Sıcak çalan bütçe dostu dac tavsiyesi.

'DAC' forumunda fosther tarafından 24 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Emin olmamakla beraber 4 siyah, 1 tane de kırmızı parça var o cihazda(ne işe yarıyorlar bilmiyorum ama nokta şeklinde gözüküyorlar).
    3 ü veya 2 si yanda(jak kısmının yan tarafı)
    1 i veya 2 si cihazın altında.
    Siz daha iyi bilirsiniz.
    Galiba bunların da sökülmesi lazım.

Ben bu black label olan modellerinden herhangi birine sahip olmadım, o yüzden pek bilgim yok bu konuda maalesef.

Çok büyük ihtimal o yanda ki ve altında ki nokta gibi olan switch lerin sökülmesi lazım ama nasıl sökülür bilemiyorum.

2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    İnternette buldum.@pyken123 hocamın dediği gibi

pyken123 bunu beğendi.
  3. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Durum bu arkadaşlar, muhtemelen yandaki tuşlar buna sebep oluyor ama onlari nasıl halledeceğim bilmiyorum.

GÜNCELLEME;

Olay şüphelenendigim gibi yan düğmelermis. Anakarti ittirirken bir yandan düğmeleri hafif yana ittirmek gerekiyormuș. Bunu çözdükten sonra kartı cikartabildim, ancak bu süreçte polarity tuşunun kirdim, :( yapıştırmaya deneyeceğim.(polarity ayarı ne ise yarıyor bu arada?)

Güncelleme 2; elimdeki 3.7v 560mah pilin kablo uçlarını ifi'in girişlerine değdirdim ve solid yeşil ışık aldım. Sorunun pide olduğunu kesinleşmiş oldu böylece. Şimdi original pili şoklayip voltajı değerlerinin arttirmaya deneyeceğim bu sayede cihaz normal şarj edebilir hale gelmesi lazım, şans dileyin :).

https://i.resmim.net/5gVl3.jpg[​IMG]

#43 PehliOne, 11 Mart 2021
    Son düzenleme: 12 Mart 2021
    Mikrobiyolog ve pyken123 bunu beğendi.
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Calısmasına sevindim :) Simdi sıra pil bulmakta...Bit perfect tusundan baska bir tuş bence işe yaramıyor :D

5. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Lityum piller aşırı deşarj olduğunda, içindeki devre şarj edilmesini engelliyor normalde.

Bu yüzden bir süre kullanılmayan cihazlar şarj edilemez hale geliyor normalde. Zaten şarj edilmeye çalışılması veya şoklanması da tehlikeli. O yüzden şarj ettirmiyor içindeki devre.

Ancak buna bazı cihazlarda çözüm getirilmiş gibi. Örneğin bende bu micro dsd'nin silver versiyonu var. Uzun zaman kullanmadığımda pili şarj olmamaya başlıyor. Aleti öldü sanabilirsiniz. Işığı yanıp sönüyor. Sonradan anladım ki, trickle şarj deniyor ve uzunca bir zaman (herhalde birkaç saat falan) bu şekilde şarj edince pili kurtarıyor ve gene sürekli yanmaya başlıyor şarj ışığı. Ve normal şarj etmeye başlıyor ondan sonra.

Belki başınıza bu durum gelmiş olabilir.

gatekeeper bunu beğendi.
  6. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Güncelleme: Dün pili 5v 3a powerbank ile kutup başlarından sarjlamayi denedim power'in ışıkları bile yanmadı.

Daha sonra 5v 2A şarj adaptörü ile denedim yok yine olmadi. Şimdi de daha yüksek volt veren güç kaynakları ile deneyecegim. 4800mah kocaman pil boşa çöpe gitmesine de razı olmuyor insan.

Bunlarda olmazsa oscilloscope u olan bir arkadaşıma götürüp 40V verecem, ya benimsin ya gara toprağın olum. :D

pyken123 bunu beğendi.
  7. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Güncelleme: Battery is dead as f**k.

İDSD BL pil ölçüleri: Uzunluk-71 Genişlik-53 Kalınlık-10
    Ancak pil içerde bir miktar ileri geri ve yana geziyor onuda hesapladığımda kasaya sığan maxmium ölçüler: U-76 G-55 K-10

Biraz risk alarak aşağıdaki pili sipariş etmeyi düşünüyorum, eğer ölçülerim doğru ise ucu ucuna sığması lazım. Satıcı TR'ye gönderim yapmıyor gözüküyor mesaj attım bakalım ne diyecek, bir kerede sorun çıkarmayın be kardeşim.
    https://tr.aliexpress.com/item/1005002284672410.html

8. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
  9. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Buraya elimdeki pil ölçülerini ve mesajda ki pil için mail attım dönüşlerini bekliyorum, ancak bu arkadaşlar toplu satım yapıyor gibi.

