Sennheiser HD558 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Sennheiser' forumunda MikePortnoy tarafından 17 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda Sennheiser’in giriş seviyesi sayılabilecek kafaüstü ve açık tabir edilen, dinamik sürücülü kulaklığı HD558’i anlatmaya çalışacağım. Bu kulaklıkla ilgili olarak, dilimizde fazla bir bilgi olmamasına binaen, cihazı bana inceleme için gönderen sevgili Ahmet'e teşekkürlerimi iletiyorum. @Ouroboros

HD558, Amazon gibi büyük sitelerde 140 USD gibi fiyatlara satılmakla beraber, Sennheiser Amerika’nın sitesinde 180 USD fiyatı var. Yurdumuzda ise 600-700 TL arası fiyatlara rastladım. Amerika fiyatları ile arasında ciddi bir fark olduğu da malum. Ancak 300 TL gibi fiyatlara bulunursa uygun olabileceğini, fakat MDR serisine göre performansının biraz aşağıda kaldığı düşünüyorum. Fiyat konusunda, daha detaylı bilgisi olanların paylaşmasını rica edeceğim.

Kutu İçeriği ve Yapı Kalitesi:

HD558 orta büyüklükte sayılabilecek karton bir kutu içerisinde geliyor. Firma, ayrıca 3 metrelik değiştirilebilir bir kablo ile 3.5 mm dönüştürücüyü de standart olarak sunmuş. Kutuda çok fazla bir aksesuar yok kısacası. Benim gördüğüm kadarı ile, en azından bir taşıma kılıfı koyulabilirmiş.

HD558, genel hatları ile plastik bir kulaklık. Kafa bandı ve sürücü kasaları çok aşırı sağlam gözükmese de, uzun kullanımlar için dayanabilecek yapıdalar. Kafa bandındaki orta yumuşaklıktaki süngerler, genele oranla rahatsızlık vermese de, büyük kafa yapısında sahip kişiler için, kulaklığın birazcık küçük kalması durumunda yeterli marjı tanımayabilirler. Ancak kulaklığın 4 yerden bükülerek, kasa açılarının değişmesi, kendisine konfor anlamında bir artı katıyor.

Sürücü kasalarının arkası açık ve incecik bir kumaş ile kaplı. Bu ince kumaşın kalitesini ise iyi buldum. HD558’in padleri ise kadifeden. Kadife padlerin basları arttırdığı söylenir, tabii değiştiremediğim için, orjinal hali ile dinlemekten başka bir seçenek olmadı elimde. Padler yine orta yumuşaklıkta, kulağı içine alan bir yapıda. Dinlemeler sırasında, rahatsızlık verici bir noktaya gelmediğini belirteyim.

Çıkarılabilir kablo, 3 metre uzunluğunda olmakla beraber kaynak girişi için 6.3 mm single ended ve kulaklık girişi de TRRS özelliğinde jacklara sahip. Kulaklık girişinin TRRS şeklinde olmasının sebebi, tek uç olarak kasaya girmesi ve sinyali kulaklık üzerinden öteki kasaya taşıması.

Kulaklığın empedansı 50 ohm olarak verilmiş. Galaxy S ve IPhone ile sürülme sıkıntısı pek olmamasına rağmen, kablo biraz fazla uzun tutulmuş. 3 metrelik kabloyu dışarıya çıkarmak neredeyse imkansız, bu şekilde kulaklık daha çok evde dinlenebilir bir konuma gelmekte.

Kablosu daha kısa olsa, aslında 260 gramlık ağırlığı ile dışarıda rahatça kullanılabilir bir kulaklık HD558. Gerek padlari, gerekse kafa bandındaki süngerleri ve ağırlığı düşündüğümüzde, uzun süreler rahatsızlık vermeyen bir dinleti sunan bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz.

Ses Meselesi:

HD558, sıcak, hafif mid odaklı, nispeten kalın notalarla, genel olarak yumuşak ve yormadan seslenen bir kulaklık. Tabii üst seviyedekiler gibi çözünürlük, detay ve enstrüman ayrımı beklemek kulaklığa haksızlık olacaktır.

Alt Frekanslar:

Sub-basslar çok fazla vurgulu değiller, ancak miktar olarak yeterli seviyedeler. 558’in bir bas-kafa kulaklığı olmadığını ekleyerek, alt frekansların doğal notalarla çaldığını söyleyebiliriz. Vuruşlar, sahnede kısıtlı bir alan içerisinde hareket ederek çok derinlere inememekle beraber detay seviyesini de çok ileri düzeyde tutamıyor. Kendi fiyat aralığına göre iyi denebilir. Dinamik sürücüden ve ayarından kaynaklı sebeplerle kulaklığın altları çok hızlı değil. Enstrümanların yoğunlaştığı bölümlerde bazı vuruşlar kaçabiliyor.

Midbas’ın ise tatlı bir tonu var. Detay seviyesi üst düzey olmasa da ben kontrbas sololarındaki tınıyı beğendim. Rezonanslar çok net değil belki ama, dinlemekten hoşlanabileceğimizi düşünüyorum. Midbas sunumu baskın bir karakterde olmamakla beraber, kulaklığın sunumunu şişirmiyor.

