luk beyer'i beslemekte sıkıntı çekiyorum zaten.:) Pil olayını Çinli arkadaşlar çözer muhtemelen.

14. Hphsts

Hphsts
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Ankara'da olsaydınız K5 Pro'yu denetirdim. Eğer farklı bir dac/amp alırsanız HD650 ile uyumunu bilmek isteriz. :)

15. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Sanırım schiit vali ve modi kombosuna karar verdim.Ama su an değil :D Dolar kurunun biraz daha düsmesını bekleyecegım.Kargosu gümrüğü(gümrüğü yüzde 40 hesapladım) su an 3000 küsür lira edıyor...En azından lambalı amfi'ye geri dönüs yaparız.

@Hphsts Hd650 icin tavsiye istıyorsanız eğer bir sey almama gerek yok :) Siz nasıll bisey istıyorsanız ona göre yorum yaparız.Ama hd650 ile neredeyse 20'nin üzerinde dac/amp denemiş biri olarak lambalı amfi önerıyorum.

Ayrıca schiit fedex ile yolluyor ,50 dolar kargo ücreti var ,baska bir ücret cıkar mı ?Bizzat schiit'in sitesinden alışveriş deneyimi olan varsa bana yazarsa sevinirim.

16. Hphsts

Hphsts
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Ben de yeni aldım K5 Pro'yu başka hiç bir kulaklık ya da dac/amp dinlemediğim için farkları doğal olarak bilmiyorum. Sizin deneyimlerinize göre aynı fiyat bandında hangisini kullanacağınızı merak ettim. HD650 seven biri olarak en makul komboyu seçersiniz sanırım. K5 Pro'da alt frekanslardan şikayetçiyim, ileride değiştirebileceğim bir dac/amp bulmak isterim açıkcası.

17. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Khadas tone board u bugün jds Atom ile eşledim çok uyumlu ikili oldular. Atom şık albenisi olan cihaz değil ( Ktb yi hiç söylemiyorum gözden uzağa gömdüm :) ) ama çok para dökmeden oluşturulacak temiz sistemlerden biri arayışta olanlara tavsiye olunur.

fosther ve ANATHEMA bunu beğendi.
  18. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230

Foster hocamın kara oğlanına ben çöktüm, bundan sonra mojo ile beraber abi kardeş takılacaklar. Eğer BL'in pil sorununun çözebilirsek(flat battery) duruma göre mojo yu satabilirim. BL benim ihtiyaçlarımı daha iyi karşılayan bir ürün, 250ohm'luk beyer için mojo biraz zayıf kalıyordu + mojo da mqa desteği yok+ rca çıkışları da yok. Benim gibi tüm arşivi tidal olan, ve zamanının çoğunu kulak üstü ve bookshelf de geçiren birisi için mojo yetersiz kalıyordu.

Șu BL'i sokmeyi bilen birisi yok mu ya, pili çıkartıp bir multimetre ile bakayım dedim yok alet açılmıyor. Bütün tuş, düğme vida hepsini söktüm kartı yine çıkarmaktadim. Mojo ne güzel, 8 tane torx vida yi sök hop alet elinde.

Bilgi: mojo 2s 7.4v 1800mh pil kullanıyor, BL ise 1s 3.7v 4800mah kullanıyor. Mojo nun pili daha güçlü olmasına rağmen birisi 600ohm'da 35mw diğer 166mw güç veriyor, ve BL tam tamına 2 mojo uzunluğunda ve ağırlığında.

#38 PehliOne, 11 Mart 2021
    Son düzenleme: 11 Mart 2021
    fosther bunu beğendi.
  19. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Potu ve potu sabit tutan somunu da söktünüz mü?

Daha önce 2 farklı ifi modeli söktüm.
    Potu çekin, biraz sert olabilir, pot başlığı çıktıktan sonra somun var altında onu da sökün, vidaları da söktüyseniz önden veya arkadan devre gelecektir.

Aslında bir çok amfide vs hep bu şekilde olur, devre raya oturtulur.

fosther, zxc ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  20. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    Soktum hocam kart biraz geriye doğru oynuyor ondan sonra duruyor, öne hiç oynamıyor sanki bir yere takılıyor gibi. Youtube da falanda baktım kimse sökmemiș ilginç.