O değil de şaka maka çinli abiler olmasa halimiz harap. Bu arada iFi dan da cevap geldi, evet pil göndermiyorlarmis üniteyi en yakın servise gönderin diyorlar oda Yunanistan da imiş. Saçmalık resmen, kardeşim adam 600$ ürününüzü almış bir adet pil istiyor gönderin işte ne kasiyonuz, sanki anakarti yada cipleri istedik.

#49 PehliOne, 13 Mart 2021
    Son düzenleme: 13 Mart 2021
  10. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Pil yanlış ellerde hatalı montaj gibi sebeplerle patlayabilen bir parça. İfi gibi bir firma bu yüzden sadece kendi servisinde montaj yapılmasını isteyebilir.

Yurt dışına servise ürün göndermek için tekrar gümrük vergisi ödemek gerektiğini, pil gibi basit bir sebeple arıza olmaksızın ürünün kullanım dışı kaldığından bahsedin, belki kurallarını esnetirler ya da farklı çözüm önerileri getirebilirler.

11. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Kendilerine bunu ilettim, ayrıca pil jst xh konektoru ile karta bağlı yanlış montaj imkansız. Bugün bir telefonun pili bile kolayca bulunabiliyor. Bence crowd-desing bir ürün için saçma bir şirket politikası.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  12. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Uzun bir aradan sonra güncelleme;

Arkadaşlar 23 mart da Ali den sipariş ettiğim pil nihayet elime ulaştı, ancak beni aylarca piliniz özelleştiriliyor o yüzden normalden daha uzun sürüyor diye bekleten çinli, düz, konektorsüz pil göndermiş. Dövecem bu çinliyi. :mad:

Öte yandan pil tam olarak cihaza uyuyor arkadaşlar, eğer benimle aynı durumda olan varsa pilin modeli 955565. Sakın konektör muhabbeti falan yapmayın, pili isteyin gelsin konektörü siz halledin. Yoksa benim gibi 2 ay bekleyip konektörsüz pil alma ihtimaliniz var..

Garibanın yüzü gülürmü bee! :D

#52 PehliOne, 26 Mayıs 2021
    Son düzenleme: 26 Mayıs 2021
    onurdogan4, bhdr74, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Güncelleme: 951232231231251236
    Bölüm: Garibanın yüzü gülür mü be part 2

Konektörü yerli kaynaklardan temin ettim, ancak konektör yerine hazır konektör lü kablo gönderdiler bu yüzden pildeki lehimleri söküp yeni kabloyu pile lehimlemem gerekti bende 2 aydır yeni ekipman duymanın merakı ve heyecanıyla biran önce işe daldım.

Eski kablo çıkartıldı yenileri lehimleniyor.

Lehim işi tamamlandı ilk ateşleme: Yes!

Final: Proje tamamlandı, all good.

@fosther hocam, bu aletin şarj seviyesini nasıl görüyoruz ? masaüstü yazılımında sadece sürüm ve kaç khz de çaldığı bilgileri var ve ne verirsem vereyim mqa,flac fark etmeksizin üzerindeki led sadece sarı yanmakta bu normal mi ?

Bu arada bassboost özelliği bayağı iyi, 1770 Pro ile kapatamıyorum bağımlısı oldum resmen. :D

#53 PehliOne, 2 Haziran 2021
    Son düzenleme: 2 Haziran 2021
    Mikrobiyolog, coolblue ve bhdr74 bunu beğendi.
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Hayırlı olsun :) Uğrasılmıs ama değmiş bence.

Sanırım sadece mqa çalarken farklı ısık yanıyordu ,cok hatırlamıyorum acıkcası.Onun dısında pil seviyesi sitesinde yazıyor olması gerek.Pili nereden temin ettiniz?

15. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    220
    Aslında sürenin %80'ı kargo beklemekle geçti, eksik gelen siparişler, uzun kargo süreci, gerekli ekipman temin edildikten sonra lehim, montaj 1-2 saat civarı sürdü.

Sanırım son "5.3c gto filter frimware" yüzünden böyle, kendi sitelerinde: "GTO filtre yüzünden bütün led renkleri aynı olacaktır. GTO filtresi USB audio'yu upsample yapar bu süreç exstra dsp gücü gerektirdiği için SPDIF çıkış, DSD512 ve 768Khz özellikleri kapatılmıştır." yazıyor

GTO filtresi nedir, ne işe yarar özet geçen olabilirse iyi olur çünkü internetten biraz baktım çok teknik makaleler var hiç bir şey anlamadım.

Pil konusunda ise aliexpress sağ olsun çinli abiler yine günü kurtardı. aşağıdaki pili aldım ve cuk oturdu. Aliexpres de çeşitli pil satıcıları var ama bir çoğu TR'ye gönderim yapmıyor, yapan tek bu eleman. Her ne kadar benimkini unutsalar da pilinizi nct, konektör v.s gibi özelleştirebiliyorlar.
    https://www.aliexpress.com/item/4001174366438.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.82004c4dyPwwVw

Mikrobiyolog ve fosther bunu beğendi.