Mid Frekanslar:

Kulaklığın mid frekansları biraz önde, miktar olarak diğer frekanslardan birazcık fazlalar. Tabii bu fazlalık orta ve alt midler için normal ölçülerdeyken, orta ve üst midlerin sunumda öne gelmesinin etkisi ile normalden fazla hale geliyor. Yani midler kendi içinde çok iyi bir dengede değiller.

Midler genel olarak yormadan çalıyorlar, ince bir tonu yok. Tane tane sayılabilecek notalarla fakat çözünürlüğü biraz düşük bir sunum var. Tane tane olan sunuma karşılık çok temiz seslendiğini söyleyemeyeceğim. Tabii hızlanan pasajlarda isteneni pek veremiyor, tane tane’lik kayboluyor.

Midlerideki sesleri esas karıştıran kısım üst midler ve orta midlerin üst midlerle birleştiği noktalar. Orta midler ile üst midlerin birleştiği noktalardaki enstrüman sesleri gereğinden fazla öne gelip, arka tarafta kalan seslerin netliğini ve nota çözünürlüğünü azaltıyor. Kulaklıkta sibilans izi pek olmasa da, üst midlerdeki notaları yutuyor. Yani kulaklık vokalin sibilans eğiliminin olduğu noktalardaki çç ve ss notalarını neredeyse hiç veremiyor.

Vokal ise konumlamada çok fazla yüze yakın bir vaziyet almıyor. Yani kulaklık hafif mid odaklı olsa da vokaller yormadan dinletiyorlar kendilerini.

Üst Frekanslar:

Miktar olarak fazla değiller, sıcak bir havada ve yormadan sesleniyorlar. Kendilerini yeteri kadar da belli ediyorlar. Ancak biraz köşeli bir sunum var. Bu durumda da üstlerdeki temizliğin kaybolmasına ve doğallığın yitmesine sebebiyet veriyor. Yine de roll-off gibi unsurlardan bahsetmek pek mümkün değil. Kulaklık, üst frekansları şikayet edilmeyecek ölçüde uzatıyor. Pasajlar arasında gezinirken, alt ve üst-mid frekanslarda bazen rastladığımız gibi yutulma durumu yok.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Kulaklığın sahnesi açık bir kafaüstü yapısına uygun bir şekilde geniş sayılabilir. Yanal sesleri daha yakın, öne doğru konumlu sesleri bazen normalden daha uzak, daha geriye yaslı veriyor. Yani kulaklığın biraz ters U şeklinde bir sahnesi var.

Enstrüman ayrımı ise, fiyatına göre kabul görecek ölçülerde. Ancak midlerdeki sorun sahnenin derinliğine etki ettiği gibi, arka plandaki unsurların seçilmesini de zorlaştırıyor.

Son Söz:

Fazla rahatsız edici olmayan sunumu, gramaj olarak hafifliği, padlerinin konforu gibi unsurları ön plana çıkmakla beraber, orta düzey kalitedeki plastik kasası, uzun kablosu ve yüksek fiyatı ile eksiler getiren bir kulaklık HD558. Fiyatı biraz daha düşük olsa daha alınabilir bir kulaklık; bununla beraber her na kadar kısa sureli dinlemiş olsam da, Sony MDR serisi ile pek yarışabilir düzeyde olmadığı ekleyeyim.

İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür eder, sevgilerimi sunarım.

İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:

Galaxy S1
    Hifiman 901
    VMV Dac/Amp kit

Collapse Signature Expand Signature
    13 kişi bunu beğendi.
  2. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    İnceleme için teşekkürler, kulağına sağlık abi :)

3. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,311
    Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler :)

4. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,592
    İnceleme için teşekkürler abi. :)

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142

Ben teşekkür ederim arkadaşlar. :) Esas teşekkür Ahmet'e.

6. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Ekleyebileceğim ufak bir şey: Kulaklık hd598 ile aynı sürücüyü kullanıyor ve ufak bir modla aynı sesi elde edebiliyor(muş)sunuz. Tabi hiç denemediğim için neler değiştiğini bilmiyorum :)

7. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Abi hd598 dinledin mi hiç, kıyaslayabilir misin?

8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Vallahi dinlemediğim icin ne desem olmayacak..

9. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Teşekkürler merak uyandıran kulaklıklar bu seri bir de 598 bulup database e katabilsek süper olacak...

3 kişi bunu beğendi.
  10. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,942
    Aslında ben de Urbanite XL'yi merak ediyorum, kanım ısındı buna. Teşekkürler inceleme için.

3 kişi bunu beğendi.
  11. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Bu incelemeyi atlamışım.Ateş eline sağlık.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Şubat 2015 ---
    HD 558 dinlemedim ama 598 şekli-şemali ve Mercedes kokpiti hissi veren havasıyla özel bir kulaklık.Ayrıca okşayan bir konfora sahip.

#11 DefinitioN, 7 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şubat 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  12. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Bu kulaklığın genel olarak ses renginin HD 650 ile benzer olduğunu söylemek mümkün müdür acaba? Elbette ki kalite açısından demiyorum, aradığım şey HD650'nin o insanı yormayan efsunlu midleri :)

Herkesin sinir olduğu Sennheiser "veil"ini yana yakıla arıyorum adeta.

2 kişi bunu beğendi.